Diskuze

Diskuze o indických běžcích

Přidat nový komentář »
  • kuba says:

    Dobrý den, můžou se vejce na kterých kachna sedí mimo kachník přesunout do kachníku?

  • Martin says:

    Máte někdo zkušenosti s umělým odchovem začátek,teplota,vlhčení atd. Děkuji za odpověď

  • Lucie says:

    Dobrý večer, prosím o radu. Máme 3 kačery IB – rok staré. Na zahradě chováme ještě jednoho housera a dvě husy. V tomto období páření se nám kačeři zbláznily a začaly napadat housera a husy a navíc po sobě začaly skákat. Před dvěma týdny jsem se rozhodla jim pořídit dvě kachničky IB, ale vůbec si jich nevšímají. Neustále je odhánějí, štípou,… Už to došlo do takové fáze, že jak po sobě skáčou, tak mají okolo očí vytrhané peříčka. Musela jsem přepažit zahradu, kde na jedné půlce jsou husy s houserem a na druhé kačeři s kachnami. Kačeři neustále pobíhají okolo oplocení a chtějí se dostat k houserovi a husám. Co mám dělat? Děkuji za odpověď. Pokud kachny snášejí mám dávat denně skořápky? Můžou to být skořápky od slepic? A kolik skořápek na dvě kachny denně? Děkuji

    • Radek Beneš says:

      Skořápky dávejte nepřetržitě, pokud je kachny žerou, tak je potřebují, samy je přestanou vyhledávat, až skončí snáška vajec. Ted je ale potřebují. Běžce nechte oddělené, doporučuji nechat kachnám jednoho kačera, ostatní pryč a budete mít klid. RB

  • Petr says:

    Dobrý den, začne kachna po vysezení a odchovu kačát ještě ten rok snášet?

    • Radek Beneš says:

      Záleží na tom, jak dlouho ji s kachňaty necháte. Když je odeberete hned, tak cca do měsíce začne znovu. Jinak s kachňaty chodí v podstatě do podzimu. Ale je to individuální. Osobně je nechávám s kachňaty, protože pak je ten odchov jednodušší a odpadá spousta práce a svícení. RB

  • Vašátko says:

    Dobrý den,

    když máme 3500m² a 20x7m rybník, kolik nádob z vodou mám ještě přidat a do jakých míst?

    Musí být v kachníku ohrádky? Nebo stačí jedna místnost pro 4 IB? Kachník je velký 1×1.5m.

    Děkuji za ochotu odpovídat na tolik dotazů nás amatérů? Škoda jen, že většina diskuze je o sezení na vejcích a poranění běháků stále dokola.

    • Radek Beneš says:

      Pokud máte rybník, v podstatě nemusíte nikam žádnou nádobu přidávat. Mám jednu jen na čistou vodu, z níž se běžci s oblibou napijí poblíž krmítek se žrádlem. V kachníku nemusíte mít ohrádky, ale pokud chcete odchovávat, pak musíte mít oddělená hnízda. Stačí osb desky mezi hnízdy, ale dost vysoké, aby na sebe kachny neviděly a nemohly si vzájemně krást vejce. Je dobré si ta hnízda také připravit tak, abyste u hnízda mohl vytvořit malé ohrádky pro kachnu a kachňata, až se malí běžci vylíhnou. Líhnou se postupně, takže je dobré je oddělit, aby měla kachna klid, nelezla jí tam vedlejší kachna, která ty malé uslyší a rušila by klubání. Pak je v takové ohrádce nechávám cca týden, mají tam malou napaječku, směs a pak je po týdnu nebo 10 dnech přemístím do samostatného kachníku i s kachnou, kde mají už travnatý výběh, vodu a jsou na vzduchu, sluníčku, což jim samozřejmě prospívá. Navíc tak krásně ohlídáte jejich krmení do 3 týdnů a od tří týdnů a nikdo jim jejich granule nežere:). RB

  • Andrea Sekyrkova says:

    Dobrý den prosím o radu. Včera mi kačenka spolkla celou ulitu od sneka.nestane se jí nic?a hlavně stráví ji?někdy jim dávám skořápky,ale rozdrcené.zatím vše ok.ale mám o ní strach.predem děkuji za odpověď.

    • Radek Beneš says:

      Záleží, jak velkou. Pokud by byl problém, už byste to pozorovala. Skořápky od vajec běžcům určitě dávejte, to je v pořádku a dobře. Vápník potřebují, dávám je v období snášky téměř denně. RB

  • im says:

    zdravím. Prosím o radu zda můžou kacata po vylíhnutí na vodu děkuji.

    • Radek Beneš says:

      Pokud o ně nechcete přijít, určitě to nedoporučuji. Cca 10 dní je nechávám v kachníku s kachnou, přes den mají ohraničený prostor cca 1-2 metry čtvereční a tam napaječku, pokud je teplo dám pekáč s vodou. Malým kachňatům hrozí utonutí, zastydnutí, odnesení predátorem nebo se prostě kachně ztratí a podobně. Po deseti dnech je pak můžete pustit na vodu, ale stále hlídat, aby na vodě byl dostatek míst, kudy můžou kachňata bezpečně vylézt na břeh a osušit se. Navíc nemají kachňata vyvinutou mazovou žlázu, takže je v prvních dnech opravdu na vodu nedoporučuji pouštět. RB

  • Martin says:

    Dobrý den,
    Děkuji za odpověď…dnes je 27 den inkubace a většina vajíček je již naťuklá od včerejšího dne…a co víc,uvnitř jsou slyšet živá káčata,tak se to snad na poprvé povede (-:

  • Martin says:

    Dobrý den,
    stala se mi malá nehoda při líhnutí IB v líhni ve 23 dnu inkubace cca na 50min,výpadek proudu…při obnově teplota v líhni cca 23stupňů,mají ještě šanci??? díky za odpověď

    • Radek Beneš says:

      Vůbec nic se neděje. Kachny při sezení z vajec běžně slezou, jdou se vykoupat, nebo nad vejci stojí, aby se vejce ochladila. Je to specifikum líhnutí právě vodní drůbeže, vejce se musí ochlazovat jak pod kachnou, tak doma v líhni, takže se nebojte. Naopak jim to prospěje a přispěje k lepším výsledkům líhnutí. A pokud nemáte v líhni nastaveno ochlazování nebo vejce neochlazujete, tak absence ochlazení jim naopak spíš uškodí. RB

  • Romi Novotná says:

    Dobrý den.Trapi mě jedna moje kačenka. Říkám ji Lilinka. Asi tak 14 ji něco trápí. Nevydává typický zvuk,který kačenky vydávají. Vypadá to jako by sipala. Papa a litá po zahradě jako všechny ostatní. Bojím se ale abych o ní nepřišla. Poradíte mi?

  • Bára says:

    jak bezpečně poznám kačera od kachny? muže sedět i kačer?děkuji

  • Petra Š. says:

    Dobrý den, máme od loňského léta párek běžců, letos na jaře kachna začala do kachníku snášet vejce. Káčátka nechci, máme malou zahradu. Tak jí vejce denně odebírám. Dnes ráno jsem v kachníku našla vejce a odpoledne na zahradě něco jako vejce, ale jakoby v takové bláně, nevím jak to popsat a netuším co to je. Poradíte prosím? Děkuji moc.

    • Radek Beneš says:

      Je potřeba krmit vyváženou krmnou směsí, která obsahuje mimo jiné dostatek vápníku. Ideálně směs pro kachny ve snášce, jinak se kachna vydá ze všeho a vápník do vajec už nemusí mít. Je třeba přidávat i vaječné skořápky do krmení. nebo je jen tak nasypat na zem, rozdrcené, a uvidíte, jak se na ně kachna vrhne. Pokud je nedostatek vápníku a minerálií, pak může běžec snést tato tak zvaná hadí vejce. Může to být ale i genetická vada, pokud je snáší od začátku, či jiná poruca. RB

  • Radek Beneš says:

    Vejce lze normálně zpracovávat v kuchyni, pokud chov kachen odpovídá zásadám zoohygieny a vejce denně sbíráte. Pak je můžete použít jak k vaření, tak k pečení.

  • Markéta says:

    Prosím o odpověď.Máte někdo zkušenost s jedlostí a užitkem v kuchyni s vejci indického běžce?

    • Radek Beneš says:

      Opět dotaz, na který je odověď níže. Ano, vejce se běžně v kuchyni zpracovávají, pokud jsou běžci drženi v čistotě, vejce denně sbíráte, nejsou znečištěná, správně je skladujete, v Anglii se běžci chovají na vejce ke konzumaci namísto slepic. RB

    • Angrešt says:

      Potvrzuji zdejší informace, používáme na vaření a pečení, nádivky apod., pouze pro použití za syrova volím čerstvá slepičí, jinak je to shodné.

Napsat komentář: Lukáš Zrušit odpověď na komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *