Diskuze

Diskuze o indických běžcích

Přidat nový komentář »
  • prosim says:

    Dobrý den začala se mi v líhní líhnout kacatka už je to 34hodin od prvni ho natuknuti.četla jsem ze do 48hodin by mela byt venku a co vaječný zloudek kdy se zatahuje?a jak často kropit?dekuji lucie

    • Jak často rosit vám neřeknu, protože nevím a neznám návod vaší líhně, bohužel. Každá to má jinak. Do 48 hodin by měla být při optimálních podmínkách kachňata venku. Žloutkový vak se zatahuje před vyloupnutím kachněte z vejce. Pokud jste začátečník, do líhnutí vůbec nezasahujte. Většinou se v tom lidi vrtají, blanka krvácí a kachně tak zabijí. RB

  • Náš nový přírůstek says:

    Máme od Vás krásný párek. Minuly srpen se u nás ubytovali a jsou to pokladi i když jsme museli oplotit koupací jezírko, byl to kacak. Od února nám Kačka snáší vajíčko denně a jsou vynikající. Tak jsme vajíčka nechali Kačce aby na nich seděla. Když jich měla 15 v hnízdě a stále na nich nevěděla, koupili jsme si liheň a 25.5. se nám vylihlo krásných 10 káčátek. Dáváme jim kachní směs pro malé, sekané Kopřiva, mrkev. Vaření vajíčka a drcene skořápky na vápník. Rostou nám před očima a jsou nadherni. Jedno kachně se narodilo se špatně narostlou nohou a umřelo, ale i tak máme 9 velice čilích kachňat. Prostě je milujeme. I nàš pes, Border Colie, si na ně zvykla a jsou spolu na zahradě. 🙂

  • Osamělý kačer says:

    Dobrý den, od loňského srpna jsem měla na zahradě v plném zdraví kačenku a kačera. Kačka od začátku března snášela vejce a byli v pohodě. Před dvěma týdny se kačka náhle ztratila. Myslím, že ji odnesla „dvounohá škodná“. Kačírek je smutný a stále ji hledá.
    Vím, že teď není doba, kdy se kachnničky prodávají. Přesti prosím, zda by někdo neprodal kačenku i za vyšší cenu. Díky, Květa M.

  • Výběh says:

    Dobrý den,
    chtěla bych se zeptat na výběh pro Indického běžce. Máme u domu zahradu s potokem, která není zcela oplocená a chtěli bychom, aby se běžci pohybovali volně po zahradě. Zvyknou si, nebo musí mít nutně výběh s plotem? Děkuji za odpověď. Hezký den. Zuzka M.

    • Na začátku je třeba cca týden nechat menší výběh, aby se seznámili s okolím, věděli, kde bydlí a kde mají žrádlo, pak je pustíte a běžci si budou lebedit na celé zahradě.RB

  • Nesedí na vejcích says:

    Dobrý den, prosím o radu. Mám loňského kačera a dvě kačky. V kachníku si holky udělaly jedno hnízdo, snáší pravidelně do hnízda 2 vejce za den, ale sedí od večera do rána, když jsou zavřené. Ráno, když je pouštím, tak je jedna vždy na vejcích. Jakmile otevřu, tak vyběhnou a jsou celý den venku na naší zahradě(3000m2)s jezírkem. Kachník je celý den otevřený. Nechávám tam 15 vajec, ale po 20 dnech po prosvícení je tam patrný pouze žloutek, s max. malým zárodkem. Rád bych preferoval přirozený odchov, tak nevím co s tím dál. Jestli jim to posbírat a nechat je znova udělat hnízdo. kačer holky pojímá slušně jak na zahradě tak i ve vodě :-). Nevím, jestli jsem napsal správně všechny okolnosti, každopádně velice Děkuji za Váš názor. Ivan

    • Nechte tomu volný průběh, sedět je nedonutíte. Pokud si budou chtít sednout, sednou si. Ony na začátku hnízdění vybíhají často a třeba ani nevíte, jestli sedí nebo ne. Pokud už nesnášejí, sednou si. RB

  • Co s kačerem says:

    Dobrý den,
    chtěla bych poprosit o radu co s kačerem, když se líhnou káčátka. Myslela jsem si, že bych kačku nechala zavřenou dle vaší rady v kachníku a mohu pak večer k nim zavřít kačera?
    Děkuji. Majda

    • Musíte ho hlídat, někteří kačeři jsou dobrým rodičem, někteří jsou až agrasivní. stačí, když vyzkoušíte první den, uvidíte, jak se k mladým chová a pak už se nemusíte bát.RB

  • Kachník says:

    Dobrý den.
    Jak veliký by měl být kachník,jedn kačer dvě tři kachny.Děkuji.

  • káčata says:

    Dobrý den. Máme 5ti denní káčata a jedno má nohu trochu vytrčenou do strany když chodí i leží. Další dvě chodí hodně ze široka a také více polehávají, ostatních šest je v pořádku, tyto problémy se projevili cca dva dny po vylíhnutí. Mám je na seně v bedně na maso.
    krmím směsí pro kuřata. mohl by být problém vrozený a nebo spíše ve výživě a ubytování.
    Líhli jsme v líhni a jsou to naše první.
    Nerasi bychom něco podcenili aby na to doplatili kačata. díky za odpověď.
    Pepa

  • Dotaz na dobu snášky says:

    Dobrý den, nejdřív se chci pochlubit, mám dvě nádherný stříbrný kačky a kačera s hnědou hlavou, který se o ně vzorně stará. Kupoval jsem je v říjnu u jednoho pána z Benešovska. Těch stříbrných krásek tam měl víc, kdyby jste chtěl do budoucna kontakt, zkusil bych ho dohledat. Holky mi začaly snášet v březnu a jen za březen jsem měl 50 vajec. Teď skoro měsíc v kuse každý den 2 vejce a občas jedno, ale to neřeším, mám je na vajíčka, ale především i na potěchu oka. 😀 Rád bych se zeptal, jestli kačky snáší celý život nebo jestli je to jako u slepic třeba jen rok nebo dva. Nikde jsem to tady v této úžasné poradně nenašel. Moc děkuji za odpověď. Lukáš

    • Děkuji za příspěvek. Kontakt bych určitě rád nebo kdybyste mi poslal fotku stříbrné na email nebo telefon:). Kachna i slepice mají dáno genetickou výbavou, kolik vajec za život snesou. snáška s věkem pochopitelně klesá, ale jinak snášejí téměř celoživotně. Samozřejmě záleží na krmivu a podmínkách.RB

  • Mohou sedět dvě kachny na jednom hnízdě? says:

    Dobrý den, máme dvě kachny IB a jednoho kačera. Před týdnem jedna kačenka začala sedět na vejcích, druhá o hnízdo zájem nejevila. Dnes ráno ale seděly v hnízdě vedle sebe obě. Nijak se nevyhání, svorně chodí ven se najíst a pak zase zpátky na hnízdo. Mají šanci takto něco vysedět nebo je lepší jednu kachnu s kačerem oddělit? Děkuji.
    S pozdravem,
    Hana Tomeš Filipi

    • Mohou sedět dvě kachny na jednom hnízdě? says:

      Pohledala jsem ve starších diskuzích a našla jsem, že už to zde bylo několikrát řešeno a že je nejlepší kačenky oddělit. Jen bych se chtěla zeptat – jediná možnost, jak kačenky oddělit, je nechat kachnu samotnou zavřenou v kachníku jen s malou voliérou – cca 3×1 metr. Nebude to pro ni příliš malé a také příliš stresující, pokud uvidí své druhy svištět okolo na velké zahradě?

      • Oddělte ji spolu s kačerem, ten je ted u kachny sedící na nic:). Tak se bude pářit s druhou volnou běžkyní a ta vám po čase také sedne, když jí uděláte hnízdo jinde.RB

  • vajička says:

    Dobrý den,přečetla jsem spousta stran diskuze,ale nic pro můj případ.Téměř po roce co jsem si vypiplala jednodenní káčátka-i přes zavírání na noc-u lesa přežila pouze kačenka modrá a dva kačírci.Konečně od 14.března začala snášet,nejdřív ven a pak do kachníku.vejce jsem sbírala a dala do ledničky dolů.Bohužel i na ni přišla řada a po snesení 9vajíček ji napadl nějaký predátor,nepřežila by.vajíčka jsou jistě díky dvoum kačerům oplodněná,ale nejsou už stará pro líhnutí?Kdybych je dala známé do líhně.nechci zabírat zbytečně místo jiným. a pokud je to pozdě neznám trvanlivost kachních vajec ke konzumaci.jsem těhotná a mám malé děti,chci být opatrná.Děkuji moc za odpověd’S pozdravem Lucie

    • Vejce k líhnutí kachen můžete použít cca maximálně 14 dní stará, pak se rapidně snižuje líhnivost. Určitě je po takové době nejezte. Také záleží na tom, kde vejce běžců byla? Ideální je teplota okolo 5 stupňů a skladování špičkou dolů. I to velmi ovlivňuje líhnivost. RB

  • Kachna kulhá a má horký kloub says:

    Děkuju moc.

  • Kačer a Hnízdo says:

    Dobrý den,

    chtěl bych poprosit o radu. Mám dvě kachny jednoho kačera i když si tím nejsem 100% jistý jelikož je celý bílý a obecně rozlišovací znaky nejsou jednoznačné – zavíral jsem ho na noc do kachníku a vajíčka nesnášel. Pojímat kachnu jsem ho viděl všehovšudy jednou a to ho mám už skoro rok. Obávám se zda budou vajíčka oplozena a kachny na vejce usednou. Jaký je na něj názor odborníka? Mám si pořídit raději nového? Sedí kačer na vejcích?
    Dále mám problém s kachnymi, které začnou snášet vejce do svých hnízd, které mají v kachníku, ale po čase je zase začnou snášet všude možně po zahradě a i do jezírka, které jsem jim vybudoval. Jak docílit toho aby vejce snášely do hnízda? Zkoušel jsem je zavírat, ale to pak hnízda rozšlapaly vejce rozkopaly po celé ploše a slámu udusaly.

    Předem děkuji za odpověď

    • Pokud kačer nepojímá, vyměnit. I když se mi ještě nestalo, aby kačer zjara, kdy jdou běžci a ostatní kachny do toku, nepojímal. Je to přirozený pud. Kačer na vejcích nesedí. Pokud jste ho neviděl pojímat, samozřejmě vejce oplozené nebudou, ale také je možné, že to „dělá“, když ho nevidíte. Jednoduše rozbijte jedno vejce na talíř a uvidíte, jestli na žloutku bude zárodečný terčík – asi 1 mm malá světlá tečka. Pokud ano, kačera bych nezatracoval:). Indické běžce zavírejte a pouštějte je cca v 8 hodin ráno, to už mají sneseno do hnízd a pak nebudou snášet do jezírka a všude možně. Také musejí mít na snášení klid, dostatek prostoru a neměli by být ve velkém hejnu, to se vzájemně ruší. Chovám je v párech a vše je v klidu. RB

      • Kačer a Hnízdo says:

        Děkuji za odpověď

        náš kačer na vejcích sedí ráno a kolem oběda hnízdo opouští a zůstává venku. Stávalo se, že mi na vejce něco chodilo, tak jsem si říkal jestli je jen nehlídá, jelikož seděl spíš vedle, dnes ráno byl ale přímo na nich. Což také znamená, že je můžu vyhodit protože z nich už nic nebude že?

        Moc děkuji za rady

        • Kačera jsem nikdy sedět na vejcích neviděl. Vždycky hlídá opodál kachnu. Jestli se s kachnou pojímal, sedí na nich, tak bych je nevyhazoval. Asi vám nerozumím. RB

  • páření says:

    Dobrý den, máme kačera a dvě kachničky IB a také kačera a dvě kachničky pižmové. Kachníky mají oddělené, ale venku jsou společně, kačer IB se páří s pižmovou kachnou,(na suchu,ne ve vodě). Máme je raději oddělit i venku? Děkuji a přeji hezký den, Petra M.

Napsat komentář: Zvláštní chování kačenky Zrušit odpověď na komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *