Diskuze

Diskuze o indických běžcích

Přidat nový komentář »
  • Martina says:

    Dobrý den

    jsme nováčci. 2 kačky nám sedí , a kačce 1 se dnes vylíhlo první kachně, byl s nimi kačer,ale všimla jsem si, že na to malé doráží. Nejsme si jistá, že by mu neublížil a tak jsme ho odchytla a je na samotce. Poradíte za jak dlouho je tak možné ho vratit ke kačenám, brzy se asi vylíhnou i z druhého hnízda, kačka 2 sedí asi o 2 dny později než kačka s vylíhnutým. Kachník není moc veliký, tak si říkám, že ted tak pro ty 2 kačky a malé,ale vydrží kačer sám třeba 3 týdny? chudák dnes nocuje v kotelně, musím to nějak vymyslet.-) ,ale nechci riskovat, že těm prckům ublíží , díky za radu Martina

    • Lukáš says:

      Dobrý den,
      taky máme 2 kachny a 1 kačera 1.rokem a letos obě kachny (společně na jednom hnízdě) vyseděly 7 kachňat. Kačer si jich spíš nevšímal, ale ze začátku jsme ho radši nechávali na noc venku před kachníkem „hlídat“ a zavírali jsme jen kachny s malými. Asi po týdnu začaly kachny s malými už běhat a kačer se k nim přidal, trochu po těch malých sice šel, ale kachny ho vždycky srovnaly :-), pak už jsme ho nechali normálně i v kachníku a vše bylo ok… Chce to pozorovat a zkoušet. Držím palce, Lukáš.

    • Radek Beneš says:

      Musíte je sledovat a pokud bude kačer agresivní, oddělíte ho do vedlejšího výběhu. Většina kačerů hlídá před nebo v okolí kachníku, když kachna sedí, a když se vylíhnou malí běžci, přidá se k nim bez problémů jako táta k rodince. Výjimky se samozřejmě najdou, pak je třeba zasáhnout. RB

  • Renata says:

    Dobrý den,včera jsem si přivezla domů dva kačery,jen tak pro radost.Chovatelka neříkala,že by to byl problém,ale dnes jsem se dozvěděla od známého,že musí být na každého kačera dvě kachny,že jinak strádají.Chtěla jsem se zeptat jak to tedy je,protože takové množství je pro mě už problém s ohledem na jejich bydlení.děkuji za odpověď

    • Radek Beneš says:

      Chovat dva kačery není žádný problém, pokud mezi ně nedáte kachnu. Pak se o ni perou, strádá spíš a trpí ta kachna, protože ji oba mordují a páří se na ní. Takhle můžete být absolutně v klidu. Naopka budete mít dva kamarády, kteří nebudou kvákat nahlas a ještě budou pěkně zbarvení. RB

  • Linda says:

    Dobrý den,
    mám dotaz ohledně odstavu mláďat. Letos máme 8 krásných káčat divoké formy IB. Narodili se 13.6. a 14.6.. Jen jedno se nevylíhlo, taktéž už vyvinuté, ale nedostalo se ven.
    Nyní bych potřebovala vědět zda když je novým majitelům předám v jejich 6 a 7 týdnu zda je to pro káčata ok? Také bych potřebovala vědět jak v tomto věku poznám kromě hlasu co je kačer a co kačka. Tři mají bílý kroužek zezadu na krku. Jsou to kačeři? Děkuji předem.

    • Radek Beneš says:

      Ano, věk je ok, v takovém věku běžce také prodávám dál chovatelům. Hlas je jediný spolehlivý způsob, jak rozeznak kachnu indického běžce od kačera indického běžce. Zbarvení vám nepotvrdím, protože nevím, jaký barevný ráz chováte a navíc, pokud nejsou běžci s čistého chovu, mohou být běžci barevně variabilní. RB

  • roman says:

    Dobry den mozte mi poradit v akom veku bezce zacinaju znasat vajcia dakujem za odpoved Roman

    • Radek Beneš says:

      Věršina kachen indického běžce začíná snášet v druhém roce života. Ale pokud jsou kachnata třeba únorová, mohou kachny začít snášet ještě ten samý rok. Záleží na mnoha faktorech – hlavně krmení, kondice, podmínky, atd…RB

  • Evfa Strapková says:

    Souhlasím s p.Ladalemak – poslala jsem dotaz 4.7.2017 s prosbou o radu,žádná odezva. Asi musíme napsat přímo na email p. Beneše.Snad nám odpoví:(

  • Ladalemak@seznam.cz says:

    Dobrý den,pane Beneši.Proč v diskuzi nejsou vaše odpovědi?Spousta odpovědí by pomohla vyřešit i ostatním chovatelům daný problém.Děkuji L

    • Lukáš says:

      Dobrý den všem, já jsem v chovu IB sice začátečník, ale snažím se občas různými poznatky přispětt do této diskuze, což by dle mého názoru mělo tak fungovat, že zde lidi navzájem poradí jeden druhému, kdo co ví. Myslím, že není v silách p.Beneše zde hned zodpovědět všechny dotazy, i když chápu že některé jsou urgentní a pro majitele IB v tu chvíli důležité. Ale pokud si dáte tu práci a zapátráte v historii této diskuze, najdete zde obrovské množství informací a poznatků, a spousta dotazů zde již v minulosti zazněla a byla i zodpovězena. Lukáš

      • Radek Beneš says:

        Lukáši mnohokrát děkuji za Váš příspěvek. Nemůžu tu být denně, snažím se ted v sezoně alespon občas na stránky zajít a jak píšete, všechny dotazy se stále opakují a pokud si uživatelé dají tu práci a pročtou si ji, jednak se dozví mnoho nového a jednak jistě najdou odpovědi, které jsem tu už tolikrát opakovaně psal:). A také jsem upřímně rád, že už diskuze žije svým životem a živě se tu diskutuje. K tomu jsem portálek zakládal, aby si tu všichni diskutovali mezi sebou. RB

      • Bejdová Drahomíra says:

        Moc děkuji za dobrou radu a určitě to vyzkoušíme.Zahradu mají sice celou prošmejděnou,takže je jim známá,ale přendání boudičky a bazénku na jiné místo je asi opravdu zmátne.Ale mám trochu obavy, zavřít je všechny společně na noc před přemístěním.Aby kačce neublížil, když jsou doteď oddělení…

  • Veronika K. says:

    Dobrý den, pane Beneši,
    máme od Vás 2 roky pár kachen, kačena letos vyseděla tři káčata. Ihned poté, co vyšla s nimi z kachníku je začal kačer napadat, honit a štípat, teď po 17-ti dnech se to nemění. Kačer je tedy odděleně na zahradě a kachna s malými je v oplocené ohradě. Občas kachnu pustíme na zahradu, ale on jí pak nechce téměř dovolit, aby šla zpět za nimi. Někdy na malé útočí i přes plot. Chtěla bych se zeptat: zda jsme to udělali správně , zda se to může změnit až dorostou a jak poté řešit situaci? Děkuji velice.VK

    • Klára says:

      Dobrý den, nevím jestli Vám to pomůže, ale my máme 1 kačera a 5 kachen. Letos 3 seděly na vejcích a vyvedly mladé. Kačer obšťastňoval jen jednu z těch nesedících co mu zbyly. Ale když první kachna vyseděla a vyvedla mladé tak pak začal cca po týdnu pojímat také tuto kachnu. Vypadá to opravdu divoce, kachňata pípají a utíkají před ním dokud mu kachna nesvolí. pak je zase klid a za pár dní se to opakuje. Tedy otázka zní, nechce kachnu spíše pojímat, když má jen ji, než jí ubližovat? Asi jsem nepomohla….

    • Radek Beneš says:

      Kačer chce kachnu zase pojímat, to je jedna věc a druhá – kačeři jsiou v tomhle nevyzpytatelní. Někteří se chovají jako vzorní tátové a jiní prostě jdou za svým, chtějí se dál rozmnožovat a jsou agresivní. Nechte je tedy oddělné a až jim bude cca 5-6 týdnů je spojte, to už kachnata budou téměř dospělá a zvládnou i kačera. RB

  • Bejdová Drahomíra says:

    Dobrý den.Máme 2 roky pár,kachnu a kačera.Z důvodu většího pozemku jsme před čtyřmi dny přivezli ještě jednu mladou kačku.Kačer o ní dělá jako blázen. Pořád ji nahání a štípe, už je chuděra zesláblá a ani náhodou nejdou za celý den společně.Je někde o samotě schovaná a když jen na chvilku vyleze a kačer ji z zmerčí,hned po ní vystartuje a zase jí honí.Dnes večer jsme ji raději zavřeli zvlášť,ale co dál? Zvyknou si na sebe a za jak dlouho? Děkuji za odpověď.

    • evik says:

      Nezvyknou. Měla jsem stejný problém. Kačer už má svou partnerku a tu nemění – aspoň u nás. Zkuste k ní dát druhého kačera – jinak je lepší dát jí úplně pryč. Kačer by ji ublížil.

    • Radek Beneš says:

      Mějte trpělivost, kačeři ted začínají přepeřovat do letního šatu, ztratí zájem o kachny a bude klid. Zkuste je také všechny najednou přesunout na jiné místo. Budou tak všichni vycházet ze stejných podmínek, kačer se bude muset zabývat sám sebou a novým prostředím a uvidíte, že budou v pohodě. Vždycky si na sebe zvyknou. RB

  • Bláža says:

    taky sem byla kdysi neštastná z toho ,že se se zvířátky piplám a nevede se to .Pak mi jedna pani řekla, čím víc se ze vším se….. tím je to horší, je to příroda musíš se přispúsobyt jinak přijdeš o nervy .Příroda je krásná, ale i krutá přeji všem lidem co milují zvířátka uspěch

  • rené says:

    Dobrý den,chci se zeptat za jak dlouho se pozná pohlaví u kachňat,mám jich 10,každé jiné,žluté,žluto černé,hnědé apod.Děkuji

    • evik says:

      U kachňat poznáte pohlaví až se začínají zapeřovat. Kačenky mají zobák do žluta, kačeři do tmavé zelené. Uvidíte, že to jde krásně rozeznat.

    • Lukáš says:

      Dobrý den, kačenky tak od 4-5.týdne zřetelně kvákají, to jde taky dobře rozeznat 🙂 Lukáš

  • Eva Strapková says:

    Dobrý den, prosím o radu. Vylíhly se nám mláďata indických běžců v líhni. Nikdy nebyl žádný problém, ale letos asi zhruba po třech týdnech začaly kačenky špatně chodit -nejdříve pouze kulhání a končí to plazením se po břiše a úhyn. Nemohou ustát na nohách. Nikdy jsem se s tím nesetkala.nevíte, jaká může být příčina?. Vitamíny podáváme i krmení je v pořádku. Děkuji za odpoveď.

    • Radek Beneš says:

      Jak jsem psal v emailu, neznám váš chov, ale zdá se mi, že kachnata jako malá prochladla a k tomu se už mohla přidat nějaká viroza. RB

  • Marek says:

    Dobry den. Mavate bezcov bezne pustenych mezdi zeleninou, alebo oddelene?? Naozaj vam neozieraju zeleninu?

    • Lukáš says:

      Dobrý den, my máme IB normálně volně na zahradě (momentálně 3 dospělé + 8 kachňat) a neožírají ani zeleninu, ani okrasné kytky. Akorát občas rozryjí mulčovací kůru nebo něco zlomí při šmejdění. Lukáš

      • Marek says:

        Ja mam 4 bezcov a musel som ohradit papriku, lebo z niektorych zostali len kostrnky a este sa pustili do spodnych listov rajcin. Je to normalne?

        • Lukáš says:

          Nevím, možná jim chybí něco zeleného. Ti naši přes den pořád uždibují z trávníku. Máte zahradu s trávníkem?

    • Radek Beneš says:

      Samozřejmě, že běžci mají rádi a oždibují křehkou zeleninu jako je salát, listy paprik, jahody. Bud se s tím smíříte nebo jim jejich prostor ohradit a v zahrádce používat proti slimákům třeba Ferramol, což je zcela přírodní moluskocid, který slimáky zahubí naprosto spolehlivě. Navíc je naprosto neškodný i vůči běžcům, psům, kočkám, ptákům, kdyby jej náhodou sežrali. RB

  • Adéla says:

    Dobrý den,naše kachny seděj a vylíhla se nám jedna malá kačenka,ale v dalším vajíčku bylo mrtvé nevíte proč? děkuji

    • Klára says:

      Dobrý den,
      jsem zde úplně poprvé. Běžce chováme už 5 rokem. Letos se nám to také stalo. Příčin může být více….tlustá skořápka, nedostatečně zvlhčená kachnou, rozdrcení vejce kachnou, udušení káčátka. Ale většinou je nějaký problém právě v káčátku. Bylo asi příliš slabé a tak to příroda vyřeší takto.

    • Radek Beneš says:

      To se stává, kachně je slabší, nebo vejce starší nebo jiné příčiny, ale pokud se kachně nevylíhne samo, je lepší, že zůstane ve vejci. Je slabé a tak to příroda zařídí. Také se někdy stane, že kachna už po vylíhnutí káčat odejde z hnízda dřív, než se vylíhnou všechna káčata a ta ve vajíšku prochladnou a nemají sílu se dostat ven. RB

  • Jitka says:

    Dobrý den,
    chtěla jsem se zeptat. Máme párek IB. Již 2x úspěšně vyseděla káčata. Letos od jara kachna snáší vejce a před pár týdny začala snášet malá vajíčka bez žloutků. Nevíte čím to může být, máte s tím nějaké zkušenosti? Chybí jí nějaký vitamín nebo něco?
    Děkuji. Jitka K.

    • Klára says:

      Dobrý den,
      ano, občas se to asi může stát. Snáška, nebo přepeřování je pro kachny velký nápor. Při snášce krmíme směs pro nosnice, v prodejně krmiv Vám poradí. Také přidáváme drcené skořápky a dobře se nám osvědčila i masokostní moučka.

    • Radek Beneš says:

      Ke konci snášky nebo při přepeřování už nemá kahna tolik energie, takže se to může stát. Pokud chcete vejce, přidejte jí směs pro kachny ve snášce nebo pro nosnice. Upraví se to. A samozřejmě přidávat vápník ve formě Plastinu nebo skořápek. RB

Napsat komentář: Lukáš Zrušit odpověď na komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *