Diskuze

Diskuze o indických běžcích

Přidat nový komentář »
  • onemocnění says:

    Dobrý den,
    pořídili jsme si dva indické běžce. Kačena, dle vzhledu a tzv. gagání, je v pořádku, ale druhý běžec, bohužel není rozpoznat, zda je to kachna či kačer, je od začátku neaktivní. Za kačenou sice stále běhal,ale nekoupal se, to kačena ano, ani se hlasově neprojevoval – otvírá zobák, ale hlas není pořádně slyšet. Pojídání stravy bylo v pořádku, pohyb také, ale najednou přestal chodit, tedy pokud jej nechci chytit, potom se rozeběhne „jako o život“. Jedno oko má v této době stále ve stavu, kdy používá blánu, kterou by měl dle mého názoru, použít pouze pod vodou. Stále leží někde v rohu výběhu a pokud se rozejde, tak padá. Ale běhat ještě umí, jak jsem uvedl výše. První příznaky byly: nafouklé volátko a neběhavost. Volátko se srovnalo do normálního stavu, ale stále chybí pohyb a tzv. živost. Chtěl bych vás tímto požádat o radu, zda jej mám ukončit trápení ( toto rozhodnutí nechám na sobě), nebo zda jde tento stav léčit ( máte-li s tímto zkušenosti). Nechci, aby se trápil, ale šanci na vyléčení mu také nechci odepřít. Objevil se u něho před časem trošku oholený krk vzadu. Co jsem četl diskuse, tak kačer si občas u kachen vynucuje takto osobní kontakt, ale kačena se nezapře, jak jí ráno pustíme budí celou vesnici, ale druhý v páru se neprojevuje a neprojevoval. Děkuji předem, za váš názor.

    • Kačer je tichý, hlasově se projevuje velmi tiše, jako by sípe. Pokud je ale celkově málo vitální, nevím, odkud pochází, může mít tak zvané žabky, nemůže poádně přijímat potravu, může být začervený, celkově oslabený, poraněný na noze zespoda, příčin může být mnoho a těžko odpovědět, když ho nevidím. Je třeba si pozorně všímat podmínek chovu, z kterého si indické běžce pořizujete. Pak vám bude hned jasné, co jim může být. V této době také indičtí běžci přepeřují, takže jsou celkově slabší a může se stát, že málo chodí právě z těchto důvodů. Pokud je nemocný, pak bych trápení ukončil. RB

    • bezec indicky says:

      Dobrý den, mám stejný problém, mám také dva běžce a jeden neroste a chvílemi nechodí, žabku jsme mu dělali, měl v zobáku trochu hnisu, ale nepomohlo to. Také nevím co s ním.

  • náhlý úhyn says:

    Dobry den, mame nyni 9 tydnu stara kachnata a dnes do rana jedno uhynulo. Vcera bylo cele hejno naprosto v poradku. Je mozne aby se takto stare a velke kachne udusilo slimakem? Zahaneli jsme je vecer driv nez zalezly samy a muze byt ze nestihlo zapit sousto… Jinak totiz vypada v bezvadne kondici a jiny duvod nas nenapada. Dekuji. Kristyna

    • náhlý úhyn says:

      Poradne jsem kacku prohledla a zobak nebyl vubec zalepeny natoz abych v nem slimaka nebo sliz videla….

      • Já bych to také tipnul na slimáka. RB

        • otvírání zobáku says:

          Děkuji za odpověď, vždy, když je musíme zavřít dřív než zalezou, dáváme jim do kachníku i na noc vodu a situace už se neopakuvala, tak snad opravdu ten slimák …
          Mám však další dotaz. Starší kachna začala minulý týden chraplavě gagat, pak negagala vůbec, teď zas trochu začíná, pohubla a při každém výdechu otevírá usilovně zobák. Může to být nějaké nachlazení (máme u nás VELMI větrno) nebo se takto projevují i žabky? Jinak kachna žere, běhá, pije, hejnu stačí. Moc děkuji. Kristýna

  • Mláďátka says:

    Kačenky jsem dala domů, do sucha, kačena sedí na tom posledním vejci, i tak mi napište, viz: muj dotaz níže. Děkuji

  • Mláďátka says:

    Dobrý den, včera se nám vylíhla dvě mláďátka, celkem jsme měli čtyři vejce, já i Kačenka jsme nezkušené, dotaz: Kačenka si udělala hnízdo v bramborách, není to ideální vím, ale i tak seděla a seděla, nad sebou má slunečník, ale dnes od rána prší, pod sebou má slámu, i tak se bojím o prochladnutí kačenek, mám s tím špatnou zkušenost, kdysi mi jedno káčátko uhynulo, protože nejspíš nastydlo na běháky z mokra, mám Kachnu přestěhovat ? Pod střechu, nebo vzít káčátka domů, ještě sedí na jednom vejci, jinak Kačera jsem zavrěla do výběhu, dnes ráno, kloval do malých kačenek, asi se o ně bál, chtěl je hlídat, aby neutekla, ale jednomu z káčátek způsobil až krvavou ránu, říkám si příroda je mocná, postará se, ale to už mi vadí. Prosím o brzkou odpověď. Děkuji Lédrová určitě dejte všichni pozor na misky s vodou, ze strachu před udušením kachny jsem jí dala žrádlo k hnízdu ale i vodu, malá miska, ráno jsem našla jedno káčátko utonulé, nechci přijít o další.

    • Určitě přeneste kachnu i s kachňaty někam do kachníku, abyste něpřišla i o poslední kachňata. Ať už vlivem počasí nebo kvůli predátorům. Vedle za malý plůtek dejte kačera, aby na ně viděl a pak ho k nim pod dozorem zkuste pustit a podle chování ho tam nechte nebo zase oddělte. Někter kačer je agresivnější jiný se chová jako praý táta. Samozřejmostí jsou napječky nebo mělké misky, jinak se kachně mlže utopit, jak popisujete. RB

  • jak přidat novéo běžce says:

    Dobrý den,
    máme dvě kačenky. Kačer nám uhynul. Mám již slíbeného nového. Mohu ho k nim pustit. Měl by být stejně starý jako ony (letošní). Převezme jejich zvyky nebo je kačer dominantní a kačeny se řídí podle něj. Kdo bývá vůdce v hejnu? Nebo má být chvilku zavřený v ohrádce? Kačenky jsou plaché, ale každým dnem méně a méně. Moc děkuji za vaše stránky. Škoda, že jsem na ně přišla až nyní, protože bych se vyvarovala některých chyb. Ještě jednou děkuji. G. Bartošíková

    • Až ho přivezete, uvidíte. Někdy se spojí hejno hned, někdy je dominantní kachna, jindy kačer a kachny si srovná sám. Každopádně se nemusíte bát, běžci se srovnají sami, není třeba dělat u dospělých nějaké opatření. RB

  • útoky na mláďata says:

    Dobrý den,

    máme dvě kachny a kačera. Kachny spolu seděly na vejcích a jedna vyvedla 3 mladé. V tuto chvíli jsou 14 dní stará. Dochází k časným šarvátkám, kdy kačer útočí na jedno z mláďat a někdy i obě kachny. Mládě má už na zádech lysinu od častých útoků. Co s tím, máme mláďata zcela oddělit od dospělých?

    Děkuji za odpověď

    • Jste naprosto ukázkový případ toho, co tady dokola popisuji – ideální je chovat pár. Dvě kahny a kačer, když nevíte, jak na to, pak vysedí třeba z 30 vajec tři mladé a jsou z toho jen problémy. Samozřejmě oddělte kačera a ne mladé! Ty mají být s mámou, ta se o ně postará, pokud víte, která máma vůbec je. Až povyrostu, zkuste je postupně s kačerem sbližovat, ale i tak to bude problémové, protože ten po nich půjde zřejmě pořád. Někteří kačeři jsou agresivnější, ale pokud chováte indické běžce v páru, většinou je to pak idylická rodinka. RB

  • krmeni says:

    Dobry den,
    mam venkovni kachnik a pak kachnik, do ktereho zaviram kaceny na spani. Na pulce lezi , druha pulka je nechutne mokra, protoze jim tam vecer davam zradlo a vodu. POdlaha neni rovna, takze tam stoji voda, smrdi. atd….Pisete, ze do kachniku vodu ne. Vydrzi celou noc? A pokud ano, pak tam tedy nemuzu davat ani zradlo, ze? Dekuji Eva
    PS“ Ja davam skorapky do zradla, nevadi to? Pisek drzim mokry….

  • Líhnutí IB pod kachnou says:

    Dobrý den, chtěla bych se zeptat, kolik dní trvá samotné líhnutí kachen IB. Včera to bylo 28,5 dne a během dne se vylíhli tři mrňousci. Dnes kachna ještě sedí. Děkuji za odpověď.

    • Počkejte cca do 30.dne, ale pochybuji, že v tomhle horku by to trvalo déle. Spíš by měla být inkubační doba kratší. Často ale přesný den začátku sezení kachny člověku uteče, takže ještě počkejte. Pak ale kachnu z hnízda vyhoďte a vejce zlikvidujte. Malí běžci se potřebují nažrat a napít a kachna by byla schopná sedět a sedět a malí by uhynuli hlady a žízní. RB

  • indicky běžec says:

    Dobry den, chtěla bych se zeptat kdy je jateční čas u těch kachen ,mam je 10 tydnu mam jich 14 děkuji

    • Ideální doba na porážku u kachen je obecně období zralosti peří, kdy po vytrhnutí nekrvácí brk, místo je suché a hlavně nemá kachna podrosty. To znamená nepodrůstají nová peříčka. Jinak při škubání necháte na kachně ruce a stejně nebude „čistá“ od peří. Chyťte běžce, rozfoukněte peří na hrudi, nebo odhrňte a podívejte se, jestli nepodrůstá a vytrhněte brk třeba na křídle. Když bude suchý, bez krve, můžete zabíjet. Maso je velice chutné, libové, krátké, prostě pochoutka. Já bych asi ještě cca 14 dní počkal, ale opravdu záleží na zralosti peří. RB

  • infarkt says:

    Dobrý den,
    dnes nám z ničeho nic umřel kačer. Šel po zahradě, začal se motat a bylo po něm. Mohl dostat infarkt? Vodu i jídlo má.

    • Udusil se nejspíš slimákem. Je třeba mít vodu na více místech na zahradě, aby mohli indičtí běžci slimáka zapít. I tak se to ale stane, když pozřou většího slimáka, než dokáží zpracovat. RB

  • aklimatizace says:

    Dobrý večer,
    Sousedka si od nás vzala kačera a koupily jsme mu kačenku a našemu zbylému kačerovi taktéž, takže z původního páru dvou kačerů, jsou dva páry kačer kachna. Jedni jsou u sousedů a druzí u nás. Stále sedí u plotu a volají na sebe. Zvyknou si sami, nebo budou chtít být hejno? Díky za odpověď Lucka

    • Pokud byli běžci spolu, vidí na sebe, jsou v kontaktu, tak jen těžko budou chodit každý jinde. RB

      • aklimatizace says:

        No, to bude zajímavé. Myslela jsem, když pánové dostanou kachní slečny, bude to dobré.
        A jak to děláte vy, any se vám páry nepomichaly? L.

        • aklimatizace says:

          Tak hlásim, že po týdnu sice sedi u plotu a komunikují se sousedními běžci, ale chodí i po zahradě. Tak snad to bude ok.

  • dotaz says:

    Dobrý den, pořídili jsme si 2 ks indických běžců, jsou staří 10 týdnů, ale velmi plašší.
    Máme je zatím ve výběhu, protože na zahradě cca 1000 m2 se bojíme,že by je v noci unesl dravec.Na noc samozřejmě zavíráme. Po jaké době se asi tak přizpůsobí novému prostředí a nebudou se před námi krčit v boudičce.Děkuji za odpověď

    • To záleží jen na vás. Kdo si bere kachny ode mě, zpravidla pak za 14 dní posílá fotky, jak jim běžci žerou z ruky. To je otázka trpělivosti, přístupu ke zvířatům, pravidelné péče…Nedá se paušalizovat. RB

  • krmení says:

    Dobrý den,

    chtěla bych se zeptat mám mám možnost si pořídit 2měsíce a 2 týdny staré běžce. Čím je mám krmit? Nevyznám se v těch krmných směsích. Můžete mi poradit jakou tu krmnou směs mám dávat? A mohu k tomu ještě tedy přidávat celá zrna pšenice, ječmene a ten říční písek se skořápky? A jak často se dává říční písek se skořápky? Děkuji

    • Ty dva měsíce staré můžete určitě VKCH nebo KCH 2, to je označení podle výrobce a těm 2 týdenním VKCH 1 nebo KCH 1. Zkrmovat podle návodu výrobce, nejčastěji je jednička do tří týdnů věku. Na trhu je nově směs od firmy Energys, tam se krmí směs kachna mini do2týdnů a kachna maxi starším dvou týdnů. Vše podle krmného návodu. Směsi od energysu jsou asi dostupnější. Ke kompletní krmné směsi NIC nepřidávat! Proto je to kompletní krmná směs podobně jak ju granule pro psy. Je to velice kvalitní a vyvážené krmivo, není nutné nic přidávat, spíše je to kontraproduktivní. Písek dát můžete skořápky až v době, kdy budou kachny snášet, ted to stejně žrát nebudou. RB

  • dotaz says:

    jsou kačeři homouši?

    • K vašemu dotazu – předně bych byl rád, kdybyste se vyjadřoval či vyjadřovala trochu kulturně. Myslím, že je zřejmé,že je tady na diskuzi zachována určitá míra slušnosti. A podruhé – vašemu dotazu moc netozumím, takže pokud chcete něco k pohlavní orientaci u kachen obecně něco vědět nebo k chování kačerů, prosím konkrétnější dotaz. RB

Napsat komentář: Indický běžec Zrušit odpověď na komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *