Diskuze

Diskuze o indických běžcích

Přidat nový komentář »
  • smutek says:

    Dobrý den, pane inženýre Beneši,
    Vaše stránky jsou pěkné a užitečné. Děkuji.
    Mám dotaz. Od jara máme 2 páry ib. Staly se našimi miláčky a členy rodiny. Bydlíme u lesa, takže jsem pořád ve střehu. Večer zavíráme. Včera jsme kolem 14.hod. šli na procházku. Po hodině jsme přišli domů a šok. Jeden Kačer byl zakousnutý, krk okousaný a mezi lopatkami vyžraný, ležel 3m od místa s velkým množstvím peří. Naše kočka vetřelce asi vyrušila, nechápu, proč by kačera jinak takhle málo ohryzal a nechal 3 m od peří. Jsem z toho smutná. Zbytek kachen vyděšeně zalezl pod keř a po zahnání domů už nevylezly, a to ani dnes. Mám teď strach, co s nimi bude, navíc nevím, co to takhle nečekaně přišlo. Mysleli jsme, že dravec, ale ten by asi nekloval pod stromy. Nevím, zda nenechat kachny v ohradě – moc trávy tam už není, ale zas by mohl okolo běhat pes. Máte zkušenosti se sprayem proti kunám? Co si myslíte o situaci Vy, máte určitě hodně zkušeností. A co ta kachna, co přišla o „manžela“, nebude jí teď smutno? Je to škoda, byla to supr bandička a taky jsme si občas pokecali 🙂 .
    Moc Vám děkuji za Váš čas i odpověď,
    s pozdravem Lucie Klinská

    • Dobrý den, paní Klinská, vypadá to opravdu na kunu, ta rdousí z vášně a většinou jen něco zakousne, vypije krev, něco sežere, liška odnese kachnu celou, ani nevidíte peříčko.Kachně smutno nebude, přidejte ji k druhému páru, navíc je to štěstí v neštěstí, protože na jaře byste museli stejně jednoho kačera oddělit nebo páry chovat odděleně, protože kačeři mezi sebou soupeří a odnášejí to kachny. Pojímají se oba na jedné, za krkem mají pak boláky od kačerů a oplozenost vajec je nižší. Určitě je ted nechte zavřené a hlídejte, na noc samozřejmě zavírat. Zdraví RB

  • kulhající kachna says:

    Dobrý den, obracím se na Vás s prosbou o radu. Již přes rok chováme běžce a jsme s nimi moc spokojeni. Jen poslední týden začala kachna trochu kulhat. Nejprve jsem se domníval, že si asi někam strčila nohu, ale také mám podezření, zda se nejedná o nějakou nemoc? Vůbec jsem se nikde nedočetl o nemocech těchto kachen. Můžete mi prosím poradit? Moc děkuji za odpověď!

    • Jak popisuji jinde na webu, běžci občas kulhají proto, že někam strčili nohu, smekli se při vylézání z jezírka, nádoby a podobně. Je proto důležité, aby měli výběh bez překážek, klacků, kamenů atd. Přesto se občas stane, že začnou kulhat a pak je třeba je umístit do malé klece, budníku, kotce v králíkárně, prostě někam, kde mají omezený pohyb, hodně jim nastlat, aby byli v suchu a teple a v 90% případů se to po týdnu až 14 dnech upraví a indický běžec je zase indickým běžcem:). Zdraví RB

      • kulhající kachna says:

        Dobrý den,
        rozhodně souhlasím, bohužel mi právě na toto kulhání jedna kachnička umřela, šlo to tak rychle, stále si vyčítám že jsem pro to neudělala víc – na veterině zrovna nebyli a já čekala…
        Proč ale píši je, že jiná taky začala kulhat, hned jsem s ní letěla k pani doktorcen Hájkové. Zjistila, že má na nožičce prasklinu. Prý jem to taky obvyklé – v tom místě jakoby na patě kde je ztvrdlá kůže. Dobře to očistila, dala nějaký gel se stříbrem a pečlivě to zabalila. Do krmení mi pak dala vitamin a. Zrovna minulý týden ta samá začla zase kulhat 🙂 už jsem jí ošetřila (dle předchozích rad) sama, teď už je zas zdravá. Pý se to ale obvykle velmi dlouho hojí, zvláště kvůli infekci která se tam dostane (proto ta „náplast“), asi to vždy podchytím v čas.
        Raději se jí tedy na bolavou nožičku podívejte.
        🙂 Bláža

  • kachna útočí na kačery says:

    Dobrý den,
    jsme bezradní. Chovali jsme 3 roky indické běžce (dvě kachny a dva kačery). Po nečekané návštěvě kuny kachníku se počet zredukoval na 2 kačery a jednu kachnu. Toto soužití bylo bezproblémové po celé dva roky. Problémy nastaly včera odpoledne. K večeru začala kachna z ničeho nic útočit na většího z kačerů. Menší jí v útocích později pomáhal. Dnes se situace vyhrotila tak, že kachna většího kačera zabila (uklovala do stádia, že jsme museli přistoupit k utracení). Říkali jsme si, že byl nejspíš kačer nemocný, a proto ho kachna z kačerem zabili. Nicméně, téměř ihned po utracení většího z kačerů začala to samé kachna provádět i zbylému kačerovi. Ihned jsme je rozdělili, ale vůbec nevíme, co dál. Prosím o pomoc! Co se mohlo stát? Myslíte si, že je nemocná kachna?

    • Přiznám se, že se mi tomu nechce věřit, nesetkal jsem se s tím. Poradit Vám tedy neumím, omlouvám se. Jediné, co mě napadá je, že by byl kačer v toku, pak se mezi sebou perou, ale ne tak, že by se zabili a už vůbec jsem nikdy neviděl takhle agresivní kachnu. RB

  • nesnasej vejce says:

    Pro RB! Dekujeme za odpoved, uz aby zas meli znaskove obdobi 🙂

  • nesnasej vejce says:

    Dobry den, mame asi rok stare 2 kacenky a 1 kacera, dostala jsem je v kvetnu k narozeninam. Hezky denne snaseli kazda po 1vejci. Delali si prestavku tak cca 4dni v mesici. Tet ale uz ctvrti tyden nesnesli ani jendo vejce, nechapu proc, maji velko zahradu, hodne vitaminu v krmivu, varene brambory s koprivou, psenici….. Nevadi jim treba slipky, s kterymi se obcas perou? Protoze nekdy jim slepice snaseli i k nim, kacenky maji svou vlastni ohradu. Denne maji prostor v zahrade + bazen s vodou. Dekuji moc za odpoved

    • Běžci mají snáškové období, které v tuto dobu končí. Takže nic se neděje, je to fyziologický proces. Navíc budou nebu už pelichají, takže na vejce nemají určitě ani pomyšlení:). RB

  • padající peří says:

    Dobrý den, zhruba před třemi týdny jsme si pořídily tři indické běžce – 2 kačenky a kačera, všichni zhruba půl roku staří. Přes noc jsou zavřené v boudičce, přes den chodí po zahradě, ke koupání mají vaničku. Ráno je přikrmujeme granulemi (KCH 2), večer jim dáváme pšenici a někdy trochu skořápek. Poslední dobou se všude válí chuchvalce peří a kachny na hrudi značně olysávají. Nevíte, prosím, čím by to mohlo být? Předem moc děkuji za odpověď.
    Hana Tomeš Filipi

    • Indičtí běžci stehně jako ostatní drůbež v tomto období začínají měnit peří, takže buďte klidní:). Prostě pelichají, což je fyziologický proces:). Až skončí období pelichání, budou zase jako z alabastru:). Zdraví RB

  • Jezírko a ryby says:

    Dobrý den, dost uvažuji o pořízení kachniček. Akorát mám problém – máme na zahradě jezírko a v něm rybky. Budou je lovit? Mám raději dát okolo jezírka malý plůtek, aby tam nechodily a nešpinily rybkám vodu?

    Děkuji za radu 🙂

    • S rybkami se asi rozlučte. Kachny budou do jezírka vylučovat trus a to rybám určitě svědčit nebude. Pokud tam máte vodní rostliny, ty tam také nebudou:). Prostě buď ryby nebo indičtí běžci:). RB

  • Běháky says:

    Dobrý den,
    na jaře jsem si od Vás koupila kačenky s kačerem. Všechno je vpořádku, krásně si zvykli, ale nyní má jedna kačenka problém s pravým běhákem. Nemůže se pořádně postavit na nohy, jakoby sáňkuje po břiše. Co by to mohlo být? Je nám jí moc líto, nožičku jsme jí prohlíželi, nejeví známky bolesti.
    Děkuji Dvořáčková Z.

    • Běháky says:

      Dobrý den, paní Dvořáčková,podívejte se na běhák zespodu, jestli na něm něco kačenka nemá. Pokud ne, dejte ji na týden, 14 dní do králíkárny, nebo uzavřeného prostoru, aby nemohla chodit, hodně nastelte, aby byla v suchu a mělo by se to zpravit. U běžců se to stává, někde „zakopnou“, nechají nohu mezi větvemi a podobně a pak třeba kulhají chvilku nebo nechodí. Také musí být v kachníku sucho, na to POZOR. Jinak se stává právě tohle. RB

  • Výběh says:

    Dobrý večer,
    pořídila jsem si tři běžce. Kačera a dvě kachny. Zatím mám menší výběh okolo boudy. Chci se zeptat kdy bych je mohla pustit? A hlavně neutečou mi? Budou se dát zahnat? Děkuji moc Barbora K.

    • Klidně za dva dny, oni se ve výběhu seznámí s okolím a pak se nemusíte bát je pustit. Hlavně klid, žádné honění, dávejte jim do výběhu nebo do boudy krmení a oni se tam naučí chodit. Na noc je tam vždy zažeňte. RB

  • Kačatka says:

    Dobrý den,
    musím se pochlubit, z 10 vajec v líhni se nám vyklubalo 10 malých běžců 🙂 Chtěla jsem se zeptat, od kdy se můžou kachňata koupat? Vodu milují natolik, že jsme museli vyměnit misku za napájedlo, aby všechno nevyčvachtaly a měli sucho…

    • Kachnata indického běžce nemají 14 dní vyvinutou mazovou žlázu, proto je nechte koupat v malé mělké mističce, pekáči. V bazénu, v rybníčku by se namočila a utopila, šla by prostě ke dnu. Koupání jim ale umožním jen, pokud je teplo a svítí sluníčko, aby neprochladla. Pak hrozí, že budou mít špatné běháky. Radek Beneš

  • velikost kachníku says:

    Moc vás zdravím.Měla bych prosbu,chtěla bych p ostavit nový kachník jaké rozměry by byly idealní pro čtyři kačenky?DĚKUJI ZA ODPOVĚDˇ

    • Podívejte se do sekce chovatelské zařízení, obecně ale počítejte cca s 0,5 – 1 metrem čtverečním na indického běžce. Pokud v něm chcete odchovávat, musí být samozřejmě větší, aby se Vám tam vešla odrostlá kachňata nebo je umístíte do jiného kachníku či boudy. RB

  • potřeba vody v zimě says:

    Uvažuji o chovu dvou indických běžců. Od poloviny jara do poloviny podzimu by byli na zahradě na chalupě, ve které přes zimu nikdo nežije. Proto v zimním období by byli kachny ubytovány ve městě, kde by měli výběh na malou zahrádku a bydleli by v králíkárně, při velkých mrazech ve verandě nebo ve sklepě.V zimě by byla zajištěna voda na pití jen v misce, ale kachny by neměli možnost se vykoupat. Bylo by možné chovat indické běžce za podmínek, kdy by se mohli ráchat ve vodě jen přes léto? Jak by to v zimě snášeli?
    Marie Kletečková

    • Podle mě budete otrokem kachen, paní Kletečková a myslím, že chov indických běžců za takové obstrukce nestojí, abyste je přemisťovala na zimu do města, vodu měli v misce, v létě se budete bát, že je něco zakousne…kupte si raději ferramol a máte to bez problémů:). Opravdu si myslím, že s tím budete mít moc práce. Jak popisujete tu chalupu, přijde si pro ně liška i ve dne, když má mladé, ale třeba ne…to opravdu záleží na mnoha faktorech a nedá se to s jistotou říct, kachna, ani kačer se neubrání. RB

  • kuny a kočky says:

    Ráda bych koupila dva indické běžce, aby likvidovali plže na zahradě. Zahrada je sice oplocená, ale velká a mají na ni přístup kočky a kuny (kuny zakously sousedům několik slepic a králíků). Na noc by byli kachny zavřené v králíkárně (králíky už nechováme), ale přes den by měly volný výběh po zahradě bez dohledu člověka (z chalupy do zahrady nevede okno, pes je starý a zdržuje se uvnitř chalupy). Na zahradě máme větší a menší listnaté i jehličnaté stromy, okolo jsou chalupy, zahrady a pole. Když bych pořídila dva vzrostlejší kačery nebo kačera a kachnu, jaké je riziko, že je přes den zakousne kočka nebo kuna? Dokáže se kačer lépe ubránit než kačena?
    Marie Kletečková

    • kachna ani kačer se neubrání, ale koček se bát nemusíte. Hrozí u vás spíš útok lišky. když je ale budete pravidelně na noc zavírat, snad bude vše v pořádku.

  • svah says:

    Dobrý den,
    zhruba polovinu zahrady nám tvoří celkem prudký svah – je IB schopen fungovat i na svahu, nebo bude žít jen na rovině? Děkuji, Romana M* 🙂

Napsat komentář: Indický běžec Zrušit odpověď na komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *