Diskuze

Diskuze o indických běžcích

Přidat nový komentář »
  • IB says:

    Dobry den, mel bych zajem o dve kachnicky, IB. Zhruba na cerven. Prosim info. o cene a jestli, kdyz budou mit volny pristup k potoku, neuplavou. Dekuji Bo.

  • Maso indických běžců says:

    Chtěla jsem se zeptat, zda je maso indických běžců určeno ke konzumaci. Děkuji

  • Dobrý den prosím o radu.
    Jedné kachně se udelala na obou očích šedá blána.Jak to léčit
    Děkuji TB.

  • žrádlo says:

    dobrý den chci si koupit dva běžce na zahradu u domu cca 1000m2 s potokem a chci se zeptat, protože to má být dárek babičce k narozeninám, jelikož u nás je neskutečné množství slimáků, kolik toho ty dvě kachny sežerou za měsíc, kromě těch slimáků???děkuji kašpárková

    • Slimáky mají běžci pouze jako chuťovku. Lidé se mylně domnívají, že indický běžec žere výhradně slimáky, což je samozřejmě nesmysl. Mají je rádi, ale není to jejich hlavní potrava. Tou je ideálně kompletní směs, v níž mají vše, co běžci k životu a zdraví potřebují. Je to obdobné jako granule pro psy. Směs se prodává většinou v pytlích po 25 kg a ten pytel vám vydrží zhruba na měsíc. RB

  • Kdy je možný odběr 1 páru ? says:

    Dobrý den,
    kdy je prosím možmý odběr jednoho páru ?
    Děkuji
    Jaroslav Rada

  • Petra Bruderová says:

    Dobrý den, chtěla bych se zeptat jak to je s běžci a přirozeným hnízděním. Mají zachovalí pud sezení? Děkuji za odpověď.

    • Pokud jim vytvoříte podmínky, tak kachny indického běžce sednou. To znamená ideálně chov v páru, klid na zahradě, voda a kvalitní krmení, budník. U mě takto sedne většina kachen. RB

  • Vajíčka, Odchov says:

    Dobrý den,
    chtěla bych se zeptat zda můžeme bez problémů konzumovat jejich vejce. Slyšela jsem že v nich je jedovatý botulotoxin a proto nejsou vhodná ke konzumaci.
    Dále bych se chtěla zeptat jestli by bylo dobré, když máme chovný pár dokoupit kačera. Máme z loňska od nich kachnu tak bych chtěla dokoupit kačera ale nevím jestli by ten starý ho toleroval.
    Děkuji za odpověď Pavla Janků

    • O konzumaci vajec indických běžců jsem tu psal už mnohokrát – viz níže a viz záložky v hlavním menu. Dalšího kačera nedoporučuji, pokud nebudete páry chovat odděleně. Jednak nezabráníte příbuzenské plemenitbě, jednak se budou kačeři prát a z kachen shazovat a oplozenost vajec bude daleko nižší. Pokud je oddělíte, ty páry, pak si kačera pořiďte. Jinak doporučuji prodat i kachnu, kterou jste si nechali nebo kačera tátu a koupit jiného nepříbuzného pro obě kachny. RB

  • nemoc says:

    Dobry den.Chci se zeptat co se nam deje s nasimi bezci.Koupili jsme si jako nzkuseni par na zkousku nekdy na podzim.Tesne pred vanoci nam zacala kachynka posedavat,pak uz ani nechodila a nakonec zasla.Ted tim samym zacina trpet i kacer.Tedy pokud jim vubec je.Nechali jsme ho totiz ve spolecnosti kachnen domacich.Kachna zacala snaset a najednou se v kachniku zacala objevovat nova vejce menci nez pinpongovy micek.A ted on ci ona polehava na zahrade a kachnam se vyhyba.Jedna se o nejakou nemoc?

  • Odchov says:

    Dobrý den, mám 3 kačenky a jednoho kačera indických běžců. Asi před týdnem začaly snášet – nevím, zda jedna kachna, nebo víc, ráno při otevření kachníku se objeví vajíčko. Zatím jsem jim je sbírala, protože když je tam nechám, tak po nich šlapou. Zkusila jsem dát dovnitř bedničku vystlanou senem, ale snáška ihned přestala. Nachystali jsem jim i další menší „kachník“ na snášení, ale do něj vůbec nechtějí. Nemám nejmenší tušení, jak postupovat, co s vajíčky a tak dál. Moc tímto prosím o radu. Děkuji. Fojtová

    • Vajíčka můžete bud konzumovat, když je budete sbírat denně nebo je nechte pod kachnou. Denně je budete číslovat a necháte vždy maximálně 12-13 vajec a kachna na ně sedne. Je třeba ale hnízda připravit tři a radikálně oddělené, jinak si kachny vejce překulují, kradou nebo snášejí do jednoho hnízda a pak z vajec nic není, protože se míchají různě stará vejce v hnízdech. Osobně mám nejlepší zkušenost s chovem v páru, pak se odchov téměř vždy vydaří. Kachna sedne, kachňata vysedí a krásně odvodí. Pokud odchov nechcete, vejce prostě sbírejte, zpracujte v kuchyni nebo je uvařte jinému domácímu zvířectvu.RB

      • Odchov says:

        Moc děkuji za odpověď. Rády bych odchovala nějaká kachňata, ale bohužel nemám možnost oddělit pár. Jak mám tedy kachnám oddělit hnízda? A kde, v kachníku? Nemám s chovem žádné zkušenosti. A když každé ráno vajíčko očísluji, tak ho nechám v hnízdě? Není zatím na vajíčka zima, než jich kachna snese 13? Kachník máme vyrobený klasicky jen domeček, vevnitř nemáme žádná oddělení na snášení. Je třeba vyrobit tedy ještě nějaký přídavný pro snůšku? Omlouvám se za tolik dotazů, ale ráda bych dopřála kachnám jen to nejlepší, máme je všichni moc rádi, jsou to báječní tvorové, nejen pro sběr slimáků, ale je s nimi stále na zahradě legrace. Ještě jednou moc děkuji. Fojtová

        • Ano, hnízda oddělte v kachníku vysokou přepážkou mezi kachnami a vpředu, kudy tam lezou, také něco vyššího, ale aby tam mohli vlézt a přitom se nedala vykulit vejce. Vejce očíslujete a necháte v hnízdě. Až jich bude 13, další den snese kachna 14., tak to s číslem 1 dáte pryč. V hnízdě zůstane tedy vejce č.2-14 a tak budete pokračovat. Zima není, nebojte, naopak vejce v takovém počasí vydrží déle. A pokud je hnízd více, je dobré vejce od každé kachny číslovat jinou barvou. Tak poznáte, jestli si je kradou. Ne fixem!Ideálně třeba voskovkami. RB

  • JanaJánska says:

    PS: Kolik stojí takové dvě kačky a jak je posíláte-aby někde netrpěly – dík.

  • JanaJánska says:

    Dobrý den, psali jste, že se o zahrádku nemáme bát a zde píšete, že na zahrádku nepouštět. Mám veliké oplocené zahrady a plno slimáků i když je chodím sbírat (sousedi ne), proto by se mi dvě kačky hodily ale nemám oplocené záhony a skalky, co s tím? Poraďte prosím-děkuji JJ

    • Psal jsem, že nepouštět brzy na jaře, kdy jsou rostliny křehké a začínají rašit,mají poupata, aby se nepoškodily mladé výhony. Pak, když jsou rostliny vzrostlejší je možné běžce do zahrady běžně pouštět, pokud to není velké hejno Dva,tři vám tam nic neudělají.RB

  • Vajicka says:

    Konzumace kachnich vajec ano ci ne ? Nekdo rika ano a dele varit i pect kvuli salmonele, dalsi rikaji nekonzumovat, tak opravdu nevim… Vajicek mame dost, zatim kachnata nechceme a nejsem si jista zda je vyuzit treba na peceni pro deti…

    • Vajec běžců se opravdu bát nemusíte. Doma je používáme běžně na pečení, vaření, v Anglii se chovají právě pro vejce, která se tam konzumují. Předsudky týkající se salmonelozy u nás pocházejí z dob totality, přitom salmonela je běžný zárodek jak u slepičích, tak kachních vajec. Navíc pokud chováte běžce v čistém prostředí a dodržujete zásady zoohygieny, vejce sbíráte denně, nemusíte se bát je po tepelné úpravě konzumovat. A až upečete bábovku z kachních vajec nebudete už péct jinou:). RB

  • snášení vajec says:

    Dobrý den,kdy budou snášet vejce běžce mám od května 2013.
    Děkuji

  • indický běžec a záhonky says:

    Dobrý den chci se zeptat zda můžu IB z jara pustit i přes záhonky aby ji nezlikvidovali děkuji Brett

    • Nedoporučuji. Ne ale kvůli tomu, že by Vám běžci rostlinky sežrali, ale spíš kvůli tomu, že je polámou tím, jak budou po záhonech běhat a zobáky hledat drobné živočichy v půdě. Až rostliny povyrostou, cca květen, tak už je tam můžete pouštět. Tedy pokud nemáte 60ti hlavé hejno:). V tu dobu bývá také začínají intenzivnější nájezdy plžů do zahrady. Zdraví RB

Napsat komentář: Zvláštní chování kačenky Zrušit odpověď na komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *