Diskuze

Diskuze o indických běžcích

Přidat nový komentář »
  • běžec says:

    Dobrý den, ráda bych se zeptala, kdy je čas na prodej kachňat. V kolika dnech, měsících.

    • Dobrý den, zodpovědný chovatel prodává kachňata stará cca 6 a více týdnů, kdy už nejsou tolik fixovaná na matku, jsou samostatná, přepeřená, a lze již i určit pohlaví. Lukáš

  • Lucie says:

    Dobrý den, narodili se nám kachňátka, už jim jsou asi 2 týdny se všemi běžci už se na maličký okamžik setkali, ale máme tu problém, kdykoliv tam za ní pustíme jednoho kačera hned jí honí a snaží se jí zalehnout, ale ona se nedá tak jí honí po celém výběhu, když už i káčata začnou za mámou běhat tak kačera radši vyženeme, ale přece se nějak poznat musejí, přece nebudou pořád spát zvlášť? Co máme dělat, kvůli němu jsou káčata s mámou pořád zavřená ve svém výběhu a zbytek kaček nemůže do bazénku

    • Dobrý den, kačer se s ní chce pářit, to není nic neobvyklého, nechal bych je chvíli spolu, až se mu to povede, tak dá pokoj. Navíc teď začnou kačeři přepeřovat „do tepláků“, tak sexuální aktivita trochu opadne. Pokud už jsou těm malým 2 týdny a kačer je nenapadá, tak už je normálně pusťte k ostatním, nejprve pod dozorem, a pokud bude vše ok, tak mohou být klidně spolu, i v noci v kachníku. Na vztahy v hejnu neexistuje exaktní rada, chce to pozorovat a zkoušet. Lukáš

  • chov běžce says:

    Dobrý den,
    mám běžce 2 měsíce, myslím,že dospělé.
    Hned v prvních dnech snášela kačka vajíčko.
    týden úplně pravidelně, pak ob den, nebo zase každý den.
    Nyní ale nesnáší 13 dnů.Dívám se po zahradě, nic jsem nenašla.
    děkuji za odpověď.
    Jana Karschová

    • Dobrý den, předně se zeptám, čím je krmíte? a jak jsou staří? Ve snášce potřebují stravu bohatou na bílkoviny, vitamíny, minerály (hlavně Ca). Jinak to může být způsobeno třeba stresem, změnou prostředí apod., ale nám se to taky občas stane, že na čas vynechá. Pokud by to trvalo déle, i při kvalitní stravě, pak by to mohl být i nějaký zdravotní problém, ale to by poradil spíš veterinář. Lukáš

      • chov běžce says:

        Děkuji za odpověď.

        krmím směsí VKCH2, zrno ( pšenici, ječmen, šrot kukuřičný, drcené skořápky
        Stresem bych to neviděla.Jsou v pohodě, mají dostatečný výběh.Pohybují se sami po rozsáhlém pozemku.mnohdy je jdu hledat, když je dlouho nevidím, a najdu je spící , v pohodě.Vodu nejen ke koupání mají.Dokonce ji v malém množství dávám do kachníku.
        Dostala jsem je,takže nevím jak jsou staří.Podle mě dospěláci.Mám je od 7. dubna.
        Moc děkuji za radu.
        Jana

        • admin says:

          VKCH2 v pořádku, ta pšenice je zbytečná, skořápky na vápník taky ok. Pokud je kačka zdravá, tak mě nenapadá žádný důvod, proč by neměla snášet. Zkuste ještě kouknout, jestli někam nezanáší, sice píšete že jste nic nenašla, ale ony to někdy dokáží velmi dobře ukrýt. Lukáš

  • Anton says:

    Dobry den.Chcem sa spytat.Zacal som chovat Indicke bezce.Mam troch kacerov.Nebudu si robit zle ked nemaju Kacicu?Dakujem.

  • Nahle umrtie IB says:

    Dobry den, mam otazku. Vcera kachna (6-7 tyzdni stara, dneska kacer, rovnako strary nahle uhynuli. Polkli alimaka a zatackali sa a padli mrtvi. Pozerali sme ale slimak nebol v dychacich cestach, boli priechodne, je mozne ze sa udusili? Slyzom? Alebo?

    • Dobrý den, těžko říct takhle nadálku, přesnou příčinu smrti by stanovila pouze pitva. Podle toho co píšete je to možné, že se slimákem zadusili, pokud byl třeba extrémně velký. Měli k dispozici vodu na zapití? Potřebují vodu aby mohli slimáka zapít. Lukáš

  • Damián says:

    Mohu krmit indického běžce ovesnýma vločkama?

    • Dobrý den, můžete, ale nedoporučoval bych to jako jediný zdroj potravy. Pro dospělé běžce je ideální krmná směs KACH2, která už má vyvážený poměr živin a obsahuje další pro běžce důležité látky. Lukáš

  • Monika says:

    Dobrý den, mám dotaz.
    Chovám běžce a máme nejspíš nějaký zdravotní problém. Kachna chodí s otevřeným zobákem divně píská a stále si drbe zobák. Nevíte co by to mohlo být? Nemáte někdo podobnou zkušenost?
    Moc děkuji.

    • Dobrý den, obecně jakékoliv zdravotní problémy by se měly řešit s veterinářem. Osobní zkušenost nemám, ale vím, že problémy s dýcháním a plícemi bývají u běžců často fatální, pokud se nezačnou léčit včas. Pošlu vám do mailu seznam veterinářů, kteří umí léčit ptáky. Lukáš

  • Jana says:

    Dobrý den, ráda bych věděla, kolikrát za rok vysedí běžec kačata? Děkuji za odpověď.

    • Lukáš says:

      Dobrý den, obvykle 1x za rok, možná by to dokázali i víckrát, při vhodných podmínkách, ale nikdy jsem nezkoušel. Lukáš

  • Lucia says:

    Dobry den. Sme zaciatocnici s chovom indickeho bezca. Mame ich len 3 tyzdne. Mame parik a su stari asi 3 mesiace. Vsimli sme si, ze kacer ma zrejme problem s pohybom. Ohmatali sme mu nozky, ale pichnute tam nema nic a ani nijaku ranu nie je vidno. Kacer pobeha po zahrade, aj sa nazerie, napije. Avsak dost casto lezi. Ide sa napr. napit, pride k miske, sadne si a pije. Trochu postoji, ale opet ho to taha k zemi. Nevieme si to vysvetlit, nakolko kacka je ok. Prosim vas, mame ist k veterinarovi abo sa to nejak spravi? Dakujem.

    • Lukáš says:

      Dobrý den, takto nadálku je nemožné něco diagnostikovat, v případě jakýchkoliv zdravotních problémů je vždy nejlepší navštívit veterináře. Běžci obecně trpí na nohy, může to mít naražené, něco zapíchlého, žihadlo, zanícený prasklý otlak, často to samo odezní… Sledujte ho a pokud by se to nelepšilo, nebo by se mu objevil nějaký otok (horký=zánět), pak co nejdřív k veterináři. Lukáš

      • Lucia says:

        Dobry den. Dakujem za rady. Nakoniec sme vsak na naliehanie maminy zavolali veterinarovi, ktory sa zaobera aj „hydinou“ a hospodarskymi zvieratami a ten nam odporucil kupit vitamin AD3E. Mame mu to davat pocas 5 dni a mame sledovat, ci sa to zlepsuje alebo nie. Ak sa to nezlepsi, mame prist. Kazdopadne dakujeme za radu a cas, ktory ste venovali odpovedi.

  • Marian says:

    Dobry den,
    chcem sa spytat – mam parik bezcov, vyliahli sa v liahni. Prve vajcia sme kacke odoberali na konzumaciu, teraz si nasla kludne miestecko kde znasa, zniesla 5 vajec a zacala na nich sediet, ale sedi v noci, potom niekolko hodin nie, potom zas na par hodin a podobne. Je to u kaciek takto bezne? Dakujem za info.

    • Lukáš says:

      Dobrý den, ano je to normální, sama ví nejlíp kdy a jak dlouho sedět, postupem času bude sedět intenzivněji. Pokud má hnízdo venku a ne v kachníku, tak ho zrušte, nebo o ni dřív či později přijdtete. Lukáš

  • Olga says:

    mám velkou prosbu. Mám 2 kačery a 2 kachny běžce. Nyní ale cca 3 dny jeden kačer jakoby „chraptěl“. Dnes ztratil hlas úplně, je pohublejší, drží se stranou od skupiny…Pořad otevírá zobák, ale nevydá ani hlásku.

    Máte s tím někdo zkušenost? O co se může jednat?

    Díky moc

  • Jan says:

    Zdravím mám dotaz jestli kačer musí být s kačenou ,když sedí na vejcích.

    • Lukáš says:

      Dobrý den, nemusí, kačka si při sezení vystačí sama 🙂 Ale pokud je klidný a nekonfliktní, klidně může být s ní…

  • Kateřina says:

    Dobrý den, mám dotaz, je ještě možnost, aby se po 33 dnech vylíhly mláďata? Kachna na nich poctivě sedí ani nás k nim nepustí. Zprvu byla v kachníku celá naše partička (2 kachny + ta sedící s 2 kačeři), ale je jsme asi po 10 dnech úplně přestěhovali, teď je tam sama a pořád nic, v té době co jich tam bylo víc tak asi 3 vajíčka vyhodila, v závěru sedí na asi 6 vajíčkách.. Děkuji chci jen vědět jestli je to možné, nikdy naše kačenky sedět nechtěli, jednou se o to konečně jedna pokusila, ale my nemáme žádné zkušenosti.
    Děkuji

    • Kateřina says:

      Ještě dodávám že ta kačenka je slabá, kulhá radši leží, kdáká i tak tiše, narozdíl od druhých kaček (tak už byla když jsme ji přivezli) a jeden z našich kačerů ji terorizuje (honí jí, po celé zahradě, ona používá i křídla aby před ním uletěla, ale on si přece nedá říci, takhle se k jiným nechová) jen vyleze z hnízda, takže proto ani nevylézá, nekoupe se

      • Lukáš says:

        Pokud jí kačer ubližuje, zkuste ho/ji na nějaký čas oddělit.

        • Marta says:

          Dobry den, mam podobny problem. Mame kacenku, ktera je da se rict postizena od zacatku, spatne chodi. V posledni dobe ji zacali ublizovat oba kaceri, mame dohromady 5 kachen a dva kacery. Kacence vystipali na hlave ranu, hnusnou 🙁 Chudak jak spatne chodi tak jim nemuze utect. Dnes se mi ji podarilo chytit a oddelit od hejna. Ranu vylecim, ale premyslim, jak to bude vypadat, kdyz ji do hejna vratim? Jaky je nejlepsi zpusob, jak ji do hejna vratit aniz by ji ustipali k smrti? Neodcizi se ostatnim kachnam na tolik, ze ji uz zpatky neprijmou? Bojim se, ze tim, ze jsem ji dala stranou jsem ji vlastne ublizila jeste vic 🙁 je ted sama:(

        • Lukáš says:

          Dobrý den, předpokládám že tu ránu na hlavě jí způsobili při pojímání, neznačí to tedy že ji nemají rádi, ale že ji mají rádi až moc. Často to tak bývá, že mají kačeři jednu favoritku a ostatní kachny je skoro nezajímají, a můžete jich mít kolik chcete. Pokud je to neúnosné a způsobí jí krvavou ránu, tak je lepší ji oddělit, ale aby nebyla úplně sama, třeba plůtkem na dohled ostatním, nebo ještě s jednou kachnou/kačerem. Na noc v kachníku můžou být pohromadě, to by jí nic udělat neměli. Kačery to za čas přejde, teď budou přepeřovat do tepláků, tak se zase uklidní. Držím palce. Lukáš

    • Lukáš says:

      Dobrý den, někdy to může trvat déle, až se kačka vyleze napít, zkuste vejce poslechnout jestli ťukají. Více se dočtete třeba zde https://www.indickybezec.cz/odchov/ Lukáš

  • Monika says:

    Dobrý den mám dotaz kačer nám začal napadat kachňata jedno uštípal. co s tím. A proč to dělá, děkuji

    • Lukáš says:

      Dobrý den, stává se to, záleží na povaze kačera, někteří jsou vzorní otcové, někteří mohou být agresivní. Proč to přesně dělají nevím, pravděpodobně považují kachňata za konkurenci, v říši zvířat to není nic neobvyklého. Kačera od nich na čas oddělte, až povyrostou, už jim jeho útoky neublíží, možná ho to pak i přejde. Lukáš

Napsat komentář: zábava Zrušit odpověď na komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *