Diskuze

Diskuze o indických běžcích

Přidat nový komentář »
  • Jana says:

    Dobrý den, děkuji za odpověd.
    Tak,máme alepoň pohodu, pokud codí sami.Smějeme se tomu,je to takový rituál.Je tma,jdeme je zavírat a u kachníku na ně promluvíme, hned se ozvou, tak hurá,víme že jsou ve vnitř a zavíráme.
    Rostliny neničí,úsměvné je jak se kačer rozbíhá a odhání psy nebo kočky.Ti si z toho samozřejmě nic nedělají. Tak snad do budoucna zvládneme i mladé. Zdravím,až to bude zase se sluníčkem bude to veselejsí.Jana

  • Jana says:

    Dobrý večer, já mám s běžci naopak dobrou zkušenost, projdou i skalkou bez náledných škod. Nejvíce se zdržují na volné louce, popř. jsou schováni pod různými okrasnými keři na zahradě. Ale mám jiný dotaz.
    Změnou času se odsunul i odchod do kachníku. Dokonce jak se rozsvítí světlo na terase ještě se běží( pár) podívat co se děje. Takže opravdu si zalezou až těně před devátou hodinou.
    Jaké máte,prosím Vy zkušenosti, v kolik je zavíráte. Děkuji za informaci.

    • Dobrý den, to je normální, v zimě chodí do kachníku dobrovolně ještě před setměním, ale jak se oteplí a přijde jaro, tak už se jim nechce, na zahradě je toho i po setmění spousta k snědku :-). Já je zavírám při setmění, teď tedy cca v 20.30, chodím je zavírat s baterkou, sami si nezalezou, ale jak mě vidí, tak už jdou. To že vaši zalézají sami je až neobvyklé, buďte rádi. Každopádně chce to je důsledně zavírat, riziko útoku predátora, třeba kuny, je v noci vysoké a teď na jaře ještě vyšší – budou mít mláďata a budou shánět potravu… Takže zavírat, zavírat, zavírat. Lukáš

  • Lena says:

    Prosim Vas, poznate chovatelov cistokrvnych indickych bezcov na Sk, vystavy teraz nie su a asi ani nebudu….. Chcela by som parik. Ďakujem

  • Peter says:

    Dobry den.Mam na vás dotaz.Mam dve kacky a jedneho kacera.maju cca rok,puštam ich na rieku a tam sa zapacili jednemu divemu kačerovi , ktory sa snazi s nimi sparit a naš kačer ho nedokazal odohnat takze boli na kacke obaja atd.otazka znie mozu sa skrizit?alebo divy kacer nedokaze oplodnit bežca?či ako to je?Dakujem Peter

  • Monika says:

    Dobrý den, měla bych dotaz jelikož jsme asi 2 týdny zpátky měnili kačera (kačer byl sourozenec od jedné kachny), tak nový kačer si oblíbil jen jednu kachnu a druhou jenom odháni když se k ním přiblíží. Kdyby ji jenom odbáněl tak by se ani tak nic moc nedělo ale on tu kachnu pořád štípe do krku a šlape po ní. Občas to vypadá opravdu drasticky a mám strach zda té kachně nějak neublíží. Proto jsem se chtěla zeptat zda nemá někdo s tímto zkušenost, a pomohl by mi tuto situaci vyřešit. Děkuji. 😊

    • Dobrý den, je jaro a kačeři jsou narvaní hormony, za pár týdnů je to snad už přejde. Pokud by té kačce nějak hodně ubližoval, tak je radši dočasně oddělte. Někdy jim trvá, než si vyjasní a ustálí vztahy v hejnu. Nové běžce do hejna je nejlepší pořizovat na podzim, jsou už v klidu a hejno se přes zimu lépe sžije. Lukáš

  • Štěpánka says:

    Dobrý den. Máme dva roční kačery. Jeden z nich (jmenuje se Hermín)neustále štípe nejen mě, ale i mého pětiletého brášku. Ten druhý, Harry, neštípá. Když se bráška s Hermínem honí, vypadá to celkem vtipně, akorát že pak má spoustu štípanců a modřin. Co byste mi doporučil? Kde dělám chybu? Jde u indických běžců (něčím) zmírnit agresi?

    • Dobrý den Štěpánko, je to normální – jaro, hormony, považuje vás za své hejno a chce být kápo… doporučil bych Vám počkat, až ho to „jaro“ přejde. Obvykle to takto intenzivně netrvá déle než týden/dva. U nás jen hrozí a dupou když je člověk zády, a pak dělají jakoby nic 🙂. Pokud se přece jen odhodlá až tak daleko, že vás fakt štípne, tak ho normálně chyťte do náruče, pomazlete a pohlaďte, asi nebude moc rád a poběží se rovnou vykoupat, ale pochopí že jste silnější a příště si ten útok už určitě rozmyslí 😉. Taky je možnost pořídit jim kačenky, ale to se vám pak budou na jaře prát kačeři mezi sebou. Lukáš

  • Dominika Krasnanska says:

    Dobrý den. Mame zraneneho kacera ib, po prehmatani to nevyzera to na zlomeninu a nema ani ziadnu navonok viditelne zranenie. Avsak na jednu nohu nechce skoro vobec stupat a ak sa aj postavi, tak ma plutvu pretocenu akoby naopak a tak na nu stupa. Sledujeme ho, pije, je a aj sa kupe a cisti, odhliadnuc od tej nohy vyzera v poriadku. Vedeli by ste prosim poradit co s tym ? Ako mu pomoct ? Dakujem.

    • Dobrý den, v případě zdravotních problémů je vždy nejlepší navštívit veterináře. Zlomeninu nebo naštíplou kost odhalí nebo vyloučí rentgen, podle toho je pak možné udělat nějakou fixaci. My jsme léčili naštíplý prst u kačírka, bylo to bez fixace, ale se zánětem, takže dostával ATB, dnes je ok. Jak říkám, chtělo by to veterináře. Lukáš

  • Jan says:

    Dobry den mám dotaz mám doma 2 kačky a jednoho kačera jde o to ,že stale delaji dost rachot a jak by neco hledali ale nevim o co jde

  • Eva says:

    Dobrý den. Měli jsme dva kačery a čtyři kačeny. Pak se ukázalo, že jsou tři na tři. Jedna kačena Kačera pořád odháněla od hejna, odolával ale nakonec se nějak dostal mimo pozemek. Našli jsme ho a vrátili k hejnu, ale vše se opakovalo několikrát až se stalo, že jsme ho nenašli. Pak nám jedna kačena uhynula. Začal další boj. Ta původní zlá kačena začala odhánět jednoho kačera od žrádla a dupala po něm. Kačer začal strádat a ostatní ani nechtěly na noc do kachníku, když tam kačer byl. Raději zůstali venku. Jednoho dne kačena kačera totálně udupala až zemřel. Můžete mi prosím vysvětlit, proč to ta kačena udělala? Nyní jsou tři a zatím v pohodě. Děkuji za odpověď.

    • Dobrý den, to vám bohužel nevysvětlím, protože to nevím. Vztahy v hejnu jsou někdy složitá věc a neexistuje na ně jediná správná rada. Záleží taky na povaze jednotlivých běžců. Obvykle je agresivita spíš u kačerů, hlavně v této jarní době, kdy si vyjasňují vůdcovství. My je necháváme porvat pod dohledem, a pouze pokud by to bylo hodně „na krev“, tak je oddělíme, nakonec vždy jeden uzná porážku, vůdcovský kačer ho pak bude různě odhánět a napadat, ale už nepůjdou do střetu a časem se zase uklidní. Vaše kačena je zřejmě velmi dominantní a agresivní a považuje se za vůdkyni hejna, taky mě napadá že ten kačer mohl být nemocný, ostatní to pak vycítí a mohou na něj útočit a odhánět ho. Pokud je nějaký takový problém, tak bych doporučil je dočasně oddělit, dát mu tam jídlo a vodu a případně ještě nějakého běžce, aby nebyl sám, někdy se to srovná, někdy asi ne. Chce to pozorovat a zkoušet… Lukáš

  • Eva says:

    Dobrý den. Zajímalo by mě, jak dlouho se dožívá v průměru Indický běžec. Děkuji

  • Lucie says:

    Dobrý den,chovám běžce teprve od podzimu. Z káčat se vyklubali dva kačeři a jedna kačenka. krmím pšenicí,salátem,šrot ječmenný a kukuřičný, občas brambory.Teď jsem přidala směs pro nosnice.Všichni se zdáli, že se jim daří dobře, ale nyní poslední dva dny začal jeden kačer tak jakoby posedávat, má načepýřené peří na hlavě a krku a nechodí tak pěkně vzpřímený jak dřív. Dneska jsem ho oddělila a dala do kotelny, aby byl trochu v teple. Zdá se mi dost hubený. Nožky poraněné nemá. Vím, že se těžko určuje na dálku problém, ale nemáte nějaký tip o co by se mohlo jednat? Zkusím s ním zajet k veterináři…Děkuji Lucka

    • Dobrý den, to co popisujete značí, že mu není dobře, ale co mu je vám neporadím. Pokud máte veterináře, který vám nedoporučí dát ho na pekáč, tak tam určitě zajeďte, nechte udělat koprologii (vyšetření trusu na parazity), dle toho případně odčervit, možná mu píchne nějaké vitamíny, event.ATB… Oddělení na samotku bych úplně nedoporučoval, samota jim nesvědčí a může to být horší než lepší.
      Jinak kombinace 2 kačeři + 1 kačka není dobrá, na jaře vám ji udachmají, chtělo by to víc kačenek. Držím palce. Lukáš

      • Lucie says:

        Dobrý den,
        kačera jsem oddělila kvůli nízkým teplotám. U nás teď hodně mrzne…Veterinář mi dal vitamíny a odčervení. Prý má málo prsní svaloviny, což bylo způsobeno nedostatkem vit. E a Se. Vím, že kombinace 2.1 není zrovna vhodná, ale nemůžu sehnat druhou kačenku a kačera jsem také zatím neudala. Vypadá lépe, tak ho asi zítra vrátím k hejnu a uvidíme. Ještě bych poprosila o radu, zda nemáte osvědčenou směs zrnin pro kačenky. Ráda bych nějakou namíchala, ale nemůžu nic najít. Děkuji. Lucka

  • Šárka says:

    Dobrý den, kde dělám chybu, když nám káči nesnáší vejce? Mám 5 kačenek a jednoho kačera. Každý den snese – nevim která – jedno vejce. Ze začátku bylo vajec víc, teď už právě jen to jedno.
    Sypkou směs žrát nechtějí, granule také ne. Jen vařené brambory se směsí pro nosnice, co dávám masným kačenám, zelený co pozobou po zahradě a broučky a máčenou pšenic, případně máčené sušené pečivo – když máme. Máte případně nějaký tip – odkud objednat krmivo, které jim bude více vyhovovat? Děkuji

    • Dobrý den, dejte jim čas, u nás teprve dnes první vajíčko (od 3 kačenek), jsou velké výkyvy teplot, může to být i tím. Jinak v období snášky je potřeba jim zajistit dostatečný přísun bílkovin a vápníku, já krmím KACH2 od Sehnoutků a dávám vápenný grit na dotaci vápníku. Lukáš

  • Margarita says:

    Dobrý den, máme první vajíčko, jupiiiiiii!🥰😍🥰 Takové štěstí, že přezimovali, vydrželi mráz a už pomalu i zvyká na nás, přes zimu dávali jsme moučné červi, tak už zvykli alespoň tvářit,že mají nás rádi kdy pohybujeme po zahradě:))
    Jen tak chtěla jsem sdílet kousek štěstí:))

  • Marie says:

    Hruza,děs.Káče co mohly,oškubaly,ušlapaly!!!!!!! 30let pěstované sněženky,velkkýý rabat -ušlapaný,cibulky vyňurané,zlikvidovanééééé. Končím,raději si budu slimáky zase chytat sama, zdevastované. A co bude až vysadím zeleninu,letničky?arie

    • Dobrý den, to je mi líto, že máte s běžci takovou negativní zkušenost. Nám nikdy nic nezničili, ale četl jsem o několika málo případech, kdy běžci zeleninu oškubávali. Údajně to může být způsobeno tím, že se nejedná o čistokrevné běžce (pravda těch už tu moc není), nebo jim mohou chybět nějaké vitamíny/minerály. Chce to kvalitní krmení a pokud možno přístup na trávník. Mladé sazeničky je dobré ohradit nějakým provizorním plůtkem, také to tak děláme (nízké králičí pletivo), až rostlinky povyrostou, tak už je běžci nepošlapou.

Napsat komentář: zábava Zrušit odpověď na komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *