Diskuze

Diskuze o indických běžcích

Přidat nový komentář »
  • jak dlouho sedí says:

    Dobrý den,máme dvě kačenký a jednoho kačera,zatím se obě již jednou snažily vysedět mladé,ale to se nepovedlo,nyní se od 24.7.2014 pomalu líhnou,už jsou tři,ale kačenky stále sedí a sedí,jak dlouho ještě asi budou sedět?Mají v domečku žrádlo i napáječku a mladé jsem včera viděla z ní pít,jinak jsou schoulené u obou kačenek,měla jsem štěstí,že si udělaly jedno hnízdo a obě se starají!Kačer je super hlídač,v tomto ohledu zatím žádný problém není,jen otaázka,jak dlouho nechat kačky na zbytku vajec,cca 12 nevylíhnutých?
    Předem mnohokrát děkuji a každému,kdo vydrží přirozený odchop doporučuji,je to nádhera!!!!!Iv

    • Těžko říci, protože nevím, jak jste sledovali snášení vajec a kdy která kachna zasedla. Jestli zasedly spolu a v jeden den, což je málo pravděpodobné, pak se kachňata vylíhnou v rozmězí dvou dnů a pak je kachna odvede k vodě a žrádlu. Pokud ale zasedla každá jindy, sedí spolu na jednom hnízdě, jsou tam různě stará vejce, neodhadnu. Většinou se stane, že kachna pak po pár dnech z vajec sleze a odvede ta tři kachnata k žrádlu a už se nevrátí. Ve vejcích zůstanou různě staré zárodky a víc kachňat se nedočkáte. Osobně bych vzal jednu kachnu pryč a dal pod ní ta tři kachnata a druhou bych nechal sedět, třeba se ještě něco vylíhne. RB

  • deformace nohy says:

    Dobrý den dnes se nám vylíhnulo 11 kachňátek a jedno má neustále pravou nožku ohnutou jako kdyby sedělo a značně ho bolí mame ho nechat trápit a nebo utratit ? 🙁 Děkuji za odpověď .

  • Nemoc? says:

    Dobrý den. Dovezli jsme na náší zahradu tři kachny a jednoho kačera. Muže jim být tak čest měsíců. Mají krásný kachník 80x80x100 cm rybníček jen pro sebe 10m2 a tak 3000m2 výběhu. Krmíme pšenicí s vitamíny pro drůbež. Granule pro dospěláky nežerou. Granule pro kachňata žerou ale ne moc. Mají misky s vodou. Nedávno jsem napravil nedostatek a k rybníčku jsem zvrhnul pískovou pláž. V jiném koutě zahrady máme kurník a slepice někdy běhají taky venku, ale s kachnami se moc nestýkají. Jednoho dne začala nejmenší kachna kulhat a teď již kulhají všechny. Dnes ráno dokonce po puštění vyběhly na rybník a pak se vrátili do kachníku. Většinou tam spíš nechtějí a musím je zahánět. Zkoušel jsem kontrolovat běháky a zdá se vše dobré. Žerou ale ne moc. Jsou nemocné? Co s nimi? Díky moc za radu.

    • Na dálku nedokážu posoudit, ale vypadá to, že mají žabky právě ze špatné a nevyvážené stravy. Indičtí běžci začnou kulhat, nežerou, hubnou a ztrácejí se před očima. Jediné preventivní řešení, které každému doporučuji a radím, je vhodná kompletní krmná směs dokud nevyrostou. Jedině tak se tomu vyhnete. Osobně jsem tak nikdy u běžců žabky neměl. Pak můžete třeba přejít na zimní krmení v podobě ječmene, ale až když jsou v plné fyzické dospělosti, jak jsem psal. Žabky se odstaňují žiletkou, skalpelem u kořene zobáku, ale musí se to umět. RB

  • kachňata says:

    Teď jsem se díval na video – pořad české televize Ekonomika víkend. Tam jsem si všiml, že máte všechny běžce okroužkované. Já jsem taky hned, jak jsem zjistil, že bude kachna sedět, respektive snáší vejce, koupil dva kroužky. Kachna ho během sezení někde ztratila a včera jsem našel i ten kačerův. Také vám kroužky ztrácejí, nebo máte na to nějakou fintu, utáhnout, nebo tak..?

    • Ztrácejí se občas kroužky značkovací, to jsou ty barevné, které lze kachně nasadit i sundat kdykoli je třeba. Mají takový zámeček. Někdy se stane, že tyhle umělohmotné kroužky běžec prostě ztratí. Kroužky s rokem vylíhnutí z nohy nesundáte a ani běžec je nedostane dolů, ta jsou natrvalo, nadoživotí běžce:). RB

  • kachňata says:

    Děkuji za rady.

  • kachňata says:

    Děkuji vám moc. Mezitím jsem pročetl nějaké starší diskuze a tam jste již na podobný dotaz odpovídal. Tak jsem se proto rozhodl, že bych dával právě buď kačery nebo kachny. Kachňata jsou čilá, maj se k světu. Jen včera, když se hnala bouřka jsem je zavřel a dnes celý den, protože prší, jsou zavřená. Mám strach, aby nezmokla. Bývalý kurník, který je součástí hospodářských budov a jak jsem psal, je cca 4×4 m, jsem připravil pro kachny. Tj., vyhodil jsem slepičí hřad,kukaně. Na zem jsem dal seno. Snad se nic nestane, když budou jeden den zavřené. Když jsou venku, někdy si tam přes den sami vlezou, pravidelně kolem 19.00 hod tam sami vlezou, a já jen pak zavřu dveře. Jsou šikovní, rychle si u mně zvykli.

    Děkuji za váš čas, který trávíte odpovídáním na různé všetečné otázky, třeba i stejné.

  • indický běžec,prosím o radu says:

    Dobrý den pane Beneši,včera se nám vylíhly káčata,mám dovču,tak jsem dělala kontrolu.Najednou jsem slyšela u okna pískání,jdu se podívat a okolo kachníku běhaly dvě nádherný kuličky a kachna seděla v kachníku,malé se k ní nemohly dostat,proběhly skrz plot k sousedům…No užila jsem si,pak přijel manžel a vše jsme zabezpečili a udělali výběh s tím,že kachny se na zahradu doatanou,ale malé ne.Je to krásný,večer jsme napočítali 6 kačenek a dnes je kačka už venku,občas se mi zdá,že se kačer po nich ožene.Máme kočku,nemůže jim ublížit?Můžu malým rozmočit chleba,nebo vařená vajíčka?Dnes koupíme krmení,nebudou jim to ty velký baštit?Nevadí když malý zase ochutnají zas granulky pro velký kačky?Předem moc děkuji za váš čas.Jo a z devíti vajec se vylíhlo šest malých rošťáků,je to opravdu hezké je pozorovat.MÁJA

    • Malým běžcům kupte směs VKCH 1 granulovanou. Sypká se lepí na zobáčky a navíc si z toho kachňata jen vybírají to, co jim chutná, a vitamíny a další potřebné složky zůstávají na dně. Budete jí krmit do 21 dní stáří kachňat a pak VKCH 2 také granulovanou. Rodiče žerou graule s mladými, to je v pořádku. Rohlíky a pečivo malým běžcům nedávejte! Hrozí průjem a další zažívací problémy. Granule jsou kompletní stejně jako třeba pro psy, takže to je to, co je pro běžce nejlepší. Uvařená vajíčka můžete, je to bohat zdroj bílkovin a běžci je milují.RB

  • bezci says:

    Dobrý den prosím o radu,koupili jsme dvouměsíční běžce krmíme je kvalitním krmením a starame jse o ne dobra,a proto nevím kam nahlasit bejvalou majitelku běžců,je to hrozné ma běžce zavřené skoro pul dne,v kachniku maj spinu a skoro jim nedá krmeni jen fakt trochu,jeho hrozny chci tím zvířatům pomoct,comi poradite?dekuji

  • kachňata says:

    Dobrý den. Dostal jsem od známého párek IB. Na večer je zavírám do bývalého kurníku asi 4×4 m. Asi za týden jsem zjistil, že kachna sedí na cca 5 vejcích. Nechal jsem jí. každý den ráno snesla vejce a celý den byla s kačerem na zahradě. Vejce jsem nechával být. Bylo jich cca 20. Potom jeden den zůstala kachna sedět celý den. No a před třemi dny se vylíhla asi dvě (která vykukovala zpod kachny) a před dvěma dny ráno koukám, že kachna se divně mele a když jsem přišel blíž, tak se nadzvedla, začala na mě syčet a pod ní byl chumel kachňat. Dneska ráno je vyvedla ven, je jich 15. V hnízdě zůstala 4 vejce. Mám jen jeden dotaz: Švagrová by od mně pak chtěla párek, může být z jednoho „vrhu“?
    Děkuji.

    • Příbuzenskou plemenitbu nedoporučuji. Pokud je to však jen na zahradu na slimáky, můžete jí dát dvě kachny nebo dva kačery ze stejného hnízda a to ničemu nevadí. RB

  • Problém s kačerem says:

    Dobrý den, doufám, že neduplikuji nějaký dřívější dotaz, zkoušel jsem projít diskusi několik desítek stránek dozadu, ale nikde jsem nic podobného nenašel. Náš kačer se začíná dost podivně zbarvovat i chovat. Z původně modrého krku je teď takový „přírodní“ až olysalý, není ani moc aktivní a průbojný (dříve byl vždy první venku). Jinak se zdá, že viditelně nekulhá a normálně žere. Může to být nějaká choroba? Ostatní kachny jsou v pořádku. Děkuji mnohokrát za radu a srdečně zdravím.

    • Choroba to není, kačer normálně přepeřuje, pelichá. Je to přirozený jev, kachny dvakrát za rok přepeřují. Ted má letní nevýrazný šat, na podzim se zase vyparádí:). RB

  • indický běžec,prosím o radu says:

    Dobrý den pane Beneši,kačka sedí,příští týden by se mělo líhnout a včera kačka vyběhla a měla v zobáku napíchlé vejce,běžela k bazénku a tam vejce rozklofala,bylo tam káče,zřejmě bylo něco špatně,vejce zapoměla přikrýt klacíkem jsem je opatrně přikryla.Kačka opět sedí,vypadá to,že něco z toho bude.Kdyby se nic nevylíhlo,sleze z hnízda sama?Jestli budou malé,nemůžou se utopit?Někdo mi říkal,že ano,ale v přírodě se káčata líhnou v hnízdě na vodě a malé hned plavou,nebo ne?Děkuji za váš čas.MÁJA

    • Káčata umí plavat od vylíhnutí, ale nedoporučuji je hned pouštět na rybník, aby se neutopila. Pokud totiž zůstanou na vodě déle, třeba se nedokážou vyšplhat ven, protože je vysoký břeh, utopí se. Sám nechávám mladé běžce s kachnou prvních 14 dní na omezeném prostoru jen s napaječkou právě z těchto důvodů. Pokud jsou vejce neoplozená, kachna většinou po nějaké době sama sleze, ale jinak mám samozřejmě napsané, kdy si kachna sedla a z vajec ji vyhodím, zbytečně se vyčerpává, když sedí na prázdných vejcích. RB

  • mandelinka bramborová says:

    Dobrý den,
    nemáte někdo zkušenosti jestli IB jí i mandelinky?

  • zapujceni bezcu na sezonu slimaku says:

    Dobry den, zijeme v RD v Praze s malou zahradkou (350 m2)a je nerealne, abychom chovali bezce celorocne. Rada bych se zeptala, jestli je mozne zapujceni bezcu na sezonu slimaku – kveten az zari?
    Dekuji, M.T.

    • Neznám nikoho, kdo by je půjčoval. RB

    • mandelinka bramborová says:

      Dobrý den, začal jsem s chovem a protože jsem nedaleko od Prahy (Benešov) tak bychom se na příští rok možná mohli domluvit. Podle toho kolik jich budu mít. Kdyžtak se ozvěte na podzim.

      • zapujceni bezcu na sezonu slimaku says:

        Moc dekuji za zpravu. Urcite napisu.
        Kdyz jich budete mit vic, nasi sousede by se asi pridali a taky by si pronajali par..

        Dekuji,
        MT

      • zapujceni bezcu na sezonu slimaku says:

        Dobry den,
        loni v cervenci jsme vam psala ohledne zapujceni paru bezcu na slimaci sezonu. Cas se pomalu blizi a tak jsem se chtela pripomenout a zptat se, zda by bylo zapujceni mozne. Take bych potrebovala poradit s peci o ne. Predem dekuji za odpoved.
        MT

  • Dá se poznat s barvy zobáku o co jde? says:

    Dobrý den..Mám doma pořízené 4 ks indičáků..Stáří cca 4 týdny..To se nedá poznat ještě,zda je to kačer a kačena..Ale zjistil sem,že 3 mají zobák dočerna a jedna dohněda..Má to s něčím souvislost?Děkuji 🙂

    • Bezpečně poznáte pohlaví jen podle kačírku u kačera, což je otočené peříčko na horní straně ocasu (na kostřeci), nebo podle hlasových projevů. Kachna je hlasitějí, „kváká“ nahlas a kačer jen tiše. RB

Napsat komentář: Zvláštní chování kačenky Zrušit odpověď na komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *