Diskuze

Diskuze o indických běžcích

Přidat nový komentář »
 • Jaroslav says:

  Dobrý den,
  obracím se na Vás s technickým dotazem a to jaký minimální profil vlezu do kachníky by měl být. Předpokládám, že určitě větší než pro slepice. Stavím kurník, který bude společný jak pro slepice tak pro kachny – indické běžce. Děkuji

  • Dobrý den, já mám 40x60cm a je to více než dostačující. Důležité je také aby měli pohodlný vlez, tedy žádný žebřík apod.(což by slepicím asi nevadilo) více https://www.indickybezec.cz/chovatelske-zarizeni/
   Jinak společné bydlení se slepicemi se moc nedoporučuje, například z důvodu možného napadení běžců „vápenkou“, ale je to samozřejmě individuální. admin Lukáš

 • Veronika says:

  Vyhřezlá kloaka – pokračování

  Dobrý den, v červnu jsem se tady s vámi radila ohledně naší kačky, které vyhřezla kloaka. Tehdy se to po 1-2 dnech spravilo a byla dobrá skoro 3 měsíce. (Vlažná koupel, odvar z heřmánku, mazání rostlinným olejem.)

  Na začátku září se jí to stalo znovu. Udělali jsme vše, co zabralo minule, ale tentokrát to moc nepomáhalo. Naštěstí našim kačkám ten týden skončila snůška, mohli jsme si oddychnout, že se v ní nehromadí vejce. Taky vadilo, že více jak týden pořád stála i během noci v kachníku. Občas chodila s ostatními kačkami, to ale málo.

  Tentokrát byl hlavní problém v tom, že se jí na vyhřeznutých orgánech udělal velký strup z trusu, kvůli kterému orgány nešlo zasunout do kloaky i přes namazání rostlinným olejem.
  Po asi týdnu jsme byli už docela zoufalí. Obvolávala jsem veterináře v našem městě a dostala jsem tip na místního veterináře na důchodu, který se prý věnoval i drůbeži.
  Našla jsem na něj kontakt a on mi poradil, abychom kačku koupali/omývali, co nejvícekrát za den v lázni vlažné vody (cca 30-35 stupňů) s odvarem z dubové kůry, heřmánku a řepíku. (Případně alespoň jednoho z nich.) A po té kačce důkladně namazali strup, orgány a kloaku sádlem. Strupy se nikdy nesmí odlepovat na sílu. A po koupeli je dobré vyhřezlé orgány lehce otřít chladnější vodou. Trochu se zmenší a stáhnou a lépe jsou vrátit do kloaky, když to jde.
  Tento postup zafungoval velmi dobře a kačce se strup odlepil po 3-4 dnech.

  Všimli jsme si, že v kačce zůstával tužší trus. Měkčí zvládla vytlačit sama. Báli jsme se ucpání střev. Vždycky během ošetřování jsme opatrně vytlačili co šlo. Vypadala, že se jí po tom ulevilo.

  Problémem bylo udržet kačku v lázni – nakonec jsme ji koupali ve velké staré vaně i s ostatními kačkami. Během dne jsme kačku cca 3x ošetřili bez koupele – strup jsme očistili, obložili tampóny namočenými v odvaru se studenější vodou, pak namazali.
  A každé odpoledne jsme napustili vanu (aby mohly trošku plavat) a nechali je tam cca hodinu. Po 4. této koupeli se největší strupy krásně samy odlepily. A sádlo bylo opravdu skvělé. Krásně jí všechny orgány zhydratovalo, opečovalo celou kloaku (báli jsme se prasknutí) a vsakovalo se i do strupů, které byly díky tomu měkčí.

  Kačka je teď naprosto v pořádku a jsou to už asi 2 týdny.
  Byl nám doporučen jiným veterinářem dezinfekční gel betadine – ten podle nás nijak nepomohl. Navíc to složení nám přijde docela agresivní pro vnitřní orgány. A v lékárně mi byl doporučen gel z dubové kůry. Ten by byl asi dobrý, kdyby neobsahoval hodně alkoholu. Proto jsme se rozhodli jej na orgány nemazat. Možná by pomohl, ale zároveň už podle čichu měl takovou tu typickou silnou vůni, která dráždí nosní sliznice. A nechtěli jsme riskovat další podráždění vyhřezlých orgánů.

  Sdílím naši zkušenost. Třeba to někomu pomůže. Netuším, jestli by to pomohlo první kačce, která nám na vyhřezlou kloaku letos zemřela – celkově to měla mnohem horší, než druhá. Ale u druhé kačky to velmi pomohlo. A tyto informace by nám na jaře velmi pomohly.

  Hezký den všem
  Veronika

  • Dobrý den Veroniko,
   předně jsem rád že je kačka v pořádku a že se vám podařilo ji zaléčit, držím palce ať se jí to úplně zahojí. Děkuji za sdílení zkušenosti v tomto fóru, to je super, i pro ostatní chovatele, kteří by řešili stejný problém, ne vždy se podaří narazit na „osvíceného“ veterináře a zkušenosti ostatních chovatelů mohou někdy velmi pomoct. Máte můj obdiv, že jste to nevzdali a věnovali kačce tolik času a energie, ne každý by to dokázal a z vlastní zkušenosti vím, že léčit jakékoliv zvířátko není nic jednoduchého.
   Tak přeji už jen vše dobré. admin Lukáš

   • Veronika says:

    Dobrý den,

    děkuji, doufáme, že už se to nevrátí. Případně přemýšlíme, jestli by kastrace byla pomoc nebo spíš trápení. Veterinář na důchodě říkal, že orgány se mohou vytahat dlouhou snůškou i věkem.
    Souhlasím, léčení stojí dost energie i času. A někdy to se zvířaty vyžaduje dost kreativity, aby léčení zvládly v co největší psychické pohodě. Ale rozhodně stojí za to. Kačka je zase spokojená.
    Děkuji za web, váš čas a energii, kterou do něj vkládáte. Velmi nám pomohl v začátcích chovu i letos, když měly kačky problémy.

    Mějte se
    Veronika

 • Pavla says:

  Dobrý den
  koupili jsme si na jaře 2 kačky s kačerem ( Ind. běžce). Hned snášeli různě po zahradě pak i v kachniku vajíčka, odebírala jsem je. Bohužel jsem nevěděla, že nějaký podkladem musím někde nechat. Snášeli takhle asi 2 měsíce. Teď už asi 2 měsíce žádná vajíčka nenacházím.
  Vypadají spokojeně,ale moc nežerou(pšenici, směs) jen co si najdou v potoce a po zahradě.
  Co mám dělat, aby zas snášeli vajíčka. Mám dát podkladky do kachniku? Hnízdo dříve vždy roztahali po celem kachniku a vajíčka se válela jinde. Ale aspoň byly. Je možné, že je (než je pustím) sežerou? Je září, mám naději zas na jaře?
  Děkuji za radu. Pavla

  • Dobrý den, ano ideální je naučit je snášet v kachníku, ale znamená to jim tam vždy nějaké vejce (stačí sádrový podkladek) nechat, jinak to nebudou považovat za bezpečné místo. Jinak začnou snášet různě po okolí, často na velmi nepravděpodobných a dobře maskovaných místech, jedna naše kačka například pravidelně snáší vejce v bazénku :-). Že by kačky sežraly vejce je nepravděpodobné, ale může to udělat nějaký predátor, např.straka si v pohodě přes den dojde pro vejce i do kachníku. Zkuste to, možná ještě do zimy nějaká vejce budou, jinak na jaře snáší tak od přelomu února/března, dle počasí. admin Lukáš

   • Pavla says:

    Díky.
    Po pečlivě kontrole,zjišťují, že je trápí asi čmelici. Poslední dny celé dopoledne jen prospali.Proto nejsou vajíčka? S kachnikem si poradím. Ale jak kachnám. Strašné se bojí,když se jen přiblížíme. Poradí si samy? Stačí desinfikovat jen kachnik?
    Děkuji za radu.

    • Dobrý den, jak jste na to přišla že je trápí čmelíci? Mají samostatné obydlí (ne společné se slepicemi?), mají možnost se koupat? Pokud ano, přijde mi to nepravděpodobné. Pokud by to fakt čmelíci byli, tak určitě dezinfekce kachníku a asi i nějaký přípravek přímo na kačky, ale zkušenost nemám. Zkuste se poradit s veterinářem, případně vyhledat někde na netu jak na čmelíky (bude to spíše v různých fórech o slepicích) našel jsem něco třeba tady https://www.lihneme.cz/blog/cmelici–hubeni-cmeliku-a-vhodne-pripravky-na-cmeliky-u-slepic/
     admin Lukáš

     • Pavla says:

      Díky za radu.
      Při čištění, kachniku jsem pod linem ty potvory viděla. Slepice občas zdrhne a navštíví kachny. Tak si říkám,že to mají asi od ní. Možná už mám fobií,vidím ty cmeliky všude. Kachny máme od slepic hodně zvlášť. Do potoka už nechtějí( kačera jsem zachránila od vydry, která si ho v potoce 2x táhla k večeři), ale nažéenu je tam, ať se povině vykoupou- pod dozorem:). Díky za radu, moc moc.

 • Markéta Micanova says:

  Dobrý den, moc prosím o radu….máme dvě kaceny a jednoho kacera. Obě seděly , ta první měla tři kachnata, ale bohužel o ně přišla (kuna) a ona se skrabancem na krku přežila.Pár dní na to se vylihla druhé kachne tři kachnata….kacena co je nyní bez kachnat na ty malé útočí, chvilkama se normálně prochází po zahradě všichni společně a najednou vyběhne a chytá je.muzete prosím poradit, zda máme kachnu oddělit ( mame moznost ji dat prozatim k hejnu u souseda)nebo se to srovná? Včera se o jednu malou pretahovaly, naštěstí je v pořádku, ale nevíme jak to řešit.kachnata půjdou k sousedům až budou starší.dekuji

  • Dobrý den, pokud máte tu možnost, tak je na nějaký čas oddělte, alespoň do doby než kachňata povyrostou a útoky už by jim pak neměly ublížit. Pak je můžete zase dát k sobě a uvidíte jak se budou k sobě chovat, obvykle se to časem srovná. admin Lukáš

 • Nikol Dobromyslová says:

  Zdravím máme Ind. běžce už dlouho chodili nám po zahradě a ani o rybník nejevili zájem ale když už Tec máme cca z 5 kacen jednoho kačera a jednu kachnu chtěli jsme pořídit další kachnu aby kačer neupendloval tu starou k smrti. No jenže přišel soused a snažil se ho od ní odehnat a dopadlo to tak že ho odehnal na rybník😐 dva dny jsme ho chytali ale teď tam utekl znova. Nechci mi brát přirozenost klidně bych ho tam nechala a počkala až se vrátí ale ta kachna po kacerovi strádá a už jen otevírá zobák takže se bojíme aby steskem po něm neodešla. Takže nevím co máme dělat jestli ho chytit nebo myslíte že to vydrží než se vrátí?
  Nikol

  • Dobrý den, běžec je hejnový pták a o samotě strádá. Pokud je nějaká možnost kačera odchytit a vrátit zpět ke kačce, tak bych to určitě udělal. admin Lukáš

 • Romana says:

  Dobrý den, mám květnové běžce a pořádně jsem nikde nenašla, kdy začnou snášet vejce. Jeden kačer se již pojímá, ale nevím, jak je to s dospělostí u kaček. Jde mi o to, zda jim přidávat vápník nebo až na jaře.

  • Dobrý den, kačky obvykle začnou snášet až začátkem jara, ale je to individuální, některé můžou začít už i na podzim. Vápník jim můžete dávat, třeba ve formě vápenného gritu vedle krmení, dají si když budou potřebovat. admin Lukáš

 • Dana says:

  Dobrý den, kačenka IB mi zasedla na vejcích. Bohužel si udělala hnízdo v zahradě ve vysoké trávě. Sedí už pátý den. Můžu jí vejce vzít a přenést do kachníku, kde bude sama a bude mít klid. Příjme toto nové hnízdo, nebo ji mám nechat sedět venku tam, kde si udělala hnízdo sama. Jiná kačenka mi venku kachňata vyseděla, nyní mají 11 dnů, přesto si myslím, že je to hodně riskantní, raději bych tu, která nyní sedí měla na noc zavřenou.
  Děkuji za radu.

  • Dobrý den, jak správně píšete, nechat sedět kachnu venku je velký risk, někdy to sice vyjde, ale já to rozhodně nedoporučuji. Pokud jí hnízdo přemístíte, už na něj znovu pravděpodobně nesedne, ale i tak bych to udělal. Pokud „nutně“ nepotřebujete další kachňata, tak jí hnízdo zrušte a naučte ji snášet v kachníku a máte klid… admin Lukáš

 • Jana Hynková says:

  Dobrý den,máme 3 dny stará kachňátka. Jsou jen dvĕ, kachna zasedla na 3 vejce a 3. Se nevylíhlo. Kachňata nemohou na nohy. Stále jakoby sedí a plácají jimi kolem sebe, občas se jim podaří trochu poskočit. Nikdy před tím jsme s kachňaty nic takového nezažili. Kačer s kačenou nejsou příbuzní. Přesto hádám, že jde o Vaduz a asi se to asi nezlepší…? Můžete prosím poradit?

  • Dobrý den, rád bych vám poradil, ale to vám s jistotou nikdo neřekne, někdy se to srovná někdy ne. Vy jim můžete pouze dát šanci, podpořit kvalitní stravou (kach1) příp.vitamíny (na pohybový aparát např.Kombisol E+Se, nebo nějaký multivit), a počkat jak se to bude během dalších pár dní vyvíjet. Máme kačírka který když se vylíhl tak se týden nepostavil na nožičky a dnes je mu 6 let a je ze všech nejrychlejší… Držím palce. Admin Lukáš

 • Lea says:

  Dobrý den,měli máme 6 slepic a 1 kachnu bohužel ho už nemůžeme najít 3 týdnem a nemůžeme ho najít tak kdyby byla nějaká rada ohledně.

  • Dobrý den, bohužel nerozumím dotazu, obecně pokud se vám ztrácejí, tak je třeba předně zajistit ochranu proti útěku a predátorům – oplocení výběhu a na noc zavírat do bezpečného kurníku/kachníku. Admin Lukáš

 • Ilona says:

  Dobrý den, chtěla bych se zeptat na úhyn IB. Letos na jaře mi z ničeho nic začal kulhat kačer, druhý den jen posedával s roztaženými křídly, až nakonec uhynul. Takto mi zahynuly 2 kačírci. Jednoho jsem vzala k vetovi na pitvu, ale bohužel nic nezjistil. Prý mám jenom přidávat vitamín B. Pak byl klid a nyní to začíná znovu, včera mi zahynula kačenka. Je mi jich hrozně líto, nevím už co s tím mám dělat. Mohu poprosit o radu, jestli s tím nemáte zkušenost? Moc děkuji, Ilona

  • Dobrý den, to je mi líto, ale bohužel vám poradit nedokážu. Pokud příčinu neodhalila ani pitva, těžko říct, možná ještě zkusit udělat rozbor krve, a trusu na parazity. Pokud máte facebook, tak zkuste napsat dotaz do skupiny na FB, nebo zkuste nějakého veterináře který se specializuje na ptáky. Odkazy najdete tady v záložce „Užitečné odkazy“. Držím palce. Admin Lukáš

 • Gabriela Nagláková says:

  Dobrý den, pročítala jsem zde diskuze, co dělat s agresivním kačerem k mladým kačkám….jen jsem se chtěla zeptat, zda je možné, aby se situace uklidnila? Mám 3 kačky a 1 kačera, té jedné se vylíhly 3 káčata, už mají 7 týdnů, byla stále s matkou oddělována od ostatních, v posledním týdnu se snažím je na chvíli k sobě připustit, ale kačer agresivně vyjíždí po mladých, tak jsem stále ve střehu a vždy jej seřvu, naštěstí reaguje na své jméno…nebo na ton mého naštvaného hlasu 🙂 a nechá je být, občas agresivně vyjede i jedna z dalších kačen. Vyjíždí na ně i přes plot, myslíte si, že pod mým dozorem a postupným sbližování se mohou dát do kupy? Nerada bych je dávala pryč, ty mladé :-/ Děkuji. Gabriela

  • Dobrý den, obvykle se situace uklidní, až si vyjasní hierarchii v hejnu. Pokud už jsou kachňata velká (7 týdnů), tak už jim kačer neublíží jako malým, pouštějte je k sobě, klidně pod dozorem ale čím míň budete zasahovat, tím lépe, nějaké to štípnutí či odehnání tolerujte. Konec léta, podzim a zima bývá klidnější, hejno se obvykle semkne, na jaře se mohou nějaké bitky zase objevit, pokud budou mezi kachňaty nějací kačeři… Chce to čas a trpělivost, pozorovat a zkoušet. Tržím palce. admin Lukáš

   • Gabriela Nagláková says:

    Moc děkuji, to jste mne uklidnil, vypadá to, že jsou určitě 2 kačenky a 1 zřejmě kačírek. Sleduji, že se mladí chtějí k ostatním přidružit, mají snahu, ovšem zatím je kačer (někdy i jiná kachna) prožene, ať se drží od nich dál, odděleně. NIcméně budu nadále zkoušet, byla bych moc ráda, kdyby mi zůstali, nechtěla bych je dávat pryč, jsou nádherné 🙂

 • Toník Doležal (za Kvačíka) says:

  Dobrý den,
  Chováme kačera Kvačíka (2r), kachnu mámu (3r, možná geny pekinských kachen) kachnu tetu (3r) a Kvačíkovo malé kachně (1m).
  Dotaz 1: Kvačík měl už od velmi raného věku problém s nožičkama. Nedávno jsme mu identifikovali na prostředním prstíku levého běháku malou kuličku s tmavým středem. Na internetu jsem hledal, co by to mohlo být a přišel jsem na bumblefoot. Myslím, že by to mohlo být ono. Prý to může být nebezpečné, protože infekce se může dostat dál do těla. Veterinář (který ale, myslím, nemá moc zkušeností s léčením kachen) mu na to předepsal Framykoin, avšak nepomáhalo to. Co mu na to máme dát?
  Dotaz 2: Kvačíkovo kachně má s nožičkami také problémy. Když stojí na jednom místě, přešlapuje, jako by ho nožičky bolely. Pak si kecne na bříško a leží, dokud se kachna máma nezačne přesouvat dál. Při chůzi se pohybuje trochu prkenně. Je to v tomto věku normální? Možná by to mohlo být tím, že první asi dva týdny se pohybovalo pouze v kachníku, protože jsme marně čekali, zda se vylíhnou ostatní vejce a kachněti nestihly zesílit nožičky. Máme mu dávat nějakou posilující stravu nebo vitamíny?
  Předem děkuji za odpovědi,
  T.D. a kachny🦆

  • Dobrý den,
   pokusím se vám a Kvačíkovi 🙂 zodpověďet uvedené dotazy:
   Odpověď 1: problémy s nožičkama obecně jsou u běžců poměrně časté, mohou být způsobeny různými faktory, často např.nekvalitní stravou v období vývinu. Předně se tedy zeptám, čím je krmíte? A jak přesně se ten problém s nožičkama u Kvačíka projevuje? (Kulhá? Neudrží se na nohou?) Pokud jde o tu kuličku s tmavým středem, jedná se o tzv.otlaky, (ano anglicky bumblefoot), jde o to že vlivem drobného poranění se jim tam dostane nějaká bakteriální infekce a zapouzdří se. Taky jsem se setkal s názorem, že je to způsobeno nedostatkem vitamínu B, což se mi ale nepotvrdilo. Má to většina běžců, a pokud to nepraskne a nezanítí se, nepůsobí jim to žádné problémy. Pokud se to zanítí (kulhání, noha oteklá, horká) pak je třeba dát ATB a mazat třeba tím Framykoinem, nebo se doporučuje Novikovův roztok. Párkrát se nám to stalo, natíral jsem tím Novikovem, ale úplně vyléčit tak aby otlak zmizel se nám to nepodařilo. Je to na problematickém místě, museli byste ho udržovat v klidu a v suchu, což je u běžců problém a každá separace může nadělat víc škody než užitku. Takže pokud to nemá zanícené a nekulhá, tak bych to neřešil.
   Odpověď 2: Kachňatům ve věku cca 1 měsíce roste peří, což je pro ně energeticky náročné období, více posedávají, a trochu toporně chodí, takže to co popisujete se mi jeví jako normální. Je ale potřeba jim v období vývinu zajistit kvalitní stravu = směs pro kachny, a přidat vitamíny, minerály (třeba MIKROS pro kachňata nebo něco podobného). Při svalových problémech se taky doporučuje vitamín E+Selen (např.Kombisol E+Se) pokud byste jim přidali do vody, určitě tím nic nezkazíte…
   Držím palce, ať je vše ok.
   admin Lukáš

   • Toník Doležal (za Kvačíka) says:

    Děkuji moc za odpověďi, jsem rád, že je vše v pořádku. Problémy se projevovaly jen tím, že občas přechodně kulhal, ale ještě před otlakem a pravděpodobně vnějšími vlivy. Jinak krmíme pšenicí, granulkami, slimáky, občas žížalami. Také chodí po zahradě a krmí se samy.🦆
    Ještě jednou děkuji za odpovědi a přeji pěkné léto vám i vašim kachnám.

    • Dobrý den, ano kulhání je u běžců časté a většinou způsobeno, jak píšete, vnějšími vlivy – můžou špatně došlápnout, do něčeho kopnout, nebo dostat žihadlo… většinou to během pár hodin až 1-2 dnů odezní. Pokud by to trvalo déle a byl by tam nějaký otok či viditelné zranění, pak už je třeba to řešit, ideálně s veterinářem.
     Co se týče krmení, pšenice není příliš vhodná hlavně pro malá kachňata, má sice dost energie hlavně sacharidů, ale méně bílkovin a dalších prospěšných látek, kachňata rychle vyrostou ale mohou tam nastat právě různé problémy s vývinem (je to asi jako krmit malé dítě rohlíkama) proto bych doporučoval spíše směs pro kachňata (KACH1), později granule (KACH2) a až vyroste, tak klidně i tu pšenici ale třeba míchat s granulema. Samozřejmě výhodou je velká zahrada s dostatkem slimáků apod. Tak snad to bude ok, přeju hodně radosti s chovem IB. admin Lukáš

 • Veronika says:

  Dobrý den,

  taky mě mrzí vaše ztráta.
  Naše kachna po jedné koupeli a vstříknutí oleje vypadá dobře. Do vody jsme jim ten den nasypali čistý vápník. Stále je sledujeme a vypadají dobře.
  Děkuji za informace. O vysoké snášce nebo velkých vejcích jsme předtím nikdy neslyšeli. (Roky máme hodně slepic a tohle jsme nikdy nepozorovali, i když se to může dít veškeré drůbeži.)
  Tvaroh dáváme v zimě kvůli proteinu, když si jej nemohou sami obstarat venku.
  Co ale teď pozorujeme, tak je zvýšená agresivita u kačera. I dříve byl velmi ochranářský, často naběhával na auta a snažil se do nich klovat. 😀 Občas, když se někdo přiblížil moc ke kačkám, snažil se je chránit a jakoby klovat do lidí. Ale nikdy to nebyl útok nebo něco skutečně agresivního.
  Ale pár týdnů po ztrátě první kačky začal dělat toto:
  Jakmile uvidí člověka – klidně i z 20 metrů, okamžitě k němu běží a začne jej „nahánět“ směrem ke kačkám. Kvoká jako na kačky. Když se člověk otočí od kaček a chce jít od nich, kačer naběhává pod nohy, běhá kolem člověka. A snaží se jej nasměrovat ke kachnám. Pokud člověk nejde/odchází, znovu se vrátí a celé to opakuje několikrát. Většinou přestane, až když si všimne, že nevidí svoje kačenky.
  Nevypadá to, že by se snažil útočit, spíš zastavit odchod člověka.
  Myslíme si, že mu prostě chybí jedna jeho kachna (měli jsme 3 kachny a kačera původně), a teď se snaží „srovnat počty v hejnu“.

  Veronika

  • Dobrý den,
   podle toho co jsem o tom četl tak někdy se to zahojí někdy ne, asi záleží na rozsahu toho vnitřního poškození, ale nejsem veterinář, každopádně mám radost že se to vaší kačence zlepšilo, tak snad se jí to úplně zahojí a bude ok, držím palce.
   Ohledně chování vašeho kačera, z toho co popisujete si nemyslím že to je přímo agresivita. V průběhu let jsem poznal že běžci mají různé povahy, někteří jsou ochránci, někteří temperamentní, někteří kliďasové, je to jako u lidí 🙂 Chování se může krátkodobě měnit třeba v důsledku zvýšených hormonů na jaře, ale i v důsledku stresu – třeba právě po ztrátě člena hejna. I běžci mají své oblíbence. Třeba náš kačírek po ztrátě jeho oblíbené kačenky k nám často chodí a i několik desítek minut se před námi myje, a vyloženě kouká jestli ho sledujeme, jako by vyžadoval pozornost, až když ho zavolají ostatní kačky, tak toho nechá a běží za nimi. Co to znamená netuším, ale myslím že je to prostě nějaká emoce, něco podobného může být i v případě vašeho kačírka. Pokud vám to nevadí a přímo na vás nebo na nějaké jiné členy hejna neútočí, tak bych to neřešil, obvykle to časem odezní.
   Mějte se a přeji mnoho radosti s chovem IB. admin Lukáš

 • Veronika says:

  Uvízlé vejce s prolapsem/vystrčením vnitřních orgánů
  Dobrý den, před 3 týdny jsme museli nechat uspat naší roční kachnu. Všimli jsme si, že jí z kloaky občas trčí vnitřní orgány. To trvalo pár dnů, vše jsme řešili s veterinářem.
  Vzhledem k tomu, že to bylo pár centimetrů a vždycky se to rychle stáhlo zpět dovnitř, veterinář doporučil jen případně vyčistit a promazat dezinfekčním gelem.
  Po asi týdnu, co jsme to začali pozorovat, jí v jeden den vylezlo v podstatě celé reprodukční ústrojí i s okolními orgány. Podle všeho se jí ve vejcovodu zaseklo více vajec najednou. A už s tím nešlo nic udělat.

  Dneska vylezly trochu orgány i další naší kachně. Podle rad na internetu (našla jsem to spíš u slepic) jsme ji dali na 20 minut do teplé vody a do kloaky následně stříkli rostlinný olej a nechali ji v klidu v kachníku.
  Problém je, že vůbec netušíme, čím to může být. A přijde nám zvláštní, že se to děje už druhé kachně. Která do teď byla úplně v pořádku. Na internetu jsem nenašla žádné informace.
  Krmíme je drůbeží krmnou směsí a kukuřicí. Zahradu máme obrovskou a celý den chodí a zobají. A několikrát týdně jim dáváme trochu tvarohu, v zimě denně.
  Kachník mají v hospodářské budově, kam mají stálý přístup. A vejce vždy snáší v kachníku do hnízda. Nebo venku pod přístřešek do slámy/sena.
  Jsme docela zoufalí. První kachna hodně trpěla, i když jsme to řešili okamžitě.

  Děkuji za jakoukoli odpověď

  • Dobrý den, to je mi moc líto, i nám zemřela kačenka na vyhřezlou kloaku, u nás to mělo velmi rychlý průběh, ani jsme k veterináři nedojeli. Údajně k tomu zkrátka dochází u určitého procenta „nosnic“, a příčinou je prostě intenzivní snáška nebo moc velké vejce. Zda tomu lze nějak předcházet jsem se bohužel nikde nedozvěděl, ale myslím že ne, samozřejmě základem každého zdravého chovu je kvalitní strava, pohyb, koupání atd. což ale asi vše máte, s přidáváním tvarohu do krmiva zkušenosti nemám, ale nemyslím si že by to nějak souviselo… O té teplé vodě a oleji jsem také četl, asi to funguje, někdy se to prý uzdraví, někdy bohužel ne. Zkuste to případně konzultovat i s veterinářem. Držím vám i kačence palce. admin Lukáš

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *