Diskuze

Diskuze o indických běžcích

Přidat nový komentář »
  • Iva says:

    Dobrý den,
    dnes mi zničeho nic umřel kačer. Den předem byl v pořádku, běhal s kačenkou po zahradě a nejevil známky žádného onemocnění. Ráno, když jsme je pouštěli ven nemohl na nohy. Pořád seděl, dali jsme ho na zahradu (měl vodu) a odpoledne umřel. Podívali jsme se mu do zobáku a žabky jsme neviděli. Nemusíte, co se mohlo stát?

  • Pavel says:

    Dobrý den,
    máme od jara 5 IB, 2 kačery a 3 kačeny. Prostoru mají dostatek, je radost je pozorovat. Jediné, co nyní zvažujeme, zda mohou být 2 kačeři. Při snaze o páření se občas odhání, jinak jsou spolu v pohodě. A proto se ptám na vaši zkušenost a doporučení ohledně dvou kačerů. Zda mohou být v hejnu spolu a zda přitom mohou kačeny snášet vejce? Nechceme odchov, ale vejce bychom uvítali. Předem děkuji za sdílení vašich zkušeností a názor. Pavel

    • Dobrý den, odpověď najdete třeba hned o příspěvek níže 🙂 Kačeři mohou být dva, i v přírodě to tak je, ale je třeba počítat s tím, že bude docházet (hlavně na jaře) k bitkám o dominantní postavení v hejnu. Na snůšku vajec to nemá vliv, pouze by měla být v hejnu početní převaha kačenek opět kvůli jarnímu intenzivnímu páření. Lukáš

  • Eva says:

    Dobrý den, prosím chtěla bych se zeptat od loňského roku máme 2kačenky a 1 kačera,z letoška nám zůstal mladý kačer a máme problém, starší nenechá mladého v klidu neustále ho honí, srovnají se? Děkuji.

  • Jindra says:

    Zdravím,
    uvažuju o chovu IB jakožto lovců slimáků, kterých tu mám nechutný přehršel. Zajímalo by mě kolik je ideální počet na 1000m2 – dočetl jsem se, že běžci se rádi druží, takže minimálně dva – tři asi budou. Jakou ale zvolit kombinaci pohlaví? Kačeny jsou uřvané, ale kačerům se občas nechce žrát slimáky – prý.. ale internet toho nakecá 🙂 Nevím zda raději 3 ženský, 3 kluky, nebo 1 kluka na 2 káči.
    Dále jsem měl v plánu do budoucna pořídit i slepice, ale dočetl jsem se tu v zoohygieně, že to společně nedělá dobrotu. Je to čistě o obydlí, takže pokud by kachny měli svůj kachník a slepice kurník, bylo by to ok, nebo je to i tak průšvih?
    Děkuji

    • Dobrý den, osobně bych vám doporučil kombinaci kačer + 2 kačenky. Vaše informace z internetu docela odpovídají realitě, kačenky loví slimáky více, což je dáno potřebou většího energetického příjmu kvůli tvorbě vajíček. Občas jsou trochu hlasitější, ale není to pravidlo, je to individuální. Chov běžců se slepicemi ve společném výběhu není problém, spíše se nedoporučuje společné bydlení. Lukáš

  • Jana says:

    Dobrý den, děkuji za info k té snůšce vajec.
    Kačky si myslím,že jsou v dobré kondici.Není na nich patrný ani stres a pod. Stáří 4 a3 roky.
    Přestávám hledat.Přes den je opakovaně sleduji ,nikde nejsou dlouho schované.Spíš se drží u terasy a plotu,kde se,sem tam něco děje.Jsou zvědavé.
    Přeji hezké letní dny.Jana

  • Jana says:

    Dobrý den
    zase po delší době dotaz.
    Kačky a kačer si žijou svým životem, v pohodě.Zmenou kachníku se zhoršilo trochu zahánění.Dříve chodili všichni plně sami.Ted 4 měsíce stojí,nebou zalehnou před kachníkem a musím je zahnat.
    Ale více mě zajímá snůška vajec……je normální,že v těchto vedrech nesnáší. Nebo mám začít hledat po zahradě.Snad mi nepujdou malé kačky někde naproti. Děkujiza info.

    • Dobrý den, se zaháněním to mám úplně stejně, naši taky čekají před kachníkem až je zavřu a popřeju jim dobrou noc 🙂 Myslím, že vedro nemá přímý vliv na snůšku, ale přerušení snůšky může být způsobeno různými příčinami, věkem, stravou, celkovou kondicí, stresem. Vedro/sucho může třeba způsobit větší únavu a to že na zahradě je méně živočichů, které si mohou nalovit, to asi může mít za následek i krátkodobé přerušení snůšky… I zanášení je možné, ale nebojte, pokud kačka na vejcích 28 dní ve dne v noci nesedí, tak se z nich nemůže nic vylíhnout. Lukáš

  • TÁŇA says:

    Dobrý večer všem.JSME CHOVATELÉ INDICKÝCH BĚŽCŮ.POTRĚBUJEME RADU.STALO SE NĚKOMU ŽE BY UKLOVALI,BĚŽCI KTERÉ CHOVÁTE NOVÝ PŘÍRŮSTEK?MÁME TEĎ KAČERA A STARŠÍ KACHNU.kOUPILI JSME MLADOU KAČENKU ,a KAČER TÉ NOVÉ KAČCE OŠKUBAL DO KRVE KRK.JSME Z TOHO V ŠOKU.KDYBY TO BYL KAČER,TAK BYCHOM SI MYSLELI,ŽE SI STÁVAJÍCÍ KACHNU BRÁNÍ,ALE TOHLE JE ZVLÁŠTNÍ.DÍKY ZA ODPOVĚDI.

    • Dobrý den, bohužel z vašeho popisu mi není jasný rozsah způsobeného zranění, můžete mi poslat fotku do mailu? lukas.mika@email.cz Obecně jsem se nikdy nesetkal s tím, že by běžci byli takto agresivní, kačer může kačku poranit při intenzivním páření zezadu na hlavě, krku, to ano. A jste si jisti že to zranění způsobil kačer, nemohl to být nějaký predátor? Zavíráte je na noc do kachníku? Lukáš

  • Lucia says:

    Ahojte, potrebujem poradiť. Na našom jazierku ve vsi sa objavil káčer indického bežca. Ako sa tam objavil netuším (vedia nejak rozumne lietať?). Pláva si, kváka, chodí po brehu, je velice prítulný ku každému, s rybármi sedí/stojí na brehu, jasné že mu všetci sypeme kukuricu… no proste už je to náš Fedor. Otázka znie. Čo s nim? Prežije zimu? Pôsobí na mňa opustene, mám mu zadovážiť kamošku/kamošky? Má to zmysel? Uf, je mi ho trochu ľúto v tomto stave opustenom. Čo môžem pre Fedora urobiť? Vďaka.

    • Dobrý den, na rybníce může docela bezpečně žít, dokud rybník nezamrzne, pak ho v zimě pravděpodobně vezme nějaký dravec. Jelikož běžci nelétají, řekl bych že nemůže být zdaleka, zkusil bych se optat v okolí, jestli ho někdo nepostrádá, navíc když píšete, že je takhle krotký. Držím palce. Lukáš

  • Martina says:

    Dobrý den, je to 2 dny co jsem zjistila, že kachna sedí. Bydlí ale v kurniku se splepicemi….můžu jí tam nechat a nebo jí mam přestěhovat i vajíčky jinam?
    Nemůže se stát,že jí přesunu a ona na vajíčkách nebude chtít sedět? Dekuji za odpoved

    • Dobrý den, pokud jí hnízdo přesunete, pravděpodobně už na něj znovu nesedne. Obecně se nedoporučuje společné bydlení běžců se slepicemi, např.kvůli možnému riziku přenosu vápenky. Ale jestli má v kurníku klid a bezpečí a je tam zvyklá, tak ji tam nechte, podle mě by to nemělo ničemu vadit. Lukáš

  • Věra Slizova says:

    Mám toho více na dotaz a to-kdyz má kačena mléce a ještě sedí může být s nima i kačer,neublíží? Prostě se nám v noci stratilo kachně. A přijme kačena cizí malé kačátka? Děkuji.Vera

    • Dobrý den, někteří kačeři mohou být na kachňata agresivní, někteří jsou klidní a pohodoví tátové. Každopádně v době líhnutí není od věci kačku s kachňaty alespoň na týden od kačera oddělit. Také pozor, jestli se vám nemůže do kachníku dostat nějaký predátor a kachně odnést, někdy může stačit malá skulinka o které třeba ani nemusíte vědět. Zda kačka přijme cizí kachně nevím, někdo radí podstrčit ho na noc pod kachnu, ale nezkoušel jsem. Lukáš

  • Miroslav says:

    Dobrý deň,mam zastrihnúť pierka.lietaju vôbec bezce?

    • Dobrý den, běžci nelétají. Dokáží se krátkodobě vznést tak max do 1-1,5m, ale to bych ani nenazval letem. Nikdy jsem se nesetkal se zastřihování per u běžců. Lukáš

  • Hana says:

    Dobrý den, prosím o radu.Před dvěma dny jsme si přivezli na zahrádku v centru města dva 5ti týdenní běžce.Prvních pár hodin byli schovaní v boudičce, pak vylezli k večeru a začali baštit s velkou chutí slimáky apod., hupsli do bazénku, zapíjeli slimáky, pohoda.Jsme naprostí začátečníci, takže mi nedošlo, že v zahradě plné keřů je pak večer nenajdu, natož abych je chytila a zavřela.Takže zůstali přes noc venku.Ráno koupačka, slimáčí snídaně, zrní je nazajímalo, večer to samé, ale jak nás zahlídli-útěk do keřů.Dnes jsem je celý den neviděla, mám nervy, jestli se jim něco nestalo.Liška v centru Pardubic vysoce nepravděpodobné, kočky by si jich doufám nevšimly, ale kuna, to netuším.Máme šanci, že jsou prostě jen plaché a schované, nebo je něco sežralo?😭

    • Dobrý den, běžci bývají zpočátku v novém prostředí plašší, někdy to trvá i dost dlouho než si zvyknou, chce to čas a trpělivost, určitě je možné že si našli nějakou schovku, kde budou trávit většinu času. Pokud jde o predátory, v centrech měst bývají běžně i kuny, takže zavírání na noc bych osobně doporučil v každém případě. Lukáš

  • Ivana says:

    Dobrý den mám 7 kachnatek 14dni stara kačera a kachnu můžu k nim přidat do kachniku dvě starší kachnata pekingské kachny dekuji Košárková

    • Dobrý den, nevím nezkoušel jsem, zkuste je dát k sobě přes den, uvidíte jak se budou k sobě chovat. Pokud budou v pohodě, dal bych je i do kachníku. Lukáš

  • Eva Platošová says:

    Dobrý den, máme tři kačenky a kačera. Nevěděla jsem co s vajíčkama, tak jsem jim je nechala v hnízdě v kachníku a bohužel všechny tři zasedly na jedno hnízdo. Doufala jsem že je to přejde, jenže dnes se u nich batolí 6 krásných čmeláčků a mám obavu že se tam ještě nějaké ukáže.Chtěla bych je nechat u matky, ale jsou vlastně matky 3,tak nevim jak se o ty drobečky podělí.A následně co s nima udělám, poněvadž 3 kačenky a jeden kačer nám bohatě stačí.Můžete mi poradit kde kačenky nabídnout, i když nejraději bych si je nechala všechny, ale to nejde.Děkuji za radu

    • Martin says:

      Dobrý den,
      Od kus jste? Jednu kachnu na rozšíření by vzal.

      • Eva Platošová says:

        Dobrý den, Javorník – okres Hodonín. Klubou se od včerejška – je jich 10.Manžel jim asi bude muset přidělat pokojíček.

    • Dobrý den, kachňata určitě nechte s mámami, ony se o tu péči nějak podělí, u nás vodily dvě kachny spolu a bylo to v pohodě. Pokud by na ně byl kačer agresivní, tak ho na 1-2 týdny oddělte, kachňata rychle povyrostou a pak už jim obvykle neublíží. Zkuste obvyklé inzertní weby jako je Sbazar, Bazos, iFauna, zkuste i své známé. Pokud máte FB, můžete je zkusit nabídnout ve skupině https://www.facebook.com/groups/160099347350087/ můžete je zkusit nabídnout i tady, je dobré uvést odkud jste a dát nějaký kontakt. Držím palce. Lukáš

Napsat komentář: Jirka Zrušit odpověď na komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *