Diskuze

Diskuze o indických běžcích

Přidat nový komentář »
  • Markéta says:

    Dobrý den, dnes se mi vvylihl IB, ale nechodí. Občas se mu to povede, ale někdy si pomáhá zobáčkem a někdy leží na zádech tak mu pomohu zase zpět na nohy. Dá se s tím něco dělat?

    • Dobrý den, pokud zůstává v hnízdě a kachna ho zahřívá, tak to nechte a uvidíte ráno. Pokud by se ocital mimo hnízdo (kachna ho může i vyhazovat) tak ho zkuste na noc dát do krabice pod žárovku/lampičku, potřebuje hlavně teplo. Jinak mu nijak pomoct nemůžete, buď to dá nebo ne. Držím mu palce. Lukáš

  • Rado says:

    Dobry den
    Mam 3kacky a 1 kacera, 2kacky uz odsedeli, posledna este sedi

    2om sa vyliahlo 5kaciatok spolu ale kacer 2usmrtil nechapem , cim to moze byt? vyzerela zdravo a silne, dakujem

    • Dobrý den, bohužel se to může stát, záleží na povaze kačera, někteří mohou být na kachňata agresivní, někteří bývají vzorní otcové. V případě, že kačer kachňata napadá, je dobré alespoň na 1-2 týdny kachnu s kachňaty oddělit, než kachňata trochu povyrostou a zesílí, pak už jim obvykle neublíží. Lukáš

  • Jana says:

    Prosím o pomoc.Už týden dávám kacence indického běžce antibiotika,má natekl kloub.Vůbec to nepomáhá ,nevím jak ji pomoci,muže mi někdo poradit?Prosim!!!

    • Dobrý den, nasazení antibiotik a dávkování i průběh a dobu léčby by měl stanovit veterinář. Léčení zánětu kloubu může trvat i několik týdnů, my jsme kdysi léčili kačírka se zlomeninou prostředního prstu (odhalil až rentgen) u kloubu vč.následného zánětu, byli jsme 3x na injekci ATB (pokud si dobře vzpomínám tak Borgal), pak jsme dávali ještě nějaké ATB do vody, celkem léčba trvala asi 4 týdny. Nevím jaká ATB používáte a v jakém dávkování, dávkování ATB u ptáků bývá vyšší než u ostatních zvířat, kvůli rychlejšímu metabolismu. Pokud by byl v kloubu zánět delší dobu, může dojít k zapouzdření hnisu, což je pak nutné řešit chirurgicky. Na odkazu níže najdete seznam vetů, kteří jsou schopní léčit drůbež, zkuste se podívat, jestli nemáte nějakého poblíž, případně některému zavolat a léčení kačenky a použití ATB konzultovat
      https://docs.google.com/spreadsheets/d/1c-1wN9DIyUoWAMcjt0Wz8q8Gjtpf0Qm2N7KOk7Bfqe4/edit?copiedFromTrash&fbclid=IwAR0yBXQ-49qlMGQadIHnxwCKO5RvTbOyxkEgFo0ZZ1pmmbgxn3Tvpquln94#gid=0
      Držím palce, admin Lukáš

  • Lenka says:

    Dobrý den přeji, měli byste, prosím, někdo zkušenost, zda i slepá kačenka může žít šťastně? Máme hejno 2 kačeři + 6 kachniček, kačeři ale celá léta upřednostňují jedinou kačenku. Chodí i za ostatními kačkami, na tuto ale nejraději. Loni kvůli jejich přehnanému zájmu přišla o oko. Letos se situace bohužel opakuje, máme ji doma se zraněným druhým okem. Už ji zpět do hejna nedáme; raději ji uděláme menší výběh s novou kačkou – kámoškou. Pokud by se však to druhé oko nezahojilo, nevím, zda by pro ní život bez zraku nebyl spíše neštěstím. Moc děkuji za rady! Lenka

    • Dobrý den,
      jestli bude šťastná, to vám bohužel nikdo jistě neřekne. Ale myslím, že zvířata se s různými hendikepy dokáží sžít mnohem lépe než lidé, také mají jinak vyvinuté ostatní smysly, takže myslím že by i tak mohla žít spokojený život. Každopádně bych jí dal šanci, jsou to bojovníci. Oddělit ji s další kačenku je dobrý nápad, alespoň než pomine období intenzivního páření, pak by snad mohla být i s ostatními. Je to individuální, zkuste to a uvidíte, jak budou vzájemně reagovat. Držím palce. Admin Lukáš

      • Lenka says:

        Moc děkuji, Lukáši, ještě, že Vás tu máme… A tyto stránky stejně tak. Kachničky i jiná „hospodářská“ zvířata si péči zdravotní i citovou zaslouží zcela stejně jako klasičtí domácí mazlíčci – a zdejší informace jsou tomu nesmírně nápomocny. Ba i svět je pak o něco lepším místem…:)

        • Děkuji Lenko, jsem rád když můžu pomoct. A souhlasím s vaším názorem, pokud by takto o zvířatech uvažovali všichni lidé, svět by pak musel být opravdu lepším místem…

        • …ještě dotaz, nemáte náhodou kačery srnčí sedlaté a tu zraněnou kačenku bílou/stříbrnou?
          Lukáš

  • Anna Veselá says:

    Dobrý den, mám mladý pár běžců. Kačenka ke konci zimy začala snášet a když si začala budovat hnízdo, přestala jsem jí odebírat vajíčka – 8.4. Nyní je to tedy již 18 dni a stále nezasedla. Hnízdo je plné vajec (přibývá cca jedno za den), kacena je prikryva senem, nahoře jsou vidět jen novější vejce. Mám stále čekat, nebo starší vejce odebrat? Když jsou vejce zahrabana v hnízdě, nemůže je obracet, nevadí to? Myslíte, ze dosud nezasedla, protože je stále relativně chladno? Nevím, jestli vše nechat na ni, vejce nechat zahrabaná, nebo je nějak v hnizde rovnat. Nebudou již starší vejce zkažená? Občas najdu nějaké vejce mimo hnízdo a nevím zda ho mam vrátit do hnízda, ze se třeba jen skutálelo, anebo ho odstranit, protože ho kacena odstranila. Také nevím jak moc sena jí na hnízdo dat. Pořad přidávám a ona zahrabává vejce a hnízdo je již dost velké.
    Předem děkuji za vaše doporučení.

    • Dobrý den,
      to že se kačenka chystá zasednout poznáte obvykle podle toho, že začne pouštět prachové peří a vystele jím hnízdo. Momentálně je chladněji, může to mít vliv, ale jinak přelom duben/květen je ok, prckové by se vylíhli na začátku června, kdy už je teplo. Určitě doporučuji vejce průběžně odebírat a nechat tam max 10-12 vajec k sezení. Až opravdu zasedne (poznáte to, obvykle mírumilovná kačenka se nenechá z hnízda ani vyhnat a bude na vás syčet 🙂 pak nechte údržbu hnízda i vajec na ní. Hnízdo někdy dokážou postavit opravdu veliké, ale to není na škodu, nechte to na ní. Je dobré pak dát vodu a krmení poblíž kachníku, aby nemusela chodit daleko a měla hnízdo pod dohledem (nám tam třeba chodily krást straky). Pokud vše dobře půjde, po cca 28 dnech se začnou líhnout prckové. Držím palce. admin Lukáš

  • Michal says:

    Dobrý den, mám dva kacery a jednu kachnu,a ta kachna se stráni a špatně dýchá v krku nic vyditelnyho nemela nevím co by ji mohlo bejt děkuji za odpovedi

    • Dobrý den, může být „jen“ podachmaná od kačerů, ale takto na dálku je to jen hádání. Problémy s dýcháním mohou mít spoustu příčin, od vyčerpání, uvíznutí něčeho v krku až po infekci na plicích. Každopádně bych doporučoval pořídit ještě alespoň 1-2 kačky, případně je dočasně oddělit, pokud budou kačeři moc náruživí. Pokud by problém s dýcháním přetrvával, pak navštivte veterináře. admin Lukáš

  • Kamila says:

    Dobrý den, může se použít podestýlka pod indické běžce z drceného bambusu? Na internetu se prodává. http://www.centrumkrmiv.cz/product/bambusova-podestylka-1519/
    Mám na zahradě bambus a napadlo mě, použít suché bambusové listí, popřípadě i drcené stonky. Děkuji za vaše názory. Kamila

  • Veronika says:

    Dobrý den, mám dvě kachnicky a hledám k nim kacera, kdyby někdo měl. Nejlépe Kolin/Praha východ. Děkuji sulcova.veronika@centrum.CZ

  • Marek says:

    Dobrý den, mám čtyři běžce, rok staré, bohužel tři kačery a jednu kachničku, vše vpohode až do teď. Všichni tři se střídají na kachně, teď přestala po dvou týdnech snášet vejce. Jak jeden naskočí na kačenu další dva se přidají. Bojím se že kačena to nezvládne už se snaží utíkat schovává se.
    Co myslíte ? Zbavit se dvou Kačeru ?
    Dekuji

    • Dobrý den, bohužel 1 kačka a 3 kačeři není dobrá kombinace, na jaře v období intenzivního páření jí skutečně mohou těžce ublížit (hlava, oči) i zabít. Pokud máte možnost, tak jak navrhujete, zkuste udat dva kačery a ideálně pak ještě přikoupit 1 kačenku (ale nemusí být), 1 kačer + 2 kačenky je podle mě nejlepší kombinace. Případně je můžete zkusit dočasně oddělit (třeba kačku jen s jedním kačerem), ale není to dlouhodobé řešení. Držím palce. admin Lukáš

  • proud says:

    Zapomel jsem dodat, ze nevystavuju a na vystavy nechovam. Poridil jsem pred par lety prvni par tak jako dnes nabizim. Poridil jsem je z duvodu invaze slimaku a od ty doby mam pokoj, nehrozi ze se po nejakym smeknu, nebo prijdu o urodu :-). Takze pro chovatele vystavnich zarucene nebudou i kdyz jsou cisty, s nicim jinym nezkrizeny :-). Jen bych byl nerad narcenej, ze jsem to nekimu zatajil 🙂

  • proud says:

    Zdeavim,jsem tu prvne, ze severnich Cech, chovam par let bezce,vzdycky vysezeny a odchovany kacenkou.Loni mi je vyvedla az uz prakticky na podzim, a vic kacirku nez kachnicek. Takze mam „stary dva kacirky“ a jednoho mladyho. Ty stary jsou dvoulety, mladej je z lonskyho podzimu. Rad bych alespon toho mladyho prodal, pripadne s jednim starsim. Parek si necham. Kdyby mel nekdo zajem, ozvete se mi prosim na proudd@seznam.cz. Kachnicky jsou chovany venku a na bazenu, na noc je zaviram. Jsou v poradku 🙂

    PS: Na talir kacenky neprodavam!!! U me se domaci zvirata nezabijej, ale chovaj, jsou to clenove rodiny! 🙂

    • Dobrý den,
      tak vítejte na stránkách, doufám že tu najdete zajímavé a užitečné informace, i v této diskuzi je spousta užitečných rad. Samotní kačeři se bohužel těžko prodávají, chce to čas a trpělivost. Pokud máte facebook, zkuste nabídnout ve skupině Indický běžec na Facebooku kolegy Petra Dobrého:
      https://www.facebook.com/groups/160099347350087/
      Držím palce. Admin Lukáš

  • Marcela Klimešová says:

    Vážený pane Miko, prosím Vás o radu ohledně chování kačera při páření. Máme jednoho kačera a dvě kačenky. Začal se s nimi pářit, ale jednu silně škube na krku, že má krk celý krvavý. Zkusili jsme ji dát na dva dny bokem, ale dělá to stále. Mám o ni obavy. Druhý dotaz – našla jsem ráno vajíčko mimo kachník, bylo zmrzlé. Dá se konzumovat?:-). Přeji Vám pěkný den a děkuji!

    • Dobrý den,
      obvykle k tomu dochází když je převaha kačerů, také jsme to řešili, když jsme měli dva kačery a tři kačenky a oni měli jednu favoritku kterou pořád pojímali, až měla ránu na hlavě, museli jsme ji na čas oddělit dokud se jí to nezahojilo a hormony kačerům pak trochu opadly. Kromě oddělení kačenky s tím asi nic moc neuděláte, možná ještě zkusit pořídit další kačenku, ale stejně může nastat možnost, že bude chtít pojímat hlavně tu jednu favoritku. Pokud budete oddělovat, tak nejlépe aby na sebe viděli (samotu špatně snáší) největší riziko pojímání je přes den u vody, v noci v kachníku bych je nechal normálně spolu. Držím palce. Pokud je zmrzlé vajíčko neporušené, tak asi ok. Admin Lukáš

  • Petra says:

    Dobrý deň. Chcem sa spýtať ako je to s liahnutim v liahni. Ako a koľko môžu byt vajcia uskladnené kým ich dáme do liahne? Mame 3 kačice 1 kacera tento rok už zniesli cca 40 vajec zatiaľ im ich berieme. Ďakujem za odpoved. Petra

  • Elena says:

    A Jake veľké má byť hnizdo dekuji.Elena

    • Dobrý den, kachny si samy zbudují hnízdo, místo i velikost nechte na nich :-), jen jim zajistěte dostatek materiálu-podestýlky (seno, slámu) a místa uvnitř bezpečného kachníku. Lukáš

Napsat komentář: Jana Zrušit odpověď na komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *