Diskuze

Diskuze o indických běžcích

Přidat nový komentář »
  • Vajíčka says:

    Dobrý den,
    ráda peču a šlyšela jsem že vajíčka Indických běžců jsou také vhodná do těst. Máte někdo s tím skušenost prosím? Jsou jejich vajíčka opravdu vhodná? Máme celé léto denně vajíčka a nevíme co s tím. Děkuji Barča 🙂

    • Vajíčka says:

      Vejce běžců normálně konzumujeme jako slepičí, necháváme je vařit delší dobu, a řada chovatelů kolem také. Pokud je chováte v čistotě, vejce denně sbíráte, není nic lepšího na vaření než vejce indického běžce. Zkuste třeba mazanec a uvidíte, že jiná vejce na pečení chtít nebudete:). Indický běžec se v Anglii chová na vejce běžně, jen u nás zvítězil předsudek – kachní vejce nejíst:), abychom nechytli salmonelozu. Ale je to zárodek, který je běžný na vejcích drůbeže obecně. Záleží na hygieně prostředí a dodržování hygieny při vaření, době tepelné úpravy atd…

    • jak rozeznat pohlaví? says:

      Slepičí vajíčka už skoro nejím, kachní jsou pro mě nesrovnatelně lepší. Rozhodně je zkuste.

  • můžou zůstat sourozenci kačer a kachna? says:

    Koupili jsme si před měsícem 3indické běžce od jednoho chovatele,objednala jsem samé kačeny-chtěli jsme je na vejce.Časem jsme zjistili,že kačenku máme jen jednu,další dva jsou kačeři.Mohou zůstat spolu,nebo je nutné je oddělit?Kdyby měli mladé,vadilo by,že jsou z jednoho chovu?Děkuji za odpověď. Kilnarová

    • sourozenci says:

      Správný chovatel NIKDY nepáří příbuzné jedince mezi sebou, pokud k tomu nemá šlechtitelský důvod, což u Vás zřejmě nehrozí:). Takže pokud chcete chovat a odchovávat běžce, tak rozhodně od nepříbuzného páru. Sice se to u kachen v domácích chovech moc neřeší,pokud jsou odchovy určené ke kuchynskému zpracování, ale mohla by se Vám vylíhnout kachnata se třema nohama, s deformovaným zobákem a podobně, prostě degenerovaná. Rozhodně však takový chov nedoporučuji.

  • Monika says:

    Dobrý den, právě si pořuzuji indické běžce a mám, prosím, jeden dotaz. Je pravda, že musíte mít na 1 kačera 3 kachny ? Pokud prý má jenom jednu, údajně ji utahá až k smrti. Mám právě objednané pouze kačera a 1 kachničku a tak nevím, zda si sehnat raději další. Děkuji moc za odpověď

    • Monika says:

      Obecně se doporučuje chovat drůbež v kmenech 1,2; 1,3 a podobně, to znamená jeden kačer a dvě, tř kachny a tak dál. Je to pro kachny rozhodně příjemnější, protože tolik netrpí neustálým pojímáním. Někdy se kachnám chovaným v páru nebo při přesile kačerů dokonce udělá až poranění na týlu od zobáku kačera. Ten se při pojímání drží zobákem právě tam a tím kachnu může poranit. Já sám ale chovám běžce v páru, ale oddělené od ostatních kachen a kachny tím nijak netrpí. Naopak pár je více spolu, když kachna sedí, kačer hlídá poblíž hnízda a jejich vztah se tak utužuje a harmonizuje. Moje zkušenost je tedy s chovem v páru víc než dobrá, ale nesmí se k nim nikdy dostat další kačer. To by pak kachna odnesla neustálým znásilňováním, protože kačeři mezi sebou soupeří a kachnu poraní. Pak je vždy nutné mít větěí počet kachen než kačerů.

  • jak rozeznat pohlaví? says:

    Dobrý den,
    mohl by mi někdo poradit jak poznám u černého a hnědého zbarvení kachnu od kačera v mládí – cca 2 měsíce (prostě do dospělosti, pak už to samozřejmě poznám)? Zdají se mi úplně stejné. Díky
    Blažena Křemenová

  • cena běžce says:

    Dobrý den,mam dotaz chci si koupit 3 běžce.2 kachny a 1 kačera a nevím kolik stojí napište mi někdo kdo tu cenu ví.
    Děkuji za odpověď.

  • chov běžce says:

    Ahoj,
    Mam dotaz já si moc přeji Indického běžce ale mam jen 375m čtverečných pro jejich chov tak se chci zeptat jestli opravdu jeden pár potřebuje 700m čtverečných.
    Předem díky za odpověď

    • metry says:

      Samozřejmě to stačí, když jim dopřejete vodu, krmení a kachník a budete se jim věnovat.

    • jak rozeznat pohlaví? says:

      Dobrý den,
      já mám 300m, kačenky mám tři a vypadají zcela spokojeně. Na proběhnutí místo mají (a že se tam prohánějí 🙂 ), udělala jsem jim velké koupaliště a pořádně krmím. Nemyslím že je potřeba 700m.

  • jak určit pohlaví u kachňat says:

    Dobrý den, prosím o radu jak určit pohlaví u mláďat. Máme 8 kachňat 3 týdny stáří, zatím vypadá jedno jak druhé.

    • pohlaví says:

      U tak malých to nepoznáte. Bezpečně až po přepeření na podzim. Kačer má kačírek, kachna ne. U mladých cca 6-8 týdnů podle hlasových projevů.

    • jak určit pohlaví u kachňat says:

      Ke svému dotazu doplním s odstupem pozorování. V cca 3-4 týdnech se ještě v prachovém peří objevil u všech kačírků bílý tenký kroužek kolem krku, takže podle tohoto znaku už byli rozpoznatelní. Po několika dnech se tento kroužek zase začal vytrácet, jak dorůstalo ostatní peří. Od 5.týdne se začal vybarvovat zobák. U kačerů od šedé do žlutozelena, u kachen do oranžovohněda. Zbarvení divoké.

      • Bláža says:

        mám divoké zbarvení mladé sem pozorovala podle váší rady je jim přes měsíc některý mají bílý kroužek okolo krku, takže možná by to byli kačeři, ale mají žlutooranžový zobáky jako kachna,když je chytím tak nekdákají vím je to těžké

  • kachny drzouni says:

    Ahojky.
    Já jsem si pořídila chovný pár běžců + jednoho kačera jejich mládě.Zvykli si na prostředí a na nás okamžitě.Během 5.týdnů jsem na pozemku 1200m nenašla jediného slimáka,tak jsme jim(našim zlatíčkám)začali na slimáky chodit k místnímu rybníku.Kačena teď sedí,vyběhne tak 2x za den a místo aby běžela na zahradu,tak běží ke mě,klove mě do boty a vyžaduje,abych jí slimákama krmila,to samé dělají i kačeři – žerou z ruky.Neudělala jsem chybu,že jsem si je takhkle naučila?Díky za odpověď.Dana

    • predátoři says:

      Proč byste tím měla dělat chybu? To jsou vaše kachny, vy jste si je naučila, jak jste chtěla. Nebojte, když budou mít na slimáky chuť, najdou si je i bez vás:).

  • predátoři says:

    Dobrý den,chtěla bych Vás požádat o radu. Jsme začínající chovatelé. Dnes těsně po obědě jsme našli jednoho našeho běžce napůl sežraného od nějakého dravce. Podařilo se nám letos odchovat několik kačenek a dělají nám velikou radost. Bydlíme na samotě. Cca 300 m od domu jsme pro ně vytvořili výběh s prostorným domkem. Výběh jsme oplotili cca 1,5m vysokým pletivem, které jsme doplnili po celem obvodu u země králiččím pletivem. Výběh je pod vzrostlými ovocnými stromy a končí v ohraničeném „jezírku“, což je pletivem vytyčený úsek slepého koryta řeky. Máte, prosím, zkušenosti s tím, jak je nutné výběh ve dne zajistit proti predátorům? Kachničky sami chodí večer při soumraku do svého domku , kde je na noc zavíráme. Nevíme si však rady s denní ochranou, neboť jsme se domnívali, že predátoři útočí pouze v podvečer nebo v noci. Jakým způsobem bychom mohli pozemek lépe zabezpečit? Předem děkujeme za radu. Lucie a Mirek Říhovi s dětmi a hejnem běžců 🙂

    • predátoři says:

      Podle mě, pokud je běžec vykousaný a leží na zahradě, se jedná o kunu. Také jsem o pár běžců přišel, s tím bohužel neuděláte nic, pokud nezavřete kachny do zabezpečené voliéry. Ve dne chodí i liška, pokud má mláďata a hlad. Na noc je samozřejmě nutné zavírání, ale ve dne vám neporadím. Jedině zastřelit predátora, pustit na zahradu psa nebo voliéra.

  • oddělení mláďat says:

    Dobrý den, nacházím se u rodiny v Anglii, kde se mimo jiné starám i o indické běžce. Nedávno se vylíhly mláďata, matka se o ně příkladně stará, jsou od počátku výborní plavci… ale minule prý byly mláďata postupně zabita různou škodnou, tak jsme se je dnes snažili odlovit a umístit do prázdné koňské stáje po dobu cca dvou týdnů než povyrostou a už je nic nesežere. Ale nepodařilo se nám odchytit matku – tak jsme ji spolu se 2 mláďaty ponechali na rybníčku. Ve stáji (s nízkým „bazénkem“) máme umístěných 7 odchycených mláďat a zdají se být už klidná a žerou. Není to pro ně příliš stresující a bude možno je poté vypustit v klidu mezi ostatní? Děkuji
    Pavla

    • Oddělení je pro kachnu i kachňata hodně stresující záležitost. Kachna bude káchat jak postřelená, kachňata budou hledat matku a všichni tam budou pár chvil pěkně zmatení. Navíc se bojím, že kachňatům bude zima, prochladnou a uhynou. Pak je samozřejmě vypusťte, kachna je snad pozná, pokud je má nadoslech. Osobně bych je zavřel všechny dohormady, určitě se podaří kachnu s dvěma kachňaty dostat domů, odchytit.

  • udušení slimákama says:

    Ahoj, na jaře jsem sehnal 10ks běžců pro boj se slimáky. Dnes jich mám už jenom 6ks. 4ks se mi těma slizounama zadusili. I když mám po své rozlehlé zahradě několik zdrojů vody + rybník 11x4m tak stále dochází k tomuto úhynu a nejsem schopen tomu nijak zabránit, chovám i husokačeny, ale ty slimáky nežerou a jsou v pohodě. Nejčastěji k tomu dochází večer, za tento týden mi zahynuli 2ks. Vypadá to že mi vymře celý hejno, jelikož nejsem schopnej slizouny sám regulovat, fakt invaze. Asi boj vzdám…

    • Jak daleko ty zdroje vody od sebe jsou? Máme také poměrně rozlehlou zahradu, ale indický běžec se mi po slimáku nezadusil nikdy žádný.

      • udušení says:

        zdroje jsou tak cca 4m od místa kde vždy dojde k zadušení, problém vidím v tom, že když jsem provedl pitvu udušené kachny tak měla v hrdle 4ks slimáků, které sežrala najednou. Koukal jsem pod keříky a je tam třeba 5 slimáků a jestli to ta kačena sežere najednou tak se nestihne ani nadechnout aby doběhla takovej kousek k napaječce. Ale od doby co jsem první příspěvek tak zatím žadnej úhyn zatím držím počet 6ks běžců.

    • Veronika says:

      Dobrý den, měla jsem tři běžce, jednu mi zabila slepice agresivní a dnes večer se mi další kachnička udusila slimákem. Snažila jsem se jí pomoct. Chtěla jsem jí ho z krku vytáhnout pinzetou, ale ten slizoun klouzal. Takovou dobu to člověk piplá a pak se udusí slimákem. A to vodu měla u zobáku a chvíli před incidentem pila. Prostě to nechápu. Hrozně mě to štve.Jen mi to přijde jako taková pitomá a zbytečná smrt. A co ted s tou chuděrou co zůstala sama.

    • Veronika says:

      Clověk má pak chut s tím seknout, než aby mu takhle blbě pomírali zvířata.

  • nechtějí běhat says:

    Ahoj,

    máme tři indické běžce už týden (2+1) a vůbec nechtějí běhat. Stále se zdržují u boudy. Buď jsou v ní nebo přední žerou. Měli jsme minulou sezonu dva – kluka a holku a s nima nebyl vůbec problém. Co vy na to???

  • To, že je chodí obhlížet, jim nemůže vadit:), pokud se na ně nedostane. Pak by je mohl napadat.

  • kačer+kachňata says:

    Mám 1 kačera+2 kachny(3 mi sežrala asi lasička).Vejce jsem dal do umělé líhně a ejhle z 8 ks vajec se vylíhlo 5 kachňat.Mám je v králíkárně(dole),kačer-JEJICH BIOLOGICKÝ OTEC-je chodí očumovat.Je to to dobré,nebo zlé pro kachňata?
    Děkuji a zdravím
    V.Zeman

Napsat komentář: Zvláštní chování kačenky Zrušit odpověď na komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *