Diskuze

Diskuze o indických běžcích

Přidat nový komentář »
  • Martin says:

    Chcem sa opitat kacka ma jedno vajko a nechce sit si nanho lahnut co z tim vajkom bude teraz bude nieco z neho alebo nie

    • Radek Beneš says:

      Na jedno vejce si běžec nesedne, musí si nanést X vajec a teprve ke konci snášky zasedne. To je třeba za dobu, kdy snese 80 vajec…Musíte je sbírat, upotřebit jinak a nechat třeba posledních 13-15 vajec, na které zasedne. Poznáte to podle toho, že pustí prachové peří a zůstane v hnízdě celý den. RB

      • Zuzka says:

        Dobrý den, chápu to tedy tak, že 70 vajec seberu (každý den jedno) a pak je přestanu sbírat (nebo dřív, kdy bude mít to prachové peří) a nechám tam těch 13 posledních (označovat) jak píšete níže.. A ještě dotaz, zavírám s kačkou i dva kačery na noc, nevadí to, že tam bude mít vajíčka a ty dva kačery taky? Díky moc za vaše rady!!!

  • Blažena says:

    Dobrý deň, chcela by som sa poradiť ohľadom odchovu mláďat. Máme 2 kačky a 1 kacera. 1 kacka sedela minuly rok a bez uspechu. Tento rok by sme to chceli nechat na prirodu a aj na liahen. Ak by sa vyliahli mladé z liahne, mohli by sme ich dať k tým, čo by sa vyliahli pod kackou? A ak by sa pod kackou / kackami nevyliahli ziadne, kedy by sme mohli dať mláďatá ku kackam? Dakujem

  • Zuzka says:

    Už to nešlo odpovědět na přesný přízpěvek, tak píšu nový – jen chci napsat, že jídlo mají v kachníku, i vodu, i namočené housky (ty ted nežerou). Chodili tam rádi celou zimu nebo od té doby co je máme. Jen ted nechtějí. Tento týden je plánuji pustit do celé zahrady (ted jsou ve výběhu), a to už je nevím jak naženu. Ted je ještě naženu, protože mají uzavřený prostor, ale pak – nevim nevim… Mají stále krmení u kachníku a jsou tam zvyklí.. Jeden z kačerů zažil útok lišek na 4 kachny, ale stále to asi nepochopil… 🙂

    • Lukáš says:

      Našim se teď taky nechce chodit spát, to je asi tím jarem co má snad už přijít :-). Prostě je večer vždycky zažeňte, není to tak těžké, většinou se drží při sobě, stačí jít za nimi s baterkou a trochu jim řídit směr, ale nenásilně a trpělivě… párkrát je zaženete a oni už pak budou chodit sami až vás uvidí. Lukáš

  • Zuzka says:

    Dobrý den,
    prosím o radu, zda je ok když mám 1 kačenku a 2 kačery a chci kachňátka (více kachen je prý problem, a co více kačerů?). Už je konec března a ještě nezačala snášet. Navíc se nyní už 2 večery nechtějí vracet do kachníku, nevím proč. Mohou být v něm spolu, kdyby kačenka zasedla? Mají tam hobliny, ale asi tam dám i slámu, ale když zasedne, tak to se asi nemá čistit, že? Bude jí mít pokakanou, nechat tak? Krmivo s gmo sojou (KCH) nechci kupovat, stačí pšenice, skořápky a pšenice a rozmočené pečivo? Poslední – může mít kachna zatočené pírko a hlas jako kačer? (prodali nám ho jako kachnu a prý to kachna je, ale mě se to nezdá)…. Děkuji moc za odpověď, vážím si že tomu věnujete čas.

    • Lukáš says:

      Dobrý den, zkusím to vzít postupně 🙂
      – 2 kačeři a kačka bohužel dobrá kombinace není, kačeři se budou prát o kačenku mezi sebou a kačenku budou pojímat a dost dachmat, ta to může odnést nejvíc. Nejlepší je kačer + kačka. My měli původně 1 kačera + 2 kačky a bylo vše v pohodě, kačky seděly na hnízdě společně a kachňata vodily taky společně bez problémů. teď máme 2 kačery (otec a syn) a 2 kačky a taky dobrý, i když kluci se trochu perou 🙂
      – naše kačky ještě taky nesnášejí
      – oteplilo se a tak se jim do kachníku nechce, to je normální
      – my dáváme hobliny dospod a přes ně ještě slámu, ta sláma mi přijde pro ně příjemnější, i na stavbu hnízda vhodnější, jinak do hnízda si nekakají, spíš vedle
      – my krmíme KACH2 a spokojenost, zda je tam gmo soja to ani nevím
      – pokud má kachna zatočené pírko a hlas jako kačer, tak to bude kačer, i když vám ho prodali jako kachnu :-), jak jsou staří?

      • Zuzka says:

        Dobrý den Lukáši,
        děkuji – staří nevím, jeden kačer je od podzima a druhý a kačka nevím.. No až ji začnou otravovat, jednoho dám pryč, co se dá dělat. Slámu jsem jim už dala, ale mám problém s tím zavíráním – musím je zavírat na noc kvůli lišce a ted nevím jak na to, chci je pustit navolno do zahrady, aby mohli všude a pak nevím jak je nahnat zpět.. budou se vracet alespon ke kachníku když jim dám velkou volnost, nevíte? Už jsem přes podzim a zimu přišly o 4 kachny (samičky a právě jen kačer nám zbyl a druhého jsem koupila jako kachnu). Díky

        • Lukáš says:

          Dobrý den Zuzko,
          naši se ke kachníku večer vracejí, když byly ty mrazy tak chodili dokonce kvákat k nám na terasu a chtěli abychom je šli už zavřít, sami tam totiž nezalezou, ale když jdu s nima tak tam rádi zalézají, vědí že tam mají sucho a bezpečí. Zkuste jim dát vodu a krmení blízko kachníku a každý večer je dovnitř opatrně zažeňte, i když se jim tam nebude chtít, uvidíte že si zvyknou a budou tam pak chodit rádi… Někde na předchozí straně ještě doporučoval pan Beneš postup zavřít je na cca 3 dny dovnitř s krmením a s vodou aby si zvykli a pak je pustit ven, s tímhle postupem ale nemám zkušenost… Lukáš

        • Radek Beneš says:

          Uděljte jim kolem kachníku malý výběh, tam je nechte cca týden, dejte tam vodu a žrádlo, aby věděli, že tam mají potravu, vodu, bydlení a hlavně je i v tom omezeném výběhu zavírejte na noc, aby si zvykli. Pak je pustte a musíte je denně zahánět, aby si zvykli. Obecně ale sami na noc do kachníku nezalezou, chtějí být volně a maximálně jej vyhledají jako místo pro snášení, pokud jim tam uděláte hnízda. Osvědčily se mi papírové bedny ze supermaketů, malé kartonové bedýnky, které vystelete slámou a po vyvedení mladých je spálíte a nemusíte nic desinfikovat, čistit. Je to ideální řešení. Dejte do hnízda i jedno nebo dvě vejce a uvidíte, že tam začnou snášet. Ale musíte jim to ukázat. To znamená zavřít na noc a pustit třeba až v 10,00 hodin. Kachny do té doby snesou vejce a od příště už budou vědět, že mají snášet právě tam:). Pokud má kachna tak zvaný kačírek, je to KAČER! NAvíc jestli hlasitě nekváká, je to taky KAČER:)! RB

  • Hana says:

    Dobrý den, mám tři kachny volně ložené na zahradě, teď začaly snášet, ale vajíčka jsou skoro vždy rozbitá. Máte představu, kdo nebo co to má na svědomí, a jak tomu zabránít? Sama se obávám, že těžko, doufám, že se to zlepší, až zahrada trochu obroste.
    Děkuji za odpověď

    • Lukáš says:

      Dobrý den, mohl to být třeba potkan, straka, lasička, kuna… Chápu to dobře že máte běžce volně na zahradě i přes noc? Pokud mohu radit, a nechcete o ně přijít, tak jim určitě pořiďte bytelný a dobře zabezpečený kachník a kačky na noc důsledně zavírejte (i když se jim nebude chtít). Až si tam zvyknou, budou snášet vajíčka tam… Lukáš

    • Radek Beneš says:

      Potkani vejce vypijí na místě. Takže pokud jsou vejce rozbitá a vypitá, jsou to určitě potkani, měla byste dát všude návnadu. Osvědčili se mi takové měkké růžové polštářky a je pokoj:). RB

  • Jarka says:

    Dobrý den, máte někdo zkušenost s běžci a ovcemi? Máme 5000 m2 zahradu a budou tam nejlépe s ovečkami, uprostřed rybníček.. půjde to?

    • Lukáš says:

      Dobrý den, osobní zkušenost s tím sice nemám, ale myslím, že by to neměl být problém, ovce i běžci jsou mírumilovná stvoření a na tak velké zahradě si určitě nebudou překážet. Doporučil bych ale věnovat pozornost zabezpečení proti predátorům (oplocení) a určitě samostatné obydlí – dobře zabezpečený kachník. Lukáš

    • Radek Beneš says:

      Určitě nebude problém, oba druhy se snášejí vcelku dobře. RB

  • Eva says:

    Dobrý den, na podzim jsme měli dva páry běžců, kuna či kdo zlikvidoval oba kačery. Jsou vejce, která už kachny začaly snášet,oplodněná? Jestli neco vysedí, nebo máme všechny vejce použít do koláčů.
    Děkuji Eva

    • Lukáš says:

      Dobrý den, tato vejce oplodněná nebudou, uvádí se že spermie u kachen dokáží oplozovat 8-10 dní. Použijte je do koláčů. Pokud chcete malé, pořiďte kačkám nového kačírka. Lukáš

  • Miroslav says:

    Dobry den,nas kacer posledni dobou posedava cim dal vic. Asi trpi v zime na jiz zminene otlaky.Kachnicky to nemaji. Pohybuji se vesmes po zmrzlem utapanem povrchu. Mohu Vas poprosi o detalnejsi popis osetreni pomoci Novikovova roztoku/Infadolanu? Jak se to aplikuje, pisete nekolikrat denne?? po jakou dobu? Za rady i za kacera Diky.

    • Lukáš says:

      Dobrý den, myslím že příčinou posedávání bude spíše mrazivé počasí. K léčbě otlaků Novikovem mrkněte na příspěvek z 14.8.2017. Nám se osvědčila mast kostival+měsíček+sádlo (normálně z lékárny), mazali jsme 2x denně když měl náš kačer zlomený prst, zahojil se prst i otlaky… Lukáš

  • Kamila says:

    Dobrý den, prosím o radu, mám jednoho kačera + 2 kačeny. Kačer je takový chodící karambol, pořád nějaká zranění, zatím vše úspěšně vyléčeno. V neděli si zranil nohu nad prsty, dost hluboko. Nohu jsem namazala a obvázala, normálně chodil, jedl i pil. Dnes jsem mu to šla převázat a on si, co neměl obvázané uštípal, část prstů a blány….má teď jen takový pahýl, vše jsem znovu namazala a celé pořádně obvázala, aby se na to nedostal. Pak se šel zase normálně napít…má šanci s tím pahýlem normálně existovat nebo to je konečná? PS: na pekáč Káju nedám!!! Moc děkuji za odpověď.

    • Lukáš says:

      Dobrý den, nějak si nedokážu představit jak si to mohl tak moc uštípat, zkušenosti s tím nemám, možná by stálo za to vzít ho k veterináři. A taky zjistit o co si to udělal a to odstranit. Čím mu to mažete? Pokud se mu ta noha uzdraví, nezanítí nebo tak.. a bude se na ni moct postavit a chodit, tak myslím že mu to v existenci vadit nebude. Lukáš

      • Kamila says:

        Dobrý den, mažu Betadine, doposud jen dobré zkušenosti i na ostatní dom. zvířata. Nohu jsem už mu s tím léčila. Veterináře jsem měla objednaného na dnes odpoledne. Ale kačer si tu nožku do rána uštípal celou…. to už je asi opravdu konečná, že? Mám ho nechat dožít nebo co s ním? Díky moc za názor. Nechápu to, jestli mu vadil ten obvaz, ale dříve už ho také měl, prostě hrůza, chudák.

        • Lukáš says:

          Dobrý den, to je mi líto, to je hrozné, že si to až takhle amputoval 🙁 asi ho to svědilo nebo pálilo. K tomu veterináři bych ho tak jako tak vzal. Záleží jaký k němu máte vztah a zda za něj chcete bojovat. Pokud mu nějaký pahýlek zůstal, možná by se dala udělat nějaká protézka, viděl jsem video, kde mu vytiskli běháček na 3D tiskárně, nasadili jako botičku a kačer normálně běhal… Pokud by se ale nějak trápil, pak by to asi nemělo smysl prodlužovat. Ale zkusil bych mu dát šanci, jsou to bojovníci a o svůj život se poperou, když jim tu šanci dáte! Pokud máte přístup na facebook, zkuste napsat do skupiny „Indický běžec na Facebooku“ (nejde mi sem vložit odkaz), tam by Vám mohl někdo poradit… Držím Vám i Kájovi palce. Lukáš lukas.mika@email.cz

        • Radek Beneš says:

          Jako chovatel musíte umět vyřešit tyhle situace radikálně. Je to zbytečné trápení vás i kačera.V principu jsou kachny domácí zvířata chovaná pro užitek a v přírodě by takový jedinec nepřežil. Možná se na mě budete zlobit, ale tohle k chovu zvířat patří a pokud zvířata chováte, musít v sobě najít sílu takového jedince utratit. Do chovu stejně nebude, jen těžko se bude umět pojímat, takže bude k ničemu. RB

  • J.Votoček says:

    Dobrý den.Chci se zeptat na nasazení vajec pod kačku.Jsem začátečník v chovu Indických běžcú.Kačka se snáší a ja nevím či vejce zbírat nebo nechat.Postupovat jako u kvočny a nasadit vejce až jak kvoka kvočí?Vajca nachat v kačníku a čekat jak kačka na ně sedne?Děkuji za odpověď a radu.

    • Lukáš says:

      Dobrý den, nechte jim přirozený průběh, na sezení si kačka nejdřív postaví hnízdo, dává tam i takové prachové peří, pak do něj začne snášet, nebo i průběžně při stavbě, když jí tam ty vejce necháte a bude jich tam mít dost, po krátké době si sedne a už se z něj nenechá vyhnat, maximálně se dojde najíst a napít… no a pokud půjde vše jak má, tak po 28 dnech vysedí kachňátka 🙂 Pokud vám kačka začala snášet už teď, určitě vejce sbírat… Lukáš

    • Radek Beneš says:

      Nechte jí jen posledních cca 15 vajec, jinak je tam velká kupa vajec, kterou bežec neobsedne a nevylíhne se vám nic. Budou to smíchaná stará a nová vejce a pak bude sedět na pukancích, které ohrozí i zárodky v čerstvých vejcích. Je třeba vejce denně sbírat a nechat tam vždy posledních 13-15 vajec. Číslujte si je a máte v tom pak přehled:). Je to jednoduché 16. den seberu vejce číslo 1, 17. den vejce číslo 2, atd. Tak je zajištěno, že v hnízdě budou vždy poslední nejčerstvější vejce, z nichž se vylíhnou krásní malí běžci:). RB

  • Helena says:

    Dobrý den, zvažujeme chov párečku. Již máme slepice (bez kouhouta), obydlí by samozřejmě měli svoje. Jedná se o výběh. Slepice mají volný přístup na louku, pole – bez oplocení. Slepičky se bez problému vracejí, ale budou se vracet i běžci?
    Děkuji

    • Lukáš says:

      Dobrý den, budou, ale musíte je nejdřív naučit že u vás mají krmení, vodu, úkryt na noc… Jen pozor aby vám je něco nechňaplo na té louce i přes den. Lukáš

    • Radek Beneš says:

      Necháte je týden tam, kde budou bydlet, u kachníku a pak je můžete zkoušet pouštět, časem se to naučí chodit domů. Ale do kachníku jako slepice na noc sami chodit nebudou, nejsou to slepice. Naučí se ke kachníku chodit za žrádlem, kvůli zavření je budete muset do kachníku zahnat. RB

  • Dobrý den, náš kačer Kulí reprezentuje jako jediný indický běžec ve fotosoutěži Mazlíček Česka 2018, odkaz je výše místo jména… Koukněte a když se vám bude líbit, pošlete mu hlas 🙂 Lukáš

  • Radek Beneš says:

    Zavřete je na pár dní do jiného a omezeného prostoru, aby byli všichni v novém prostředí, které neznají, oni se tam spolu vypořádají, společně se budou seznamovat s okolím a mezi sebou a pak budou ve volném výběhu normálně fungovat. Prostě jim udělejte změnu.RB

  • Veronika says:

    Dobry den chcem sa opytat maly sme dve indicky bezec kacky a jedneho kacera a jedmeho dna nam kacka z kacerom skapala a nevieme preco a ta jedna zostala sama tak sme dokupili kacera a kacku a ten kacer tu nasu kacku stale zobe a nevieme co mame robit za odpoved dakujem

    • Radek Beneš says:

      Nechte je, dejte jim čas, oni se porovnají a za čas dají pokoj a budou všichni společně fungovat v jednom hejnu. Je to prostě budování hierarchie, postavení jednotlivých kusů a navíc jsou kačeři v toku, takže jsou vůči kachnám agresivnější. RB

Napsat komentář: Lukáš Zrušit odpověď na komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *