Diskuze

Diskuze o indických běžcích

Přidat nový komentář »
  • Soužití kačerů says:

    Dobrý den,
    chovám tři IB – dva kačery (Pinďu a Dana) a kachnu (Moniku) ;).. včera jsem zpozoroval, že se mi kačeři mezi sebou perou. Dnes už má Pinďa značně prořídlé opeření na krku. Máte s tím nějakou zkušenost? Myslel jsem,že se kačeři snesou. Nebo mají jen ponorkovou nemoc,protože jsou na menším placu, z důvodu zimy a sněhu všude kolem? Nechci žádného z nich hned posílat do mražáku, chovám je pro radost a proti slimákům… Děkuji za odpověď. JB

    • Jak je psáno níže, ideální je chovat pár, tedy kachnu a kačera, jinak se samozřejmě kluci perou o holku, shazují se při pojímání, třeba za krk a pak jsou na krku bez peří, někdy až do krve oškubaní. Trpí i kachna, kačeři se na ní pojímají oba, prostě ji mordují a předhání se, kdo zvítězí. Kachna to samozřejmě odnáší. doporučuji dát pryč kačera nebo kachnu. RB

  • Prodej says:

    Dobrý den, chtěla bych se zeptat zda prodáváte i starší cca roční běžce? Jestli ano zda by byl možný odběr koncem března a za jakou cenu? Děkuji Hošťálková

  • rozmnozovani says:

    Zdravím, mám otázku.Aktualně chovame 2 běžce- samce a samici.Samec ma jednu nozicku slabsi a obcas tezko chodi.Myslite ze se bude moci rozmnozovat I pres jeho handicap?

    • Na rybníku by to asi zvládl, pokud ale není vodní plocha, tak těžko. Ale běžci jsou čiperní, uvidíte. Když to nevidím na vlastní oči, těžko můžu posoudit:). RB

  • Běžci jen na jednu sezónu says:

    Dobrý den pane inženýre, máme chalupu, kde trávíme čas pouze půl roku (jaro až začátek podzimu). Je možné pořídit si zjara 2 běžce – mláďata a již na podzim je zabít a zkonzumovat? Budou žrát slimáky i mláďata? Odkdy začíná mladá kachna snášet vejce?
    Děkuji.

    • Možné je všechno, ale k likvidaci slimáků potřebuje indický běžec čas. Je třeba najít a vybrat všechna vývojová stádia slimáků, a to běžec nestačí určitě za pár měsíců. Také počítejte s tím, že se běžci musí seznámit s okolím, že je musíte na noc zavřít, jinak vám je zejména na chalupě sežere nebo odnese škodná. Vejce snáší indický běžec až druhým rokem. Zabít a sníst je samozřejmě můžete, maso mají vynikající, ale jeden běžec = porce pro jednoho až dva lidi. RB

  • Papů says:

    Dobrý den, máte úžasné stránky a závidím Vám Vaše znalosti o těchto krasavcích. Chtěla bych se zeptat, kde se dají sehnat krmné směsi, které zde doporučujete? Třeba na internetu nebo někde v kamenných prodejnách. U nás se prodávají akorát obiloviny atd…

    Děkuji Vám za jakoukoli odpověď, Pavla K.

    • Nevím, odkud jste, osobně beru směsi od Krmné směsi Kvídera. Krmení dovezou až domů:). RB

      • Papů says:

        Mě právě zmátlo, že doporučujete KCH1 a tam je psané, že je to pro kachňata staré do 22 dnů… Tak v tom mám teď trochu nejasno…

        • VKCH1 je pro kachňata do 22 dnů stáří, někdy je označováno jako KCH1, pak je až do konce výkrmu VKCH2, někdy KCH2 a někdy ještě úplně jinak označeno. To je nejednotnost označování výrobci. Musíte se ptát, pro koho je nabízená směs určena. Dříve byly názvy směsí jednotné pro konkrétní kategorii, ted v tom všichni dělají zmatek. Pro chovné kachny jsou pak směsi pro období reprodukčního klidu, pro kachny ve snášce atd. RB

  • kachny a užitková zahrada says:

    Dobrý den, prosím o ujasnění…
    Pěstuji i na prodej zeleninu v BIO kvalitě, hlavně různé druhy salátů a špenátů. Kačenky by mi zlikvidovaly i úrodu? (nejen nenáviděné slimáky?) 🙂

  • parenie says:

    Dobry den, mam dve kacicky, v maji budu mat rok, uz som nasla dake vajcia, ale co ma zarazilo, vo vode sa paria, je to normalne, alebo mam samca a samicu?
    Dakujem

    • Mrkněte dolů na odpověď „změna pohlaví“, možná se vám to přihodilo. Možná po sobě kachny jen tak zvaně lezou, což se stává i u jiných druhů zvířat v době páření. Nebo máte prostě párek indických běžců, ale to vám takhle od stolu opravdu neřeknu:). RB

      • parenie says:

        Tak zahada je vyriesena, boli dve vajcia naraz.Dievcata sa asi len chceli vyjadrit k nasemu referendu… 🙂

  • DOTAZ K CENE says:

    DOBRÝ DEN, ZAJIMALA BY ME CENA JEDNOHO KUSU.

  • Zdeněk Foltýn says:

    Chtěl bych se zeptat, zda kachny mimo slimáky nepožírají ještě na zahradě zeleninu, jako je např. okurka, rajče a pod.
    Případně zda se nepustí do okrasných květin.
    Děkuji za odpověď

    • Samozřejmě vše křehké jako je například salát kachny sežerou, chutná jim to:). Tomu nezabráníte, pokud je pustíte na volno po zahradě. Květin si nevšimnou. RB

  • OPLOCENÁ ZAHRADA says:

    Dobrý den, pročítám Vaše stránky a musím konstatovat, že jsou velmi čtivé, přehledné…zkrátka vydařené. Obzvlášť pro nás laiky. My chováme na louce tak akorát kravky 🙂 .
    Co jsem se nedočetla nebo nepostřehla: musí být výběh zcela oplocen? Máme zahradu as 1500m2. Částečně sušíme, částečně trávu pravidelně sečeme. Zahrada je však otevřena do luk. Drží se běžci svého zázemí u chovatele nebo „zdrhnou“ a už se nevrátí. Musí být zahrada oplocená nebo se drží u kachníku a mohou být i na otevřeném sadě. Popř. na jakou vzdálenost si troufnou. Děkuji a přeji mnoho chovatelských úspěchů všem. Jitka Štěpánová

    • Běžci, pokud jsou na místo, kde bydlí, zvyklí, drží se doma podobně jako slepice. Navíc, pokud tam mají vodu a žrádlo, drží se kolem a není s nimi problém. Problém může nastat jedině tehdy, když vám je někdo ukradne. Jak všude upozorňuji, určitě je zavírejte na noc do kachníku, jinak o ně přijdete. Odnese je liška, zakousne kuna nebo ukradne soused!:). RB

  • dobry den mam problém mam dve kachny nebo kacery ale nevim jak poznam kacenku od kačera mam je mesic jeden je sedivejsi adruhy bilo hnedy ale nevim co jecoma na krku krouzek dekuji za odpověď jsou krasny mam vice zvirat ale tady sem nikde nenasla na vebu jak to poznam

    • Je to jednoduché, kachna hlasitě káchá a kačer jen jako by sípe. Píšu o tom na několika místech této diskuze:). Navíc má kačer kačírek, což je zatočené peříčko na ocase, kostřeci. Kachna ho nemá. Kačer má zelenavý zobák, kachna ne. RB

  • změna pohlaví says:

    Dobrý den, chtěl bych se zeptat jestli se kachna muže změnit v kačera. Máme (teď) 2 kačery a jednu kachnu. Když jsme je pořídili byli všichni stejný potom se jeden kačer začal výrazně vybarvovat ale ten druhý ne a vypadal jako kachna. Po nějaké domě mu ale narostl kačírek. Podobný případ jsme měli i u slepice. děkuji za odpověď

    • Změna pohlaví u tohoto druhu kachen je skutečně popisována v zahraniční literatuře. Sám jsem se s tím nesetkal, ale zdroje uvádějí, že se kachna, pouze kachna, může navenek proměnit v kačera. To znamená, že jí na ocase naroste zakroucené peříčko, tak zvaný kačírek, kachna změní peří do šatu kačera. Je to však jen proměna navenek, zřejmě způsobená působením hormonů, a takoví jedinci nemají schopnost dalšího rozmnožování. RB

  • Dotaz says:

    Na podzim jsem našim kačkám (pstruhová.černá.stříbrná,hnědá)kroužkované vyměnila kačera(stříbrný)kroužkovaný a kupodivu mezi holkama vznikla alfa semice(stříbrná)kterou zbožńuje také kačer.A tady mé obavy,zda bude stejně výkoný jako náš předchozí a přijme i ostatní až přijde jeho čas.Máme kačky nejen na okrasu,ale uspěšně nám vyvadějí mladé.Předem děkuji za odpověd.

    • Nebojte, kačeři jsou výkonní a zvládnou až pět kachen. Problém je jen v logistice, oddělování kachen od sebe, protože pak hrozí snášení do jednoho hnzda,, překulování vajec a podobně, o čemž píši v diskuzi a ve zkušenostech s chovem jinde. Začátečníkům vždy doporučuji k chovu pár, ale vy s chovem asi zkušenosti máte. Nemusíte se bát, kačer bude pojímat všechny kachny. Stříbrné běžce máte odkud, prosím? Rád bych s Vámi třeba vyměnil pro změnu krve, je těžké je sehnat, pokud byste měli zájem. RB

      • Dotaz says:

        Moc děkuji za rychlou odpověd.Moc zkušenosti ještě nemám mám je teprve 3rokem.Daří se mi je odchovat přirozeně a přebytek vajec dávám pro velký zájem do líhně.A naše barevnos kačenek je proto,že se každému členu naší rodiny zamlouvá jiná barva.Stříbrnou kačenku mám z Prahy přivezená z Německa a kačera od Litomyšle z Anglie.Pokud se zadaří budu ráda,jen jsem trochu z ruky.Vysočina-okr.Havlíčkuv Brod.Mužu vám poslat třeba fotky.Mazurková

  • Dotaz na prodej says:

    Dobrý den, chtěla jsem se zeptat zda nevíte,kde v Jihomoravském kraji, v okolí Brna by se dali koupit indičtí běžci ? Díky za kontakt. Zdraví Kosovi.

Napsat komentář: zábava Zrušit odpověď na komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *