Diskuze

Diskuze o indických běžcích

Přidat nový komentář »
  • Liška says:

    Mám kačara a dvě kačeny indických běžců. Dvakrát do roka je nechávám sedět pod každou tak deset až dvanáct vajec. Zbytek co nanesou sbírám na konzumaci. Kachny vždy sedí vedle sebe a a vejce si občas berou.ale vždy vysedí každá devět až jedenáct káčat.

    • Dobrý den, děkujeme za zkušenost. Ano občas zasednou dvě kačky spolu a může nasatat i to, že si kradou vejce, to že se nevylíhnou vždy všechna vejce je normální. Nechávat kačky sedět dvakrát do roka jsem nezkoušel, ale asi to zvládají a pokud víte co s tolika prcky, tak ok. admin Lukáš

  • Drahomíra Bejdová says:

    Dobrý den, měli jsme pár stejně starých běžců 8 let,bohužel kačenka dnes pošla. Kačer je nervózní, musíme mu co nejdříve sehnat společnost. Můžeme třeba dalšího kačera,když nechceme vejce, nebo je lepší zase kačenka? Mockrát děkuji za odpověď

    • Dobrý den, to je mi líto. Myslím že lepší by byla zase kačenka, ale pokud neseženete, můžete vzít i kačera, ať není dlouho sám. admin Lukáš

  • Martina Lacmanová says:

    Dobrý den, mám IB rok staré od známého, z líhně, kačku a kačera. Kačka snášela poctivě, každý den vejce. Nechala jsem tedy kačku snášet a zasedla až při 12 vejcích. Seděla poctivě, občas se šla s kačerem proběhnout, napást, vykoupat, vždy ve zrychleném pohybu. Ve 27 dni nevylezla vůbec z hnízda ani na žrádlo, ani na vodu. Celý den seděla. Po pár hodinách mi to nedalo a šla jsem to prozkoumat. Slyšela jsem pípání. Ten den jsem zahlédla asi tři malé prcky , nešla ven, druhý den už jsem napočítala celkem 9, protože se pořád hemžily a ona vyčerpaně držela, stála, třepala se a chránila je křídly. Vyšla ven se napít a najíst. Další den jsem ráno uviděla novou 10 kačenku. Kačera jsem měla mimo ohradu, lákal ji a kdákal, ale měla jsem strach co jim udělá, tak jsme udělali další domek, protože by tam všichni nevešli, aby se nepošlapali, kačera máme na noc jinde..Odpoledne jsem kačku pustila mimo ohradu, proběhnout se, ale pořád hlídala z dálky mladé. Kačer mladé přijal okamžitě, jsou spolu, když ji pouštím proběhnout. Kačenky jsou nádherné, ale kačka si nějak poranila nohu a kulhá na levou nohu. Ráno je dobrá, ale v poledne pajdá a stojí na jedné noze. Občas ji protřepává, natahuje, ale když jde, tak hodně kulhá. Není nic vidět. Žrádlo žere, vodu pije. Je zavřená s kačenkami ve výběhu, ale chce běhat.
    Je třeba návštěva veterináře? Nebo počkat? Děkuji

    • Dobrý den, těžko říct jak je to vážné takhle nadálku, kulhání je u IB celkem častý problém, a často to samo odezní. Zkuste ji chytit a prohlédnout, zda tam nemá něco zapíchlého, nebo nějaké viditelné zranění nebo otok, pokud by to bylo nateklé a horké, chtělo by to veta. Jinak bych počkal, v době kdy má malé by měla být s nimi a co nejvíc v klidu, jakékoliv oddělování a převoz na vet pro ni (i pro ty malé) bude velký stres. Držím palce. admin Lukáš

  • Simona says:

    Dobrý den, minulý rok v květnu jsme si přivezli párek IB.I přes velkou zahradu, si našli místo v rohu u plotu a tam byli téměř celý den. V červnu minulého roku si kačenka udělala mino kachník hnízdo, ale to jsme zrušili. Vajíčka přenesli do kachníku, ale nic s toho nebylo. Dál už jsem od kačenky žádná vajíčka neměli. Naučili jsme je chodit na noc do kachníku, ale stále byli plaché a většinu dne trávili u plotu. Na jaře si kachnička zasedla, kačer už s ní kachníku nebyl, nocuje stále venku. 6.5. se vyklubalo 12 kachňátek. Kachna začala vodit kachnátka opět k jejich oblíbenému místu, plotu, proto jsem místo zahradili. Nyní je vodí po zahradě, moc hezky se o ně stará, ale nás se stále bojí. Když přijdeme na zahradu, utíkají se schovat. Můžete nám poradit, jak nyní postupovat, aby se nás tolik nebáli? Předem děkuji za odpověd. Páníková

    • Dobrý den, zkuste to přes nějaké dobroty, to zabírá na všechna zvířata, žížaly nebo mouční červi (zophobas) jsou pro ně neodolatelnými pamlsky. Zpočátku si budou udržovat odstup, to je normální, zkuste jim je házet pořád blíž a blíž k vám. Chce to trpělivost, být na ně vlídný, mluvit na ně, časem si možná vezmou i z ruky. Záleží ale i na konkrétní povaze. Také výborně funguje zapojit je do zahradních prací jako je rýpání, pletí záhonů. admin Lukáš

  • Jiří says:

    Dobrý den.Mám dvě kachny a jedna druhou přisedá je to normální co s tím.

  • Romana says:

    Dobrý den,
    máme na zahradě potok, který začíná přítovovou a končí odtokovou rouru průměr 30cm. Budou se o ní nějak zajímat? Tedy jestli by tudy mohli proklouznout mimo zahradu. Děkuji Romana

  • Petr says:

    Dobrý den, jak se zvládnou kačeny držet na neoplocenem pozemku? Za domem máme velkou louku, která není oddělená plotem a za loukou silnice a les…je třeba se bát toho, že budou kachny utíkat někam dál?

    • Dobrý den, nemám sice osobní zkušenost, naše jsou na oplocené zahradě, ale pokud se jim podaří proklouznout ven když mám otevřená vrata, tak jsou velmi zvědavé a klidně by šly někam dál na průzkum. Četl jsem od pár chovatelů, že je ráno pustí na rybník/potok/louku a oni se večer vrátí, ale je to bez záruky. admin Lukáš

    • Dan says:

      Dobrý den, my kachny občas pouštíme do sadu kde máme plot místy děravý, kachny jdou teda za plot, prošmejdí nejbližší okolí a zase se vrátí. Ví že doma je jim nejlépe 😀

  • El says:

    Dobrý den,
    na začátku února jsem dostala běžce k narozeninám 2 kačeny a kačera. Možná už po měsíci začaly holky snášet vajíčka a pak jedna sedla na vajíčka a po nějaké době se k ní přidala i druhá. Teď už to bude cca 28 dní, ale stále k nim zavírám kačera na noc (jinde nemám kde). Neublíží kachňatům nebo to vůbec nemám zkoušet a pokusit se narychlo sehnat mu jiné ubytování. Není agresivní, spíše si holky hlídá.

    • Dobrý den, to vám bohužel s jistotou nikdo neřekne, opravdu záleží na povaze kačera, někteří mohou být na kachňata agresivní a jiní jsou vzorní tátové a maximálně je výchovně štípnou. Obecně se doporučuje v době líhnutí zajistit kačce s kachňaty klid a pokud to jde, tak na cca první týden je oddělit od ostatního hejna do menšího výběhu (s nízkou trávou, mělkými nádobami na vodu – důležité). Ale je to hodně individuální, v přírodě je taky nikdo neodděluje, chce to pozorovat a zkoušet. Osobně bych vám asi poradil až se kachňata vylíhnou tak pozorovat jak se k nim kačer chová a pokud na ně nebude útočit, tak je nechat spolu. Když budou kachňata v hnízdě u mámy, tak si je kačka ochrání i před kačerem. Pokud by na ně útočil, tak vymyslet nějaké provizorní mobilní oddělení než povyrostou, třeba nějaký jednoduchý dřevěný rám s králičím pletivem na oddělení v kachníku, ohrádku z králičího pletiva apod… Držím palce. admin Lukáš

      • El says:

        Dobrý den,
        děkuji za radu, kačera jsme nakonec museli oddělit asi na cca 14 dní, což hrozně protrpěl. Celé dny běhal kolem ohrady a volal je. Teď už jsou všichni spokojeně spolu. Zajímavé je, že i přes hnědé zbarvení rodičů jsou 2 běžci úplně bílí, a jeden hnědý s výrazně bílými fleky. Jedno kachně jsme museli hned ze startu vzít, vypadalo to, že nepřežije, kachny ho vyhodili z hnízda, ale po třech dnes se vzchopil a po zhruba týdnu jsme ho bez problému vrátili kachnám.

  • Tonda says:

    Dobrý den budu si pořizovat indické běžce,chtěl bych nějakou radu co oni žerou.Od vyklubani se z vejce už tetka mají 20 dni.Děkuji

    • Dobrý den,
      vše najdete popsané třeba tady na webu v záložce „Chov indického běžce“
      https://www.indickybezec.cz/chov-indickeho-bezce/
      Já krmím kupovanou směsí KACH2 adlibitně + mají travnatou zahradu kde si mohou nalovit různé bezobratlé a uždibnout z trávníku. V zimním období přidávám vitamíny pro drůlbež do vody. Před pořízením vám doporučuji si tu o jejich chovu přečíst alespoň základní informace. admin Lukáš

  • Markéta Papoušková says:

    Dobrý den,máme páreček indických běžců. V loni se u nás pěkně zabydleli a letos jsme se chtěli pokusit o odchov. Necháváme kachně vajíčka v kachníku již dva týdny, ale ona stále nezasedla. Přes den to vypadá, že ji nějaké hnízdo vubec nezajímá. Je možné, že by kachna prostě neměla zájem vysedět mladé? Možná děláme něco špatně. Děkuji za odpověď. Markéta

    • Dobrý den, ano možné to je, čistokrevní běžci by dokonce neměli mít zachovaný pud sezení, ale takových už dnes mezi hobby chovateli moc není. Vy jako chovatel můžete pouze zajistit kačence vhodné podmínky, zbytek už musíte nechat na přírodě. Více se dozvíte třeba tady
      https://www.indickybezec.cz/odchov/
      admin Lukáš

  • JR says:

    Dobrý den,
    Potřebujeme poradit, máme doma páreček kachen a kačena nám přestala snášet, jsou staří 3 roky. Je možné že je to věkem?

    • Dobrý den, věkem to nebude, 3 roky je nízký věk. Příčin může být více od nedostatečné stravy až po stres nebo nějaký zdravotní problém. Předně se zeptám čím je krmíte a jak velký mají prostor pro výběh? Taky se často stává, že někam zanáší. Pokud jim sbíráte z kachníku všechna vejce, přestanou to považovat za bezpečné místo a budou si hledat nějaké jiné. Nutno podotknout, že jsou v tom opravdu mistři a dokáží si udělat velmi dobře skryté hnízdo na opravdu nečekaných místech 🙂 Vždy jim v kachníku nějaké nechávám, stačí i sádrové podkladky. admin Lukáš

  • Daniel says:

    Dobrý den,

    Měli jsme 3 běžce společně se slepicema v jednom výběhu, asi 3 měsíce a po celou dobu byl klid, bohužel kačera a kachnu něco odneslo a zůstala jen jedna kachna. – Pořídili sme ji kačera a kachu aby zas byli tři a vše bylo v pohodě, adaptovali se a dobrý. Až někdy do února tohoto roku. To začla ta původní, nejstarší kachna zaléhávat slepice a „klovat“ je do hlavy, k tomu se připojil i kačer, který asistoval a zaléhával, nekloval. Třetí kachna (bílá) se nikdy nezapojila.

    Takže sme je oddělili a teď je situace že starší kachna zaléhává a „klíče“ bílou.

    Může mít tohle původ v tom, že jí něco prostě chybí, vitamín, větší hejo? Nebo je jen „zlá“ a skončí v troubě? Děkuji za radu

    • Daniel says:

      Samozřejmě – starší kachna zaléhává a „klove“ bílou. Mi to mobil přepsal na klíče 😀

    • Dobrý den, myslím že to bude souviset s jarem a hormony a potřebou získat/udržet dominantní postavení. Může to souviset i se stresem, třeba pokud jsou dlouho v malém výběhu, nemají možnost se koupat, nemají možnost postavit si v klidu hnízdo a podobně. Určitě bych tomu dal ještě čas, v případě že by bylo ohroženo zdraví té druhé kačky tak dočasně oddělit, za pár týdnů hormony opadnou a situace v hejnu se obvykle uklidní. Ale je to individuální, neexistuje jediná správná rada, chce to pozorovat a zkoušet. Držím palce. admin Lukáš

  • Jiří says:

    A ještě jeden dotaz,jak by sedela kachna na vejcích vylíhnou se kačky nebo je třeba k tomu kačera.

  • Jiří says:

    Dobrý den.Mám dvě kachny a začaly snášet vajíčka co s vejci,slyšel jsem že se nehodí na omeletu ani uvařené jen do pečení.Rada.Děkuji.

    • Dobrý den, IB byli původně vyšlechtění jako snáškové plemeno, jejich vajíčka jsou výborná. Z důvodu zvýšeného rizika výskytu bakterie salmonely u vodní drůbeže (obecně), je ale nutná jejich delší tepelná úprava, vhodná jsou především jako přísada do těsta při pečení, nebo jako vejce natvrdo, přičemž se doporučuje doba vaření min.15 minut. admin Lukáš

Napsat komentář: Darina Zrušit odpověď na komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *