Diskuze

Diskuze o indických běžcích

Přidat nový komentář »
  • Elena says:

    Máme párik IB kachna začala nosiť vejce,ale ne do pripraveného hnizda,jak ji donútiť nosiť do hnizda,dekuji.Elena

  • Roman says:

    Dobrý den,
    prosím Vás máte někdo zkušenost s tím, že by z ničeho nic běžci začali ignorovat kachník? Mám párek od jara. Od začátku si pěkně zvykli spát v kachníku. Když jsem je náhodou přišel zavřít potmě, už byli uvnitř a spali.
    Jedinou změnu vidím v zateplení kachníku. S blížící zimou jsem pokusně dal na jednu stěnu zevnitř polystyren, jestli jim nebude vadit, nebo jestli ho nezačnou ohlodávat. Nic se nedělo, měli v kachníku „nakakáno“ jako obvykle. Po 2 týdnech jsem tedy doteplil 3 strany. A od té doby „čistý“ kachník. Snažil jsem se je nalákat na jídlo. Ale sice si pro něj přišli, ale jinak nic.
    Když večer přicházím, čekají u plotu, když přicházím ráno (nepravidelně, třeba ještě za tmy)-vyhlíží z výběhu. Momentálně strávili pár posledních mrazivých nocí venku…
    Máte prosím někdo radu, nebo mám doufat v jejich pud sebezáchovy?
    Díky a běžcům zdar!

    • Dobrý den, příčinu bych viděl jednoznačně v tom novém zateplení, k čemukoliv novému jsou nedůvěřiví a bojácní. Musíte je tam zahnat a zavřít, nenásilně ale důsledně každý den, a za pár dní si zvyknou, že jim tam nic nehrozí. Venku je nocovat nenechávejte, kromě mrazu je daleko větší riziko útok nočních predátorů. Lukáš

  • Filip says:

    Dobrý den,

    máme 1+2 už cca. od r. 2017. Zatím bylo vše bez problémů. Kachny jsou v noci v kachníku, přes den mají granule, čerstvou vodu, jsou volně na zahradě. Tuto neděli (beze změny dalších podmínek) začala jedna kačka šikanovat druhou. Jde o poměrně ostré útoky, které probíhají celý den. Kačer přihlíží. Prosím o radu, zda se s tím dá něco dělat. Oddělení na den nepomohlo.

    Děkuji
    Filip

    • Dobrý den, občas jim takhle přeskočí, ale obvykle to netrvá dlouho, zřejmě jde o vyjasňování hierarchie v hejnu. Dejte tomu čas, případně oddělte pokud by hrozilo zranění, ale aby byly na dohled… Lukáš

  • Martin says:

    Dobry den.
    1 zo 4 kaciek nam momentalne straca perie. Vsimam si to uz priblizne tyzden. Je to normalne v tomto obdobi? Moze byt,ze meni perie?

    • Dobrý den, ano může to být, sice obvykle přepeřují dříve cca už během listopadu, ale i tak to může být opozdilec. Pokud ji chytnete a zkontrolujete, měla by tam mít takové zárodky nových per. Lukáš

  • Bára says:

    Dobrý večer. Chtěli bychom si na jaře pořídit par kachen. Kolik zhruba sežerou příkrmů za rok, jestliže budou mít zhruba 600m2?
    Díky za odpověď Bára.

    • Dobrý den, záleží na tom, kolik na té zahradě bude pro ně potravy, pokud budete mít 600m2 např.anglického trávníku a bude sucho, tak tam toho moc nenajdou. Já krmím již několik let adlibitně, tzn. že mají v misce pořád k dispozici jídlo (granule kach2, v zimě přidávám kukuřici). Pro 2 běžce vám v pohodě vystačí tak 2 pytle krmení (=20kg) na měsíc. Lukáš

  • Jana says:

    Dobrý večer,
    děkuji za odpověď. Tak nějak jsem to vyřešila.Mimo zahradu nechodí, naopak teď,kdy už je zima a brzy tma, veliké výpravy nekonají a drží se v okolí kachníku. Situace by byla asi v létě více komplikovaná.
    Jana Karsch

  • Jana says:

    Dobrý den, celý den sleduji zprávy a rozhodnutí veterinární zprávy.Vše zavřít.Voda v kachníku, to bude pohroma. Zavření, jak dlouho to vydrží.
    Mám jen 3, neumím si představit chov s více běžci.
    Pokud v malém prostoru neumí žít ?

    • admin Lukáš says:

      Dobrý den, již nějaký čas zprávy ani veškerá media nesleduji, ale nějaké info se ke mně doneslo… Dlouhodobé zavření běžců v kachníku je samozřejmě nesmysl, asi je smysluplné podniknout nějaká opatření, aby se co nejvíce zamezilo styku s volnými ptáky, tedy např krmení dát pod nějaký přístřešek kam ptáci nelétají, často měnit vodu, příp.dočasně dávat jen kyblíky apod. Ale samozřejmě ať každý koná podle toho co považuje za správné, a podle svého svědomí a rozumu. Držím palce. Lukáš

    • admin Lukáš says:

      „Mluvčí Státní veterinární správy Petr Vorlíček HN sdělil, že pokud lidé nemají žádné vhodné prostory, kam zvířata zavřít, mají se jakkoliv snažit minimalizovat kontakt s volně žijícími ptáky. „Ideální je drůbež zavřít, pokud to nejde, tak alespoň potravu a vodu schovat. Hlavně by se lidé měli vyvarovat volného vypuštění zvířat mimo zahradu, třeba k rybníku, kde se potkají s divokými kachnami,“ řekl Vorlíček. Dodal, že kontroly se budou zaměřovat především na komerční chovy, ale lidé mají opatření dodržovat jak jen mohou.“

  • Jana says:

    Dobrý večer, po dnešním rozhodnutí veterinární správy,vše zavřit, jak to vydrží běžec, když na malém prostoru to není ono.Voda ke koupání v kachníku to asi taky nebude to pravé.Jak to dlouho mohou zvládat, vůbec si to neumím představit.

  • Helena says:

    Dobry den vcera mi nieco zabilo 4 kacice a 1 sliepku.3 z toho mali az po kridla zozrate hlavy.Vie niekto poradit co to mohlo byt?

  • Štěpánka says:

    Dobrý den. Mám šest indických běžců. Vaše stránky mi moc pomáhají, a teď mám na vás vážně hroznou otázku. Když jsem včera přišla, jedna kachnička ležela na zemi. Je tu ale jedna potíž… chybí ji noha. Úplně celá i s kusem stehna. Byl to pro mě velký šok. Kachničku jsme přenesli domů, sedí, není apatická. Odpoledne zajedu k veterináři. Prosím poraďte, jak by bylo nejlepší se zachovat, kachničky jsou u nás členem rodiny a otřáslo to s námi. Máte nějakou takovou zkušenost? Děkuji za každou radu Štěpánka (12 let)

    • Dobrý den Štěpánko,
      to je mi moc líto co se kachničce stalo, pravděpodobně ji musel napadnout nějaký predátor a nohu ukousnout. Stalo se to v noci nebo přes den? Zavíráte je na noc do kachníku? Setkal jsem se s případem, kdy takto ukousali kačírkovi nohu potkani, kteří se prokousali dovnitř do kachníku, bohužel to nepřežil. V prvé řadě je třeba udělat vše pro to, aby se to nemohlo stát ostatním vašim běžcům.
      Ohledně zraněné kačenky ji vezměte co nejdříve k veterináři, ideálně nějakému co rozumí ptákům (nevím odkud jste, seznam veterinářů najdete v záložce Užitečné odkazy), i když v tomto případě vám možná doporučí utracení, chybějící noha je pro běžce fatální, i pokud by se uzdravila, tak pro její další život by to bylo velmi komplikované. Setkal jsem se sice i s protézou, případně invalidním vozíčkem, i takové možnosti dnes existují. Ve spolupráci s veterinářem to musíte zvážit, pokud by kačenka měla vůli žít, tak jí zkuste dát šanci.
      Dejte mi vědět, jak to dopadlo. Kdyžtak vám zkusím poradit dál.
      Držím vám palce, nebude to lehké, ale vždy je naděje.
      Lukáš

  • SlaMan says:

    Dobrý deň mala som 2+2 dnes ráno po vypustení z kachnika asi po 15 min mi 1 kačku strhla líška videli sme ju na susednej záhrade ako prosím ochrániť zbytok kaciek ? Určite si príde po ďalšie nemám nepriepustne ohradený pozemok a ani to z časti nieje možné ako by sme mohli dostať líšku ? Pomohol by elektricky ohradnik ?Ďakujem

    • Dobrý den, to je mi líto. Osobní zkušenost s tím sice nemám, ale kolega chovatel p.Dobrý doporučoval elektrický ohradník a puštěné rádio (mluvené slovo). Třeba poradí i někdo další. Držím palce Lukáš.

  • Darina says:

    Dobrý deň, mám kačku – 2 ročnú a tento rok nezniesla žiadne vajce a zdá sa mi že jej stále viac rastie bruško (podbrusko). Neviete čo by to mohlo byt? Ďakujem

  • Jirka says:

    Dobrý den , na jaře jsem pořídil násadové vejce IB a vylíhli se mi dvě kachňata, která vyrostla a mají se moc pěkně k světu. Jsou jen velmi plachá a já nedokážu rozeznat pohlaví…myslím, že mám dvě kačky, ale dokáže mi někdo poradit třeba podle fotky? Moc děkuji

    • Dobrý den, pohlaví mladých běžců lze nejlépe určit podle hlasu, cca od 6.týdne stáří, kačírci jen tak tiše sípou, kačenky hlasitě kvákají. Až podruhé přepeří cca ve 3 měsících stáří, pak lze pohlaví určit i podle zbarvení a stavby těla. Klidně mi pošlete i foto, zkusím vám poradit… Lukáš

  • Karel Hlávka says:

    Dobrý den,
    chtěli bychom IB chovat. Máme 4 kačery a jednu kačku. Nabídne někdo k výměně za dva kačery dvě kačky ?
    Děkuji KH

Napsat komentář: Jirka Zrušit odpověď na komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *