Charakteristika plemene

Indický běžec – charakteristika

Indický běžec patří mezi kachnami vskutku mezi opravdové elegány.

Hlava běžce je úzká, v obličejové partii protáhlá a hranatá s plochým čelem, dále přechází téměř pravým úhlem do krku, který je nasazen zcela harmonicky na trup. Ze zadu pak tělo připomíná tvar láhve od vína. Hřbet je přirozeně zaoblený. Ocas je pak prodloužením hřbetní linie. Křídla jsou posazena do zaobleného trupu, v ideálním případě by se letky neměly křížit. Běháky jsou posunuty do zadní části těla, což jim umožňuje lehký a elegantní pohyb po celé zahradě od rána do večera navíc téměř vzpřímeně. To z nich v historii udělalo kachny „tučňáky“, v současnosti je tato jejich vlastnost součástí hodnocení na výstavách.Ideální indický běžec

Indický běžec patří mezi lehká nosná plemena kachen – hmotnost kačera je 2kg, kachny 1,75kg. Pro svoji vysokou snášku se také začal chovat v zajetí. Už na počátku 20.století se snáškou až 350 kusů vajec za rok tyto kachny proslavily, což byla ve srovnání s nosnými typy slepic obdivuhodná užitková vlastnost. Vlivem všeobecného poklesu zájmu o jejich chov a necílevědomého šlechtění se však gen vysoké snášky nezachoval. Dnešní běžci dosahují snášky kolem 100 až 150 (200) vajec. Barva skořápky je závislá na zbarvení zvířat a může být od bílé u světlých barevných rázů, přes nazelenalou až po olivově zelenou u černých na začátku snáškového období. Minimální hmotnost násadových vajec je 65 g.

Indičtí běžci jsou i při svém drobném habitu velmi odolné kachny, které lze bez problémů chovat i v podmínkách našeho klimatu. Pro svoji snášku je lze chovat tam, kde by vadil chov slepic zejména kvůli kokrhání kohoutů. Je třeba jim však zajistit vhodné podmínky pro chov, protože jsou celkem náchylní na onemocnění běháků.

Díky svému temperamentu jsou poměrně lekavé a plaché, je třeba s nimi zacházet velmi citlivě už kvůli možnému poranění nohou. Ve stresu je kachna rovněž schopná z místa přeletět metr vysoký plot.

Běžci jsou mírumilovní, lze je chovat samostatně i ve společnosti třeba zdrobnělých plemen drůbeže.

Dalším zástupcem kachen s vysokou snáškou je vedle indického běžce kachna kampbelka. Její snáška je 180-200 bílých až nazelenalých vajec. Vyznačují se rovněž vysokým přírůstkem a snadným odchovem. Známe rázy bílé a khaki. Křížením campbellky a indického běžce vznikla půvabná kachna čárkovaná, která po svých předcích vyniká také vysokou snáškou bělavých vajec.