Diskuze

Diskuze o indických běžcích

Přidat nový komentář »
  • Renata says:

    Zdravím,ráda bych se ještě zeptala jestli nemáte s holandskými slepičkami zkušenosti.Popřípadě nevíte o někom koho bych se mohla zeptat na pár věcí.děkuji

  • Hana Beranová says:

    Mám od dubna párek běžců na zahradě u chalupy ( 33OO m2) s malým lesíkem a jezírkem. Na něm jsem jim vybudovala malý plovoucí kachník a na břehu další přístřešek – oboje ignorují. Noci tráví na mělčině u břehu. Máte, prosím, nějaké zkušenosti s el. plašičem kun? Víme, že se u nás tento predátor vyskytuje a obávám se, že v zimě bude agresivnější .Nebo víte o nějakém jiném zabezpečení?
    Děkuji.

    • Radek Beneš says:

      Odstranit kunu…třeba sklopec a určitě naučit běžce chodit do kachníku na noc. Nebo, pokud je rybníček dost velký, ostrůvek s kachníkem ukotvit uprostřed vodní hladiny a pak je zavírat nemusíte, před kunou utečou na ostrov:). RB

  • Renata says:

    Dobrý den,mám tři kačery IB a chci si k nim pořídit ještě holandské slepičky,jen nevím jestli nebude problém s kohoutem,aby po sobě s kačerama nešli.Jinak bydlení budou mít každý vlastní,ale výběh dohromady

    • Radek Beneš says:

      Nebude problém, běžci nejsou agresivní vůči jiné drůbeži, nemusíte se bát. Jen jim zajistěte každému druhu samostatný kachník a kurník. Každý druh potřebuje jiné prostředí a navíc paraziti slepic velice znepříjemní život běžcům i vám, těžko se léčí například vápenka u běžců, kterou chytí od slepic. Naopak běžci jsou čuňata a jejich vlhké prostředí nevyhovuje slepicím. RB

  • Michaela says:

    Dobrý den,
    samička běžce letos již v květnu seděla na vejcích, ale postupně jí jednotlivá vajíčka bohužel vybrala kuna nebo lasice, takže vyvedla jen jedno malé, na které kačer tak útočil, že jsme ho museli dát stranou. Nevodila tedy přes léto žádné mladé. Teď má v boudičce sedm nových vajec. Byť chováme běžce již několik let, na podzim jsme nikdy vajíčka neměli. Může na ně chtít opravdu v tak pozdní dobu časem zasednout, nebo máme vejce odebírat a zpracovávat v kuchyni? Děkuji za radu, Míša

  • Lukáš says:

    Zdravím, můžou jíst krtonožky? Máme jich plnou zahradu. Jen mám obavy, aby je těmi klepety neporanili…

    • Radek Beneš says:

      To uvidíte sám, jestli je budou žrát. Pokud je žerou, sami si s nimi poradí, i když mají klepítka. Pokud ne, nebudou si jich všímat, nechte to na běžcích.RB

    • Lukáš says:

      Dobrý den, samozřejmě běžci si sami určí co budou baštit a co ne. Ti naši běžně loví třeba cvrčky a různý hmyz, a když se v létě pářili chrousti, tak to jsme je nemohli ani zahnat na kutě :-), ale třeba vos a včel si ani nevšimnou…

  • Eva says:

    Dobrý den, máme roční nepříbuzný pár běžců, podcenili jsme označení letošních kachňat a teď nepoznáme staré a mladé. Mají 4 měsíce, už přepeřili a je jasné, že je to kačer a kachna. Chceme je dát pryč. Ale který je starý a který letošní? Prosím o radu, abysme si ten původní chovný pár nezmařili. Děkuji

    • Monika says:

      Dobry den, nejsem odbornik, ale ze zkusenosti mi pripada ze nove, mladsi kachny maji hebcejsi peri, jsou na dotek jemnejsi, takovy sametovy a tez maji mladeji vypadajici behacky…

    • Radek Beneš says:

      Podle zobáku a nohou. Starší budou mít drsnější povrch zobáku, nohy opotřebenější. Určitě to poznáte i podle chování. Starý pár se určitě bude pořád držet spolu. RB

  • Tereza says:

    Dobrý den,je potřeba ke kacenam kačer, aby snasely vejce? Děkuji

    • Lukáš says:

      Dobrý den, kachny budou normálně snášet i bez kačera, akorát se z vajíček nic nevylíhne…

  • Iva says:

    Můžete mi prosím poradit, jak se prosvěcují vejce a jak a kdy lze poznat, která jsou oplozená? Lze takto vidět, i zda jsou káčata ve vajíčku živá? Děkuji!

    • Lukáš says:

      Dobrý den, něco o prosvěcování vajec můžete najít třeba zde:
      indickybezec.com/vse-o-chovu/rozmnozovani/v-lihni/

    • Radek Beneš says:

      Vejce můžete prosvěcovat cca od 6.dne, vidíte tam červenou pavučinku, pokud není, vejce vyhodit. Druhé prosvěcování je vhodné 24.den, kdy se vyhodí vejce s odumřelým zárodkem. RB

  • Raďo says:

    Jakého věku se dožívají indičtí běžci

  • Jirka says:

    Dobrý den, přivezl jsem si před týdnem tři běžce asi 6 týdnů staré. Oplotil jsem jim zatím menší výběh (asi 100m2 ), aby si zvykli a myslel jsem, že jim to rozšířím, až si to prošmejdí. Mají tam úkryt pod stromy, dvě nádoby na koupání, k té jedné jim dávám krmení. Kachny místo šmejdění jsou nejraději v kachníku – otvíráme jim kolem 7. ráno, ale oni vylezou kolem 11., tak 2-3 hodiny jsou u nádoby s krmením, kde se vycachtají, sežerou krmení a spokojeně zalezou do kachníku. Ve výběhu není nic, čeho by se mohli bát, vodu mají i na tom druhém místě – tu ještě nenašli, stínu a úkrytů je tam taky dost. Nechtěl bych je vyhánět násilím, aby se mě pak nebály. Co bych mohl udělat pro to, aby byly aktivnější? Slimáků máme všude mraky, ale v těch 11 hodin už jsou zalezlí.

    • Lukáš says:

      Dobrý den, zkusil bych kachník přes den zavřít a otevřít jim ho zase až večer. Pokud jim ve výběhu nic nehrozí, tak si tam rychle zvyknou a budou v pohodě.

    • Radek Beneš says:

      Týden je krátká doba. Nechte je být, oni si zvyknou a budou si sami objevovat postupně celou zahradu. Nepočítejte s tím, že je přivezete a vrhnou se na slimáky po celé zahradě. TO je mylná představa lidí, ale chce to čas. Trvá nejméně rok, než budete bez slimáků. Není to taky jejich hlavní potrava, ale pochoutka, na kterou postupně přijdou při objevování vaší zahrady. Když přinesete domů psa, taky mu trvá, než se zžije s novým prostorem, páníčkem apod. Dejte jim zkrátka čas. Slimáci tady taky nebyli za týden:). RB

  • Renata says:

    Ještě bych se chtěla zeptat při jakých mrazech je již nepouštíte ven?

    • Radek Beneš says:

      Pouštím je za každého počasí. Oni si sami určí, jestli budou doma, zalezou si nebo budou běhat. Není nutné běžce zavírat před mrazem. Jen je púotřeba sucho v kachníku a udělat místo, kde bude nastláno a budou schavaní před větrem. Tam budou rádi zalézat a hovět si. RB

  • Daniela says:

    Dobrý den,
    budeme si pořizovat 3 indické běžce na naši zahradu. Nemáte prosím tip, kde koupit již hotový kachník? Děkuji.

    • vašátko says:

      Asi by bylo vhodné napsat odkud jste? Protože dovoz kachníku přes celou ČR asi nebude nejlevnější.

      • Daniela says:

        15km od Berouna, Křivoklátsko. Kupovali jsme králíkárnu přes internet, dovezla PPL a pak jsme smontovali, tak jsem myslela, jestli někdo takto nevyrábí i kachník pro běžce.

    • Radek Beneš says:

      Kachníky, husníky, kurníky najdete na ifauna.cz

  • Lukáš says:

    Dobrý den, minulý týden jsem zde psal o našem kačerovi, který si zlomil nohu (u středového kloubu prostředního prstu), jak si to způsobil bohužel nevíme, zřejmě si to musel nakopnout, zahradu máme cca 1200m a i když není moc členitá, nějaké překážky, kameny, díry tam samozřejmě jsou. Máme ho nyní v malém výběhu na dohled ostatním a zotavuje se celkem dobře, po 10ti dnech už jen lehce kulhá, o to víc chce ale už běhat s ostatními a snaží se dostat ven. Zajímavé je, jak se změnil přístup ostatních 3 běžců (jsou to jeho rodiče). Když ho pustíme z ohrádky, 2 dospělé kachny, které ho dříve odháněly, si ho nyní vůbec nevšímají. Dospělý kačer, který ho dříve ignoroval, po něm okamžitě startuje a snaží se ho pojímat jako kachnu. Myslíte, že ho může považovat za kachnu? (není ještě vybarvený), nebo je to jen ukázka dominance dospělého kačera? A přejde ho to?

    • vašátko says:

      Myslím si, že jde pouze o získání dominantního postavení. Hold jste jednoho kačera potupily (zavřením). A tak se ten druhý snaží předvést kačkám, že on je ten king. Dva kačeří není vhodný, pokud nechcete vidět takové boje (i kdyby jste měl 10 kaček k nim).

  • Renata says:

    Dobrý den,chtěla jsem sem zeptat jak to děláte v zimě,když jsou velké mrazy.Mám pro ně voliéru a boudičku,nevím jestli je mám přestěhovat do stodoly a jak s vodou.Bývám v práci 12h,tak aby nestrádali

    • Šárka Hulíková says:

      My jsme toto řešili loňskou zimu. Stodolu ank jiné zázemí nemáme, museli bychom leda tak obětovat garáž. Nakonec jsme kachník (máme bývalou velkou psí boudu s odklápěcí střechou) přestěhovali do skleníku (velkého 5×2,5m), boudu obložili polystyrenem a starým kobercem a bylo vyřešeno. Dokud nebyl sníh, kačky chodili přes den venku, na noc si vlezly do skleníku a do kachníku. Když vypukly mrazy a napadl sníh, nechali jsme skleník zavřený, nosili jsme jim tam teplou vodu, která přes den ani nezamrzala a měli tam krásně sucho a bezvětří. Párkrát jsme jim dokonce v noci přitopili přímotopem, když klesaly teploty pod minus 10. Zimu krásně přežili, přes léto jsou zase venku a teď dokonce vyvedli své první mladé. Skleník jsem na jaře po vystěhování kačenek zryla a mám v něm spoustu rajčat.

      • Renata says:

        Díky za tip,skleník mám.A v zimě nepotřebují vodu na koupání?mám pro ně dštské pískoviště.

        • Radek Beneš says:

          Bývám také dlouho v práci a běžcům v zimě plně stačí ráno kbelík vody, aby se napili a večer, když přijdu za tmy a zase mrzne, také kbelík, napijí se a jdou do kachníku. Zimu snášejí dobře i do minus dvaceti stupňů, není třeba zateplení, musí mít ale sucho od nohou a možnost schovat se před nevlídným počasím. Horší, než mráz, jsou teploty kolem nuly a zmrzlá zem, kdy by ohli přimrznout. Je třeba jim udělat takový slaměný ostrůvek ve výběhu, kde rádi a dlouho sedí se schovanýma nohama. Tak jim je dobře a jsou v pohodě.RB

Napsat komentář: Lukáš Zrušit odpověď na komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *