Diskuze

Diskuze o indických běžcích

Přidat nový komentář »
  • Miroslava Dudková says:

    Indická kachna šedi už 50 dní ,nevím co mám dělat, jestli ji vyhnat nebo nechat sedět.dekuji za odpověď

    • Lukáš says:

      Dobrý den, kachňata se líhnou standardně za 28 dní, někdy může být nějaký den navíc, ale 50 dní je moc. Zkuste vejce poslechnout jestli ťukají, nebo prosvítit. Pokud tam nic nebude, tak bych hnízdo zrušil. Lukáš

  • bea says:

    Dobrý deň, chceli by sme Vás poprosiť o radu. Chceme začať s chovom indických bežcov. Máme rovinatú záhradu, plnú slizniakov o výmere 2200 m2. Dostali sme od známeho malý kachník, v ktorom mal 2 bežcov a jednu husokačku, no zväčšili sme ho cca o 1 m na šírku, kde bude ako keby prístrešok a v pôvodnej časti drevená bednička, ako hniezdo. Chceli by sme sa preto opýtať, či je to možné takto im obydlie pripraviť (i keď to nie je zateplené, no suché).Cez deň by boli vonku a na noc v „domčeku“. Zatiaľ sa trošku chovu obávame, sú to predsa len živé tvory a nechceme to robiť pokus – omyl, preto sa pripravujeme už cca 3 mesiac :). Tiež sa obávame susedových 2 jazvečíkov, ktorí z poľa nosia zajace a vtáky, ktoré zabijú …My máme pozemok oplotený, no z jeho strany je plot otázny. Navyše zadnú časť svojho pozemku sused nemá oplotenú, takže jeho psy behajú po celej ulici.
    Tiež by nás zaujímalo, či je možné z ich vajec robiť „smaženici“. Ďakujeme krásne a prajeme Vám veľa chovateľských úspechov a zdravíčka.

    • Lukáš says:

      Dobrý den,
      – kachník zatepelný být nemusí, měl by být suchý a hlavně bezpečný. Více zde https://www.indickybezec.cz/chovatelske-zarizeni/
      – Běžci nelétají, takže jsou snadnou kořistí pro predátory, včetně psů, chtělo by to tedy zabezpečit pozemek tak, aby na ně sousedovo psi nemohli. Pokud mu utíkají a loví zvěř, pak je to minimálně na nějakou stížnost.
      – Vejce běžců se doporučuje déle tepelně upravovat kvůli riziku salmonely, vařit natvrdo, také používat při pečení apod. Znám chovatele, kteří z nich dělají i „smaženici“ a o žádných problémech jsem nikdy neslyšel, ale je to na vlastní riziko 🙂 Lukáš

      • Bea says:

        Ďakujeme pekne za odpoveď. Na suseda nič neplatí,má svoje zásady a určuje si svoje pravidlá, tak budeme musieť poriešiť výbeh samostatný len pre kačenky.
        Ďakujeme 🙂

  • Nikol says:

    Dobrý den
    Mam prozbu jedno z nasich malých kachnat
    Se zachytilo doplotu a tet kulha a noha ji mokva co s tým
    Dekuji.

    • Lukáš says:

      Dobrý den, vyčistit, zastříknout třeba Pederiprou, nebo Novikov roztokem, taky se doporučuje mast Betadine, a co nejdřív k veterináři. Lukáš

  • Monika says:

    Ahoj, omlouvám se za dotaz, ale jsem už bezradná 🙁 Je zde prosím někdo kdo chová Kampbelky hnědé? Snažím se sehnat kachnu (případně i kačera k ní možná) a marně. Loni nám ji ukradli a od té doby pátrám kde se dá 🙁 Máme IB a právě, že jsme byli na Kampbelku zvyklí a chybí nám ji šmírovat na zahradě. Moc děkuji

  • Monika says:

    Tak to by neměl být problém. Boudu mají uvnitř voliery (zavíráme je nadvakrát, protože bydlíme u lesa, pod střechou se nám několikrát zabydlela kuna a loni nám právě kachnu-mámu nesla v zubech k plotu liška, a to klidně odpoledne. Poté jsme do kritických míst na plot museli přidat bohužel i ostnatý drát, a vedle bydlí sousedka s šesti kočkama). Kachna-matka je s kachňaty zatím stále v pořádku ale napáječka pro kachňata mi na ní přijde zase dost malá, snad přečkají další ledovou noc v pořádku a zítra je zkusím na chvíli v poledne pustit v prostoru voliery, snad se i kachna stihne pořádně napít a najíst a možná i ošplouchnout. A seznámit s kačerama přes pletivo voliery. Měla jsem strach, že kachňata zákonitě musí v tomto počasí prochladnout, když kachňata z líhní v domácích podmínkách sedí po vylíhnutí nějaký ten den stabilně pod tepelným zdrojem ,a u nás v boudě musí mít oproti tomu víc jak o dvacet stupňů v noci méně (ve dvířkách zateplené boudy je pouze pletivo, které i na zimu přikrývám jen ručníkem). Budu kačce nadále věřit a Vám ještě jednou moc děkuji za cenné rady.

  • Monika says:

    Dobrý den. Prosím ještě jednou o radu. Tak včera večer už to pod kachnou pípalo. Kachňata se vylíhla všechna ale v úplně nevhodnou dobu, kdy je okolní teplota hodně nízko i přes den a celý týden bude. Když otevřu boudu abych jim k hnízdu doplnila vodu do napáječky a krmivo, tak se pokaždé kachna zvedne z hnízda a stojí opodál, pak se zase vrátí. Mají za sebou sotva první den a teď za ní hned vystartují i některá kachňata a překvapivě skáčou docela vysoko. Nemůžu tak kachnu nechat otevřenou aby se mohla venku vyprázdnit a na kachňata se bojím sahat, aby je přijala zpátky. Může být kachna s nimi zavřená alespoň první tři dny bez možnosti se proběhnout a vyprázdnit mimo boudu? Prochladla by kachňata v takovém počasí, kdyby je jen na pár minut opustila? Je to běžné, že se kachna zvedne když se přiblížím a jde úplně stranou? S kačerem na sebe volají přes pletivo ve dveřích ale toho k ní zatím nechci vůbec pouštět, moc velká bouda není a za ním pochoduje hned ten druhý zvědavý kačer. Děkuji za odpověď

    • Lukáš says:

      Dobrý den, udělal bych nějaký provizorní plůtek před kachník, aby se mohli proběhnout aspoň v omezeném prostoru, přes den by to neměl být problém pokud jde o teplotu, případně je pusťte na chvíli pod dozorem a pak zase zažeňte, taky by tam neměla být vysoká mokrá tráva nebo nějaké větší překážky. To že kachna sleze z hnízda je normální, pokud se bojí, možná chce odlákat pozornost, pokud se zase vrátí, žádný problém. Lukáš

  • Josef says:

    Dobrý den, před 2 týdny jsme koupili pro děti 2 IB, jelikož se jim hrozně líbíli když jsme byli u známých na návštěvě. Problém ale je ten, že jsou hrozně plaší (až moc – jdu knim na 5metrů daleko a už začínají kvákat a šílet). To právě u známých na zavolání přišli, nechali se pohladit, najíst z ruky, klidně i vzít a přeníst kousek po zahradě, prostě pohoda. Říkali že je mají od vylíhnutí, tak asi proto jsou tak poslušní.

    Znáte nějaké rady jak je co nejlépe ochočit, stejně jak jsem psal víš? Půjde to vůbec, když jsou už velcí, 4měsíční? Denně si knim sedáváme, mluvíme na ně ale hned jak jsme na dva kroky blázní. Prosím o pomoc, dětem se moc líbí a je jim líto že si ho nemůžou pohladit.

    • Lukáš says:

      Dobrý den, běžcům většinou dlouho trvá zvyknout si na nové prostředí, či na nové věci obecně, jsou přirozeně ostražití, taková je jejich přirozená povaha. Než se osmělí v novém domově obvykle trvá několik týdnů, postupně je můžete zkusit s vámi seznamovat, ale nečekejte, že se nechají chytit a muchlovat. Ale i dospělí běžci z přirozeného odchovu se dají naučit aby se nebáli, chodili k vám, vzali si z ruky, nebo se nechali lehce pohladit. Chce to být na ně vlídný, nelekat je prudkými pohyby, mluvit na ně 🙂 a samozřejmě to zkoušet přes něco dobrého – žížaly, moučné červy. Nejvíc se nám osvědčilo je zapojit do zahradních prací, rýpání, pletí a tak. Já jsem minulý rok dokupoval dvě kačenky z přirozeného odchovu, prvních pár týdnů zdrhaly jakmile mě viděly, dnes si vezmou z ruky a při rýpání na sebe nechají sáhnout. Záleží taky na povaze, ta jedna (hrášková) je pořád taková lekavá, druhá (modrá) je hodně akční, až oprsklá 🙂 Pokud je má někdo od vylíhnutí, tak jsou na něj samozřejmě zvyklí odmala a kontaktu se nebojí, my máme takhle tříletého kačírka, který se vylíhl s odstupem asi 3 dní od ostatních a máma kačka ho už nepřijala, ani nechodil, tak jsme se ho ujali a vzali ho domů a vypiplali, ten se nechá normálně hladit, krmit z ruky, někdy uspat, někdy když má náladu i přijde dovnitř do baráku na návštěvu. Ale jinak příznivcem umělého líhnutí či braní malých kachňátek nejsem, nejlíp je jim u mámy a do nových domovů by měly jít nejdříve v 6 týdnech. Takže vydržte a buďte trpěliví a uvidíte, že se časem uklidní. Lukáš

  • Monika says:

    Dobrý den. Máme dva kačery a jednu kachnu IB. Daří se jim dobře, neskutečně hezky spolu vycházejí. Jeden kačer je velice starostlivý a jediný pojímá kačenku. Druhý kačer je poslušný, neperou se ani o kačenku (původně nám ho loni prodávali jako kačenu a opravdu tak celý rok vypadal -letos se z něj vyklubal kačer,je to dlouhé na popis). Kačena překvapivě letos sama poprvé zasedla na šesti vejcích. Kačeři mají vzorové chování a rozdělené funkce. Teď Po 14 dnech pochopili, že je už nechci ke kačena pouštět, a na noc jsou zavřený ve vedlejším kachníku. Přes den je ale otevřu, oni jí chodí kontrolovat, chvilku posedí vedle hnízda v kachníku a pak jdou zase ven.Strach mám ale teď o kačenku, po 14 dnech už druhý den neopustila hnízdo ani na jídlo ani k vodě a ani na jejich volání. Je to normální? Zkrátka vzorně sedí, občas je otočí a zase jen sedí a nevychází. Ještě zbývá cca 14 dni, nemůže být vysílená a pojít? Můžou jí kačeři nadále dělat společnost v hnízdě přes den (nevypadá to, že by jí to nějak rušilo, ještě předevčírem s nima vyběhla na pastvu, vykoupat a pak se v jejich doprovodu opět všichni vrátili k hnízdu, chvilku společně poseděli a pak se rozešli – ona zasedla a kačeři se šli bavit spolu)? Může zůstat v kachníku suchý trus, když už nebudu mít příležitost jí kolem hnízda v kachníku vyměnit po nich podestýlku než se vylíhnou kachňata? Můžou být u líhnutí případně všichni spolu pokud u nich není jediná známka agrese?

    • Lukáš says:

      Dobrý den, to je pěkné, že máte takové harmonické vztahy v hejnu 🙂 Kombinace 2 kačeři +1 kačka většinou moc pohodová nebývá. Kačka sama nejlíp ví co má dělat, kdyžtak jí můžete dát nějakou vodu a krmení poblíž kachníku, aby to neměla daleko. Nesetkal jsem se s případem, že by kačka na hnízdě pošla. Pokud jsou takhle v pohodě, tak je ke kačce zatím normálně pouštějte. Po dobu samotného líhnutí bych je tam ale spíš nepouštěl, ať má kačka klid. Doporučuje se pak nechat kachnu s malými odděleně cca týden na menším prostoru, ale uvidíte, až se malé vylíhnou, zkuste tam kačery pustit pod dohledem, a uvidíte jak budou reagovat, pokud nebudou na malé útočit, klidně je nechte třeba přes den spolu jako rodinku. Neexistuje na to jediný správný postup, chce to pozorovat a zkoušet. Lukáš

  • Martina says:

    Dobrý den, v únoru jsem si koupila od chovatele párek indických běžců. Co je mám tak se vůbec nechtějí koupat. A kachnička ani nesnáší vejce. Co dělám špatně? Děkuji za odpověď.

    • Lukáš says:

      Dobrý den, těžko říct takhle… Koupat se obvykle chtějí, ale musí mít pohodlný vlez do vody i výlez z vody, žádné vysoké krkolomné nálezy. Jak jsou staří? A jste si jista že je to kačer a kačka? I s tím jsem se už setkal, že párek nebyl párek 🙂 Je taky možné že zanáší jinam, jestli nemá v kachníku klid… V menu vlevo jsou základní informace o chovu běžců, pokud se jimi budete řídit, mělo by být vše ok. Lukáš

  • adam says:

    mužu nechat týden bez krmení indickou kachničku máme zahradu velkou 2000m

    • Lukáš says:

      Dobrý den, já bych kačky určitě týden bez krmení nenechával, existují třeba krmítka se zásobníkem, který by tento problém určitě vyřešil. V chovu běžců je krom krmení třeba zajistit i jiné věci, jak zajistíte zavírání na noc do kachníku? Lukáš

  • Martin says:

    Dobrý den, měl bych dotaz ohledně olupování zobáku. Mám indiány od malička,od vejce ale i když narůstali tak to olupování nebylo co teď. Mají teď v květnu rok,je to narmalni stav. Díky za odpověď.

  • Kryštof says:

    Dobrý den. Rád bych se vás zeptal, co dělat, když kachny zanášejí. A potom co dělat, když je jeden kačer utlačovaný dalšíma dvěma.
    Předem děkuji za odpověď.
    P.S. Máme dvě kachny a tři kačery, všechny v příbuzenském vztahu.

    • Lukáš says:

      Dobrý den, mě se to stávalo, když jsem jim z kachníku vzal všechna vejce, tak pak snášely přes den jinam, teď tam mám nastálo dva sádrové podkladky a ok, normálně snesou ráno do hnízda a vajíčka seberu a podkladky nechám… Jinak pokud by vám udělaly venku hnízdo a sedly na něj, tak ho raději hned zrušte, rozhodně nenechávat sedět přes noc venku! Pokud jde o bitky kačerů, takto na jaře je to normální, těžko s tím něco uděláte, maximálně pokud by mu fakt ubližovali, tak ho přes den na čas oddělte třeba plůtkem, ale aby na sebe viděli. V noci v kachníku si nic neudělají. Lukáš

      • Kryštof says:

        Děkuji za odpověď. Bohužel, kačeny snášejí vejce, třeba i po cestě po zahradě. Chtěl bych se zeptat jestli se dá i toto vyřešit. Jinak děkuji za odpověď.

        • Lukáš says:

          Zkusil bych dát do kachníku podkladky, a ráno je párkrát pustit trochu déle, aby měly čas snést v kachníku, v hnízdě jim vždy něco nechte, časem si na to snad navyknou…

  • Lukáš says:

    Dobrý den, já odčervuji 1x za rok (na podzim), někdo 2x za rok, někdo vůbec, jen při potížích. Názory se různí. Pokud máte možnost, nechte udělat vyšetření trusu na parazity. Veterinář vám pak doporučí co dál. Já používám tablety Helmigal/Panacur, existuje také roztok do vody. Jinak odčervovat by se mělo mimo období přepeřování, a myslím že je tam ochranná lhůta na vejce. Lukáš

  • Renata says:

    Dobrý den,chtěla bych se zeptat jestli kacky odcervujete a popripade cim.dekuji

Napsat komentář: zábava Zrušit odpověď na komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *