Diskuze

Diskuze o indických běžcích

Přidat nový komentář »
  • Marta Niesnerová says:

    Dobrý den, mám indického běžce (10 let-každý rok byl plodný).Neudrží se na nožkách. Je to stářím nebo by mu pomohl veterinář. Děkuji za odpověď. Marta

    • Dobrý den, 10 let už je na běžce vysoký věk, takže problémy které píšete mohou samozřejmě s věkem souviset. Může to být ale i zdravotní problém, případně kombinace obojího. Problémy s udržením na nohou mohou souviset třeba se začerevním, které by se dalo určit z rozboru trusu (koprologie), ale takto na dálku je to jen hádání… Pokud máte nějakého dobrého veta, který je schopný a ochotný léčit drůbež, zkuste to s ním konzultovat. admin Lukáš

  • Dan says:

    Dobrý den, měl bych jeden dotaz: u roční kachny IB jsem si všiml pěny v oku. Kachnu jsem chytil, oko otřel, prohlédl, žádné zranění, nebo hnis, prostě na první pohled zdravé oko, ale za hodinku tam měla tu pěnu zase. Byla to pěna jak z jaru, čistá, bílá. Nevíte čím to může být? Kachna je jinak normálně vitální, vypadá spokojeně. Vodu mají stále čistou, přes zahradu teče potok, který pramení kousek od nás ve studánce a voda je pitná. Výběh mají společný se slepicemi, šest slepic a tři běžci, výběh je zatravněný a obrovský, stravu mají granulky s pšenicí, ale celkově toho moc nezbaští, radši hledají nějaký hmyz. Ubytování mají samostatné v dřevěném kachníku, podestýlka z hoblin, čistá. Řekl bych že se mají jak prasata v žitě:-D tak co tu naši holku trápí?

    • Dobrý den, těžko radit takhle nadálku, je to jen hádání. Ale zkusil bych nějaké kapky do očí na zklidnění (Ocutein apod.) párkrát kápnout kačce do oka, pokud by se to nelepšilo, tak by to chtělo veta. Mohl ji při páření chytit kačer nešikovně za oko, mohla se jí tam dostat nějaká nečistota, těžko říct. Jinak je fajn, že se u vás mají dobře :-). Držím palce. admin Lukáš

      • Dan says:

        Děkuji za odpověď, pročetl jsem mezitím pár diskuzních fór a dost často se tam psalo o vapnivce. Tak jsem ji znova kontroloval a má trošku proplesately zátylek. Původně jsem si myslel že je to od kačera, ale pod tím má jakoby lupy. A když jsem překontroloval slípky tak jedna má takové horší nohy. Nafotil jsem a v úterý asi skočím k veterináři jestli mi to potvrdí a dá na to ivermektin.

        • Ano, běžci se mohou od slepic vápenkou nakazit, parazit se jim pak může usazovat kolem očí, sám jsem se s tím nesetkal ale s pár případy u jiných chovatelů už ano. Proplešaťělý zátylek mají teď kačky všechny od kačerů, a ta kůže pod tím může vypadat různě. Ale pokud máte možnost, tak je vždy nejlepší řešit/konzultovat zdravotní problémy s dobrým veterinářem. Jinak na vápenku velmi dobře platí obyčejný olej – parazit se pak udusí. Kdyžtak dejte vědět, jak to dopadlo. admin Lukáš

        • Dan says:

          Tak jsem byl na veterině, paní doktorka sice říkala že přes drůbež úplně není, ale taky si myslí že je to vápenka. Dostal jsem ivermectin, ten kapnout na žilku pod křídlo a místa mimo hlavu můžu striknout arpalitem 🙂

        • ok, díky za info, tak ať je to brzy v pořádku. Mějte se, admin Lukáš

  • Anton says:

    Dobrý deň,
    mám takýto problém – kačičky mi znášajú vajcia kade-tade po záhrade. Keď ich nájde pes, tak ich zožerie. Ako odnaučiť psa, aby aktívne nevyhľadával vajíčka a nelikvidoval mi ich?

    • Dobrý den,
      se psem vám bohužel neporadím. Aby kačky přestaly zanášet po zahradě můžete docílit třeba tak, že jim z kachníku neseberete všechna vejce, ale aspoň jedno tam vždy necháte, můžete použít i sádrový podkladek, taky se mi osvědčilo je ráno pouštět o trochu déle, aby měly možnost snést v kachníku. admin Lukáš

      • Anton says:

        Tak som to vyriešil s elektrickým ohradníkom. Na plech, ktorý je zapojený na el. ohradník, som rozbil jedno vajce a čakal som čo sa udeje. Samozrejme pes to objavil a chcel ho zožrať, tak dostal úder a teraz chodí zďaleka okolo vajec. Myslím že mu takáto príučka stačí.

  • Petra says:

    Dobrý den,
    pořídila jsem ke svému hejnu 2+2 další kachnu, neboť se kačeři lehce prali. Je to týden co je nová kačka s nimi, ale kačeři ji stále jaksi nepřijali. První dny ji dávali dost zabrat a pářili se s ní i oba najednou. Poslední dva dny jsem viděla zlepšení, nechali ji i pást se s nimi. Dnes ráno jsem je pouštěla a nová kachna byla oškubaná více než dříve a kůži má červenou, krvavou. Kačeři ji od sebe venku odhání a klovou, oba střídavě. Je ještě možnost, že ji přijmou, nebo mám dát někoho pryč? Naroste kačce nové peří? Pomůže když časem seženu další kachnu? Jsem z toho špatná a nechci novou kačku více trápit.
    Děkuji za radu.
    Petra

    • Dobrý den,
      obvykle se přijetí nových členů odehrává v pohodě, ale každé hejno je jiné. Neexistuje na to jediná správná rada. Myslím že na to může mít vliv i zvýšená hladina hormonů u kačerů teď na jaře, že ji takto terorizují. Podle mě je určitě lepší pořizovat nové členy hejna na podzim, kdy je situace klidnější. Ale taky jsem dával k hejnu 2 nové kačky v dubnu a bylo to bez problémů. Chce to pozorovat a zkoušet, ještě bych tomu dal čas a pokud by ty útoky byly pořád intenzivní, tak bych je zkusil na čas oddělit nějakým plůtkem (třeba tu novou jen s jedním kačerem), ale aby na ostatní viděli ale nemohli se napadat. Peří kačce normálně doroste. Přidávat další kachnu může a nemusí pomoct, jek říkám, je to individuální. Není ta nová kachna náhodou bílá nebo stříbrná?
      admin Lukáš

      • Petra says:

        Nová kachna je černá, jeden kačer je stříbrný divoký, druhý a kačky jsou pstruhoví. Děkuji za odpověď, budu více sledova. Odpoledene už byli zase klidnější. Dnes jsem je pustila dříve a poranění kačenky se nezhoršilo.

        • Dobrý den, tak to je dobře, jak říkám, chce to čas a trochu zvýšený dozor, určitě se to zklidní. Mohlo by trochu pomoct i aktuální chladné počasí, ono je to zase trochu utlumí. Jinak často se setkávám s případy, že nejvíc dostávají zabrat právě bílé kačky, tady je to opak, tak pak se v tom vyznejte 🙂 Držím palce. admin Lukáš

      • Petra says:

        Dobrý den,
        tak mám už několik dní novou kačku s jedním kačerem, soužití se pomalu zlepšuje, ale všímla jsem si, že je kačka dost plachá, ve smyslu že z rána se nechá „zasednout“ a pak už pořád jen utíká. Každopádně teď mám větší problém a to ten, že má kačka uř 2. den zatahnuté třetí oční víčko a dnes, když jsem je vypouštěla, tak už jevila známky slepoty. Narážela do překážek.
        Nedaří se mi v okolí sehnat veterináře, co by mi ji prohlédl.
        Začíná ji růst peří, odpočívá více než ostatní, předpokladám, že je prostě zesláblá celkově i skrz to prvotní trauma.
        Je možné, že se jí oči spraví, jakmile bude více v pohodě? Nevím jak jí pomoct.

        • Dobrý den,
          předně je dobře že se to trochu zklidnilo. Ohledně toho oka, těžko radit takto na dálku, ale je možné že ji mohl poranit kačer/kačeři při páření, někdy ji zobákem tak nešikovně chytnou právě v oblasti očí. Možná by to vysvětlovalo i to že před kačerem utíká. Ale může to být i tím celkovým stresem, chvíli asi potrvá, než se dá do kupy. Kupte nějaké kapičky do očí (Opthalmo) a zkuste jí tam kapat, tím nic nezkazíte, pokud by se to nelepšilo, tak by to chtělo veta. V záložce „užitečné odkazy“ je seznam, tak koukněte jestli nemáte nějakého poblíž. Možná by stálo za to dát ji na pár dní odděleně bez kačera, jen s další kačkou. Oni ti kačeři jsou na jaře hrozní kanci, nenechají je vydechnout, tak aby měla čas se trochu zotavit… Držím palce. Lukáš

  • Štěpánka says:

    Dobrý den.
    Naše kachničky už začaly snášet a jelikož má me i kačery a chtěli bychom vychovat vlastní „běžčátka“ mám dotaz: Jakou líheň doporučujete?
    Děkuji Štěpánka

    • Dobrý den,
      nejsem příznivcem umělého líhnutí, spíše bych vám doporučil pokusit se o přirozený odchov. Pokud budou mít kačenky vhodné podmínky, není problém aby zasedly a vyseděly a odvodily mladé. Máma se o kachňata stará, vodí je, brání a naučí je vše potřebné pro kachní život, třeba i to jak správně polykat slimáky. Pokud je vylíhnete v líhni, nic takového nezažijí. Ať už zvolíte jakýkoliv způsob, vždy radím nemnožit bezhlavě a velké počty. Odchov kachňat je sice krása a radost, ale i starost a zodpovědnost, a měli bychom si nejprve rozmyslet, co s nimi uděláme až vyrostou, zda jsme schopni jim sami poskytnout nebo najít nový kvalitní domov.
      admin Lukáš

  • Martin says:

    IB se perou.

    Dobrý den,

    vypadá to že máme 2 kluky a 1 holku. Teď se kačeři začali prát. Myslíte, že by bylo řešením pořídit kachnu aby to bylo 2+2? Teď je jim 1 rok.

    • Dobrý den, další kačenku nebo kačenky zkuste pořídit určitě. Ani ne tak kvůli bitkám kačerů, (pravděpodobně nepřestanou do té doby, než si ujasní hierarchii v hejnu). Ale hlavně kvůli té jedné kačence, dva kačeři na jednu není dobrá kombinace. Je dobré mít v hejnu vždy více kačenek než kačerů, pokud je to naopak, kačenky mohou v době zvýšené hladiny hormonů a intenzivního páření dostávat od kačerů dost zabrat, což pro ně může skončit poraněním nebo v krajním případě i smrtí. Pokud by se kačeři rvali moc, tak je zkuste dočasně oddělit, ale nám se to moc neosvědčilo, nechali jsme je porvat pod dozorem, až nakonec jeden uznal porážku a druhý se stal na sezonu kápem hejna. Lukáš

  • Tereza says:

    Dobrý den, máme od loňského června 2 indické běžce – kačery. Je to tak 14 dni, co se začali „prát“. Normálně se chytnou za krkem a tahají se. Vypadá to docela drsně. Jde o nějaké jarní dovádění? Dneska dokonce přiběhl jeden ke mně a kousal mě do boty. Něco jim chybí?
    Mockrát děkuji za odpověď. Tereza

    • Dobrý den, s blížícím se jarem jim stoupá hladina hormonů a začínají bojovat o vůdcovství v hejnu a o kačenky. Obvykle pokud jsou jen samotní kačeři, tak to nebývá tak dramatické, ale může to být individuální. Pokud by ty bitky byly moc a hrozilo by zranění, tak je zkuste dočasně oddělit. Pokud se odváží i k útoku na vás, tak to máte nějaké hodně sebevědomé kačery, setkal jsem se jen s tím, že se rozběhnou a zadupou když je člověk zády. Ale nebojte, jsou neškodní. A pokud byste někdy uvažovali k nim pořídit kačenky, tak min.2 a více. Admin Lukáš

  • Jana says:

    Zdravím a děkuji.

    JK

  • Jana says:

    Dobrý den,
    psal jsem to již v minulém roce.Zajímala mě snůška vajec. Začalo to na podzim, kdy jsem hledala kam možná naše dvě kačky zanáší.
    Nic jsme nenašli.
    Je skoro jaro,nehledám ale v loň.ském roce byla vajíčka i mimo kachník.
    Stáří kaček nevím přesně, mám jednu 4 roky druhou 2 roky.
    Zdravím a děkuji za informaci.

  • josef says:

    Dobrý den na podzim roku 2022 jsem dostal parek běžců, ale přes zimu liška odnesla jeden kus, chtěl bych dokoupit do páru, ale nepoznám co mám,poraďte jak poznat kačera od kachny, díky s pozdravem jk.

    • Dobrý den,
      pohlaví poznáte spolehlivě podle hlasu, kačeři vydávají jen takové tiché rááá rááá, kachny hlasitě kvákají. U některých barevných rázů to poznáte i podle zbarvení, celkové stavby těla, kačírku (zakroucené peříčko na ocase kačerů)… Pokud si nebudete vědět rady, pošlete mi fotku běžce na lukas.mika@email.cz pokusím se pohlaví určit. Parťáka mu pořiďte co nejdříve, běžec je hejnový pták a nikdy by neměl být sám. admin Lukáš

  • Ivan Pravec says:

    Dobrý den
    Mám 4 kačery a chtěl bych rozšířit chov mám kachník 2×1 m bude to stačit a mohu vzít i nějakou kachnu nebo jen kačery. Děkuji za odpověď.
    I.P

    • Dobrý den,
      velikost kachníku 2x1m je dostatečná, řekl bych tak pohodlně pro 8-10 běžců. Ohledně počtu a skladby pohlaví v hejnu platí několik pravidel, která je dobré dodržet. Je dobré mít v hejnu vždy více kačenek než kačerů, pokud je to naopak, kačenky mohou v době zvýšené hladiny hormonů a intenzivního páření dostávat od kačerů dost zabrat, což pro ně může skončit poraněním nebo v krajním případě i smrtí. Kačeři také začnou bojovat o vůdcovství v hejnu. Pokud je nechcete množit a nechcete vajíčka, tak klidně vezměte jen kačery, lépe se i shánějí. admin Lukáš

  • Iva says:

    Dobrý den,

    rádi bychom běžcům připravovali vlastní krmnou směs namísto kupované směsi. Máme dost velký pozemek, takže není problém vypěstovat si vlastní zdroje. Máte zkušenost jak z vlastních zdrojů poskytnout běžcům kvalitní vyváženou stravu? Děkuji za rady. Iva

    • Dobrý den,
      já používám kupované granule (kach2), v mimosnáškovém období přidávám ještě pšenici a kukuřici. Zkuste se podívat na složení těch granulí a z toho vycházet, předně zachovat základní poměr makroživin (bílkoviny, sacharidy a tuky), případně dodat další látky jako vitamíny, minerály (důležité hlavně přes zimu). Třeba tu poradí ještě někdo jiný, kdo s tím má zkušenost. Lukáš

  • Sars says:

    Zdravím, moc prosím o radu zkušené. Máme Indické běžce, kačera a 4 kachny. Na jaře jsme se ujali kačera s kachnou a jejich dcerou, kteří byli spolu předtím min. 1-2 roky naprosto bez problémů. Letos ta stejná ,, kachna matka,, vyseděla mladé, dvě kachny jsme si nechali a donedávna byli všichni bezkonfliktni.Cca tři dny zpět se začaly dvě kachny prat, a to matka brutálně napada nejstarší dceru s kterou byla léta v pohodě.Je to brutální, teď jsem je kontrolovala na dalku přes kameru, jelikož osobně u nich teď být nemohu a napadana kačka má už krkave hrdlo, je cela opelichana a ten boj je strašný. Bojím se, že to nepřežije. Jenže jak jednu kachnu oddělit, když jsou to hejnova zvířata a samotná taky trpí, nevím co s nimi. Máte někdo zkušenost? Chci ji zachránit😥Na hnízdě teď žádná nesedí, tak proč se to děje? Hledala jsem rady na netu, ale nikde nic krom boje o hnízdo či nově příchozí kachně, což ani jedno není jejich případ. Děkuji.Dnes jim zkusím vše oddělit, té napadané dám k ní jednu mladou a ostatní tři zvlášť, jak pletivem v kachniku, tak výběhu. Bude stresující pro všechny, jak se budu snažit dvě skupinky zavírat zvlášť, když jsou stále všichni spolu, ale nevím co jiného dělat. Nechci, aby mi Fronta umřela. Je to zrovna ta nejmilejší Kačka že všech. No, ale zdá to matku za čas prejde, netuším. Co se stalo? Hrdlo už má do krve.Az dnes jsem zjistila přes kameru, že útoky jsou brutální. Ostatní nedělají nic, ani Kačer. Děkuji moc za řadu. Sara

    • Dobrý den,
      s takovýmto chováním u kachen jsem se nesetkal. U kačerů ano, ti se rvali, také došlo na oškubání krku až do krve, pak jeden uznal že prohrál a byl klid. Proč se to děje u kachen vám bohužel neřeknu, určitě tam půjde o ukázku dominance, ale proč je to až takto brutální to nevím. Mohu vám poradit pouze to co už píšete, tedy je dočasně oddělit a zkusit k ní dát nějakou další kačku s kterou se snesou, po čase je zkuste pustit pod dozorem a uvidíte, obvykle se to časem srovná. Pokud by to trvalo, pak jedině jednu z nich dát někomu do jiného hejna. Držím palce. admin Lukáš

  • zazivaci potize says:

    Nas idicky bezec je nemocny (je to kacer). Byli jsme u veterinare, dal mu injekci, ale kacerovi je pres vsechny snahy cim dal hur. Je tri roky stary, krmime ho sice nasilim, ale napije se sam. Kruci mu v brise a ma prujem. Co myslite, ze se stalo? Davame mu srot s vajickem a s vodou. Nemuze vztat a má obrovské vole. Problem zacal před tydnem, kdy zacal chodit shrbene, pak nemohl vztat. Ted vztane jen obcas. Diky za jakekoliv informace.
    M.S.

    • Dobrý den, to je mi moc líto. Pokud ani veterinář neodhalil příčinu, bohužel vám neumím poradit. Napadlo mě ještě, že mohl něco spolknout, co se mu někde v zažívacím traktu vzpříčilo, ale to je opravdu jen hádání. Možná bych mu zkusil uvařit a dávat pít slabší vlažný odvar z heřmánku, mohlo by to trochu pomoct a ulevit, každopádně neuškodí a pokud je v takovém stavu, zkusil bych to. Držím mu palce. Lukáš

Napsat komentář: Darina Zrušit odpověď na komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *