Diskuze

Diskuze o indických běžcích

Přidat nový komentář »
  • Petra says:

    Měli jsme dvě roční kačenky IB. Jedna z nich si vyrobila hnízdo a stále seděla. Druhá náhle uhynula. Kačenka stále sedí v prázdném hnízdě. Pořídili jsme jí partnera, ale nejeví o něj zájem – odmítá opustit hnízdo. Dotaz zní, zda ji nechat sedět nebo hnízdo zrušit.

    • Radek Beneš says:

      Vejce budou neoplozená, kachna se bude zbytečně vysilovat a mladých se stejně nedočkáte, když to byly dvě kachny. Takže hnízdo nerušte, jen kachnu vyhodte ven, vejce zlikvidujte a zabraňte kachně v přístupu do hnízda. Až se s kačerem dají dohromady, určitě si do stejného hnízda nanese oplozená vejce a vy budete mít radost z mladých běžců:). RB

  • Monika says:

    Dobry den,
    vcera jsem zjistila,ze je v hejnu o kachnu min..po nekolika hodinach se objevila a na vecerni zahaneni do kachniku opet nebyla k nalezeni…dnes se situace opakovala…myslim si, ze nekde skryta sedi na vejcich.
    Hnizdo jsem nenasla a usuzuji, ze nejspis bude za plotem v ostruzini…problem vidim v tom, ze sama 1 kachna obzvlast pres noc je snadnou koristi…jeste k tomu mimo zahradu…vlastne asi sedi primo na poli…a tak ted premyslim co udelat (prvni vec je najit misto ktere si vybrala k hnizdeni…rano se do toho ostruzini zkusim nejak dostat…ale co pak? co byste udelal Vy?

    Dekuji za Vas cas a odpoved…
    preji at se dari.
    Monika

    • Radek Beneš says:

      Dobrý den, také mi jedna kachna sedí venku, ale nechám ji tam. Bývají tak schované a maskované, že by je liška nebo jiný predátor nemuseli najít, i když je to samozřejmě riskantní. Pokud ji najdete, podívejte se, jestli by se nad kachnu nedal udělat takový přenosný budník, kterým byste ji zakryli, nechali samozřejmě vstupní otvor otevřený a na noc jej zavřeli. Zjednodušeně řečeno – byl by to takový poklop, kterým byste kachnu zaklopili a měl by normálně vstupní otvor na zavírání. To by bylo nejjednodušší a optimální řešení. Kachna sedí jak přibitá, takže by to neměl být problém a zvykne si na to. Pud bývá silnější než strach z boudičky:). Také jsem to tak už jednou praktikoval a kachna mladé v klidu vyseděla. Pak, až se vyklubou, je druhý den přendáte i s kachnou do bezpečí do kachníku. A nebo ji prostě nechte, jen třeba udělejte z trávy, sena, nějaký kryt, kterým bude chráněná a hlavně skrytá před predátory, a ona je tam v klidu vysedí a přivede domů. Přírodě neporučíme:). RB

  • Ilona says:

    Dobrý den, chtěla jsem se zeptat, jestli indickým běžcům doroste peří, náš pes si v nestřeženém okamžiku, kdy už s kachničkami žil v pohodě na zahradě skoro rok vymyslel, že by mohl mít nové kamarády, kačera odlapil a vyškubal nějaká peříčka.

  • Angrešt says:

    Dobrý den,
    máme dvouleté běžce (nepříbuzné) – kačera a dvě kachny. Vloni seděly obě, ale nevyšlo to (opustily hnízdo – předpokládám, že vejce byla prázdná, nebo prochladla…? prostě, že kachny poznaly, že z nich nic nevysedí, tak ukončily sezení). Jedna kachna seděla přes měsíc (28 + 7 dní), už jsem počítala s tím, že nic nebude, ale kachna seděla pořád – myslela jsem, že už není šance na mladé, tak jsem ji z hnízda vyhodila, aby měla šanci zase začít nést a případně nasednout na novou snášku. Seděla jen na 3 vajíčkách – nedalo mi, a rozťukla jsem je – ve dvou z nich bylo opeřené živé kachně… 🙁 (samozřejmě vykonané násilí nepřežila).

    Jaká je maximální doba, kdy kachna vysedí zdravá kačata? Moje babička vždycky po vylíhnutí kachňat další den zbylá vejce vyházela jako pukavce s tím, že by se už stejně nenarodila zdravá kačata.
    Kachna má na hnízdě klid, nikdo ji neruší, kačer s druhou kachnou lehávají opodál.
    Nechci opakovat svou chybu, ale nechci, aby se vylíhla poškozená / špatně vyvinutá mláďata. Jak dlouho mám nechat kachnu sedět, když letos zase bude přetahovat? Dokud bude sedět?
    Děkuji za radu.

    • Angrešt says:

      Vlastně jsem v podstatě rozhodnutá nechat kachnu na hnízdě tak dlouho, dokud tam bude chtít. Pečlivě sedí (má za sebou 14 dní), když se přiblížím, nafoukne se a syčí na mě, hotová máma… Jen doufám, že vysedí zdravé mrňousky…

    • Radek Beneš says:

      Nechte ji sedět, dokud sedí. Ke konci inkubace už kachny slyší mladé a komunikují s nimi, což mezi kachnou a kachnaty buduje pevné pouto. Často se stane, že si zapíšete termín počátku sezení, ale počátek to není, už třeba kachna sedí delší dobu a pak koukáte, že kachnata jdou ven po 18 dnech a naopak zase – zapíšete si začátek příliš brzy a přitom kachna ještě snáší vejce a sedět nezačala. Tak potom vznikají nesrovnalosti v době sezení na vejcích. Mně se to také stává, proto kachny nechávám sedět, i když si myslím, že už měly dávno slézt. Pak koukám, že vejce je plné a kachnata se vylíhnou. Berte to tak, že 28 dní je inkubační doba a pokud nemáte přesně a s jistotou zapsaný den, kdy kachna začala sedět, nechte ji sedět. Zkuste třeba vejce prosvítit a máte jistotu. Pokud naprosto přesně víte, kdy začala sedět, déle, než 33 dní, bych ji sedět nenechal. Pak vejce odstranit a obvykle se podnese a můžete mít mladé z další snášky. RB

      • Angrešt says:

        Moc Vám děkuji za odpověď, jsme stále v očekávání velkého finále. Termín začátku sezení jsem právě věděla přesně (chodím ke kachnám několikrát denně a sleduju, kochám se :))… Napadlo mě, jakým způsobem může dobu inkubace ovlivnit vnější teplota (teď, co sedí, bylo u nás i -5°C), kachna se z hnízda ani nehnula). Zda těch 28 standardních dní platí, i pokud jsou nízké teploty, nebo se to úměrně prodlužuje…?

        Děkuji za Vaše výborně propracované stránky a ochotu odpovídat na dotazy,
        Angrešt.

      • Gabriela says:

        Dobrý den,v loňském roce nám 3 kačky seděly na 1 hnízdě a zachránilo se pouze 1kachňátko, druhé ušlapaly, letos jsem kačky rozdělila do 2 kachníků, poučena, ale už sedí obě víc jak měsíc a stále nic 🙁 vajíčka, která se mi nezdály (prosvícením), tak jsem odstranila, ale ony stále sedí, myslím, že letos nic z toho nebude :-(. Mám je nechat stále na vejcích?

        • Dobrý den, obvyklá doba sezení je 28 dní+/-. Až se kačenka půjde vyvenčit, můžete pro jistotu zkusit vejce v hnízdě poslechnout, jestli nějaké neťuká. Ještě bych je chvíli nechal. Lukáš

        • Gabriela says:

          Děkuji, už se vylíhla, 3 po asi 40ti dnech od zasednutí. ještě má 5 vajec pod sebou a sedí na nich, tak nevím, zda je nechat, ťukání neslyším, je tu kravál od rybníka, a při prosvícení jsem nic neviděla, tedy ta, co se mi zdála neoplozená, jsem dala pryč,tak nevím, zda jí je tam mám ještě nechat? Dávají si holky načas.

        • Ještě bych jí nechal, ona pak ty malé vyvede a hnízdo opustí sama až bude čas, a co se do té doby nevylíhne, tak pak už moc šancí nemá. Nám se tedy ještě jeden prcek vylíhl když už kačka vodila malé po zahradě ale ani nechodil a kačka už ho nepřijala, tak jsme ho piplali doma, no a letos mu bylo 5 let a pořád je tu s námi :-). Lukáš

    • Angrešt says:

      Poslušně hlásím, že už máme mladé od obou kachen, dělají mi jen radost:)
      První kachna seděla 28+3 dni.
      Druhá kachna seděla 28+10 dní. Přijde mi to děsně dlouho, ale kachna pečlivě seděla (ač už jsem se vzdávala naděje na úspěch), 3 z 13 vajec vyhodila – byli to pukavci, zbytek byla káčata. Termín vím přesně, byl to den, kdy už se neobjevilo nové vejce a kachna začala sedět… Vylíhlo se 8 zdravých káčat, 2 byla špatná, uhynula, ostatní prospívají.
      Musím přiznat, že jsem to nevydržela, a naklubaným vejcím pomohla rozloupat skořápku. Líhly se při 30°C vedrech a kačena seděla pořád na hnízdě, ani se nešla vykoupat – přišlo mi, že skořápky jsou tak tvrdé a vyschlé, že to káčatům dá zabrat. Když byla naklubaná přes půl dne, a nedokázala se sama dostat ven, pomohla jsem jim – káčátka už byla vyčerpaná a ani se nepokoušela dostat ven, skořápka a blána na nich přisychaly. Jsem přesvědčená, že 5 z nich by to nepřežilo. Do druhého dne se všechna (krom těch 2) zmátořila a dnes už čile běhají po zahradě.

      Uvidím, až povyrostou, jak moc velká chyba byla pomoct jim… A pokud budou nebudou splňovat standard, půjdou na pekáč.

  • Daniela says:

    Dobrý den,naše kachna si udělala hnízdo a postupně snášela vejce. Snesla jich kolem 40, ale já jsem je neodebírala. Teď už ale zasedla na vejce. Mám ještě šanci vejce odebrat a nechat jich jen pár? Nepřestane sedět na hnízdě, když zjistí, že jich tam má mnohem míň?Děkuji.

    • Angrešt says:

      Pokud můžu napsat svůj názor, je to celé špatně (přečtěte si zde o odchovu a odebírání nadbytečných vajec…). Vajec je moc, kachna je všechna neobsedne, nezahřeje. Pokud jí chcete dát šanci, nechte jí cca 10 – 12 vajec, která vypadají nejnověji, zbytek vyhoďte – pokud už začala sedět, budou to pukavci – takže nevhodná ke konzumaci ani pro zvířata.
      Na hnízdě pravděpodobně sedět nepřestane.

    • Radek Beneš says:

      Odeberte je, protože takhle se z nich vyklube jen malá část. A to kdo ví, jestli, protože takhle velké množství vajec běžec neobsedne. Vejce navíc kachny otáčejí, proměňují jejich pozice v hnízdě kvůli rovnoměrnému zahřívání, takže pak se vylíhne třeba jedno nebo deset kachnat. Je to prostě zbytečné, kachnu to stresuje sedět na takovém počtu vajec a Vy pak nebudete mít radost, ale smutek, že se nic nebo málo vylíhlo. Jak píše Angrešt – nechat 10-12 vajec a úspěch je zaručen, Kachna vejce neopustí, i kdyby jste jí nechala jen dvě vejce. Je to instinkt a pud, který ji nutí sedět na vejcích. RB

  • Lenka says:

    Dobrý den,¨
    v líhni se mi vyklubalo 5 kachňátek – mají čtyři dny, ale jedno kachně začalo zavírat oko, nakonec mu začalo hodně slzet tak ho zavřel. Když mu na něj šáhnu tak mu z něj teče voda a má tam bílý povlak….kachně je jinak čilé, žere, pije…..nevíte prosím co by to mohlo být?

    • Radek Beneš says:

      Zřejmě nějaká infekce. Zkuste borovou vodu, případně ophtalmo-framykoin. Mohou to být i plísně, které se v líhni velmi často množí, pak musíte něco proti tomu, ale pak se poradte s odborníkem. RB

  • Jarda says:

    Zdravím.Máme krásné indické běžce, ale u kachen se nám už dvakrát stalo, že přeletěly 120cm vysoký plot. Máme pozemek dost z kopce, takže pokud se nahoře rozletí a jen drží výšku, dostane se na úroveň vršku plotu.
    Proto jsme se jim rozhodli přistřihnout letky. Stačí na jednom křídle?
    Děkuji, V.J.

    • Radek Beneš says:

      To uvidíte sami, jestli to stačí, přece. RB

      • Jarda says:

        Samozřejmě, že to uvidíme sami.
        Šlo mi o to, abych je nemusel chytat dvakrát
        J.V.

        • Ilona says:

          Jestli smím reagovat, obvykle se zastřihává pouze jedno křídlo a to u jakékoliv drůbeže. Asymetrie letek (tedy když každé křídlo zabírá jinak) jim zabrání vzlétnout spolehlivěji než jen zkrácení.

        • Jarda says:

          Děkuju, Ilono!

        • Radek Beneš says:

          Stříhání křídel je barbarství obecně. Navíc u kachen jako je běžec to ptáka oslabí. Jednak při páření nemají potřebnou stabilitu, je pak například nižší oplozenost vajec například a pak tím také může nezkušený chovatel běžce zranit. Navíc to ptáka poškodí esteticky, peří se vymění až při přepeřování. Za mě bych volil zvýšení plotu nebo jinou překážku. Otázka je, proč chtějí z výběhu pryč, co jim vadí nebo chybí. RB

        • Jarda says:

          No v podstatě jde o to, že kousek od našeho pozemku je rybník, a právě přes naši zahradu na něj přilétají divoké kachny.
          Přijde mi, že se ty naše prostě jen chtějí přidat.

  • Klára Z. says:

    Dobrý den, máme 3 roční běžce (kačera a 2 kačeny), kteří byli vždycky velmi plaší. Ze dne na den ale kačer obrátil o 180 stupňů a drží se u mě tolik, že po zahradě sotva udělám krok. Jemně mi ozobává nohy a nechává se hladit. Všude nacházím zmínky o tom, že si běžci drží odstup, proto mě velmi zajímá, co mohlo tohle chování vyvolat? Děkuji.

    • Radek Beneš says:

      Je období toku, samci jsou agresivnější, zdánlivě přítuln. To samé chování se projevuje například u hus, a to jak u houserů, tak u hus. Běžci dtto. RB

  • Ivana Hokrová says:

    Dobrý den,
    může kachna vysedět kuřata?
    S pozdravem
    I. Hokrová

    • Radek Beneš says:

      Teoreticky může, ale úspěšnost líhnutí nedokážu odhadnout. Kachna se koupe, kvočna ne, takže nevím, jestli by nedošlo k odumření zárodku. Myslím, že je zbytečné to zkoušet. Opačně to funguje třeba u wyandotek, ty běžce spolehlivě vysedí. Opačně jsem to nezkoušel, nebyl důvod, když slepice kvokají bez problému a kuřata v pohodě vysedí. RB

  • jan says:

    koupil jsem lihen automat chci se zeptat jak dlouho a na kolik stupňů musi byt lihen u indických běžců dekuji

  • Jarda says:

    Zdravím, máme tři běžce, dvě kačenky a kluka.
    Stáří cca jeden rok.
    Chtěli jsme odčervit, ale naše veterinářka
    mi při odměření přípravku přišla poněkud zmatená, tápala v gramážích a nevěděla přesně, co nasadit.
    Můžete prosím poradit, jaký přípravek a v jakém množství nejlépe použít pro tři kačky?
    Jsou absolutně bez problémů, ale pro jistotu…, děkuju:)

    • Radek Beneš says:

      Používám Helmigal,tableta je na půl kila živé váhy. RB

      • Jarda says:

        Díky, pane Beneši, ale když už Vás mám na drátě :), doptám se ještě –
        dávkování do vody, nebo krmiva, nebo… –
        četl jsem spousty až alchymistických postupů.
        Nerad bych kachny stresoval podáváním přímo do zobáku.
        J.

        • Jarda says:

          …navíc tu teď čtu, že pokud jsou na zahradě sami a jako první vůbec, nezatěžovat chemií, dokud se jejich chování nějak nezmění –
          chápu to správně?
          J.

    • Jarda says:

      no, koukám že poradna jen ve věcích,
      kde není co zkazit…

  • H. Beranová says:

    Dobrý den, máme na chalupě velkou zahradu (jezírko, trávník, malý lesík, keře, záhony).Přežil by párek běžců všední dny (jsme tam pouze o víkendu)?
    Kteří predátoři je mohou ohrozit? Přístřešek by měli, ale nemohla bych je na noc zavírat. Děkuji za odpověď.

    • Radek Beneš says:

      Nepřežil. RB

      • Jan Sídek says:

        Blbost. Mám tu rok jednoho kačera a čtyři kachny. Přes den chodí daleko na louky, nemám plot, doma mají rybníček s rákosím, tam spí. V zimě rybníček zamrznul, spaly na ledě mně pod oknem. Nechápu že je nějaký predátor nesežral, ale také tu mám pejska který predátory vyhání. Asi. Mimochodem ty kachny toho pejska honí po dvoře. Je to celé zvláštní. Teď začaly snášet vejce, na slámě ale i na různých místech. Musím je sbírat a připravovat pro líheň, když jsem je nechal v hnízdě, vypila mi je kuna. Ale kachen se nedotkla. Tak já nevím, inu je to příroda.

        • Ján says:

          Iba by som chcel dodať, že vajcia musel odniesť potkan, straka, pes…, lebo kuna, lasica, či tchor by sežral aj kachny…

  • Helena says:

    Dobrý den, začína byť teplo, musím dať násadové vajcia do chladničky, alebo sa jim nič nestane, než začnú kačice sedieť? V hniezde som nechala po dve staršie vejce, nové zberám

  • Miloslava Netolická says:

    Dobry den.mam dotaz.mam dva pary běžců a jeden z kaceru ma kolem oci vypadane peří a v ocich jako kdyby mel ospalky.uz to pozoruji delsi dobu a bojim se aby to nechytly i ostatni kachn pokud by to byla nejaka nemoc.jinak žádné jine priznaky nevidim.setkal jste se s tim nekdo.dekuji

    • Radek Beneš says:

      POkud jsou to spíš bílá peříčka, což odhaduji, že jsou, pak se nemusíte ničeho bát, to je u kačerů zejména pstruhových naprosto běžný jev. Začíná tím převlek do letního šatu a ten začíná od hlavy. Respektive na hlavě je to nejmarkantnější, protože mají kačeři indického běžce pstruhového,divokého, černého atd. zbarvení na hlavě tmavé peří. Pokud by to byla lysá místa kolem očí, pak by to znamenalo například vápenku, což je potřeba léčit. RB

      • miloslava says:

        dekuji za odpoved….ano asi kacer prepeřoval,obavala jsem se nakazy,ale spolu s bezcema mame na pozemku psa.je to fena a cele 4 roky s nima vyrustala.ted se stalo to ze kachna zasedla.ja mela radost že budou mladata ale čuda ji vyrušila a šla po ni,jak se kachna branila tak čuba ji asi kousla.nevim byla jsem mimo pozemek,kacena žije ale ma svěšenou hlavu a a ještě jsem ji nevidela ani ležet s ostatnimi a ani na vode.žere a pije ale nestiha ostatnim.fena dostala ale mam obavy o kacenu,nevim zda ji vyvobodit z trapeni a nebo ji nechat a pockat zda to zvladne,ale asi uz nebude to co byvala.stoji a krk ji vysi dolu ale jinak na zřadlo ho zvedne,,,,

Napsat komentář: zábava Zrušit odpověď na komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *