Diskuze

Diskuze o indických běžcích

Přidat nový komentář »
  • Iveta says:

    Dobry den, mame parik indickych bezcov cca 2 mesiace. Mame pre nich husnik (zatepleny) a potrebovala by som poradit ako ich naucit don chodit, ci ich je potom potrebne aj zatvarat? Pri husniku maju krmivo s vodou, cize ku nemu pravidelne chodia. Len potrebujem radu, ako ich tam dostat. Druha vec je kada s vodou, kde sa kupu. Co s tou kadou cez zimu, ci ju treba vypustit? Aky rezim kackam v zime naztavit? Co im dat ako podstielku do husnika? Vopred dakujem za odpoved,

    • Dobrý den,
      běžce je nutno vždy zavírat na noc, protože je velké riziko útoku predátora a běžci jsou proti němu bezbranní a nemohou uletět. Mě se osvědčilo jim večer svítit baterkou kam chci aby šli a nasměrovat je do domečku. Vždy je třeba to dělat klidně a nenásilně, jak se vám splaší, tak už s nimi moc nesvedete. Přes zimu jim koupání zredukuji, velký bazének jen pokud nemrzne, pokud jsou silné mrazy, tak dávám jen kyblíky s vodou – ráno, odpoledne, večer, případně rozbíjím led. Jako podestýlku používám seno/slámu, v zimě je třeba vydatná vrstva a udržovat sucho. Lukáš

  • Ivet says:

    Dobrý deň. Máme 3 kačky IB vyliahnuté vo IV. a V. mesiaci tohto roka. Stretla som sa iba s info, že tieto kačky začnú znášať vajcia vo februári nasledujúceho roka. Dnes som v kachniku našla 5 vajec, ktoré museli zniesť od štvrtka. Je to bežné, že znášajú už v 5.mesiaci?

    • Dobrý den, obvykle začínají snášet až další rok zjara, ale zřejmě pokud se vylíhnou brzy (píšete duben/květen) a jsou vhodné podmínky, tak mohou začít snášet ještě tentýž rok. Lukáš

  • A. H. says:

    Dobrý den, máme u vesnice rybník u/ve kterém žijí čtyři kachny. Objevily se tam přibližně před pěti měsíci, dnes jsem měl možnost si je prohlédnout zblízka a zjistil jsem, že to jsou Indičtí běžci. Chtěl bych se zeptat, mohou tyto kachny přežít zimu bez vlivu člověka?

  • Eva Platošová says:

    Dobrý den, od jara máme 3 kačenky a jednoho kačera. Kačer je po úrazu špatně chodící a nevíme, jestli k nim můžeme pořídit ještě jednoho kačera. Máme obavu, aby zdravý kačer neterorizoval postiženého kačera, kterého nechceme a nedokážeme utratit- máme je spíš pro radost jak pro užitek. Děkuji za radu.

    • Dobrý den, jaké budou vztahy po přidání nového kačera vám nikdo s jistotou neřekne, mohou být v pohodě a mohou se i rvát, je to individuální, navíc pokud má váš stávající kačer hendikep, tak to může taky hrát roli, přesně jak píšete. Hlavně na jaře, kdy jim stoupnou hormony, tak jistě dojde k nějakému vyjasňování hierarchie. Osobně bych dalšího kačera nepořizoval. Z jakého důvodu chcete pořídit dalšího? Lukáš

      • Eva Platošová says:

        Dobrý večer, 2. kačera chceme pořídit kvůli kačenkám, které po úrazu kačera který byl nechodící byly hodně přešlé (negágaly, chodily přes den do kachníku což nikdy nedělaly, nedotkly se jídla – dokud nezačal jíst kačer…).Momentálně se kačer špatně pohybuje a kačenky se drží kolem něho a jsou pořád hodně přešlé. Proto chceme druhého kačera, aby je rozpohyboval. S manželem je sledujeme a žasneme nad jejich chováním a soucítěním s kačerem, a již si nemyslíme, že jsou to jen hloupé kačeny.

        • Dobrý den, mohu se zeptat co přesně kačerovi je? jak dlouho se léčí a jaké jsou šance na zotavení? Viděl ho vet? Z toho co píšete myslím že máte krásně sžité hejno, a že kačky drží s nemocným kačerem je moc dobře. Přidáním nového kačera to podle mě rozbijete. Osobně bych tomu dal čas a nového kačera, aspoň prozatím, nepořizoval. Jinak mě těší Váš přístup k těmto krásným kachnám, mám to stejně 🙂 Lukáš

  • Karel Hlávka says:

    Sedla nám pekingská kachna, od souseda jsme pořídili 6 vajec IB. Kachna bez problémů asi před měsícem vyseděla spolu se svými vajíčky 5 běžců. Asi 4 kačery a jednu kačku (je menší). Pekingské kachny chováme léta a výběh mají velký. Kačer pekingský je velký a máme obavu, aby je nezlobil. Běžce jsem zkoušel zahnat ze dvora na zahradu, ale teskní po hejnu a kachně a nestarají se o potravu na zahradě (slimáků máme dost).

    • Dobrý den, kachňata jsou tak do 6-8 týdnů stáří hodně fixovaná na mámu, pokud je od ní oddělíte, tak budou tesknit. A kačer na ně útočí? Zkuste to pod dozorem a uvidíte, pokud ne, tak je nechte všechny pohromadě. Jinak pohlaví poznáte cca od 6 týdne stáří podle hlasu, kačky hlasitě kvákají, kačírci jen tak tiše sípou, velikost v tomto věku není určující… Lukáš

  • Jana says:

    Dobrý den, máme tři indické běžce (jednu kačenu a dva kačery). Vylíhla se nám mláďata, (2 kačeny, které vyseděla slepice), již mají 3 měsíce a jednu z nich odmítli starší běžci přijmout, je stále bokem a bojí se jich. Je možnost, že ji časem přijmou také?
    Děkuji za odpověď.

    • Dobrý den, ano možnost je, pokud by ji ubližovali, tak ji dočasně oddělte třeba nějakým plůtkem, ale aby se měli na dohled. Podzim a zima je pro ně klidové období, hormony opadnou, hejno obvykle bývá víc pohromadě a jsou víc v klidu. Dejte jim čas a zkoušejte to, uvidíte jak se to bude vyvíjet… Lukáš

  • Iveta says:

    Dobrý deň! Možno som neprečítala celú diskusiu alebo som bola nepozorná, no nestretla som sa informáciou, či sú IB vhodné aj do kopcov :-). Máme tohoročné májové 2 kačky a 1 káčera (asi :-)) a ešte nedávno som si tu „sťažovala“, že sú „sedci“ a nie bežci. Teraz sa chcem „pochváliť“ – kačky sa rozpohybovali (pomohlo im v tom asi aj naše šteniatko borderky – hoci nažívajú v mieri, sem-tam ich troška prebehne) a čo ma veľmi teší, chodia loviť do záhrady, ktorá je v riadnom svahu. Všetkým chovateľom prajem veľa úspechov a Lukášovi patrí mimoriadna vĎaka!

    • Dobrý den Iveto, díky za pochvalu, to je milé 🙂 S pohybem běžců ve svahu zkušenost nemám, ale nechte to na nich a oni si sami budou chodit tam, kde jim to vyhovuje. Hodně chovatelských úspěchů i Vám. Lukáš

  • František says:

    Dobrý den koupím indický běžec nebo vajíčka k líhnutí Znojmo a okolí

  • Jana says:

    Dobrý den, krmím KCH2,večer, zrno pšenici, přidávám i vit. Tedy pořád stejně.Na zahradě nacházíme mnoho nejen pírek a chmýří, ale i dlouhá velká brka.Ale…
    jako kdyby kačky věděly, že si stěžuji.Dnes v kachníku 1 vejce.Tak snad …..

    Jana K

  • Jana says:

    Dobrý den,zdravím.
    Na počátku léta jsem pořídila k páru IB jednu kačku.Zvykání nebylo každý den“růžová zahrada „,kačer byl několikrát zavřený ale už pohoda.
    No,pohoda…..Kačky asi prřed 10 dny přepeřily, měli jsme to na zahradě skoro jako o Vánocích.A zase to stejné, nenesou. Tedy nevím samozřejmě jestli je to tak úplně pravda. Na rozsáhlém pozemku mají dostatek skrýší.Sice je procházím ale neuspěšně…
    Je to o.k. nebo mám hledat intenzivněji. Jsou zavřené do 9 hod.
    Děkuji za info.

    JK

    • Dobrý den, může to být způsobeno více faktory, změnou počasí, změnou prostředí, stravy… Předně se zeptám, čím je krmíte? Období přepeření a snášení vajec je pro ně energeticky náročné, potřebují stravu bohatou na bílkoviny. Lukáš

  • Dana says:

    Dobrý den, mám své první IB, nyní mají 2 měsíce. Dočetla jsem se, že mají dostávat i vitamíny, nevím ale jaké a kde se dají koupit. Nyní krmím směsí KACH 2. Děkuji za radu.

    • Dobrý den,
      pokud krmíte KACH2 a pokud k tomu mají prostor kde si mohou občas uštípnout trávu a nasbírat slimáky, tak vitamíny ani nejsou potřeba. Já jim přidávám vitamíny v zimě a případně při nějakých zdravotních problémech, používám rozpustné do vody (AMIVIT/OPTIMIN drůbež). Seženete v různých prodejnách s potřebami/krmením pro zvířata, nebo na webu, druhů a značek je více, můžete si vybrat co vám bude vyhovovat… Lukáš

  • Miroslava says:

    Pekný deň, jedna naša kačička nemôže celkom zavrieť zobák. Keď som zobák otvorila, tak tú vrchnu časť má akoby z vnútra opuchnutú, je až taká vypuklá, ze zobak nedokáže zatvorit. Prosim Vas, neviete, co to môže byť? Ďakujem. MB

  • Renata Uhlířová says:

    Dobrý den, jak se běžec snese s jinou s jinou drůbeží? Slepice nebo husy. Podotýkám, že zatím nemáme nic z toho😀. Děkuji

    • Dobrý den, běžci jsou většinou nekonfliktní a mírumilovní, v pohodě se snesou s ostatní drůbeží. Samozřejmě se asi mohou vyskytnout i výjimky. A taky na jaře, kdy s kačery cloumají hormony, tak může docházet k občasným potyčkám… Lukáš

  • Anna Beránková says:

    Dobrý den, prosím jeste o radu, jakou doporučujete vnitřní výšku kachniku. Stačí 80 cm, nebo doporucujete vyšší?
    Ten můj by měl zvedací střechu pro úklid a větší dveře vepredu + el. dveře pro kachny a větrací okénko. Budu nechávat dělat zateplený a tak bych rada, aby byl opravdu tak, jak má. Rozměr 2×1 m bude pro 2-4 běžce Ok? Mám tam nechat dělat oddělené boxy pro snůšku vajec? Výška od země do 10 cm?

    Pokud by zde padlo doporučení na ideální kachník, byla bych vděčná.
    Děkuji

Napsat komentář: Miroslava Zrušit odpověď na komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *