Diskuze

Diskuze o indických běžcích

Přidat nový komentář »
  • Pretrzeny sval says:

    Dobrý den.Dnes jsme byli s nasim cca.3. Mesicnim bezcem u zverolekare a dozvěděli jsme se, že má nejspíše pretrzeny sval.Nepostavi se na nozku.Opravdu se s tím nedá nic dělat?

    • Při kulhání izoluji běžce do malého prostoru, hodně podestelu, krmení, voda, vitamíny, a nechám třeba 14 dní zavřeného. V 99% se vždy vše upraví a běžec zase čile běhá. RB

  • Pohlaví malých kačenek says:

    Dobrý den, naše kachna vyseděla 6 kačenek jedno nám umřelo asi ho zalehla takže jich máme pět, tři z nich mají na krku takovou bílou skvrnu,jsou to samci nebo se jim a něco stalo ? Děkuji Ivana Lacková

  • Agresivní kačeři says:

    Dobrý den,
    máme 2 indické běžce a první měsíc byli nesví (zakřiknutí). Nyní je však máme půl roku a oba dva jsou velmi agresivní, útočí na psa i na nás a ve chvíli kdy se otočíme zády klovnou nás do nohy. Nemáte někdo nějaké zkušenosti?

    • Agresivní kačeři says:

      Ano,máme kačera a kachnu nejdřív se nás báli a utíkali potom si začal zvykat a začal na nás vyběhovat tak jsme ho taky trochu prohnali 🙂 na psi útočí taky klove je a dráždí myslíme si že si nejspíš chrání Samici.Udobřili jsme si ho tím že jsme s ním trávili víc času a začali jej více ochočovat žrádlo jsme mu přibližovali čím dál víc k nám a dnes už nám dokonce zobe z ruky 🙂 Vše je to o důvěře, Ivana Lacková

  • voda v kachníku says:

    Dobrý den,
    v článku zde o chovu běžců jsem se dočetla, že do kachníku jim nemám dávat vodu. Zatím jí tam dávám do předsíňky, ale je tam mokro. Vydrží kachny do rána bez vody i v těchto vedrech? A ještě mě zajímalo co jim dát do boudy jako podestýlku? Zatím jsem tam dávala seno a slámu, ale nevím zda není něco vhodnějšího.
    Děkuji.

    • Vodu dávám zásadně ven právě proto, aby měli běžci v kachníku sucho. I když je to kachna, prostě sucho potřebuje, ocení ho, běžci budou zdraví, běháky budou bez problémů a vy máte poloviční práci s péčí o ně. Bez vody vydrží v pohodě i v těchto vedrech, pokud je samozřejmě nezavíráte ve tři odpoledne a nepouštíte ráno v deset:). Za normálního režimu zavírání cca v osm večer a pouštění třeba ráno v šest je to naprosto v pohodě u dospělých jedinců. U kachňat dávám vodu samozřejmě do kachníku cca do věku 4 týdnů. RB

      • voda v kachníku says:

        Děkuji za odpověď. Měla jsem obavu, aby v noci neměli žízeň, jsou tropické noci. Kachny zavírám až když sami zalezou, tj. po západu slunce kolem osmé. A pouštíme je ráno také kolem osmé, tak to by by bez vody asi mohli zvládnout. Mohu jim do kachníku dávat jako podestýlku seno? Nebo je něco vhodnějšího?

  • Vejce says:

    Dobrý den,
    máme doma kačenu a kačera. Kolik je kachně netuším, získala jsem darem, kačer je 3 měsíční. Zajímalo by mě, v jakém věku začíná kachna snášet vejce a hlavně kam? Mám jí na to vytvořit nějaké místo?
    Děkuji za odpověď, jsem chovatel-začátečník.

    • Kachna bude snášet až příští sezonu cca od konce února podle počasí. samozřejmou nutností je kachník s hnízdními budkami, snáškovými hnízdy. Stačí papírová bedýnka od rajčat z obchodu. Až v ní běžec vysedí mladé, spálíte ji a nemusíte se starat o desinfekci apodobně. RB

      • voda v kachníku says:

        Děkuji moc. A mohu se ještě zeptat jestli se dá zabránit tomu aby měla kachna kačátka? Máme zahradu velkou tak akorát na dvě kachny a kdyby se mě kačenky nepodařilo prodat, tak se k nám všechny snad ani nevejdou 🙂

  • neurčité pohlavie says:

    dobrý deň,stala sa nám zvláštna vec. Máme kŕdeľ 1 ročný káčer a 3 kačky (majú takmer 4 mesiace), divoké sfarbenie – káčer krásne zelená hlava, pestré sfarbenie, kačky typicky divo sfarbené. Jedna je ok, ALE pred týždňom, t.j vo veku 3 mesiace a 2 týždne zrazu jednej z večera do rána zozelenela hlava, zmenila farbu a je to káčer aj s typickými zvukmi. No a druhá „kačka“ stále vyzerá ako kačka, ale vydáva zvuk ako káčer. Takže čo to bude podľa vás? Mám veriť zvuku alebo sfarbeniu? Ďakujem. Katarína

    • Zvuk je zásadní, kačírek je také určujícím poznávacím znamením. V zahraniční literatuře se také píše, že u indických běžců může nastat proměna pohlaví kachny na kačera, ale ještě jsem se s tím nikdy nesetkal. RB

      • pohlavie says:

        Dobrý deň, ďakujem za odpoveď. Vo veku 8 týždňov všetky gágali ako kačky a podľa toho sme ich aj rozdelili do kŕdľov. Teraz táto situácia… Ok, ak mám veriť zvuku, je to jednoznačne káčer, hoci v šate kačky a musíme ho dať z kŕdľa preč.

        • pohlavie says:

          dobry den, rada by som doplnila informaciu …
          Tak ten nevyfarbeny kacer sa vyfarbil a to prosim pekne vo veku 5 mesiacov!!!
          Teraz je uz krasne divo sfarbeny.
          Katarina

  • bezec indicky says:

    Dobrý den, také prosím o radu, mám dva běžce, mají asi osm týdnu. Jeden z nich chvílema přestal chodit.. Když jsem k němu přišla, tak vůbec nemohl stoupnout na nohy, když jsem se za pár minut vrátila, tak normálně běhal. Udělal mně to víckrát, jako kdyby simuloval #wink# . Nemáte s tím někdo zkušenosti? Moc díky

    • Občas se to stane, indický běžec je náchylný na poranění nohou, stačí, aby špatně šlápl na kámen, zavadil o větev a zachytil se v roští, tak zvaně se přeležel apod. Pak ho stačí dát do omezeného prostoru, třeba do králíkárny na pár dní, zajistit suchou podestýlku, kvalitní stravu a třeba trošku vitamínů do vody a většinou se to srovná. Pokud je na vině špatná potrava, pak je to větší problém. RB

      • bezec indicky says:

        Děkuji za odpověď, dávám jim VKCH, namočený rohlík a pšeničný šrot. Běžec nyní chodí už docela dobře, ale moc nežere, takže je pořád malý, žabku jsme mu dělali. Nevíte čím by to mohlo být způsobený?

      • bezec indicky says:

        Děkuji za odpověď, dávám jim VKCH, namočený rohlík a pšeničný šrot. Běžec nyní chodí už docela dobře, ale moc nežere, takže je pořád malý, žabku jsme mu dělali. Nevíte čím by to mohlo být způsobený? děkuji

        • Může být i začervený, vodní drůbež na to trpí. Nevyrovnaná krmná dávka…Dávejte v tomto věku jen smě bez dalších krmiv, tím předejdete všem problémům. RB

  • kačeří šikana says:

    Dobrý den, máme od září tři kačery (narozeni cca v dubnu). Do nedávna bylo všechno v pořádku, ale už měsíc dva větší nepustí menšího vykoupat. Dali jsme mu vedle jezírka aspoň lavór, ale vyhnali ho i z něj. Jinak ho oba najednou topí a už mu vytrhali do krvava na krku peří. Zkusili jsme je taky zavřít a dát mu lavór k výběhu, ale už se neodváží před nima jít do vody a do jezírka od nich neodběhne. Bojíme se, aby ho neutrápili. Budeme vděčni za radu.
    Ps. do jezírka už se vešlo najednou 6 kačen, které jsme měli na týden na hlídání, velikostí jezírka to nebude.

    • Zavřete je spolu do menší ohrady jen s kbelíkem vody cca na týden a pak je znovu pusťte. Uvidíte, že vše bude v pořádku, že se srovnají. RB

      • kačeří šikana says:

        Děkuji za radu, už se srovnali, peří na krku taky dorostlo (kupodivu růžové). Snad se na jaře nezačnou prát znovu. Přeji mnoho dalších úspěchů.

  • kačer nebo kachna says:

    Dobrý den.Chtěla bych se zeptat jak se bezpečně pozná kačer od kachny. Děkuji

  • Padání/vytrhávání peří says:

    Dobrý den, ráda bych se jako začínající chovatel zeptala, zda je normální, že kachny, které chováme od podzimu, za posledních 14 dní ztratily spoustu peří( mohou přepeřovat?).Nevypadají sice opelichaně, přestože prachového peří jsou po zahradě hromady, hlavně v místech, kde se koupou a odpočívají.jedna ale nemá už žádné koncové letky. Doteď byly kachny v pořádku, cca před měsícem přestaly snášet vejce, krmeny jsou kompletní směsí plus co najdou na naší veliké zahradě. Děkuji za radu. Kýčková

  • Aklimatizace says:

    Tak se mě podařilo sehnat druhého indického běžce k mé kačence, která přežila útok kuny a přišla o druha. Včera večer jsme ho přivezli a nyní jsou spolu v domečku, mají tam jídlo a vodu a výběh, který je otevřený, ale nějak se jim ven vůbec nechce. Tak jen doufám, že se aklimatizují a časem vylezou. Netušíte prosím jak dlouho to bude trvat? Jinak jsem ráda, že první kačenka už tam po pár dnech začala chodit sama a nemusím jí složitě nahánět, protože chytat indického běžce v živém plotě je teda úžasný zážitek pro mě i pro něj.

    • Nechte běžce a oni si postupně zvyknou a vylezou, určitě je nevyhánějte násilím. Dejte jim vodu a žrádlo ven a uvidíte, že vylezou. RB

      • Aklimatizace says:

        Děkuji moc za radu, zatím teda ven nelezou, vevnitř mají jídlo i vodu a hlavně jeden druhého, takže se nikam nehrnou. Jen mě jich je líto, jestli jim není vedro, bouda je naštěstí dřevěná, tak to snad není tak hrozné, dala jsem jim nad boudu i obří slunečník 🙂 Když jsem je první den vyhnala, tak utekli každý jinam a pak k sousedům jedinou dírou na kraji plotu. Takže už je opravdu nevyháním. Spíš jsem přemýšlela, že jim dám žrádlo a vodu aspon před boudu, aby se postupně osmělili.

  • dravci says:

    tak jsme měli běžce jednu noc a jeden zmizel a druhý nechce chodit a vypadá v šoku a za krkem má ránu, nevím jak mu pomoci, je to smutné. Bydlíme na okraji velkoměsta, nečekala jsem že je někdo uloví, navíc máme dost kvalitní plot. Je možné běžce vyléčit?

    • Opět ukázka toho, jak to dopadne, když indické běžce na noc nezavíráme. Odnese je liška, zraní kuna nebo lasička, či potkan. Na noc je musíte vždycky zavřít, protože predátoři mají zahrady propátrané skrz na skrz a vědí, co jim kde roste na jejich stůl. To opakuji neustále dokola. Vyléčit? Nevím, jak běžec vypadá, jak moc je poraněný. Určitě vydesinfikovat hloubkovou desinfekcí – ideální Betadine, do vody vitamíny jako podpůrnou léčbu pro hojení rány, zavřít někam do bezpečí, pořídit kamaráda, protože je to hejnové zvíře a je ve stresu nejen z lišky nebo kuny, ale i z toho, že je sám a to mu na zdraví moc nepřidá. RB

      • dravci says:

        Dobrý den, děkuji moc za odpověď. Už jsem poučená, mrzelo mě to opravdu moc. Kačenka má poraněné křídlo a ránu na krku, vydezinfikovala jsem to. První den jen polehávala a spala, špatně chodila, myslela jsem že má také zraněnou nohu, padala. Dnes už chodí lépe, tak jsem ráda, už jí zavírám a hlavně musím sehnat kamaráda co nejdřív, opravdu je jí smutno. Polehává v živém plotě. Stále mě přijde vystresovaná, ale lepší se. Ještě jednou moc děkuji za odpověď.

        • Hlavně ať se vyléčí. Sežeňte jí kamaráda co nejdřív, samota ji možná stresuje víc, než poranění. Je to hejnové zvíře, potřebuje rychle jedince do hejna alespoň o dvou kusech. RB

  • Krmná směs says:

    Dobrý den, dnes jsme získali dva indické běžce a zatím žerou hlavně to co najdou na zahradě plus jsem jim dala vodu a do toho rohlíky. Píše se tu o krmných směsích, kde se prosím dají koupit? Děkuji.

    • Hledejte na internetu krmné směsi pro chovné kachny, víc vám neporadím, protože nevím, odkud jste. Jen to, co si najdou na zahradě jim určitě nestač a rohlík s vodou už vůbec NE! Časem by trpěli nějakou poruchou nebo nemocí právě z nedostatku živin a minerálních látek. Pokud jsou dospělí, dejte jim minimálně obilovinyjako je ječmen, pšenice, loupaný oves. RB

  • Agresivní kačer says:

    Dobrý den.
    Od sousedů jsme dostali indickou běžkyni, poslední ze 4. O 3 přišli. Aby nebyla sama, koupili jsme jí kačera a 2 kachny. Kačer zabral rybníček, na naši starousedlici neustále útočí a ta se skoro ani nedostane do vody. Všechny jsme k nám umístili takřka současně, máme je tu první den. Můžete mi prosím napsat, jakou s tímto máte zkušenost? Dá se očekávat, že se to srovná nebo to obvykle přetrvává či graduje? Kachna je asi tříleta, ti 3 noví tříměsíční.
    Díky za váš názor a radu. Arnošt Cirhan 

    • Určitě se to srovná. Případně bych kačera na dva tři dny oddělil a pustil, až se kachny na rybníčku usadí, pak určitě dá pokoj a budou v pohodě společně na rybníku. RB

Napsat komentář: Lukáš Zrušit odpověď na komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *