Diskuze

Diskuze o indických běžcích

Přidat nový komentář »
  • Aklimatizace v novém prostředí says:

    Dobrý den, přivezl jsem si 8-mi týdenní pár IB domů, dal jsem je do domečku a ten samý den jsem je pustil volně do prostoru (cca 1500m2). Oni našly jezírko a od té doby tráví 100% času v něm – již tři neděle, den, co den, od rána do večera. Na noc se nechají zahnat k domečku, nají se granulí, napijí vody a nechají se zavřít. Má ještě smysl omezovat jim prostor, jak doporučujete a nebo mám prostě čekat, až si sami najdou dálnice slimáků v mé zahradě? Nemohou v té vodě takhle zůstat až do zimy?

    • Voda je i pro indického běžce velkým lákadlem, je to kachna jako každá jiná:). Nechte je žít, oni si budou chodit a běhat, jak budou chtít. Přece jim nechcete nařídit, aby šli sem nebo tam. A v tom vedru je i běžcům dobře ve vodě, sbírat si budou ráno a večer, ted v tom úpalu stejně nic nenajdou a oni to moc dobře vědí. Vy snad máte někde slimáky, když jsou takové tropy? RB

    • jezírko says:

      naši dva 2měs. běžci taky trávili naprostou většinu času u jezera. po pár týdnech jsme přidali třetí kousek a posekali plevel, a ejhle, u jezera se mládež válí už jen asi 80% času, propátrávají okolí vody a posunují se dál.

      • aklimatizace says:

        Taky jsem.byla nervózní, že běžci nechodí po celé zahradě a optavdu, nechce to nic jiného než jim dát čas. Už chodí po celé zahradě a kdybych nechala otevřenou síť u francouzského okna, tak je mám i v obývacím pokoji. 🙂

  • Indický běžec says:

    Dobrý den, mám ještě jeden dotaz ohledně běžců? Sedí nám 3 kačeny každá jinde a každá o něco později. Jedna už má mladé, ale protože si udělaly hnízda venku tak nevím jak ty mladé uhlídat. Nebo jestli je i s kačenou přenést zpátky do výběhu, kde se dají uhlídat. Moc děkuji za odpověď. Paulová

    • Až se vylíhnou, tak určitě přenést do ohraničeného prostoru, jinak o ně přijdete. Vodu jen do napaječky nebo mělký pekáč, aby se neutopila kachnata. RB

      • Indický běžec says:

        Děkuji za odpověď, ale nestihla jsem je zachránit. Asi kuna nebo lasička. Bylo to během první noci. Zbylo jedno. Tak snad až se vylíhnou další tak budeme mít štěstí. Ostatním začínajícím chovatelům držím palce.

  • indický běžec says:

    Dobrý den,máme kačenku cca 4 měsíce a kačku a kačírka 1měsíc dnes nám začala starší kačena škubat peří z křidélek té malé,není to pořád jen někdy,ale malá už nemá na křídlech skoro nic.Začne krčit hlavu hodně kvákat a dvakrát nebo třikrát jí štípne a pak dá pokoj dělá to i na vodě už jsme zoufalí.Děkuji

    • Nevím, nesetkal jsem se s tím, nedokážu poradit. Jediné, ale to jste asi už udělali, malou oddělit a nechat vedle, aby na sebe všichni viděli a byli v kontaktu. A až doroste peří zase spojit v jedno hejno. Také nevím, na jak velkém prostoru je máte? Pokud je dost velký, aby se mohli před sebou schovat, respektovat a měli běžci zábavu pak by to mohlo pomoci. RB

  • Krmítko a krmivo says:

    Dobrý den, se zájmem jsem si přečetla diskuzi o kačenkách. Mám dvě kachničky. Zaujalo mě kovové krmítko umístěné v kachníku.Prosím o informaci zda je koupené a ještě prosím je lépe krmit běžce pšeničným šrotem či celými zrny. Pšeničný šrot se namáčí?
    Děkuji za odpověď Třísková

    • Ano, krmítka jsou koupená, koupíte je v každé prodejně zemědělských potřeb – krmítko pro drůbež. Šrotem zásadně nekrmím, protože s ním kachny a vůbec drůbž „šeredí“ – vybírá jen to, co jim chutná. Takže když, tak celá zrna nebo granule pro každou konkrétní kategorii. RB

  • je kočka hrozbou? says:

    Dobrý den, ráda pročítám Vaše stránky. Na jaře jsme pořídili párek IB a teď nám sedí kačka na vejcích. Mám 2 dotazy: Zda se kačenky líhnou přesně po 28 dnech resp. jaká je tam prodleva +- 1 den nebo 2? Kdy mám kačku vyhnat z hnízda v případě neúspěšného sezení. A další dotaz: Když vypustím malá káčátka na zahradu, jestli jim nehrozí atak sousedovic koček, které nám chodí do zahrady.Loví kočky malé kačenky? Děkuji. Jitka

    • Děkuji za příspěvek. KAchna sedí přesně 28 dní, ale člověk těžko určí, kdy přesně zasedla, takže pak nechávám kachnu na vejcích cca 2 dny navíc, když se nic neklube. To se ale nestalo nikdy:). Takže když se vyklube pár kachňat, pak počkám cca jeden až dva dny a pak zbylá vejce vyhodím, protože pokud by se vůbec něco dalšího vylíhlo, stejně by to byla neživotaschopná káčata. Ven je pouštím cca 10.den do malého výběhu a jak rostou výběh rozšiřuji. Pak se koček nemusím bát:). Navíc jsou ten 10.den už pro kočku velká a kachna by je ubránila. Jde i po mě, když jim měním vodu, dávám krmení. Kočky si netroufnou, pokud to není mainská mývalí:). RB

  • výkaly says:

    Uvažujeme o pořízení běžců. Já bych do toho šla hned, ale přítel má nějaké negativní vzpomínky z dětství, kdy měli celou zahradu zadělanou kachními exkrementy. A tak je naprosto proti. Jsou to jen jeho předsudky? Nebo nevyhnutelný fakt? Děkuji.

    • Co na to napsat. Každé zvíře vylučuje trus a indický běžec není výjimkou. Z mých zkušeností ale trus od dvou běžců na zahradě v trávě ani nenajdete. Je to ale samozřejmě otázka tolerance a přístupu. Buď zvířata chcete chovat a něco tomu obětujete nebo ne. Pokud však vám nebo spíše manželovi vadí základní věc, že zvíře kálí, pak vám chov indických běžců vůbec nedoporučuji. RB

  • náhlé úmrtí says:

    Dobrý den,mám 5týdení mláďata a mám velký problém. Záhadně bez známek čehokoliv mi již dvě uhynula. Běhají volně po zahradě s dospělím běžcem. Celý den jsou v pohodě. Cákají se jsou veselá a pak na náhle je najdeme mrtvé.Ostatní nejeví známky strachu nebo rozrušení. Co myslíte co by to tak mohlo být? Děkuji předem za nějakou odpověď. Štěpánka

  • Zešednutí says:

    Dobrý den, prosím o radu. IB máme už přes rok.
    Kačer je poslední dobou nějaký vypelichaný, změnil barvu peří, není tak výrazná.Dříve měl krásné jasné zbarvení, kudrliny na ocase.Ty mu vypadaly a je celkově takový šedý, kolem hlavy flekatý. Je to 2 měsíce co kulhal na jednu nohu, ale žral a pobíhal normálně, teď je v pořádku, ale i tak máme strach jestli s ním něco není. Děkuji za radu. JM

  • Zešednutí says:

    Dobrý den, prosím o radu.
    Máme IB rok, kačer byl vždy krásně vybarvený, kudrlinky na ocase, poslední dobou začal šednout, vypadaly mu kudrliny, kolem hlavy je takový vypelichaný a i změnil celkovou barvu peří. Je to tak 2 měsíce co kulhal, žral normálně dál i pobíhal. Te%d běhá vše v pořádku až na ten vzhled. Nemůže mu něco být? Děkuji za opodvěď

    • Viz níže. Ted je doba přirozeného pelichání. Všichni indičtí běžci v tuto dobu pelichají, mají zvýšené nároky na potravy, aby se znovu opeřili a jsou také více zranitelní. Pomalu chodí, někdy i polehávají, těžce vstávají, schovávají se. Do podzimu budou zase fešáci. RB

  • mávání křídly says:

    Dobrý den, chtěla bych se zeptat na chování běžců, když se rozeběhnou a mávají při tom křídly, mě to připadá jako projev radosti, ale mohu se mýlit.Děkuji za odpověď.

  • jak dlouho sedi kačena na vejcích says:

    Dobrý večer,,Kačenka sedí dnes již 38den.3 den vyhodí takzvané pukavce..Dnes jsem našla nevylíhle káče..Je ještě naděje že bude dál sedět?Jak poznám že jsou ostatní vejce v pořádku,,nevím jak zjistit a jestli je možné vůbec nějak zjistit jestli jsou vejce plné.Spousta lidí mi radí poslechnout si vejce,,mám ještě čekat nebo vejce odebrat??Děkuji Kateřina

    • Běžec se líhne za 28 dní, zbytečně kachnu vysilujete. Prostě ji vyhoďte z hnízda, může znovu nasednout, až si snese jiné. Oplozená vejce poznáte, když je cca po osmi dnech provítíte. Uvidíte zárodek. RB

  • WOLFOVÁ ROMANA says:

    Dobrý den. V sobotu 4.7. jsem si přivezla tři ind. běžce. Dvě kachničky a jednoho kačírka. Jsou tak plaší, až mi to dělá starosti. Většinu dne stráví schovaní v různých keřích. Ven vycházejí až okolo jednadvacáté hodiny. Jen první noc byli v kachníku, protože jsem je přivezla večer a rovnou je tam dala. Jinak si ho ano nevšimnou, ikdyž se kolem pohybují. Neumím si představit, že bych je tam dokázala, sic jemně, nasměrovat. Máte radu? Všude čtu, že se mají na noc zavírat, ale to je pro mě sci-fi. Děkuji za odpověď Wolfová

    • Běžci jsou plašší zvířata, pokud s nimi není každodenní kontakt. Když je přivezete domů, je třeba je zavřít na cca den v kachníku a tam dát vodu a krmení. Pak druhý den je pustíte na omezený prostor cca 1×2 metry, aby se „okoukali“ a zvykli si na nové bydlení. Tam je necháte cca týden, seznamujete se s nimi, oni s vámi a pak po týdnu je pustíte na větší prostor. Pak se sami do svého bezpečného domova vrátí, snadno je zaženete, když budete trpěliví, za tři týdny budou žrát z ruky. Je naprosto špatně je přivézt, pustit do zahrady a čekat, že půjdou, kam chcete. Neví si sami s tak velkým prostorem rady, neznají ho, bojí se, což je přirozené. Všechno chce čas a trpělivost. A také si o tom něco přečíst, než si je pořídíte, případně se poradit. Thle by ám měl chovatel, od nějž běžce máte, říct. RB

      • WOLFOVÁ ROMANA says:

        Děkuji za odpověď. Četla jsem kde se dalo, hlavně u Vás, ptala jsem se tam, kde jsem je kupovala, ale tam to neřeši. Tam je zavírají do výběhu, jen když by je běžci obtěžovali, ani na noc ne, tak nemají žádné návyky. Mě nevadí, že se na noc neukládají do kachníku, mám zahradu 2460 m2, to jen kvůli nim. Tak snad do zimy…

  • Indický běžec says:

    Dobrý den, mám dotaz ohledně přepeřování kačerů. Máme dva a jeden vypadá vypelichaný. Druhý kačer i kačenky jsou v pořádku .Děkuji za odpověď. Paulová

  • IB a zemiaky says:

    POPROSIM VAS O RADU MÔŽU IB ŽRAŤ UVARENE A PODRVENE ZEMIAKY. IB MAJU 10 TYŽDÑOU. ĎAKUJEM

    • Pokud chcete mít z indických běžců radost a ne starost, jak já říkám, pak jim statková krmiva typu vařené brambory nedávejte alespon do doby, než budou zcela tělesně vyvinutí. Není to kachna na výkrm, podle toho je třeba s indickým běžcem zacházet, starat se o něj a přistupovat k jeho péči. RB

Napsat komentář: Indický běžec Zrušit odpověď na komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *