Zoohygiena chovu

Podestýlka a čištění kachníku indických běžců

Kachník čistíme podle potřeby, ze zkušenosti doporučuji, aby bylo v kachníku  sucho, v opačném případě trpí běžci na poruchy chůze, v chovatelském zařízení se množí se choroboplodné zárodky, je v kachníku je nevyhovující klima, běžci časem mohou onemocnět a podobně. Pokud chceme mít z chovu radost a ne starost, pak opravdu sucho, sucho, sucho a čistota. Frekvenece čištění kachníku se odvíjí od volby podestýlky. Sláma je znečištěná velice rychle a tvoří se slepence trusu a slámy, což není zrovna praktické na údržbu čistoty. Jako podestýlka se mi osvědčily hobliny nebo nově teď používám lisovanou slámu v granulích, které krásně absorbují vodu z trusu a lze pak jednoduše jednou týdně trus sebrat lopatkou a kachník je tak neustále čistý. Pak zhruba 1x za měsíc chovatelské zařízení vyčistím, vydesinfikuji chloraminem podle návodu výrobce. Do kachníku neumisťuji vodu v žádném případě, vyjma snad nemocného jedince. Pokud tam vodu z nějakého důvodu potřebujeme, je pak nutné čistit kachník denně! Frekvence čištění tedy záleží také na počtu ustájených běžců, druhu a výšce podestýlky, přítomnosti či nepřítomnosti napáječky, větrání kachníku (nezapomínejme, že vodní drůbež sama o sobě vypařuje velké množství vody), druhu krmiva, počasí, atd. Je to opravdu individuální.

Nemoci a prevence nemocí indických běžců

Velmi často se chovatelé indických běžců dotazují na odčervování indických běžců. Osobně jej provádím před zimou a zjara před začátkem chovné sezony. Odčervuji přípravkem Helmigal přímo do zobáku tablety podle návodu. NENÍ to ale nutné v chovech, kde jsou běžci a vůbec nějaká zvířata poprvé, kde se jedná o čistou a ničím nezamořenou zahradu, kde není zem a výběh parazity kontaminován, kde se dosud nechovala žádná domácí zvířata, drůbež. Nezatěžoval bych běžce chemií, pokud to není bezpodmínečně nutné! Pokud zvířata nejeví žádné příznaky napadení, nejsou apatická, hubená, slabá, není to opravdu z mého pohledu a zkušeností třeba!!!! Znám řadu chovatelů, kteří běžce neodčervují, a to ani vyhlášení němečtí chovatelé, kteří to nedělají vůbec a nic se neděje. Preventivně můžeme podat přírodní antihelmintika jako je stroužek česneku přímo do zobáku a zasunout až do krku, aby jej běžci spolkli či jiné přírodní přípravky (i komerční).

Indické běžce bychom měli ideálně chovat mimo hrabavou drůbež, tedy slepice, protože jednak mají rozdílné nároky na ustájení a jednak na ně od slepic velmi často přejdou slepičí parazité, což pak bývá velmi obtížně a zdlouhavě léčitelné. Mohou na ně přejít čmelíci kuří, kteří v noci sají napadeným zvířatům krev. Daleko horší je napadení slepic vápenkou, což je u slepic poměrně běžná choroba, která se projevuje šedavými otoky mezi šupinami na nohou. Šupiny se postupem času odchlipují a noha zvířete vypadá jako “zvápenatěná”. Nemoc způsobuje roztoč Cnemidocoptes mutans a u běžců napadá hlavu, oblast kolem očí a velice špatně se to léčí. Z dalších parazitů se může při špatné zoohygieně objevit perožrout a zbavit se těchto cizopasníků je opět dost obtížné, nikoli nemožné. Na trhu existuje řada přípravků právě proti ektoparazitům. To jsou z mého pohledu nejčastější choroby běžců, s nimiž jsem se setkal.

Velmi často se však u indických běžců objevují tak zvané otlaky běháků. Objevují se jak na špatném, tvrdém, znečištěném podkladu výběhů, tak u chovu na travnatém výběhu. Jsou to takové mozoly ze spodní strany běháků, které jsou zpočátku nenápadné, chovatel si jich nevšimne, pokud si běžce nevezme do ruky a neprohlédne. Pak ale začnou běžci posedávat, kulhat a to už je velice bolestivá fáze, kdy je třeba zasáhnout. Pro léčbu se mi osvědčilo několikrát denně aplikovat Novikovův roztok – čirý, tmavě zelený, viskózní roztok charakteristického pachu po etheru, který zanechává po nanesení na kůži a odpaření rozpouštědel tmavě zelený, dobře ulpívající film. Tanin v něm obsažený působí adstringentně, brilantová zeleň antisepticky. Přípravek má také fungistatický a hemoseptický účinek. Užívá se na odřeniny a drobná poranění a k ošetření kůže. PO vyhojení je dobré mazat ránu třeba Infadolanem.