Diskuze

Diskuze o indických běžcích

Přidat nový komentář »
 • Míša says:

  Dobrý den,
  mám dotaz pořídili jsme si IB, 9 ks, máme je na našem rybníku 1200 m2. Včera v noci podle kamerového záznamu nám jednoho kačera něco stáhlo pod hladilu. V rybníku máme jenom několik pstruhů a jesetery, pochybuji, že by to byla ryba. Máte někdo podobnou zkušenost, co by to mohlo být? Vydra, norek..
  Děkuji za odpověď.

 • Michaela says:

  Dobrý den, máme hejno nových kacenek IB odchovaných slepičkou, dnes jsme našli jedno z odrostlých kachňat s úplně nepohyblivou visící nohou. Nespíš ji má zlomenou, bohužel někde nahoře v pernaté části nohy. Je to zrovna kačka, kterou jsme si chtěli nechat, proto uvažujeme, jestli se jí nedá pomoct. Nevykazuje známky bolesti a vím, že ptáci se někdy hojí až zázračně. Nemáte prosím nějakou zkušenost nebo radu, má smysl s ní jet třeba na veterinu? Nebo ji rovnou ťafnout?

  • Lukáš says:

   Dobrý den Michaelo, pokud máte vůli ji zachránit, tak to určitě smysl má, jsou to bojovníci… Zlomeniny u ptáků se dobře hojí. Vemte ji co nejdřív k veterináři, nechte udělat RTG zda je to vůbec zlomené, a snad půjde noha nějak zafixovat, to musí rozhodnout vet až ji uvidí, pokud by to bylo nateklé a horké, tak je tam zánět a bude potřeba ATB, pak klidový režim, ale na dohled ostatním, ať není sama. Držím kačence palce. Lukáš

 • Lukáš says:

  Dobrý den Dano, předně zásadně nedoporučuju nechávat sedět venku, lépe je hned nazačátku hnízdo zrušit, než přijít o kačku i vejce…, no ale pokud už jsou vejce před vylíhnutím, tak to asi nechte a doufejte že ji žádný predátor neodnese. Pokud máte možnost, udělejte ohrádku a nechte je tam aspoň pár prvních dnů v omezeném prostoru, dejte jim tam jídlo (KACH1) a mělké misky s vodou, na noc by to chtělo ale nějakou boudičku! Ke kačerovi je pak zkuste pustit pod dozorem, uvidíte jak se bude chovat, někteří mohou být na kachňata agresivní, jiní jsou zase vzorní otcové :-)

 • dana says:

  Dobrý den, máma kačera a kačku IB. Kačka si udělala hnízdo pod maliníkem a poctivě už čtvrý týden sedí – počítám, že koncem týdne se začnou líhnout káčatka. Vzhledem, že kačka hnízdí venku na zahradě a když se jde napít, tak jí kačer hned zase pojímá, chci se poptat, co dělat až se káčatka začnou líhnout….. udělat kolem ohrádku? nebo nechat kačku volně? Mám strach, aby je třeba pak kačer neušlapal a také na zahradě jsou s nimi společně i slepice, tak aby je třeba neklovaly. Četla jsem, že při líhnutí se má kačka zavřít v kachníku, aby se vylíhla všechna vejce – ale mám obavy hnízdo přesouvat do kachníku, že by kačka pak už nesedla…..

  • Lukáš says:

   Dobrý den Dano, předně zásadně nedoporučuju nechávat sedět venku, lépe je hnízdo zrušit než přijít o kačku i vejce…, no ale pokud už jsou vejce před vylíhnutím, tak to asi nechte a doufejte že ji žádný predátor neodnese. Pokud máte možnost, udělejte ohrádku a nechte je tam aspoň pár prvních dnů v omezeném prostoru, dejte tam jídlo (KACH1) a mělké misky s vodou, na noc by to chtělo ale nějakou boudičku! Ke kačerovi je pak zkuste pustit pod dozorem, uvidíte jak se bude chovat, někteří mohou být na kachňata agresivní, jiní jsou zase vzorní otcové :-)

 • Lenka M says:

  Pěkný den Lukáši,chci se zeptat…Malé kace měsíc staré,zlomilo si nohu,byla jsem u veterináře udělal utrazvuk nohu dal do dlahy,kace se s dlahou postupem času naucilo chodit,noha mela spravnou teplotu neopuchala,ale po 3 týdnech kdy jsme dlahou sundali již tedy doma bez veterináře jsme zjistili že špatně srostla,kace se snaží chodit ale celou nohu má ohnutou dozadu a je to týden a nejde mu to…Chci se zeptat,myslíte že má šanci žít?Ze se časem chodit alespoň nějak naučí?Bez problémů žere,je čile, s tou nohou i plave ale to chození i když se snaží tak mu to nejde…Nohu mazu a masírují a pouštím ho aby trénovalo chození a jinak je venku v ohradě tak aby bylo v kontaktu s ostatními,přes noc je v kleci v kachniku taky s ostatními…Děkuji Lenka

  • Lukáš says:

   Dobrý den Lenko, těžko říct, nevím takto z popisu jak moc špatně chodí, ale obecně pokud mají nějaký hendikep takhle odmala, dokáží se s tím vyrovnat a naučit normálně žít. Jsou to bojovníci. Důležité je, jestli mu ostatní neubližují (často ty slabší a hendikepované napadají) a jestli se může dojít najíst, napít. Zkuste taky konzultovat s vetem, co ho ošetřoval. Držím palce.

 • Lukáš says:

  Zdravím, chováme asi měsíc a půl tyto kachny jen tak pro zábavu. Na doporučení jsme si pořidili kačera a kačenu, ale na neštěstí jsme o kačenu před 14dni přišli, kačer se zdá být úplně stejný, nijak nepozorujeme změnu chování nebo nějaký strádání, jak všichni říkají (že kachna musí mít společnost). Je možné chovat tedy pouze jenom kačera? Pro nás by to bylo takto i přijatelnější a jednodušší v rámci chovu. Předem všem děkuji za odpověď a přeji hezký den :)

  • Lukáš says:

   Dobrý den, IB jsou hejnoví ptáci, samota jim určitě nesvědčí, do hlavy jim samozřejmě nevidím, ale změnu chování či strádání možná nemusíte v takto krátkém čase pozorovat, navíc jsou teď vedra a to obecně nejsou moc aktivní. Ale uvidíte jak ožije a bude šťastný, když mu pořídíte novou kačenku.

 • Adam6789325 says:

  Sedly si mi dvě kachny indyckých běžců a mají společné hnízdo ve kterém mají 25 vajec a chci se zeptat jestli budou ty malá káčátka vodit společně a jestli nenastane nějaký problém až se vylíhnou poradí mi někdo ?

  • Lukáš says:

   Dobrý den, u nás bylo to samé a z vlastní zkušenosti mohu říct, že nám žádný problém nenastal, kačky vodily a staraly se společně a vzorně o 7 káčátek. Možná to neplatí ve 100% případů, ale nechal bych to tak. Jen bych doporučoval vejce ubrat, 25 je moc, 1.)to neuhřejou 2.) víte co s tolika prcky budete dělat? Ideální je vejce značit a odebírat ta nejstarší a až kachna sedne, tak nechat nějaký rozumný počet těch „nejnovějších“.

 • lenka says:

  Přišla jsem o kačírka. Mám kačenku, která sice sedí na vejcích, ale mám obavu, že vajíčka budou špatná. Jakou šanci na přežití má kačenka, pokud zůstane sama? Chci ji sehnat kačera, ale nabídky jsou dost nedostupné, dá se i poslat? Mám je rok. Děkuji

  • Lukáš says:

   Dobrý den, kačka normálně přežije, ale bude strádat, potřebuje co nejdřív společnost. Sehnat samotného kačírka by neměl být problém, je jich v nabídce spousta, zkuste inzerci na Bazos.cz, sbazar.cz, iFauna.cz… Pokud máte facebook, zkuste se zeptat ve skupince „Indický běžec na Facebooku“

 • Roman says:

  Chi je zacinam

 • Roman says:

  Dobrý den chci se optát či inbicke bježce líčení dekuji Roman

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Můžete používat následující HTML značky a atributy: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>