Diskuze

Diskuze o indických běžcích

Přidat nový komentář »
  • Hnízdo says:

    Dobrý den, jak by prosím mělo vypadat hnízdo, kde by kachna mohla sedět na vejcích? Měla by to být spíš uzavřená kukaň, nebo začne kachna sedět i přímo v kachníku ? Naše 1 kachna a 3 kačeři mají k dispozici bednu o velikosti cca 0,8 x 1,2 m, kde pouze nocují, myslíte, že tam může kachna vysedět mladé ? Zdraví Martin

    • hnízdo says:

      Indickým běžcům stačí líska nebo kartonová krabice od zeleniny, co se v supermarketu vyhazuje, velikosti 40×30 cm. Umístíte ji v rohu kachníku, vystelete a o další se postará kachna sama. Po vylíhnutí se snadno zlikviduje a nemusí se čistit. Jinak pokud se jedná o kachník se snáškovými hnízdy, ty mohou mít půdorys úplně stejný s výškou cca 30 cm. Pokud máte kachen více, doporučuji je oddělit, protože jinak si lezou do hnízd, překulují vejce a pak z toho není nic nebo dvě, tři kachňata, o která se kachny přetahují. Navíc se jedny kachňata vylíhnou většinou dříve a pak leze kachna, co sedí a nemá mladé za těmi, co se vylíhla a její vejce zastydnou. Zkrátka běžce oddělit:). RB

      • kachňata jsou na světě says:

        Dobrý den, děkuji za radu.
        Hnízdo jsme udělali z krabice a odchov se podařil. Akorát první večer jsem musel hnízdo z boudy vyndat a dát ho dovnitř až poté, co kachny zalezly, protože se bály. Hnízdo jsme vystlali slámou, nechali v něm 10 vajíček a kachna na nich asi za týden začala sedět. Dost jsme se obávali, že ze snůšky nic nebude, protože si každé ráno udělala třeba i hodinovou procházku a v tom chladnu musely vajíčka dost vystydnout, ale asi dobře věděla, co má dělat, neboť se před 10 dny vylíhlo 7 mladých, naštěstí už do teplého počasí. Zbylá tři vajíčka byla také plná, ale nodolíhla se. Z jednoho dokonce „koukal“ zobáček. Zjistil jsem to ale bohužel pozdě, kachna už na vejcích neseděla a ta byla prochladlá.
        S pozdravem, Martin

  • Kulhání says:

    Dobrý den, chtěla jsem se zeptat mám 9 kaček a jedna z nich začala kulhat a ze spodní strany běháku jsem objevila hrčku která je taková strupovitá je to jako by na koubu běháku.

    • Kulhání says:

      Kulhání běžce určitě nezpůsobila „hrčka“ na spodní straně běháku. To je téměř na 100% výrůstek, který se dělá kachnám chovaných bez přístupu na vodní plochu. Je to takový mozol právě z pohybu na souši. Kulhání má určitě jinou příčinu. Kachnu oddělte na několik dní, dejte ji do omezeného prostoru a většinou se to upraví samo. R. Beneš

  • Elektrický ohradník says:

    Ahoj, chtěl bych se zeptat, jestli běžci nějak interagují s elektrickým ohradníkem. Máme na zahradě koně a kozu, které vymezujeme právě ohradníkem a byl bych docela nerad, kdyby to kachny nějak poškozovalo. Máte s tím někdo zkušenost?
    Zdraví

    Adam

    • Nebojte, kachny si zvyknou i na ohradník. Samozřejmě dostanou ránu, ale příště si dají pozor podobně jako ovce nebo koza. V Holandsku nebo i jinde jsou na vodě ohradníky v místech, kde je vysazena zeleň, aby tam právě vodní ptáci, v tomto případě indičtí běžci:), nemohli. R. Beneš

  • odchov says:

    Chci se vás pane Ing. Radku Beneši zeptat na několik věcí

    1)Kolik vajíček dáváte pod kachnu?
    2)Děláte to taky tak,že vajíčka sbíráte a až přestane snášet tak jí na ně nasadíte?A po jak dlouhé prodlevě bych jí měl nasadit?

    Předem díky za odpověď

    • Pod kachnu dávám cca 13 vajec, záleží na tom, jak je velká. Vajíčka si čísluji a nechávám vždy těch 13 a nejstarší postupně odebírám. Až kachna pustí prachové peří, přestane snášet, zasedne:). Radek B.

  • Dobrý den,
    prosím, nemáte někdo zkušenost s káčaty z líhně. Nasadila jsem vajíčka. Dodržuji teplotu, vlhkost a v den, kdy jsem je již měla přestat otáčet, se už jedno vyklubalo. Ostatní se teprve začínají klubat. Tomu uspěchanému se rozjíždějí nožky.Ale jinak se má čile k světu. S kuřaty jsem takový problém neměla. Předem Vám děkuji za radu, kde jsem udělala chybu. Mirka

    • Je potřeba dodržovat teplotu, vejce otáčet a dodržovat pravidla líhnutí. Je možné, že byla teplota nižší nebo vyšší, příčin může být několik. Ale pokud se rozjíždějí nožky jen jednomu, nic se neděje:), v přírodě se také všechno nepodaří na 100%:). Ty nohy se obvykle spraví. R. Beneš

  • běžec srnčí says:

    Je běžec srnčí menší než ostatní typy běžců? Uvažuji o pořízení běžců na zahradu ,jen tak pro radost. Z toho co jsem o nich zatím zjistila jim asi bude lépe ve složní kačer a dvě kačky (než jen kačer a kačka) a tak byh radši menší variantu ve víc kusech. Díky Šárka

  • Nemocné oči kachny says:

    Dnes jsem zjistila, že jeden kačer má zanícené oči. Nemáte někdo zkušenost jak to léčit? Začalsestranit ostatních kachen a to nikdy nesvědčí o ničem dobrém. Děkuji za radu.

    • Zanícení může být způsobeno zarostlým pírkem směrem do oka, opatrně to zkontrolujte. Je také důležité, aby běžci mohli do nádoby s vodou, kterou je potřeba pravidelně vyměňovat, ponořit celou hlavu včetně očí. Jinak právě mohou trpět nemocemi očí, zobák je hrubý, nehladký a podobně.

  • husokachny says:

    Jak rozeznat z husokachen kacera a kacenu.V loni jsem zakoupila a chtela bych si nechat na chov.dekuji divisova

  • Od jakého věku kachny snáší vejce? says:

    Dobrý den,

    ráda bych Vás poprosila o zodpovězení dotazu, neboť jsem našla Vaše stránky a koukám, že v běžcích se opravdu vyznáte :). Chtěla jsem se zeptat od jakého věku je možné čekat snášku vajíček? Máme páreček divoce zbarvených a mají cca.8 měsíců. Pravidelně jim kontroluji budku a zatím se nám tam žádné vajíčko neobjevilo. Jsou zatím ještě mladí na snášku, nebo je třeba jim dát podkládku jako slepičkám??
    Abych řekla pravdu, tak je máme spíše jako domácí miláčky, neboť nás těší jejich pomoc a přítomnost na zahradě. Ale spoustu našich sousedů by o běžce také mělo zájem. My jsme si je dovezli z Jižních Čech a tady u nás v Moravskoslezském kraji jich moc není :).

    Moc Vám děkuji za odpověď. S pozdravem Iva 🙂

  • Nezničí nám zahradu??? says:

    Dobrý den.Přemýšlíme o pořízení 2ks běžců nejspíše stejného pohlaví na likvidaci plžů.Mám ale strach aby nám nezničily výkaly celou zahradu.Děkuji.Alena

    • Indický běžec je lehké plemeno, konstitucí drobné, a pokud budou jen dva běžci, výkaly ani neuvidíte. Opravdu se nemusíte bát. Samozřejmě trus produkují, ale není to u dvou kusů nic, co byste potkávali na každém kroku. Jen u zdroje vody to bude viditelně rozčvachtané, pokálené a v kachníku či kolem místa, kde budou mít žrádlo, ale jinak v zahradě to ani neuvidíte a spíše to trávníku prospěje. Alespoň taková je moje zkušenost s běžci v okrasné zahradě.

  • chov says:

    Dobrý den,
    * můžu křížit modrého kačera a kačeny modrožlutě divoké??? mám je na maso, okrasu a vejce.
    * mám zkusit jestli bude kačena sedět nebo rovnou vejce dát do líhně?
    * Co by jste mi doporučil do jezírka??? měli tam plachtu s oky ale po měsíci byla děravá – je lepší mít celé dno vyskládané kameny?
    * Jak to děláte v zimě když je více jak -8stupňů??? moji chcou být venku, ale po 10min začnou kulhat a lehat ale domů nejdou (je tam tma)
    * jak se snáší běžec u husou???

    • chov says:

      pokud je máte na maso, vejce, pak můžete křížit cokoli, ale neprodávejte je, protože pak jsou chovatelé překvapení, co se jim vylíhne, když si od vás vezmou běžce na chov. Zkusit můžete všechno, kachna si sedne, má-li k tomu podmínky – klid, samostatné hnízdo a má zachovaný pud sezení na vejcích. Některé mají, jiné ne. Nevím, jaké jezírko máte? Prodává se ale folie s nalepenými kamínky, ta by byla asi dobrá. V zimě jsou na omezeném výběhu, abych je měl pod kontrolou a s přístupem do kachníku výběh má odpočinkovou zakrytou část se suchou podestýlkou a voda a krmení je blízko sebe. Ta jsou venku i při minus 20 stupních a v pohodě. Běžec musí mít sucho pod nohama při odpočinku, to je zásadní věc pro jeho zdraví. S husou je chovám, ale v době páření odděleně.

  • chovat says:

    Dobrý den chtěl bych se zeptat jestli by se dalo chovat indického běžce na zahradě 373 m2 z malím jezírkem děkuji za odpověd.

    • chovat says:

      Určitě ano, s jezírkem ideál. Obecně jaký prostor jim poskytnete, na takovém je budete chovat. Na hodně malém prostoru udělají brzy bahno, jsou to čuňata, jsou tam také vyšší nároky na krmení, kachna si nesežene obživu sama a pro vás tím pádem více práce. Na 373 metrech se ale nemusíte obávat, že by to byl malý výběh.

  • ze slepicemi says:

    dobrý den chci se zeptat jestli není žádní problém když budou přes zimu v kurníku ze slepicemi

    • se slepicemi says:

      Určitě to nedoporučuji. Jednak jsou běžci kachny a tedy trošku čuňata, takže tam budete mít jak na rybníce, a potom z kachen se vypařuje velké množství vody, budete mít v kurníku vysokou vzdušnou vlhkost, což slepicím rozhodně nesvědčí.

  • Bydliště says:

    Můžu se vás pane Radku Beneši, kde přesně bydlíte.

Napsat komentář: zábava Zrušit odpověď na komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *