Diskuze

Diskuze o indických běžcích

Přidat nový komentář »
  • ROMAN says:

    dobry den poprosil by som o info kde im mam umiestnit znaskove hniezdo ci v kacniku pri ostatnych kacicach alebo vonku zvlast dakujem

    • Lukáš says:

      Nechte kačku, ať si postaví hnízdo sama, a jen v kachníku, venku ji sedět nenechte, pokud o ni nechcete přijít.

  • Hana Karkulová says:

    Prosím o radu,Kachnička sedí už příliš dlouho na vajíčkách,celou dobu sedí svědomitě.Mám obavu jestli embria neuhynula,když byly vedra.Je to už měsíc,co usedla.Mám vajíčka odebrat?Děkuju za radu.

    • Lukáš says:

      Dobrý den, zkuste vajíčka poslechnout, jestli „ťukají“ nebo prosvítit baterkou… Lukáš

  • Libor says:

    Dobrý den,
    minulý týden kachna vyseděla 9 kachňátek, mám je teď i s kachnou v omezeném oploceném prostoru( i s vrchem) před kachníkem (cca 1x 3m) . Kačer je přes den na zahradě a na noc ho zavírám s nimi. Chci se zeptat zda nevadí, že s nimi kachna konzumuje směs VKCH1?
    Dále se chci zeptat, od jakého věku je možné pustit do celé zahrady, abych měl jistotu, že je neuloví kočka (je jich tam všude dost a nyní u kachníku číhají ) Moc děkuji za odpověď.

    • Lukáš says:

      Dobrý den, VKCH1 kačce neublíží nebojte, po 2 týdnech přejděte na granule pro všechny, my jsme ještě přidávali minerály Mikros.
      Kočky se většinou kachen spíš bojí, nebo si jich nevšímají, a také kačka bude ty malé bránit. Jinak 1.týden je klidně nechte v tom malém výběhu a pak je zkuste pustit pod dozorem a uvidíte jak budou reagovat, jinak tak po 2-3 týdnech to už budou kachňata celkem velká.

  • Lucia says:

    Dobrý deň, mame 3 kačky a 1 kacera. Všetky kačky sedia na vajciach a kacer s nimi 😀

    Kacer je prírodné sfarbený, no posledný týždeň sa mu na hlave robia biele fľaky. Vytrháva si perie, nachádzam ho všade s hlavu si stále sucha, akoby ho niečo svrbelo. Tým padom si robí take biele mapy peria na hlave, lebo hnedé perie si vytrháva. Takisto si vytrháva aj veľké pierka z krídel. Tie potom používajú kačky do hniezda.
    Sedia už 27 dni dnes, mám pocit akoby sa on proste len nudil. Nechodi sa kŕmiť sám, stále je s nimi, maximálne ich odprevádza po jednom do potoka a naspäť.
    Googlila som nejaké choroby, ale nič som nenasla. Nerada by som nejakú chorobu prehliadla.

    • Lukáš says:

      Dobrý den, podle popisu půjde o přepeřování, začíná to na hlavě kolem očí, postupně celý zesvětlá a bude vypadat skoro jako kachna 🙂 na zimu se zase vybarví. Lukáš

  • Lenka Novotna says:

    Pekny den, mame kacky a kacera IB jedna nam zasedla před 14ti dny na hnízdo ve volné prirode u sousedu,snesla 2 vejce a podstive na nich seděla…Nechali jsme ji venku…Bohužel se stalo ze ji nějaký predátor nasel a rano jsme ji našli s poraněnou nohou…Vzali jsme ji i hnízdo a zavreli,sedla zpatky na hnízdo ale nevime zda vubec něco vysedi…Vejce jsou studena…Myslíte ze ji má cenu ještě na tom hnízdě mít?

    • Lenka Novotna says:

      Ještě dodám ze jsem ji našli zraněnou mimo hnízdo a na hnízdo se nevracela,sedla na nej až když jsme ho prenesli…Nevime kolik hodin byla mimo…

    • Lukáš says:

      Dobrý den, to jste dopadli ještě dobře, mohlo být po vejcích a hlavně po kačce. Pokud na vejce znovu sedla, tak ji nechte a uvidíte, buď se vylíhnou nebo ne… Můžete je zkusit prosvítit zda tam vůbec něco je, nebo cca za 14 dní poslechnout jestli „ťukají“. Lukáš

      • Lukáš says:

        …i když možná bych zvolil spíše ta dvě vejce jí vzít a kačce nejprve vyléčit nohu + to nové hnízdo pořádně zabezpečit (hl.na noc) a případně ji nechat zasednout znovu na nová vejce. (Pokud byla vejce podchlazená a přesto by se z toho kachňata vylíhla(?), mohlo by se stát že mohou být postižená či slabá apod. zde ale osobní zkušenost nemám, a zajímal by mne i názor dalších chovatelů :-). Lukáš

        • Lenka Novotna says:

          Po dvou dnech kacka vylezla a už od rana je v hejnu,nevypada to ze by se chtela vratit na vejce…Sice ještě pokulhava ale basti a nemuze se nabazit rybníka…Myslim ze z vajíček už nic nebude…Nechame ji ještě cas do vecera ať se sama rozhodne zda se vrati,ale myslim ze tentokrat kacata nebudou,snad priste a už vime ze ji urcite nenechame venku☺️

  • Marie Kimlová says:

    Prosím o sdělení jak dlouho sedí kachna na vejcích, sedne-li.
    Děkuji

    • Lukáš says:

      Dobrý den, 28 dní, jinak vše máte popsáno v záložkách vlevo (Odchov), možná by stálo za to se tam podívat a něco si načíst 🙂 Lukáš

  • Rado says:

    Zdravim. Mame male kacicky ale same bez kacky. Za kolko dni po vyliahnuti sa mozu pustit do vybehu a kedy im mozeme dat „bazenik“ s vodov. Dakujem.

  • Petra says:

    Dobrý den, mám párek IB přírodní zbarvení.
    Kachna mi začala snášet, ale neudělala si vůbec hnízdo. snáží do kachníku ale vejce jsou po celé podlaze. čím to je? udělala jsem jí hnízdo ze sena a dala tam vejce. zatím 6, ale zase je rozkopaly po celém kachníku.znamená to že nebude sedět?

    • Vašátko says:

      Snášet bude (snáší už teď). Když si neudělá hnízdo tak spíše jde o kačenu která neměla předlohu a neví jak má sedět na vejcích (asi kačenky z líhně apod.). Prostě, chybí jí ty reprodukční pudy o kterých se všude píše že IB je nemají (nebo nemáte kačera a vejce nejsou oplodněné?).

      • Petra says:

        nakonec se nechala přesvědčit, udělala jsem jí hnízdo dvakrát a nakonec ho začala přikrývat a teď už sedí:-) Kačera mám 🙂

  • Marcela says:

    Dobrý den, mohu se zeptat, zda mohou být IB spolu se slepicemi v jednom kurníku i v době snážky, nebo musí být oddělení? Děkuji

    • Lukáš says:

      Dobrý den, obecně se nedoporučuje chovat běžce se slepicemi, max přes den venku, ale ne společné bydlení. Lukáš

  • Lucka says:

    Dobrý den. Máme 14 denní kachňata vysezená kachnou. Za jak dlouho můžou od mámy pryč?

  • Lucka says:

    Dobrý den. Máme kachňátka 14 dní vysezene kachnou. Za jak dlouho je můžu dát od mámy do světa? Díky za info.

  • Lenka says:

    Dobrý den, nejprve bych Vám chtěla poděkovat za Vaši přínosnou běžcově osvětovou činnost – za Vaše informační stránky i za tuto diskuzi! A také bych se chtěla poradit ohledně možnostech léčení běháku (kulhání) – naše kachnička má zespodu jedné nožky oválnou bouli (s jednou částí vyvýšenější, kulovitou). Místo bylo teplejší, dáváme tedy ATB (Ronaxan, 100 mg, půl tablety denně), zároveň místo 1x denně natíráme Novikovem. Kačka je nyní v klidu v malém kachníku, ale zatím (5. den antibiotik) nepozoruji změnu. Co můžeme ještě udělat pro její uzdravení? Děkuji, Lenka

    • Lukáš says:

      Dobrý den, nejspíš se jedná o otlaky, IB na to dost trpí. Pokud neprasknou a nezanítí se, tak nebývají příčinou kulhání. Pokud kulhá a je tam zánět, tak ano ATB (doporučuje se např. Doxyhexal, o dávkování bych se poradil s veterinářem), Novikov ok… chce to čas, hojí se to pomalu. Pokud kačka sama v izolaci nestrádá, pak pokračujte a až bude lepší, postupně ji začněte pouštět… Z vlastní zkušenosti vím, že samotu moc dobře nesnášejí. Lukáš

  • Eliška says:

    Dobrý den, mám takový netradiční dotaz 🙂 máme parek IB, kachna zasedla na vejce a kačer jak se asi nudí, začal mě pronásledovat. Nikomu jinému to nedělá, ale jakmile mě jen vidí nebo slyší, běží za mnou a snaží se mě ehm oplodnit. Naučil se chodit po schodech a když jsem doma, vyleze právě po schodech ke dveřím a čeká až přijdu. Jde o to, že jsou schody od něj zaneradene a já díky jeho náruživosti nemůžu ani venku pověsit prádlo, aniž by se nepokoušel…. Setkal se tu někdo s něčím podobným?

    • Lukáš says:

      🙂 no jo no, hormony. Přístup na schody bych mu zamezil nějakým mobilním plůtkem, nebo něčím podobným. Na nás kačer tak max.zadupe, když jsme k němu zády, ale pak děla jako že nic, druhý kačer je odchovaný doma, tak ten se k nám občas dobývá přes terasu a chce na návštěvu… 🙂 Lukáš

  • Lukáš says:

    Dobrý den všem, lidi prosím vás, nelíhněte jak o život, když už je necháte sedět, tak jim nechte třeba jen 2-3 vejce, stačí to. Nebo jen tolik, kolika jste schopni zajistit nové domovy, kde se budou mít aspoň trochu dobře. Tedy pokud si je nechováte na pekáč, to je samozřejmě každého věc. Ale myslím, že lidé co si běžce pořizují, nebo je již chovají, je většinou nejedí, a nabídka hobby chovů už dnes převyšuje poptávku. Promyslete si co s nimi… Díky Lukáš

Napsat komentář: Zvláštní chování kačenky Zrušit odpověď na komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *