Diskuze

Diskuze o indických běžcích

Přidat nový komentář »
  • Kateřina Slezáková says:

    Dobrý den, dnes jsme k naší kachně pořídili dvě malá kachňátka. Jakmile jsme je vypustili a všimli si kachny, hned ťapkali k ní, ona je však začala napadat. Dají se nějak časem do kupy nebo je kachna nepřijme a budou po zahradě živořit odděleně? Děkuji za odpověď, hezký den.

    • Dobrý den, těžko říct, většinou se časem seznámí a zvyknou si na sebe. Jak jsou kachňata stará? Pokud jsou moc malá, potřebují teplo, hlavně přes noc, aby je kachna zahřívala, pokud nebude, je to problém. Pak by bylo potřeba svítit jim žárovkou. Lukáš

  • Ivet says:

    Dobrý deň! Máme 6 týždňové káčatá IB. Neviem, či je to normálne počas rastu, ale oni sú skôr „sedci“ ako bežci. Behajú troška a hoci majú veľký priestor, pohybujú sa na cca 6 m2, kde majú vodu a jedlo. Je to v poriadku, že mláďatá sú menej aktívne?

    • Dobrý den, kolem 6 týdnů přepeřují a častěji posedávají, ve velkém horku také nejsou moc aktivní. Může to být tím. Pozorujte je, pokud by se to nějak horšilo – vet. Lukáš

  • heitlová says:

    dobrý den prosím o radu kachna nám začala kuhat na nohu je zatím ve výběhu s mladýma co vyseděla poradíte co se ji mohlo stát děkuji

    • Dobrý den, těžko radit takto na dálku, mohla jen špatně došlápnout, dostat žihadlo, prasklý otlak… Předně nohu prohlédněte, jestli tam nemá třeba něco zapíchlého, nebo jestli tam nemá horký otok (zánět), pak by to chtělo veta a ATB. Často se stává že kulhají krátkodobě a rychle se to samo spraví. Lukáš

  • Slama says:

    Dobrý deň chcem sa opýtať ako sa dá pomôcť kačke keď sa dusí slimákom? Zobrala veľa naraz a žiaľ pred očami dosť rýchlo zdochla veľmi ma to rozhodilo máme IB ešte len mesiac a ostala nám teraz len jedna Chuderka hľadá tu druhu môže ostať sama alebo treba zaobstarať ku nej ďalšiu ?

    • Dobrý den, k té osamocené určitě pořiďte co nejdříve parťáka, samota jim nesvědčí. Je důležité, aby měli k dispozici dostatek vody, aby mohli slimáky zapíjet. Jak pomoci když už se dusí nevím, nikdy se nám to zatím bohudík nestalo, ale prý je to velmi rychlé. Asi nějak zkusit uvolnit (zprůchodnit) krk + vodu. Lukáš

    • Petronela says:

      Dobrý deň, stalo sa mi to isté, kačicky mám doma iba týždeň a dve už uhynuli. Behom chvíle, keď čítam vaš príspevok tak zrejme aj u nás to bolo spôsobené slimákov, pritom vody majú dosť. Teraz sa ich bojím aj vypustiť, majú iba 4-5 týždňov, bojím sa, že sa to zopakuje. Od akého veku je vhodné ich vypustiť aby sa kŕmili slimakmi? Vďaka

      • Petronelo, těžko říct, mě se to naštěstí nikdy nestalo a měli jsme kachňata od vylíhnutí v zahradě, kde lovila slimáky od malička. V 5 týdnech už jsou velká téměř jako dospělé kachny. Domnívám se, že tam může hrát roli i to, zda jsou z přirozeného odchovu nebo z líhně. V přirozeném odchovu je to máma zřejmě naučí. Máte je z líhně nebo z přirozeného odchovu? Lukáš

  • Jana says:

    Dobrý den, prosím o radu.nejsem nováčkem v této diskuzi, sleduji rady, nápady.Sem tam se staně,že člověk neví…
    Mám párek běžců.psali jsme si, že je lepší ještě jednu kačku.Tu jsem konečně pořídila.Je přibližně ve stejném staří, takže dospěláci.První den venku proběhl docela v klidu.V kachníku jsem ale pro jistotu oddělila kačera.Noc proběhla v klidu a já je v euforií jak se zadařilo vypustila spolu ven.
    Bylo to jako v mateř. školce.Samé, kšá, pořád jsem mezi ně musela chodit.Běhali sice spolu ale kačer neustále vyjížděl na novou kačku, štípal ji.Dokonce poprvé se nám je nepodařilo ani zahnat do kachníku. Celou noc běhali po zahradě.Hlídali je dva psi, dvě kočky a my skoro nespali…
    Třetí den všichni na noc v kachníku, ale ráno už zase kačer kačku usurpoval.Podařilo se nám ho chytit a je pod proutěným poklopem s vodou . Kačky ho okukují, poklop má velká oka, takže není nijak utiskován.
    Mohu udělat něco jiného.?Samozřejmě, nevím co bude až ho pustí.
    Děkuji za informaci.

    • Dobrý den, vztahy v hejnu bývají různé a neexistuje na ně jediný správný recept, i běžci mají své osobnosti a nátury 🙂 chce to pozorovat a zkoušet… Obvykle se během pár dní srovnají. Pokud je to jen občasné štípání a vyjíždění, tak je nechte, on kačer jen ukazuje že on je kápo všeho. Zasahovat doporučuji až v případě, že by se to nějak dramaticky stupňovalo a vyloženě by jí ubližoval. Lukáš

  • Martin says:

    Dobry den.
    Vyliahli sa nam kacicky, maju 4-5 dni. Urobili sme im vybeh pod pristreskom na slame, kde maju pristup priamo z kachnika. Chcem sa opytat, ze kedy ich mozeme vypustit von? Docital som sa, ze im nemusi prospiet mokra trava. Je to ine v pripade, ze ich pustim k vode? Od priblizne kolkych dni sa mozu kupat? Viem, ze im treba zabezpecit podmienky na to, aby mohli vyjst z vody, ale je to iny pripad ked budu mokre po kupani a ked budu mokre od mokrej travy?
    Zaroven jedna kacka, ktora zacala prva sediet a aj to vzdala tyzden pred koncom (zo zaciatku postupne zacali sediet dve naraz na jednom hniezde), vcera rano mlade napadla. Neviem ci som sa rozhodol dobre, ale ked bolo vyliahnute prve kaciatko, dal som ju do susedneho kachnika oddeleneho len zajacim pletivom. Rano som ich pustil k sebe a ona zobakom zautocila na mlade.
    Za odpovede vopred dakujem.

    • Dobrý den, ven je můžete pustit prakticky hned, pokud jim tam nebude hrozit nějaké nebezpečí. Mokrá tráva je nebezpečná hlavně vysoká, kde se kachně může urousat a ztratit a nastydnout. I k vodě je můžete pustit (cca po týdnu), umí plavat od malička, jen je potřeba zajistit pohodlný výlez z nádoby. Pokud mu bude chladno, tak si vyleze a osuší se, to se mu v té trávě nemusí podařit. Venku je teď horko, takže je třeba jim zajistit i pohodlný přístup na místo se stínem. Oni si prostě dojdou tam, kde jim to bude vyhovovat, jen jim v tom nesmí nic bránit, kachňata jsou zpočátku malinká a různé překážky (např.i tu mokrou trávu) nemusí zdolat. Druhá kačka na ně útočí, protože je považuje za cizí. Pokud je to jen občasné ďobnutí, tak to není nic vážného, ale pokud by jim ubližovala, tak ji na čas oddělte, dokud kachňata nepovyrostou, časem se to obvykle srovná. Držím palce. Lukáš

  • Gabriela says:

    Dobrý den, tak na základě vaší rady jsem dnes vejce prosvítila a byly neoplozená, tak jsem je vyhodila. (byly jen 4 a jedno už puklé – pukavec), ale na dně jsem našla napůl vylíhlé káče, zřejmě ušlapané a dnes dopoledne – vylíhla se 2 káčátka – to 2.až 5-tý den po prvním, jsem našla i to druhé ušlapané v kachníku – mrtvé :-(. Teď jsem se zde dočetla, že vejce krade i straka…a já si říkala, kam ostatní vejce zmizela. Snesly asi 13 a á napočítala i s pukavci a vylíhnutými 8.Máme tu spoustu strak i vrán. Ještě bych se chtěla zepat, za jak dlouho mohu kachny s káčetem vypustit do zahrady? dnes má 9 dnů.

    • Dobrý den,
      to mě mrzí, že se líhnutí nezdařilo, bohužel i to se může stát. To 9tidenní kachně můžete klidně pustit, jen pozor na vysokou mokrou trávu, hlubokou vodu ze které by nemohlo vylézt a případně dát pozor aby na něj neútočil kačer. Hodně štěstí. Lukáš

  • Kamila says:

    Dobrý den,mám 2 páry běžců. Kacenky zasedly obě na jedno hnízdo. Už sedí 16 dní,V hnízdě 14 vajec.Dnes k večeru 2 vejce venku z hnízda a v hnízdě pouze 3 vejce.Mohly ony samy zlikvidovat snůžku,nebo je pravděpodobnější kuna?

    • Dobrý den, bohužel pravděpodobně nějaká škodná, ale nemusí to být nutně kuna, nám třeba kradly vejce straky, normálně si pro ně chodily až do kachníku 🙁 Prý to může dělat i ježek, potkan… Lukáš

  • Andrea says:

    Dobrý den,
    máme druhý rok IB. 1.5. zasedla první kachna, o něco dýl druhá kachna. Je šance, že se ještě vylíhnou mladý? Už je to dlouhá doba, sedí poctivě a maj plný hnízda vajec.
    Děkuji za odpověď A.

    • Dobrý den,
      od 1.5. je to už fakt dlouhá doba, zkuste je poslechnout, příp.prosvítit. Kolik mají v hnízdě vajec? Možná blbý dotaz, ale máte kačera? 🙂 Lukáš

      • Andrea says:

        Celkem 20 vajec je v hnizdech. Právě, že stále chladí a zahřívají, hnízda si brání a hlidaji. Máme 2 holky a kluka 😀 Loni vysedely 3 kachňata. Ráno poslechnu jak vybehnou z kachniku.

        • Dobrý den, 20 vajec je hodně, mají pak problém s tím to uhřát, ale může to být způsobeno třeba i nízkou oplozeností, těžko říct…

  • Gabriela says:

    Dobrý den, jsem vděčna za vaše poradenství a dnes se chci zeptat (nikde jsem zatím nedohledala), mám 3 kachny IB,(měla jsem 3 kačery, ale byli hrubí k jedné kachně, tak 2 šli pryč a zůstal 1, poté hned kachny zasedly na vejce) snesly asi 12 vajec. Po 28 dnech se vylíhlo 1 káčátko a další nic, kachny stále sedí na vejcích, ale už je to 5.den a stále nic víc :-O. Myslíte, že se ještě něco vylíhne? Děkuji

    • Dobrý den, kachňata se obvykle líhnou v rozmezí 1-3 dní, 5 dní už je dost, ale není to ještě úplně ztracené. Kačka si stejně sama rozhodne, kdy sleze. Až se kačka půjde napít, zkuste je opatrně poslechnout, jestli ťukají, případně prosvítit. Dejte vědět. Lukáš

  • Martin says:

    Dobry den. Dna 17.5.2021 som pisal otazku do tejto diskusie. Nadviazem na nu.

    Na vajickach nam sedeli kacky uz priblizne 3 tyzdne. Poslednu dobu som sledoval, ze sa velmi dlhu dobu (aj vyse hodiny a pol) zdrzuju vonku. Parkrat som ich bol zahnat do kachnika a sadli na vajicka. Od vcera, co su presne 3 tyzdne od kedy zacali sediet, jedna stratila zaujem o sedenie (ta, ktora zasadla prva) a uz sa zdrziava len von. Po tom, ako som ich zatvoril do kachnika, sadla uz len jedna a ta druha tam uz len postavala, tak som ju pustil von.
    Dnes rano boli opat vyse hodiny a pol von, tak som zahnal dnu len tu, ktora sedela vcera. Bol som skontrolovat, sedi na vajickach.
    Mam to robit tymto sposobom? Co odporucate?

    Dakujem.

    • Dobrý den,
      doporučoval bych nechat to co nejvíc na přírodě, kačky nejlépe vědí co dělat a vajíčka krom zahřívání i zchlazují. Čím víc do toho člověk zasahuje a stresuje je, tím hůř. Nechte to na nich. Pokud je budou chtít vysedět, tak s nimi nehnete, pokud ne, tak s tím taky nic nenaděláte… Lukáš

      • Martin says:

        Dakujem za odpoved. Mam vsak dalsiu otazku. Vyliahli sa nam kacicky, maju 3-4 dni. Urobili sme im vybeh pod pristreskom na slame, kde maju pristup priamo z kachniku. Chcem sa opytat, ze kedy ich mozeme vypustit von? Docital som sa, ze im nemusi prospiet mokra trava. Je to ine v pripade, ze ich pustim k vode? Od priblizne kolkych dni sa mozu kupat? Viem, ze im treba zabezpecit podmienky na to, aby mohli vyjst z vody, ale je to iny pripad ked budu mokre po kupeli a ked budu mokre od mokrej travy?
        Zaroven ta kacka, ktora zacala prva sediet a aj to vzdala tyzden pred koncom, dnes rano mlade napadla. Neviem ci som sa rozhodol dobre, ale ked bolo vyliahnute prve kaciatko, dal som ju do susedneho kachniku oddeleneho len zajacim pletivom. Rano som ich pustil k sebe a ona zobakom zautocila na mlade. Dakujem za cenne rady.

  • Tweety0602 says:

    Dobrý den,
    kačky normálně krásně snášely a najednou již třetí den ani jedno vejce, ale jako od žádné :/ Mám 6 kačen a nenese žádná. Kde může být problém, Prolezla jsem celý pozemek, zda nesnášejí někam jinam, ale nic jsem nikde nenašla. Ani skořápku. Děkuji

    • Dobrý den, příčin může být více, napadá mě třeba:
      – krmení, nedostatek bílkovin (čím krmíte?)
      – stres (změna prostředí, něco nového?)
      – nemoc
      – něco vám vejce krade (kuna, straka…)
      Lukáš

      • Tweety0602 says:

        Krmím kupovanou směsí, plus jim dávám brambory, zelené (okurka, listy,..), naklíčená pšenice. Jo a přidávám jim ještě Plastin. Krmím vlastně několik let pořád stejně.
        Stres nemají, nemají z čeho. Nemoc, jaká 🙁 jsou odčervené, nikde jim nic neteče, nepajdají, žerou jak mají, pijou taky. Apatické nejsou….. Vejce nejsou ani ráno v kachníku, kde dříve byla 🙁
        No možná to bude ale počasím, všimla jsem si že když se na noc ochlazuje tak nenesou a teď u nás je ráno 4-8st.

  • Eva says:

    Dobrý den. Můžete prosím poradit, jak poznáme kačenu od kačera po vylíhnutí? Sedí nám kačena na vajíčkách a obáváme se, že pak nepoznáme co to je. Děkuji za odpověď.

    • Dobrý den,
      pohlaví se dá bezpečně rozeznat až cca od 6 týdnů věku, proto také zodpovědní chovatelé neprodávají kachňata dříve. Nejjistější je určení podle hlasu, kačenky hlasitě kvákají, kačeři jen tak tiše sípou. V pozdějším věku pak třeba podle stavby těla, zbarvení, zakrouceného pírka na ocase kačerů (tzv.kačírek). Lukáš

  • otazka says:

    dobrý den nas kacer ma na zobaku dieru asi 5 milimetrov mozem sa opytat co s tym mame robit ? po nasej ulici pobehuje kuna a nasej kace zobrala vajicka a kacka je strasne vzstresovana poradili by ste mi prosim aj ohladom toha dakujem.

    • Dobrý den,
      v případě zdravotního problému je vždy nejlepší navštívit veterináře. Zobák by se mu měl zahojit, ale sledujte to, pokud by se to horšilo, např.zanítilo apod. tak určitě veterináře.
      Rada ohledně kuny je jednoduchá, kuny obvykle chodí v noci, takže zavírat kačky na noc do bezpečného kachníku a nikdy nenechat kačku sedět na hnízdě mimo kachník. Pokud by se kuna objevila i ve dne, pak třeba zkusit nějakou elektrickou nebo pachovou plašičku, ale osobní zkušenost s tím nemám. Lukáš

Napsat komentář: zábava Zrušit odpověď na komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *