Diskuze

Diskuze o indických běžcích

Přidat nový komentář »
  • jezírko says:

    Dobrý den, chci se zeptat. Máme celkem hezké zahradní jezírko s rostlinami, rybkami a žábami. Mám strach, aby běžec to jezírko nepustošil stejně jako třeba divoké kachny. JL

  • jak naučit běžce na kachník says:

    Dobrý den,
    potřeboval bych poradit, jak naučit kachny na kachník: máme od jara dva roční běžce (pár), udělal jsem jim kachník (1,2x1x1m), zpočátku jsem je měl jen v menším oploceném výběhu, aby si na kachník zvykly. To trvalo asi 3 týdny. Vždy se povedlo je do kachníku na noc zahnat. Když jsem odstranil provizorní oplocení a mohly se pohybovat po celé zahradě (1500 m), kde máme i menší rybník, cca 15mx7m, povedlo se mi je zpočátku ještě párkrát zahnat, ale asi po 3 týdnech už do kachníku nevlezly, přestože jsem jim tam dával krmivo. Dávaly si velký pozor, abych je nemohl zavřít. Přes léto to celkem nevadilo, zahrada je dobře zajištěná proti potenciál. dravcům, ale teď v zimě, už o ně mám strach, aby nenachladly na nohy apod.. Dá se říct, že se zdržují stále na rybníku či v jeho okolí, což chápu, je to pro ně ideální prostředí. Na žrádlo si do kachníku normálně dojdou. Má to i další stránku, že dokud se povedlo zahnat je do kachníku, měly jsme od kachny vejce, potom už jsme žádné neviděli….? Je možné, že snáší do vody?

    Děkuji za čas a odpověď
    Tomáš Hrbek

    • Pokud mají běžci přístup k vodě, dají jí samozřejmě přednost jako každá jiná kachna. Ale jak sám píšete, určitě by bylo dobré je na noc zavírat. Sám je z rybníka zaháním dlouhou násadou na konci opatřenou větvemi, čímž jsem ji prodloužil a běžce bez problému z rybníčku zaženu domů. Dnes už jsou naučení, takže se stačí k rybníku přiblížit a jdou domů sami. Tď, když mrzne, jsou už kolikrát zalezlí v kachníku, když je jdu zavírat. Musí tam být sucho pak tam rádi zalezou. Aby se jim domů také dobře lezlo, neměl by kachník být na vysokých nohách, pak se jim tam moc nechce, když mají lézt „do kopce“:). A rozhodně doporučuji kachník umístit tak, aby byl v místě, kde je vchod, přisazen bočnicí k plotu, zdi, a podobně.U vchodu vznikne omezený prostor, roh,a vy je pak snadno zaženete do kachníku, protože nemají jinou možnost. Jinak je člověk může honit do kolečka a nedostane je tam:). RB

      • jak naučit běžce na kachník says:

        Děkuji za odpověď,
        Vámi popsanou techniku zahánění používám též, jen využívám dlouhých násad od hrabí. Kachník máme bohužel zasazen mezi hranicemi dřeva, takže roh žádný. V mrazech se je snažím vždy zahnat. Dá to práci, ale zatím se mi to po pár kolečkách po zahradě vždy povedlo. Kachník máme cca 10 cm nad zemí, takže žádné velké stoupání,po prkýnku pohodlně vlézt můžou. Sucho mají též. Tak nevím proč se jim stále tak nechce. Dokonce, když jsem je teď, kdy 2 dny nemrzlo, nazavíral, ale krmení jsem nechal v kachníku, tak do kachníku nevlezly ani pro krmení (dávám pšenici s VKCH 2). Tudíž 2 dny nežraly, ve vodě a v trávě toho teď asi moc najít nemůžou. Snad si tedy časem cestu najdou.
        Mohl bych se zeptat ještě ohledně těch vajec, které od května nikde nejsou, hledal jsem všude, alespoň myslím. Pokud tedy nejsou v rybníku……?
        Ještě jednou děkuji za odpověď
        T. Hrbek

        • Pokud jste je nechal párkrát venku i přes noc, pak je těžko budete zahánět. Nejsou hloupí a když vidí, že můžou zůstat venku, vyhnou se zavírání a nebudou chtít jít domů. Sami mi do kachníku vlezou také jen pokud je silnější mráz, jinak ne. Ale zaháním je tam, aby byli prostě na noc v suchu a nažrali se. S těmi vejci je to divné. Pokud by snášeli do vody, vejce by plavala, mají vzduchovou komůrku:). Takže podle mě Vám na ně něco chodí. Běžci snáší v ranních hodinách do cca 7. až 8. hodiny. Ráno byste musel vidět kachnu přicházet z hnízda, pokudby ho někde měla. Jinak vejce snesou kdekoli, pokud to hnízdo nemají, ale to byste zase musel někde najít. RB

  • Indický běžec says:

    Dobrý den,mám dva mladší kačery a dvě kačenky. Od včerejšího rána probíhá mezi kačery urputný boj a dnes to pokračuje.Nevím,mám-li zasáhnout,nebo to nechat přírodě. Mám strach,aby si neublížili. Děkuji za odpověď.

    • Je to přirozený souboj mezi kačery o přízeň kachen. Tím, že se oteplilo, zima je mírná, přicházejí kačeři do toku, coý je za normálních okolností až zjara. Páry byste měl rozdělit nebo jednoho kačera dát pryč. Zpravidla si neublíží, ale bojovat budou neustále a až se budou pářit, trpí tím kachny, protože se kačeři jednak z kachen shazují, takže je nižší oplozenost, a potom se pojímají oba na jedné kachně, takže tím kachny velice trpí a ty mají často poraněný krk, pohmožděné nohy a podobně. Osobně každému začínajícímu chovateli doporučuji chov jen v páru z výše uvedených důvodů. I dvě kachny a kačer bývá problém, pokud člověk nezajistí oddělená hnízda, aby si kachny nesnášely vzájemně do hnízd a nekradly si vejce. Pak z vajec není nic nebo jen pár káčat, o která se kachny perou a chovatel s tím má jen starosti. RB

  • Voda do boudicek NE, a granule? A mrazy says:

    Dobry den,
    dekuju za vase krasne stranky.
    Diky vam jsem konecne pochopila chybu a prestanu nechavat vodu v boude (temer denne jsem to musela cisti a davat novou suchou podestylku). A co zradlo? Take nic? Pres noc vydrzi hladovy? Je to hodne dulezita otazka pro me.
    A ohledne mrazu. Maji boudu nezateplenou z osb, premyslim, ze o vikendu ji zateplime. Je to potreba, nebo je to zbytecne, kdyz tam dame hodne slamy?
    Dekuji za trpelivost.

    • Děkuji za Vaše slova, která vždy potěší. Jsem rád, že jste využila mé letité zkušenosti s udržováním suché podestýlky v kachníku:).Žrádlo samozřejmě v boudičce či kachníku indickým běžcům nechte, to není nic proti ničemu. Kachník můžete zateplit, ale zase pozor, aby tam nebylo zbytečně moc teplo a vlhko. Kachna vylučuje velké množství vody přes noc a pokud se na stěnách, na oknech sráží přes noc voda, je to špatně a běžci mohou onemocnět, jsou pak mnohem choulostivější. Je vždy lepší suchá zima než vlhké teplo!!!! Plně stačí vysoká vrstva podestýlky, kterou postupně vrstvím, aby měli běžci od nohou teplo, tělo chrání peří. Když je nad nulou, kachník vyčistím podle toho, v jakém je podestýlka stavu. RB

  • před zimou says:

    Dobrý den,
    moc zdravím všechny přátele indických běžců.
    Naše kačenky jsou v pořádku, přesto bych se pane inženýre chtěla zeptat, zda není třeba něco udělat pro jejich zdraví před zimou –
    mám na mysli např. odčervení nebo jiná doporučení. Děkuji Majda

    • Odčervit je můžete, to jim určitě neuškodí, ale pokud žijí takřka izolovaně jen ve dvou na vaší zahradě, jsou na pohled zdraví, nic jim nechybí, není to až tak nutné. V době přepeřování na podzim určitě doporučuji vitaminové a minerální doplnky jako je například Plastin nebo Supervit pro drůbež, dávkovat podle doporučeného dávkování a to by mělo plně pokrýt vše, co indičtí běžci před zimou potřebují. RB

  • kulhající kachna says:

    chtěla bych se dozvědět proč kachny kulhají.Jaký léky nebo vitamíny si mám obstarat.Děkuji za odpověd

    • Proč Vaši běžci kulhají? To opravdu nevím. Příčin může být několik – výživa, výběh, podestýlka v kachníku, podchladnutí, atd. Většinou pomůže, když je na pár dní zavřete do malého prostoru, hodně podestelete, aby byli v suchu, podáváte ječmen a vodu. Pak se to zpravidla upraví a běžci jsou v pořádku. RB

      • voda says:

        to: indický běžec
        20.8.2014, 9.33 jste psal „Hlavně nikdy jim nedávám vodu do boudiček, pak by tam bylo mokro, vlhko, zima a odešli by na nohy.“…tak jak můžou být zavření v suchu, když se jim do malého prostoru dá ječmen a voda? Já jsem jim svého času do malé boudičky dala zrní a vodu a bylo to tam jako na hnoji.Tak nevím, co si z toho vybrat 🙂 Někde přece jíst a pít musí a když v zimě docela dost mrzne, tak nevím,, jak se bez vody mají najíst

  • Vejce says:

    dobrý den mám dotaz ,musím mít u kachen kačera když chci aby mi snášely vejce?

  • dýchací problémy says:

    Dobrý den, prosím o radu. Měli jsme dvě kachničky od druhého týdne života, krásně rostly, ale jedna začala mít potíže s dýcháním, nejprve kašlala, pak si začala pomáhat otevřeným zobákem, pak i házela hlavou, aby se nadechla. Bojovaly jsme dost dlouho, ale nakonec zašla. A teď mi připadá, že i ta druhá začíná „ztrácet hlas“, mám strach, aby nedopadla stejně. Můžete mi poradit, co s tím a co by to mohlo způsobovat? Jinak nejeví žádné známky choroby, běhá, žere, dovádí s kačerem, ale jen sípá, už se neozývá nahlas. Moc děkuji za radu. Jana

  • odcervenie says:

    Dobry den,

    Potrebovali by sme radu ohladom zdravotneho problemu, ktory sme dnes objavili u nasho 4m bezca.

    U jednej z kaciek/kacera (pohlavie stale nevieme) sme objavili pri ritnom otvore velke mnozstvo cervov dlhych asi 4-5mm.

    Je nejaky univerzalny prostriedok na odcervenie? Je mozne pouzit prostriedok urceny v zasade pre ine vtactvo? U vetetinara mi dnes ponukli tablety pre holuby….

    Mate nejaku radu ohladom prevencie?

    Dakujem

    • Pokud jste ze Slovenska, na odčervení používám Helmigal tablety, který už v ČR není k dostání, ale na Slovensku ano. Jen nevím, jestli se ve vašem případě jedná o vnitřní parazity a co má váš kačer za problém, doporučuji nejdříve návštěvu veterináře. RB

      • odcervenie says:

        Dakujem za reakciu,

        Myslite, ze je mozne, aby to boli len vonkajsie parazity? Rozmyslali smenad vzorkou trusu, no to by sme ich museli oddelit, aby sme ziskali od toho napadnuteho. Nechcela som stresovat z i tak plache zvieratko.

        No a dnes rano sa objavili zdravotne tazkosti u druheho, druhej kacky. Nebola schopna sa postavit, az mi srdce trhalo, ked dom videla, ako nozky taha v podskoku za sebou. Teraz naobed to rozchodila, no bolo pri behu pocut pukanie, akoby pukanie klbov, chrupot….

        Budem vdacna i za reakciu k tomuto.

        • Na dálku to nedokážu posoudit, rozhodně jenutná konzultace veterináře. To, co popisujete vypadá jako celková porucha metabolismu, chyba ve výživě, parazité vnější, je to celkově divné. Bohužel, takto to nedokážu posoudit. RB

        • odcervenie says:

          Dakujem za vas cas a ochotu. Kacky krmime granulovanou zmeskou priamo odpredajcu. Vybeh maju cca 400m2. Doteraz nejavili absolutne ziadnymi priznakmi nejakeho neduhu.

  • dva kačeři says:

    Dobrý den,máme už dva roky pár indických běžců, teď jsme k nim dostali kačenku, která si ve výběhu u předchozích majitelů poranila nohu, vypadá to, že se úspěšně hojí, ale jak dorůstá a vybarvuje se, vypadá to, že to bude spíš kačer. Chov rozšiřovat nechceme, tak se chci zeptat, jestli je možné mít dva kačery a kacnu, nebudou se prát, nebo ji až moc „otravovat“? Děkuji, Veronika

    • Ted to bude do jara dobré, ale od února se budou na kachně pojímat, budou se o ni prát a „vozit“ se po ní oba najednou, takže bych takové složení kmene určitě nedoporučoval. Bud dva kluky nebo pár, musíte se rozhodnout. a nebo pak musíte toho jednoho oddělit. RB

  • I na talíř ? says:

    Dobrý den, chtěla jsem se zeptat, zda se tato kachna dá i péct, bohužel už jako mrtvá. Internet mi bohužel nepomohl. Máme jí doma jako MAZLÍČKA, ne k pečení. Děkuji.

    • Dotazu asi nerozumím zcela přesně, ale indický běžec se dá normálně upéct a sníst jako jiná běžná kachna. Má vynikající, krátké, netučné maso, jen je to menší porce -zhruba jeden běžec pro dva lidi. RB

  • vejce says:

    Mam dotaz pisete že snesou okolo 150 vajec nekde jsem četla 250-300 jako slepice mam pstruhové ale nesou 60_90 podle hnízdení letos zasedla už červnu a tak přestanou nést i ostatní a pak už nezačnou nedělame neco spatně nemáte nějakou radu nebo zkusenost?

    • Snášení vajec není určitě synchronní záležitost, kachna skončí se snáškou, když na vejce sedne, to je přirozené, ostatní ale určitě ne:). Záleží také na potravě, na složení krmné dávky, čím krmíte a samozřejmě na individuální genetické výbavě. Pro prodloužení snáškového období je ideální využívat kompletní krmné směsi pro kachny ve snášce, případně pro nosnice. RB

  • Hubert a Apolenka says:

    Po 3 měsících pobytu u nás bych Vás chtěla informovat, že jsou naši opeření kamarádi naprosto v pořádku. Delší dobu jim trvalo, než si na prostředí zvykli, ale nyní je už celá zahrada jejich. Odpočívají přes den pod ořešákem a s podvečerem si sami zalezou do kachníků. Jsou z nich také skvělí zahradníci, jakmile se objevím u záhonů, okamžitě přiběhnou a čekají na nějakou tu dobrotu vyrytou ze země. Hubert se nádherně vybarvil a je to kačer gentleman – hlídá Apolenku u krmítka a sám se dá do jídla, až když ona má dost. Nemohu říct, že by mi posbírali všechny slimáky na zahradě ale ráda jim s nimi pomáhám. Dělají nám velkou radost. Majda

  • určit pohlaví says:

    Dobrý den mam dotaz jak přesně určím pohlaví indického běžce,mám tři a vypadá to na kačery,tedy podle toho co jsem se dočetl,všichni tři stejný zvuk,jde to i poznat jinak děkuji robert

Napsat komentář: Lukáš Zrušit odpověď na komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *