Diskuze

Diskuze o indických běžcích

Přidat nový komentář »
  • Anna Husárová says:

    Dobrý den,letos sme vylíhli ze zakoupených vajíček ind.běžce divoké zbarvení, máme 8 kačerů a 4 kačenky,prosím o radu co prodat kačenky či kačery? Nevím co se lépe shání, co je dražš atd.Abych neměla sourozence.Zároveň bych se chtěla zeptat jaký je postup při více druzích zabarvení?Dávají se během námluv dohromady jen stejné barvy?Nebo je máte celoročně společně?Naši běžci žijí volně na velké ploše,mají potok i rybník,mám je pro radost,ale líbí se nám je líhnout,a odchovávat,žádné výstavy atd.jen pěkné zdravé kačeny,ničím nekřížené.

    • Zase záleží na Vás. Nechte si, co se Vám líbí. Osobně bych si nechal kachny a kačery vyměnil, ale je to jedno, seženete obojí. Mezi s sebou se páří jen barvy, rázy stejné, aby nevznikali barvy neurčitého rázu. Není to dobré, kazí se tím čistota barevných rázů a pak ani nevíte, co se vám vyklube z mladých. Nedělá se to, prostě, ale ne každý to dodržuje. Společně mohou být od konce léta do jara, kdy sestavuji kmeny podle právě barevných rázů. RB

  • bežci says:

    Zdravim Vas, chcem Vam podakovat za vasu stranku, je perfektna, dozvedela som sa asi skoro vsetko co sa bezcov tyka. Chcela by som si parik buduci rok kupit, zatial chovam z hydiny len sliepky. Precitala som si aj celu diskusiu. Dufam, ze v Ba alebo okoli zozeniem pekny parik;) dcerka by velmi chcela male kaciatka(pretoze aj kuriatka sme kupovali jednodnove a vypiplali), ale neviem, ci je rozumne kupit malinke alebo radsej dospele a potom skusit odchov. Chcela by som aby neboli moc plache, sliepocky sa nas neboja a chodia za nami. Bezce by boli pre zabavu ako milackovia, na vajicka a aj na slimaky,casom:)Co Vy na to, co by bolo lepsie? Este raz dakujem za vsetky rady a trpezlivost.

    • To záleží na V8s, jak moc tomu chcete věnovat času a energie. Malá kachňata vyžadují více péče, svícení, teplotu, sucho, starší můžete hned pustit do zahrady. Obojí lze určitě naučit na krmení z ruky, i když jsou běžci plašší zvířata. Pokud se jim ale chovatel věnuje, má trpělivost, jsou za krátko krotcí a zobou z ruky. Je to jako s většinou zvířat, za péči se odmění a naučí se Vás nebát, když k nim budete přistupovat klidně a s láskou. RB

  • Nemocný běžec says:

    Dobrý den,

    moc prosím o radu. Pořídili jsme si indické běžce. Vyseděla je slepice a k nám se dostali ve stáří cca 3 týdnů i se zapůjčenou slepicí aby je mohla dále zahřívat. Kačenky máme ve zděném kachníku, na zemi mají dřevěné rošty a cca 30 cm slámy. Krmíme směsí (granulemi) pro kachňata a občas jim hodíme do výběhu nějakého toho slimáka na kterém si pochutnávají. Ve výběhu mají bazének kde vyměňujeme pravidelně vodu. Kachničky přibývají na váze, rostou, ale je to 2 dny co přestali téměř chodit. Vždy ujdou tak 5 kroků a musí sednout, dnes večer už jsem je skoro musela odnést do kachníku. Vůbec nevím kde děláme chybu a hlavně jak je vyléčit?? Co jim chybí??

    Děkuji za radu

    • POdle mě jim nechybí asi nic, jestli chodí, běhají, je to normální. Běžci mají trochu problematičtější růst a někdy se stává, že jako by nemotorně chodí a poposedávají, protože zrovna dávají živiny do opeření a nohy trpí, pak se to většinou upraví. Také trpí na dnu při krmení potravou bohatou na bílkoviny, ale to pak mají nateklé klouby a podobně a je to spíš u starších. Pokud krmíte kompletní krmnou směsí pro kachny, nemělo by se nic dít, počkejte pár dní a bude to dobré. Jen mě napadlo, co je pod těmi rošty? Jestli volný prostor, průvan, mohli běžci opravdu prostydnout. RB

  • Kačer says:

    Dobrý den, máme 2 kachny s 12 kachňaty asi 2 týdny staré. Původní kačer co něj jsou mladé prostě zmizel. Teď jsme pořídili nového(s tím starým výborný vycházeli a jak se ztratil, tak jsou nervozní a je vidět že jim chybí), ale kachny na něj už 2 dny strašně útočí. Oni moc dobře nesnáší ani nás (ale to bylo už od začátku). Kačer je hodný. Zvyknou si? Plánujeme že bychom ty dvě kachny případně prodali, nebo zabili a nechali si jenom nějaké z těch malých. Bylo by to vhodné, případně v jakém věku kachňat?

    Mockrát děkuji za radu Brádlová Veronika

    • Nového kačera samozřejmě kachny hned tak nepřijmou, zvlášt, pokud mají mladé. Nechte jim čas, oni si musí zvyknout. Kdy dáte kachňata pryč je na vás, jak jsem psal níže, pohlaví poznáte cca od věku šesti týdnů podle hlasových projevů. Můžete si nechat i ty dvě matky a nového kačera, to bude asi jistější. A pokud vyvádějí mladé, budou pro další chov dobré:). RB

  • indický běžec,prosím o radu says:

    Dobrý den pane Beneši,tak kačenkám budou 4 týdny a rostou před očima,jsou to čiperové už od vylíhnutí.Chtěla jsem se zeptat,kdy je můžu dát pryč,je fakt,že kačka je hlídá,ale ne už tolik.Děkuji.Mája

  • Kdy muze zacit jist slimáky? says:

    Dobry den,
    Zajimalo by me kdy je optimalni aby bezci zacaly jist slimaky. Zatim jim je odpiram i kdyz jsou u po nich cely divy a stale smejdi zobacky aby nejakeho vystouraly. ale bojim se aby se neudusily.bezcum je 6 tydnu.
    A preci jen ty krcky maji jeste slabe a nekteri slimaci jsou opravdu mackove. Dekuji za odpoved. Lenka J.

    • Jak jsem psal níže, nechte je být, pouštějte je do zahrady a oni si najdou a sežerou, co sami uznají za vhodné. V žádném případě mladým neházejte slimáky nasbírané, jinak se opravdu mohou udusit a máte po běžcích. Prostě to nechte na nich, oni sežerou slimáky, které budou velikostně odpovídat jejich možnostem. Hlavně at mají možnost je zapít. RB

  • pobíhání says:

    Dobrý den, mám cca tří měsíční běžce asi měsíc doma. Udělali jsme jim velký kachník, oplocený výběh kde jsem si myslela, že by mohli být přes den kdy nebudeme doma a až bychom doma byli, pustili je i do zahrady. Jim se ale ven z kachníku vůbec nechce, většinou si vylezou jen do jezírka na chvíli, ale že by mi pobíhali po zahradě, to zatím ne. Přitom strach ze mě nemají, jdou ke mě i fakt blízko. Možná dělám chybu v krmení, krmíte je v sezoně „slimáčí“ každý den? Já jim totiž každý den sypu krmnou směs. Jen asi dvakrát se mi podařilo je vylákat ven, ale to bylo na úkor toho, že jsem jim dva dny nenasypala. To jsem pro ně ale musela dojít a vyzvat je, ať jdou za mnou a to pak zas byli jak ocásci a když jsem si sedla na zahradu, tak pořád „oplendovali“ okolo mě, ale že by trochu pohledali nějakého slimáka to ne. Nejde mi o to, aby hned likvidovali slimáky po kilech, ale mám starost, jestli jsou spokojené, že se nejdou ani proběhnout po zahradě sami od sebe. Jo a žrádlo jim sypu do misky dovnitř do kachníku. Děkuji za odpověď a omlouvám se za rozsáhlý dotaz =)
    Diblíková M.

    • Dejte jim čas, oni se musí s okolím seznámit, prozkoumat, každý po nich hned chce, aby chodili po zahradě a sbírali slimáky. Je to živý tvor a velmi plachý od přírody, takže všechno přijde, ale postupně. Možná je tam také v okolí něco, co je ruší, a na co nebyli zvyklí. Kočky, psy, hluk, žádné místo na schování, stín, voda, někdo je honí a podobně a to všechno hraje roli. Slimáky si musí najít sami, v žádném případě jim je nenoste, neházejte, oni si najdiou velikost, která jim vyhovuje. Tak se vyvarujete toho, že se udusí. Letos se to stalo už třem lidem, kteří si koupili běžce. Přivezli je domů a hned honem na slimáky a sypali je běžcům do ohrádky. Běžci se udusili a pak mi paní volaly, že co se stalo. Stalo se to, že byly netrpělivé. Dejte jim vodu dál od budníku a krmení nechte v boudě. Oni to půjdou zapít a tak se s okolím budou víc a víc seznamovat. Vodu můžete dát na víc míst a oni budou dělat kolečka po zahradě. RB

  • stáří says:

    Dobrý den,jakého průměrného věku se dožívají?

    • re: staří says:

      Co jsem tak četl tak mezi 6 a 20 lety, ale průměrně nevím.

    • Indičtí běžci se dožívají cca 12 až 15 let, ale je to individuální, záleží také na stravě, podmínkách chovu, vstupuje tady velká řada vnějších faktorů, které věk vašich běžců velmi ovlivňují. RB

  • Hlasový projev says:

    Dobrý den. Chtěl bych se zeptat jaký je přesně rozdíl v hlase mezi pohlavími. Mám 2 běžce (7 týdnů) a měl jsem za to že je to pár, ale tet jsem četl že kačer do 3 měsíců jen tiše píská. Jeden z těch mích má výraznější projev ale „kačer“ taky občas kvákne a zvukově mi to přijde stejné. Ale zase jsem četl že kačeři pípají déle než kachny, což by zase na toho mého odpovídalo. Děkuji za odpověď.

  • Kačer a kachňata says:

    Dobrý den, mám 2 kačenky, které mají 1 hnízdo. Poctivě sedí, ale minulý týden se k nim nastěhoval kačer a lezl jim do hnízda. Následně se rodili mrňousci a všichni mrtví (vyhození z hnízda)a také někdo vyhazoval z hnízda vajíčka. Oddělila jsem 1 kachnu s kačerem a nechala tam jen jednu na vejcích. Hned v noci se narodilo 1 miminko. Ještě zbývají 3 vajíčka. Pokud se ještě nějaké vylíhnou, mám je stále nechat raději oddělené? Nevím jestli malé likvidoval kačer.

    • Kačer je asi zlikvidoval, ale nemusel to být úmysl. Třeba jen chtěl kachny pojímat, dostat je ven. Opravdu záleží na individualitě každého kačera, někteří svorně s kachnou vodí mladé a hlídají je, jiní jsou agresivnější a mladé štípou. To musíte vypozorovat. V tomto případě bych je nechal oddělené. RB

  • I.B versus plzáci says:

    Jednoměsíční běžci zasazují plzákům tvrdé údery
    každý den. Jsme spokojeni.

  • zábava says:

    zdravim, je něco co indického běžce zabavý přez den ? něco s čím by si hráli nebo co by je zabavilo na delší čas ? bazének mají ale nepříde mi že by je to nějak extra zajímalo, spíše chodí po zahradě nebo jen někde sedí v trávě a pospávají

    • A proč vám vadí, že se chovají zcela přirozeně? To, co popisujete, je jejich přirozený projev, totiž že chodí po zahradě, hledají něco k snědku, žerou, pijí, tráví čas na vodě a pak odpočívají. Proto si je lidi pořizují…Indický běžec není pes. Asi vašemu dotazu nerozumím.RB

  • Převoz says:

    Dobrý den,mam dotaz. Mužu dostat o tety ze slovenska pár běžců,problem je v tom,že převoz bude trvat cca 5hodin v aute.Přežijou cestu v děrovaný krabici(bedně) i bez jidla a piti???Diky za odpověd

    • Jde o to, jestli bude auto klimatizované, jaká bude venkovní teplota, kdy budou naposledy pít, a podobně. Neměl by to ale být problém, pokud to bude ohleduplný převoz. RB

    • káče se udusilo šnekem says:

      Káčata jsme pustili po zahradě a asi do patnácti minut se jedno káče udusilo šnekem s ulitou. Máme teď strach je pustit. Káče si šneka našlo samo. Máme jich na zahradě plno. Nejsou tam jen slimáci. Jak zajistím, aby se to neopakovalo. VL.

  • jak dlouho sedí says:

    Dobré ráno,musím se s vámi všemi podělit,tak do večera další čtyři caparti,celkem sedm,ale jelikož ještě kačenky sedí,tak možná až je půjdu pustit do výběhu,budou ještě další.Zatím vše probíhá v pořádku,nikdo nekulhá,všichni už večer jedli a pili,proběhlo i večerní koupání a pak do hajan! Iv

Napsat komentář: Lukáš Zrušit odpověď na komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *