Diskuze

Diskuze o indických běžcích

Přidat nový komentář »
  • Henry says:

    Dobrý den. Rád bych se zeptal, jak mám naučit Indické běžce, aby chodily do kachníku. Postavil jsem nový kachník s automatickým zavíráním na světelné čidlo, jelikož nejsme na chalupě denně. Pozemek je neoplocený s rybníkem a když je chceme zahnat, utečou vždy na vodu. Děkuji Henry.

    • Radek Beneš says:

      Musí mí v kachníku pocit bezpečí mít tam ze začátku žrádlo, být v něm pár dní zavření, aby věděli, že tam bydlí, že tam mají všechno. Stejně ale dají přednost volnému pohybu a životu na zahradě a přirozeně rybníku (je to kachna)před kachníkem, pokud je tam nezaženete..Čidlo je vyhozená investice, protože běžci do kachníku sami od sebe chodit spát nebudou. To vím jistě. Navíc o ně stejně dříve či později přijdete, protože je něco odnese, zakousne, to je jen otázka času. Nemůžete chovat zvířata bez každodenní péče. Je to ale samozřejmě na vás, jsou to jen moje zkušenosti.RB

      • Henry says:

        Moc děkuji, je to tak, do kachníku nechtěj a to tam byly 3 dny. Už mám jen jednu. Henry

        • Jarda says:

          to je tak, když chová zvířata ten, kdo si je nedřív pořídí, a teprve pak zkoumá, jak na to…

  • Helena P says:

    Dobrý den, prosím, mám problém týden stará káčata: nemůžou normálně chodit, padají na záda. V kachníku je sucho. hnízdo vystlané slámou, voda je venku a kachňata se v ní stále máchají. Krmení granule pro kachny 1 – CEREA. Děkuji za radu co s nimi, co mají za nemoc popřípadě, co děláme špatně.

    • Radek Beneš says:

      Nedokážu poradit, nevím, jak jste je líhli, jestli pod kachnou, v líhni, teplota v líhni před a po vyklubání, jestli neprochladla, jestli ted svítíte…nevím, RB

  • Petr says:

    Zdravím,

    nikde nemůžu najít nic k hygieně. Mohl bych někoho (kdo to tady čte) poprosit o nějaký odkaz nebo popis co vše je potřeba? Jak často čistit kachník (běžci dokážou posr… novou slámu během jedné noci)? Je potřeba i desinfekční přípravky? Je potřeba odčervovat? Jak často apod.

    Děkuji

    • Radek Beneš says:

      K hygieně tady nic nenajdete:), ale spíš k zoohygieně a péči o indické běžce. Takže stručně: kachník čistíte podle potřeby, jak všude uvádím, v kachníku musí být sucho, protože pak trpí na poruchy chůze, množí se choroboplodné zárodky, mohou onemocnět a podobně. Prostě čistota. Frekvenece čištění kachníku se odvíjí od volby podestýlky. Sláma je znečištěná velice rychle a znovu opakuji, že v kachníku nesmí být umístěna voda! Pak můžete čistit denně! Takže pokud je voda mimo, stačí jednou týdně, ale opravdu je to individuální. Záleží, kolik je běžců na metr čtvereční, jak hlubokou tu podestýku dáte, jaký druh. Mně se osvědčily hobliny, vydrží dlouho suché, ale musí být dostatečná vrstva, žádná voda v kachníku, pak stačí 1x za týden sebrat zašpiněná místa, hobliny načechrat a je zase na týden pokoj. Jednou cca za 2 měsíce kompletní výměna podestýlky a desinfekce chloraminem. Pokud jde o odčervení, stačí před zimou a zjara. Odčervuji přípravkem Helmigal rovnou do zobáku tablety podle návodu. NENÍ to ale nutné v chovech, kde jsou běžci a vůbec nějaká zvířata poprvé, jedná se o čistou zahradu, kde není zem a výběh parazity kontaminován. Necpěte do nich chemii, pokud to není bezpodmínečně nutné! Pokud zvířata nejeví žádné příznaky napadení, nejsou apatická, hubená, slabá, není to opravdu třeba!!!! Preventivně můžete dát přírodní antihelmintika jako je stroužek česneku přímo do zobáku a zasunout až do krku, aby jej běžci spolkli.RB

      • Petr says:

        Pěkný den,

        moc vám děkuju. To byla vyčerpávající odpověď. Nechcete si jí dát jako článek do levého menu?

        Slámu mám přístupnější než hobliny. Tak u ní zůstanu. V kachníku 1m x 1.2m mám 6 běžcu (3:3) a nedávám jim tam ani pšenici ani vodu. Zahradu máme čistou a mají celkem velký výběh. Jen rybník se zazelenal. Nechci do nich cpát chemii, ale chci jíst jejich vajíčka.

  • Gabika says:

    Dobrý deň,
    veľká vďaka za vaše rady 🙂 po večeroch nepozerám televíziu ale čítam diskusie o indických bežcoch :)) Pred cca troma mesiacmi sme kúpili dvoch indických bežcov vo veku dva mesiace. Kupovali sme ich ako pár. No mne sa zdá, že máme dve kačičky. Sú sfarbené divoko. Jedna vyzerá úplne ako kačenka ale tá druhá síce vyzerá rovnako ale má okolo krku akoby biely “ náhrdelník“. Kvákajú obe rovnako a ani jedna nemá kačírek. Môžu to byť obe kačenky? A mohli by sme na zimu presťahovať kačín do sklenníka? Srdečne ďakujem za odpoveď

    • Radek Beneš says:

      POkud obě dvě káchají jako kachny, jsou hlasit, budou to holky:). I kachny pstruhového rázu mívají náznak bílého kroužku na krku. U divokých se to nestává. Na zimu je určitě můžete dát do skleníku i s kachníkem, bude jim tam dobře, budou za větrem, takže paráda, pokud takovou možnost máte. RB

  • Michal Šimeček says:

    Dobrý den,
    díky za tento web!
    Chtěl bych si pořídit 2-3 běžce na převážně ovocnou zahradu 6x50m, což je méně, než doporučujete. Je to reálné?
    Děkuji za odpověď.

    • Radek Beneš says:

      Samozřejmě že je:). Prostor, který jim poskytnete je na Vás. Čím menší prostor, tím větší nároky na chovatele, jeho péči a halvně na krmení. Ale tohle je v pohodě, pusťte se směle do chovu:), drím palec a klidně se ptejte. RB

  • martin says:

    prosim jak se rozezna pohlavi u ind.bezcu dekuju

  • Antonín Hadaš says:

    Dobrý den,
    nabídněte párek běžců do Hranic na Moravě,Strakonic,Nová Bystřice do 100 km.Děkuji za nabídky Emailem nebo tel.604972175

  • Mimi says:

    Dobrý deň.Máme 4 indicke bežce,majú 4 mesiace a začali krívať.Zistila som,že maju popraskane chodidlá.Neviem,či sú to mozole,ktoré ohýbaním nožičiek praskajú,alebo niečo iné.Prosim Vás o radu,čo s tým mám robiť.Existuje na to nejaká mastička?Ďakujem.

    • Radek Beneš says:

      Pravděpodobně otlaky. Musíte změnit povrch výěhu, musí být měkký, lehčí potrava, jen zrno, nějaký rozok na vysušení a nakonec infadolan. RB

  • Zdeňka Kůlová. says:

    Dobrý den, máme už třetí rok indické běžce. Měli jsme kachny i kačery. Od loňska máme jen tři kačery. Jsou to dospělé kusy 2 leté.
    Přestali bohužel přijímat slimáky. Nemají o ně zájem. Přitom potravu dostávají až na noc. Přes den nic nedostávají. Mladé kusy se přitom mohly umlátit po slimákách. Nevím, kde je chyba. Poradíte? Moc děkuji.

  • Mariel says:

    Mám 5 kachen indických běžců,6týdnů staré,daruji je,nevejdou se mi už do kachníku.

    • Antonín Hadaš says:

      Dobrý den.
      Odkud prosím jste.Zaplatím za ně. Pošlete mi své telefonní číslo.Děkuji Hadaš

  • Venca says:

    Dobrý den, přivezli jsem si domu 1 kačenu a 3 kačery 3 měsíce staré. Budeme se muset těch dvou kačerů zbavit nechat kačera+kačenu (pár) nebo budou moc být společně? Prostor mají cca. zahrada+sad 3300m2 oplocen. Děkuji za odpověď.

    • Radek Beneš says:

      Zjara je určitě budete muset dát pryč, kachnu by znásilňovali všichni najednou, ta by to nemusela přežít, bude úplně vyřízená a navíc prali by se mezi sebou. RB

  • Martina says:

    Dobrý den. Máme 3 kačenky a 1 kačera, bude jim 5 měsíců. Kačer začal pojímat a zároveň se k nám jinak chová. Když vyjdu na zahradu, běží ke mě, obíhá okolo mě a pak se plete pod nohy, naštěstí neklove, ale je to nepříjemné. Co mi tím asi chce říct? Můžu ještě letos čekat vajíčka, nebo až od února?
    Děkuji za odpověď.

  • Martina Kačírková says:

    Mohou být běžci s ostatními zvířaty(kachny,slepice,krůty)?Děkuji za odpověd

  • Petra says:

    Dobrý den,

    ráda bych se Vás zeptala, zda můžou být běžci ve společném výběhu ohrazeném proudem s kozami, ovcemi a oslem?
    Děkuji za odpověď

    • Radek Beneš says:

      Určitě ano, dokonce i drůbež je chována ve výbězích s ohradníky. soužití s kozami a ovcemi nebude problém, nijak si vadit ani konkurovat nebudou:). RB

Napsat komentář: Zvláštní chování kačenky Zrušit odpověď na komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *