Diskuze

Diskuze o indických běžcích

Přidat nový komentář »
  • Martin says:

    Zdravím,rád bych se zeptal jestli máte zkušenost s kačerem který útočí na vše co se pohne na zahradě. Děje se to posledních asi 10 dní. Máme dva psi , krásně spolu vycházeli a teď je prohání jak o život včetně mne i manželky.Je to snad kvůli tomu že si brání kachnu a kachnik? Když poklizim Kachník pořád tam chodí a jako by něco hledal a hrozně mě nadává.
    A ještě jeden dotaz, kachnička začla snášet jak ráno tak už i večer a to večerní vejce má slabou, křehkou skořápku.Krmim VKCH2 , ráda se přehrabuje v ohništi a v hlíně, nemám ji ještě něčím přilepšit?
    Díky za odpověď.

    • Lukáš says:

      Dobrý den, jaro, hormony, nebojte za pár dní ho to přejde. Většinou jde spíše o zastrašování, a útok nedotáhnou do konce, na nás kačer občas zadupe, když jsme k němu zády, ale stačí se otočit, nebo udělat krok směrem k němu a kačer dělá jako by nic 🙂 Že by kačka pravidelně snášela 2 vejce denně mi není známo, obvykle 1 ráno. Počkejte, jestli se to srovná, nic nezkazíte když zadotujete vápník (minerály, drcené skořápky, grit…), případně vitamíny. Lukáš

  • Klára says:

    Dobrý den,
    měli jsme párek indických běžců a kachnička nedávno začala sedět na vejcích. Udělala si krásné hnízdo, ale bohužel mimo kachník ve volné přírodě za našimi humny. Kačer venku nocoval s ní a bohužel se mu to stalo osudným a nejspíš ho odnesl nějaký predátor. Teď však máme dilema, jestli kachničce pořídit nového kačera nebo počkat, až jestli něco vysedí. Máte nějaké zkušenosti z podobné situace?
    Děkuji za odpověď a váš čas.
    Klára

    • Lukáš says:

      Dobrý den, předně, zavírat, zavírat, zavírat! Kačírkovi už nepomůžete, ale kačce ano, pokud mohu radit, hnízdo zrušte a kačku na noc do kachníku, je jen otázkou času, než něco odnese i ji. A co nejdříve k ní nového kačírka. Pokud chcete malé, není problém aby zasedla ještě jednou, času je dost. Ale v kachníku, v bezpečí. Lukáš

  • Olga says:

    Dobrý den, mám přibližně půl roku 2 kačery indického běžce. Mohu k nim nyní pořídit kachnu? Může být jedna nebo rovnou dvě- aby vznikly páry?
    moc děkuji za odpověď
    Olga

  • Monika says:

    Dobrý den,jeden kačer mi už několik dní kulhá, posedává.Kdyz jsem ho chytila,má na jedné noze bouli v kloubu blány oproti nože druhé, zranění není vidět..Jinak zatím žere,ale nijak se to nelepsi a začal se stranit hejna.Poradite prosím co se dá dělat?

    • Lukáš says:

      Již jsem odpovídal níže, veškeré zdravotní problémy je vždy nejlepší řešit s veterinářem, který pacienta uvidí a může stanovit diagnózu, takto na dálku je to vždy jen hádání. Může to být naštíplé nebo zlomené, nebo nějaký zánět v kloubu. My jsme to samé řešili asi před dvěma lety u kačírka, naštíplá kost u prostředního kloubu na běháku. Zajeďte k veterináři, ať mu udělá RTG a pokud by tam byl i zánět (nateklé a horké), pak je třeba nasadit ATB, a klidový režim, ale na dohled ostatním, samotu špatně snášejí. Zlomeniny u ptáků se celkem dobře hojí, cca 2-3 týdny. Lukáš

  • Monika Kosová says:

    Dobrý den,jeden kačer mi už několik dní kulhá, posedává.Kdyz jsem ho chytila,má na jedné noze bouli v kloubu blány oproti nože druhé, zranění není vidět..Jinak zatím žere,ale nijak se to nelepsi a začal se stranit hejna.Poradite prosím co se dá děla?

    • Lukáš says:

      Dobrý den, veškeré zdravotní problémy je vždy nejlepší řešit s veterinářem, který pacienta uvidí a může stanovit diagnózu, takto na dálku je to vždy jen hádání. Může to být naštíplé nebo zlomené, nebo nějaký zánět v kloubu. My jsme to samé řešili asi před dvěma lety u kačírka, naštíplá kost u prostředního kloubu na běháku. Zajeďte k veterináři, ať mu udělá RTG a pokud by tam byl i zánět (nateklé a horké), pak je třeba nasadit ATB, a klidový režim, ale na dohled ostatním, samotu špatně snášejí. Zlomeniny u ptáků se celkem dobře hojí, cca 2-3 týdny. Lukáš

    • Martin says:

      Připojuji se k odpovědi, nedávno jsem řešil naprosto stejný problém. U veterináře jsem konzultoval tento problém a RTG není tak nutný protože by na něm nebylo patrné jestli tam nějaká zlomenina kloubních chrupavek a kůstek je.Dostal jsem medicínu (sladkou, Kačerovi chutnala)Meloxydyl 2x denně ,klid na lůžku v kachniku asi 1 týden a po 10 dnech zase běhal jako blázen.

      • Lukáš says:

        Díky Martine za vaši reakci, jsem rád, že tu po dlouhé době napsal své zkušenosti do diskuse i někdo jiný, tak to má být 🙂 Lukáš

  • Renata says:

    Snad to byl jen ten kačer,začala z ničeho nic až odpoledne.vody mají hodně,mají 3 jezírka a ještě ruzne misky s vodou.s veterinarem to není v téhle době jednoduché.ale dekuji

  • Renata says:

    Dobrý den,dneska nám jedna kačka začala sipat a namáhavé dýchá,z ničeho nic.koukali sme ji do krku,ale nic sme tam neviděli.Akorat ma na jazyku takový tvrdý povlak,to je normální?Nevíte co by ji mohlo být?děkuji za odpoved

    • Lukáš says:

      Dobrý den, může to být nějaký zánět, problém s plícemi, mohl ji taky jen trochu víc podachmat a přidusit kačer… ten tvrdý povlak na jazyku netuším, co by mohlo být, mají dost vody na pití? Každopádně takto na dálku je to vždy jen hádání, pokud by se to nelepšilo, je vždy nejjistější navštívit veterináře. Lukáš

  • Blažena Zappe says:

    Dobrý den,
    mám dvě kachničky staré 4 a 6 let. Před třemi roky jsem je musela kvůli stavbě baráku přestěhovat k rodičům. Ti měli své tři kačeny a jednoho kačera. Od té doby ale vůbec nenesou, přitom moje snášely i přes celou zimu a jedna je teprve dvouletá. Jedna kačenka umřela, jsou teď tedy 4 a jeden kačer. Pozemek je veliký, mají několik nádob na koupání které jim často (i několikrát denně) vyměnujeme. Jsou na první pohled zdravé a spokojené. Výběh suchý a čistý. také je tam několik slepiček rousné zakrslé které se taky toulají po zahradě (samozřejmě samostatně), krásné, zdravé. Výběh kde jsou zavřené přes noc mají tedy společný, slepice mají udělaný kurník a bydílko ve výšce, kachny mají různé košíky a stříšky na zemi, celý prostor ale není nijak oddělený.
    Nechceme odchovat kachňata (jen to ne!)ale vajíčka chceme. Nevíte v čem může být problém?
    A do jakého věku kačeny snášejí?
    A ještě jeden dotaz, napadne kachnu i kuna? Liška se sem totiž určitě nedostane a pták nehrozí. Jako dravec tedy asi zbývá jen kuna, pokud v okolí kuny nejsou, nebo velmi ojediněle, hrozí jim od nich nebezpečí?
    Děkuji
    Bláža

    • Lukáš says:

      Dobrý den Blaženo,
      vezmu to odzadu. Ano kuna může napadnout a usmrtit kachnu i slepici (prý ukousne hlavu a vysaje krev, naštěstí se nám to ještě nestalo), může i odnášet vajíčka. Kuna ale chodí v noci, takže nejlepší prevence je zavírání kachen na noc do zabezpečeného kachníku! Taky jsem slyšel teorii, že pokud je někde kuna, tak nezabíjí přímo v místě kde přebývá, ale chodí k sousedům a do okolí, zda je to pravda nemám vyzkoušené. Je taky možné, že vaše kačky snáší jinam, pokud nemají v kachníku klid a bezpečí, běžně si udělají nejaké schované hnízdo někde v zahradě, pod keřem a tak… zkuste prohledat pozemek, kde se vaše kačky pohybují. Často se setkávám s dotazem, že se někomu ztratila kachna, a pak ji najde sedět na hnízdě někde v zahradě, většinou skvěle ukrytém. Lukáš

      • Blažena Zappe says:

        Tenhle případ to bohužel není, to už samozřejmě známe, mamka je chová asi deset let, spíš déle. Jejich schovky jsou sice super tajné ale za 1. vidíme kde se motají, známe ta místa, koukáme. Ne, nezanášejí, prostě nenesou. Jo, zrovna včera jedno vejce bylo, je jich z těch 4 (dříve 5) kačen několik málo (fakt pár vajec) v brzkém jaře, jinak nic.

    • Lukáš says:

      Ještě se zeptám, čím kačky krmíte?

      • Blažena Zappe says:

        Hmmm, myslím, že dostávají zůzné zrní. Myslíte, že by to mohlo být tím, že nedostávají grabule pro nosnice?

        • Lukáš says:

          Mohlo by být, ve snáškovém období potřebují vydatnou stravu bohatou na proteiny a minerály (hl.vápník), představte si že to malé tělíčko den co den utvoří celé vejce, žloutek, bílek, skořápku… to je něco stojí. V zrní jako je pšenice, máte hlavně sacharidy a nic moc navíc, to jim vyváženou stravu určitě nezajistí. Je třeba zadotovat bílkoviny a vápník. My krmíme granule KACH2 a v období snášky přidáváme minerály (MIKROS) a snášejí bez problémů každý den.

        • Bláža says:

          Aha, tak to taky ne. Prý dostávají granule pro kachny a pro nosnice.

  • Marie says:

    Dobrý den, prosím o radu ke zdravotnímu stavu kačenky IB, Udělaly se jí na zobáku bělavé skvrny, zobák má horký a je malátná. Jde o nějakou infekci a čím jí vyléčit? děkuji.

  • Lucie says:

    Dobrý den, pořídili jsme chovný párek. Kachna už nese vejce, každé jinam. Sbiram je, aby je nerozslapali. Můžu je mít v lednici a potom jim je vrátit do hnízda? Nebo je lepší jim je sbírat a dávat do hnízda rovnou? Děkuji za radu.

    • Lukáš says:

      Dobrý den, pokud chcete líhnout kachňata, je dobré vejce vracet do hnízda v kachníku, aby si kachna zvykla snášet tam a ne okolo nebo venku. Vejce značte a postupně odebírejte ta nejstarší, než zasedne (předtím vybuduje velké hnízdo s prachovým peřím), snese ještě hodně vajec. Ve hnízdě pak nechte ta nejčerstvější, přiměřený počet (uvádí se že uhřeje max.10-12 vajec, ale podle mě i to je dost). A líhněte prosím s rozumem a promyslete, co s mladými běžci (tedy pokud je nejíte), běžců je na trhu spousta a často nekončí v dobrých podmínkách. Lukáš

      • Lucie says:

        Děkuji za radu, běžci budou na baštu a kachnicky na vajíčka. Máme malé děti co basti jen domácí maso. Jsou moc milí a děti se jich nebojí.

  • Vladislav says:

    V jakém stáří začne kachna snášet vejce?

  • Marek says:

    Dobrý deň, uvažujem o chove indických bežcov. Mám však na záhrade 3 rodiny včiel. Môže to byť pre IB problém?

    • Lukáš says:

      Dobrý den, naši IB včely vědomě nesezobnou, vědí že hrozí nějaké nebezpečí, občas najdu nějakou utopenou včelu u nich ve vodě, ale zatím nikdy se nám se včelami nic špatného nestalo. Ale zkušenost s chovem včel + IB nemám, mohl by být třeba problém když by se včely rojily… Lukáš

  • Dalibor says:

    Dalibor
    Dobrý den. Dotaz, je nutné v zimě na dřevěnou podlážku v kachniku přidávat tenký polystyren plus slámu, nebo stačí pouze sláma? Díky.

    • Lukáš says:

      Dobrý den,
      polystyren není nutný, stačí „vydatná“ suchá podestýlka, já dávám dospod dřevěné hobliny (dobře absorbují vlhkost) a přes to slámu/seno, cca obden načechrám a provzdušním, případně trochu dosypu, celé měním 1x za 14 dní. Lukáš

  • Štefan says:

    Zdravim. Som začiatočník v chove indických bežcov. Tento rok som si kúpil 5 kusov pravdepodobne sú všetky z jedného liahnutia. Mám 2 kačky a 3 kacerov. Keď chcem aby som mal ďalšie káčatka potrebujem káčera z iného chovu alebo to nevadí že kačka a káčer sú z jedného hniezda.

Napsat komentář: Zvláštní chování kačenky Zrušit odpověď na komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *