Diskuze

Diskuze o indických běžcích

Přidat nový komentář »
  • Bára says:

    Dobrý den, máme dva páry IB, jedna kachna nám letos sedla, nechali jsme jí v hnízdě 10 vajec a zakryli jsme ji bednou, aby jí do hnízda nechodila druhá kachna a slepice. Každý den jsme kachnu z bedny vypustili, aby se mohla nazobat a vykoupat. Po 33 dnech se nic nevylíhlo a kachna sama opustila hnízdo. Když jsme jedno vejce rozbili, bylo v něm mrtvé káče. Nevíte, čím to může být, že se káčata z vajec nevylíhla? Kde jsme udělali chybu? Děkuji.

    • Radek Beneš says:

      Faktorů špatného líhnutí je velice mnoho. Krmení, výživa, podchlazení, nevím, jestli jste počátek inkubace zaznamenali přesně, třeba kachna neopustila hnízdo, jen se šla provětrat, protože kachny vejce chladí a někdy třeba i několik hodin a odejdou z hnízda a vy si myslíte, že vejce opustila, ale přitom jedná tak, jak jí velí instinkt. Těžko takhle na dálku určit příčiny. RB

  • Kristýna says:

    Dobrý den, jen by mně zajímalo jak dlouho zhruba trvá líhnutí při 12ti vejcích od prvního k poslednímu? Jsou to naše první „miminka“ tak nevím co očekávat, pod kachnou jsou už čilá mláďata i vejce, první se vylíhlo včera večer. Předem děkuji za odpověď

  • Miluše Kal says:

    Dobrý den,
    chtěla bych se zeptat proč mají vajíčka někdy trochu od krve. Máme 2 kačenky už 3 rokem. Nevíme co jim chybí.
    Dostávají granule K2, namočený, převařený ječmen a pšenici. Přidávám i drcené skořápky.

    Místa na zahradě mají dostatek, vody také.
    Menší jezírko s lekníny kde se s oblibou koupou. Hned vedle rybník s orobincem. Chodí na „výlet“ i do jezírka cca 100 m. Stačí zatleskat a už ví, že se mají vrátit „domů“, přijdou i samy když mají chuť na granule.
    Jsou to vlastně domácí mazlíčci.
    Děkuji předem za odpověď a přeji krásný den, Kaluová

  • Alena says:

    Dobrý den, máme dvě kačenky které měly hnízda v jednom kurníku a vyvedly deset kačenek zhruba po deseti dnech kdy bylo všechno na pohodu začala stará kachna jedno mládě klovat a dusit zobákem krček dala jsem ho zvlášt ale pořád vyvolává ostatní a očividně je mu smutno nevím co mám dělat děkuji za odpověd

    • Radek Beneš says:

      Kachny oddělte, ta jedna si myslí, že je to cizí kachně od té druhé. Brání přirozeně své děti. A pod tu, co oddělíte dejte v noci to jedno kachně, ale tak, aby nesyšela ta původní kachnata a musí být i přes den tak daleko, aby ta půodní neslyšela a neviděla. Jedině tak to může fungovat, jinak není rady. Jedině, že byste si to jedno dala pod žárovku a vychovala ho extra což je velice náročná blbost na čas:). RB

  • Mirka says:

    Dotaz
    Dobrý den, ráda bych požádala o radu.
    Již několik dní jsem nenašla v kachníku žádné vejce a dnes jsem zjistila, že snáší na zahradě v roští a vypozorovala jsem,že jedna kachna už od rána na nich sedí,potřebovala bych jí odnést do kachníku hrozí útok predátora, bydlíme na samotě. Je to možné? nepřeruším kachně sezení?bude potom ochotná sednout na vejce v kachníku? nebo jí mám nechat tam kde sedí,chtěla bych ji ještě vejce přidat. Děkuji moc za odpoved. S pozdravem Mirka

    • Radek Beneš says:

      Nic nepřenášejte, kachnu opatrně obestavte provizorním budníčkem, který jde na noc zavřít. Pokud ji predátor objeví, kachnu odnese nebo přijdete o vejce. samozřejmě se také může stát, že ji nikdo a nic nenajde a kachnata vysedí, také se mi to stalo, ale jistota je jistota, pokud o ni nechcete přijít. A navíc jste na samotě, liška má revír pod palcem, to si můžete být jistá. RB

  • Katka H. says:

    Zdravím, slepice nám vyseděla 6 kachňátek, jsou to naše první mladé, jinak jsme si před rokem koupili páreček. Mám dotaz, jak poznáme včas , kdo je kachna a kdo kačer. Děkuji za rady. Kdyby šla vložit foto, vložím, nebo zašlu.

    • Ivana says:

      Obrázek Vám není nic platný. Pohlaví poznáte ve stáří nejdříve 6 týdnů a to pouze podle hlasu kachněte. Kachna se projevuje hlasitým křikem, kačer pouze jakoby sípe.

  • Ivana says:

    Dobrý den, chci se s Vámi podělit o zkušenost se sezením indických běžců na vejcích. Jelikož mám kachny, které rády vyvádějí mladé a o kachňata už není takový zájem, dala jsem jedné z kachen pár vajec kachních a o týden později přidala vejce slepičí. Vylíhla se jak kachňata, tak kuřata o která se vzorně stará a neřeší že má rozdílné potomky .

    • Radek Beneš says:

      POkud jsou ideální podmínky, i běžci vysedí mladé. Taková je moje zkušenost také, přestože se všude píše, že indický běžec na vejcích nesedí. U mě sedí každý rok všechny kachny:). RB

  • Marcela says:

    Dobrý den,máme dvě kachny,které jsme vypustily do výběhu ke dvěma ovečkám,mají vše,co potřebují, i s ovečkami jsou v pohodě,ale od té doby,co jsou ve velkém výběhu a pasou trávu ,tak přestaly snášet vejce.Nevíte,prosím,v čem je chyba?Děkuji za radu.

    • Monika says:

      Muze to byt tim, ze ve velkem prostoru vejce jen nenajdete…kdyz si muzou vybrat misto, kde snesou vejce, tak davaji prednost mistu, ktere neni moc na ocich…prohlidnete mista pod stromy, je-li tam vyssi trava, krovi, proste mista, kam se da neco ukryt…mozna nekde buduji hnizdo…
      Davate jim vhodne „kachni jidlo“ , nebo maji jen to, co najdou ve vybehu? Jen spasat travu je pro ne naprosto nedostacujici strava…
      Oni si najdou na zahrade dost veci do zobaku, a presto ty moje, kdyz jsou jim predlozeny drcene skorapky, se do nich hned pusti a zmizi jako prvni…takze v dobe snasky je dobre jim prilepsit nejakym zdrojem vapniku…skorapky, neobydlene sneci ulity…
      Spise si ale myslim, ze vejce ty vase snasi, ..jen je nekam schovavaji…

    • Radek Beneš says:

      Také si myslím, že zanášejí. Ale je pravda, že ted se snáškou polevili a je to přirozené. Také záleží na krmení. Pokud krmíte směs pro snášku, pak nesou pořád, pokud ne, jen zrniny, ted přirozeně přestávají, vrchol snášky je cca březen-duben, ted by už končili pomalu. Je to logcké, v přírodě by sedli na vejce a seděli a chodili následně s kachnataty, takže biologicky by nesnášeli, ted už prostě končí ideální doba na odchov. Pokud ale chcete vejce, pak jim dejte směs pro nosnice nebo kachny ve snášce, oni se roznesou:). RB

  • Alice says:

    Krasny den autorovi techto stranek i vsem priznivcum IB.Tyhle krasavice mi imponuji uz hodne dlouho,konecne je mam i ja.Prubezne jsem sbirala informace,peesto mam takovou divnou otazku.Tam kde rok byly chodily spat ,,se slepicemi“,ale zda se mi,ze je to moc brzy(ja slepice nemam).Po osme tady spokojene pobihaji a vubec se jim nechce do kachniku.V kolik je zahanite?A jeste dotaz – nejevi skoro vubec zajem o krmeni,je pravda,ze zahrada je plna haveti,vodu maji na nekolika mistech.Diky za odpoved.

    • Radek Beneš says:

      Jdou do kachníku teprve když se stmívá, nemají důvod chodit spát:). To je učíme my lidi, aby byli běžci v kachníku a když se naučí na konkrétní dobu, tak už mi chodí do kachníku sami, ale musím do výběhu přijít a dát najevo, že se jde domů. Jinak by samozřejmě radši zůstali venku jako v přírodě:). Ted přes léto, když je dost velký výběh a v něm dost přirozené potravy, moc nežerou. Budte v klidu, oni si vezmou, co potřebují. Jsou nenároční. RB

  • Markéta says:

    Dobrý den,
    díky za Váš web! Do jaké výšky je schopen se běžec dostat?- jde mi o to,zda se dostane do nadzemního bazénu, pokud budou vyndané schůdky. jestli když bude hodně chtít si tam třeba vzlétne, nebo ne. Jaká je minimální plocha zahrady pro dva kousky? Díky moc!

    • vašátko says:

      Zdravím,

      názor méně zkušeného: Běžec je nelétavý pták. Pokud má dost prostoru dokáže přeletět i metr (chce to ale rozběh a čas na vzlet, něco jako nákladní letadlo). Nevěřím tomu že by běžec vzlétl do neznámého prostoru. Je to spíše opatrný kamarád. Dva bych choval alespoň na 300m2, ale ať mají keřík pod který si mohou vlézt a nějaké koupání.

    • Radek Beneš says:

      Indický běžec je nelétavý běžec:), ale při leknutí, zmenšení odstupové vzdálenosti je schopen vzlétnout a přelétnout cca 1 metr vysoký plůtek. Nicméně pokud je nebudete honit, stresovat, nemá důvod létat a do vyvýšeného bazénu nevzlétne, nemusíte mít strach. Výběh stačí cca 300 metrů. Může být samozřejmě menší, ale v tomto se bude cítit dobře a lépe a bude se cítit dobře, zasedne na vejce a obudete se těšit odchovu. RB

  • kristyna marvanova says:

    Dobry den, vylihla se nam kachnata. Deset je v poradku, dve jsou nepohybliva, se zkroucenymi paratky a nehybnou spodni casi tela – od kridel dolu. Pres to uz dva dny prezivaji. Kachna je moc nebere, ale asi se nejak dokazou pod ni doplazit. Mate s tim zkusenosti? Cim to muze byt? Jak to s nimi skonci je asi bohuzel jasne, otazkou je, jak dlouho zvladnou prezit…

  • Blazena says:

    Dobrý deň,
    chcem sa spýtať, či ku dvojročnému pariku bežcov môžem dokúpiť ďalšiu 1-2 kačky. Nebudú na tie nové útočiť?
    Ďakujem

    • Radek Beneš says:

      Nedoporučuji, protože budete mít samé problémy. Až se naučíte chovat jeden pár, pak si pořidte další. Počítejte s tím, že je budete muset v době páření oddělovat, aby se dva kačeři nepářili na jedné kachně, aby kachny neseděly v jednom hnízdě, aby si nekradly vejce, až ponesou, aby se nepřetahovaly o kachňata atd. Viz diskuze níže. RB

  • Venca says:

    Dobrý den, můžu se zeptat, dnes se nám vylíhlo ze sedmi vajec čtyři kačenky po 28 dnech kdy
    kachna zasedla. Máme jí ještě ty tři vejce nechat v hnízdě zda se z nich ještě kačenky vylíhnou? Nebo je máme vyhodit? Jinak moc pěkný web a super poradna/diskuze, přeji krásný den a ať se Vám daří.

  • Katka says:

    Dobrý den, jsem nešťastná z našich kačenek, od začátku jsou velmi, ale opravdu velmi bázlivé, když jsme na zahradě nebo jen vykouknu na balkon, tak se hned jdou schovat do křoví. První týden chodily samy večer do kachníku, ale od té doby ne, jsou v noci na zahradě a nechtějí zalézt, jdu tam třeba i v noci a jsou venku. nechci je nějak hnát, protože je nechci ještě víc plašit. Když se k nim jednou dcera chtěla přiblížit, tak od srachu odletěla, a to jsem si myslela, že nelítají. A od včerejška jedna kačka začla kulkat a dnes jsem ji pozorovala a leží a jakoby se posunuje po trávě v tom leže 🙁 trhá mi to srdce a nevím jak jí pomoct, nedá se chytit, já vůbec nevím. Kachník mají celkem si myslím „příjemný“, mají tam vždy čistou slámu, dávám jim granule, namočené pečivo a i nějaké lahůdky, před kachníkem mají mini bazének, jako nevím co je špatně. Moc prosím o vaše postřehy.

    • Ladalemak@seznam.cz says:

      Dobrý den.V první řadě,jsou to kachny,né děti.Musíta ale nastavit pravidla jako u dětí.U nás,,holky večerka domů,,znamená zahnat kačky do výběhu.Po pár dnech už chodili sami,jen slyšeli zmiňovanou hlášku.Kaču vám asi v noci napadl predátor.Proto zavírat.Co s ní?Můžete chytit do přepravky a na veterinu,nebo prohlédněte sama,případný defekt na běháku slabý framikoin.Já rady čerpám od paní co mi je prodala.Hlavně se nebojte je chytat.Zdráhají se jen zezačátku.Ty naše si dnes už drze chodí říkat o žrádlo a že je večerka nám chodí oznamovat sami.

    • Radek Beneš says:

      Je také možné, že vaši běžci už přepeřují a pak se jim velice obtížně chodí, protože jsou oslabené. Pak se někdy i jakoby plazí po zemi a odstrkují se křídly. Jinak na zahánění do kachníku je musíte naučit, to prostě zvládnou. Není to nic těžkého a naučí se. Při troše trpělivosti žerou i z ruky, ale musíte se jim věnovat. RB

    • Kristýna says:

      Dobrý den, my když jsme kačenky pořizovali tak jsme dostali informaci o tom že když se kachna lekne a uteče, může si natáhnout šlachu a potom pár dní kulhá nebo se plazí. Což jak píšete,ty Vaše jsou plaché. Nám se také jednou takhle namohla kačenka a za pár dní byla ok. Jen jí dopřát trošku klidu. A dejte jim čas, až zjistí že jim dáváte jídlo a rozkoukají se, uvidíte jací to jsou miláčci. Pak je budete ještě odhánět 😉 Když koukám na datum tak už teď je určitě včechno mnohem lepší než když jste sem psala.

Napsat komentář: zábava Zrušit odpověď na komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *