Diskuze

Diskuze o indických běžcích

Přidat nový komentář »
  • MInaříková says:

    Dobrý den, máme na zahradě 4 běžce, manžel chce na trávník nasypat NPK, nemáte prosím zkušenost – budou nebo nebudou to žrát, je nebo není to pro kachny nebezpečné? Děkuji za odpověď Minaříková

  • lada says:

    prominte.divala jsem se a vy podrobne pisete jak o krmeni tak i potrebne plose pro parecek IB. omlouvam se. 🙂

  • lada says:

    dobry den.rada bych se zeptala na par veci ohledne kacenek IB.
    1.vy jako chovatel byste neporadil u kobo solidniho bych mohla zakoupit ted kacenky ( olomouc)vim ze uz sam neberete zaznam.
    2.je realne odc hovat male kacenky doma pred prestehovanim do zahrady? rada bych je vic „ochocila“.samozrejme z nich nechci udelat mazlika 🙂
    3.jake doporucite krmeni kupovat? jaka je zhruba spotreba pro 3 kacenky s ohledem na to ze maji celodeni vybeh po zahrade
    4.je 500m2 dostate ny prostor pro 3 kacenky?
    5.vsude ctu ohledne kachnich vajec a salmonele. je vhodny kachni trus pouzivat treba jako kompost?
    a posledni dotaz.
    6.jak vypada po par dnech podestylka v kachniku? nebyvaji tam za chvili larvy masarek.jaky je zhruba interval mezi cistenim podestylky.
    moc dekuni a prominte za tolik dotazu, ale nikde jsem nevycetla odpoved.

    • Radek Beneš says:

      V olomouckém kraji opravdu nevím, neuchovávám si adresy lidí, jsou to emaily, ale tam nejsou adresy, takže nemohu poradit. Je mi líto. Indické běžce ochočíte, ale chce to hodně trpělivosti. Budou žrát z ruky, budou za vámi chodit, ale na každý vydrží to „chočení“ takovou dob…je to na vás. Doma ale budete mít pěkný kachní svinčík, tedy kachník:). Krmení viz sekce „chov inického běžce“. Výběh stačí. Kachní trus s podestýlkou samozřejmě do kompostu dávat můžete. Podestýlka je suchá, pokud tam nedáváte vodu pro kachny, ony to vydrží přes noc bez vody naprosto v pohodě, takže ani v zimě ji tam nedávám, pravidelně dostýlám, osědčily se mi hobliny, pak je v kachníku sucho a vyklízím podestýlku třeba jednou nebo dvakrát za zimu, v létě ještě méně častěji, protože navíc vyschne. Zásadně ale kachník bez VODY a pravidelné dostýlání a prokypření podestýlky je nutností. RB

    • Marek z Pardubic says:

      Dobrý den. Já jsem koupil před rokem v dubnu dvě desetidenní kačenky. Nejdříve jsem je měl ve velké kleci na králíka, možná to byla klec na ptáky, už nevím. Byly s námi v bytě, v chodbě asi měsíc a když bylo hezky, tak jsem je dával do ohrádky ven, aby si zvykly. Když jsem je chytal a dával zpět do klece, tak se mnou pokaždé bojovaly. Jednoho dne jsem jim dal důvěru a nechal je dojít chodbou ke spodku klece, nějak jsem je přesvědčil aby si vlezly dovnitř a já na ně pomalu tu klec přiklopil. Pak už jsme to dělali takhle. Je fakt, že když jsme je natrvalo „vykopli“ na zahradu, tak pořád chtěly dovnitř, sraly na práh a koukaly prosklenými dveřmi dovnitř. A kdybych neudělal plůtek, sraly by tam dodnes. Konec pohádky. 🙂

  • Zdeněk says:

    Dobrý den dnes nám kachna snesla 1 vajíčko u prostřed zahrady i když mají kachník tam se tam nějak nechtějí zdržovat. Co máme dělat? Děkuji za odpověd

    • Radek Beneš says:

      Musíte je zavírat a pouštět ráno třeba po osmé hodině, až snesou vejce do hnízda. Než si zvyknou do hnízda snášet, je třeba to tak praktikovat pár dní. samozřejmě to podpoříte tím, že uděláte v kachníku hnízdo se slámou třeba z papírové krabice. RB

  • Eva says:

    Zdravím Vás, letos ke vší naší zvěři přibude párek (max. 1+2) běžců. Moc se na ně těším a ráda bych jim dopřála max. prostoru. Teď jen řeším přihlouplý „problém“, zda musíme vybudovat další oplocení, aby mohli běžci do zahrádky na pamlsky (slimáky) a přitom nezlikvidovali loni pracně vybudovaný umělý potůček. Žádné kačenky jsme nikdy neměli, ale nemám naivní představu o tom, že jim vysvětlím, kde se mají čvachtat. Jak vysoký a jak bytelný je plůtek potřeba? Mají tendenci prolézt dírou? Na jednom z Vašich videí jsem viděla dřevěný plůtek (šikmo kulatinky přes sebe) kolem zeleninové zahrádky. Děkuji za odpověď.

  • Adéla Smolíková says:

    Jak mám poznat která kachna snesla které vejce když se každé ráno objeví v kachníku.

  • Brozova says:

    Dobry den! Prosim o radu. Mame 4 bezce. 2 kacery a 2 kacenky. Maji spolecny kachnik, ktery je rozdelen na prickami, tak ze maji spolecnou chodbicku a na kazde strane jsou jakoby 2 kotce.Po zime se zacaly na jedne strane objevovat vejce, ktere prikryvaji slamou. Zatim jsme je tam nechali, protoze bychom radi meli mlade. Je prikryvani znamkou ze bude kachna sedet? Bude ji stacit takove soukromi na sezeni? Dekuji za odpoved.

    • Radek Beneš says:

      Vejce musíte odebírat – viz níže. Kachna jich nanese třeba 100 a ta opravdu neobsedne. Je třebav hnízdě nechat cca 12-13 vajec, na která, až přijde čas, zasedne, pokud bude mít klid a nebude ji rušit druhá kachna nebo cokoli jiného. Obě kachny oddělte, každé jednoho kaera, inak sse kachňat nedočkáte, nebo jen málo. Kach si budou krást vejce, snáše do jedohno hída, pak vnudou vceů tarzná obě.Vyvarujete se tak problémů a kachňat se dočkáte. Ano, přikrytá vejce slámou jsou známkou toho, že kachna o vejce pečuje, zasedne na ně. Ale musíte tam opravdu nechat jen omezený počet vajec…RB

  • indicky bezci says:

    Mame doma 2 kačery a 2 kačenky su spolu na zahrade aj kachniku.Maju 10 mesicu. Je nutne ich oddeliť v zahrade aj v kachniku po paru,keď ešte neznašaju vajcia. Ďakujem za odpoveď.

    • Radek Beneš says:

      Všechno viz níže. Pořád dokola stejné dotazy, čtěte diskuzi a vše se dozvíte. Dva kačeři na jednom dvoře, pokud nejsou odděleni, prostě nelze bez šarvátek chovat společně v toku a době páření. Musí být odděleni nebo se jednoho zbavte.RB

  • Petr says:

    Dobrý den,
    rád bych konzultoval a zeptal se na vaší zkušenost, zda se s tím již někdo z vás setkal. Mám první rok 2 páry běžců, dnes (29.2.2016) jsem našel oba kačery na zahradě posedávající a zdánlivě i vyčerpané. Žádné viditelné poranění jsem na nich nenašel. Ale všiml jsem si, že při běhu či chůzi strkají ocas dopředu mezi nohy. Vždy popošel (popoběhl) metr, dva a znovu si sedl, nebylo vůbec těžké jej chytit. Je to známka jarních rozmnožovacích hrátek a jsou kačeři jen vyčerpaní z páření, nebo mám očekávat nějakou nemoc. Obě kačenky jsou čilé a nejeví žádné známky únavy.
    díky za vaše zkušenosti či postřehy.

    • Radek Beneš says:

      Kačeři jso vyčerpaní pářením, ale hlavně bitkami mezi sebou. Dva kačeři se často perou a je třeba je oddělit. RB

      • Petr says:

        děkuji za radu. Kačeři byli opravdu vyčerpaní pářením. cca týden jsem vždy jednoho kačera nechal v kachníku cely den. Pravidělně jsem je střídal, po týdnu se srovnali a už se neperou. takže pohoda. teď čekáme kachňata. 🙂

  • Miroslav Řičánek says:

    Dobrý den,
    prosím o radu co dělat(obracet, kropit, teplota a pod.), jak uchovávat odebrané vejce, chtěl bych zkusit část jich nechat vysedět kvočnou. Děkuji

  • Adéla Smolíková says:

    dobrý den kachna nám snesla první vajíčko, ale nevím co mám dělat mám ji ho dát do hnízda od začátku nebo je mám sbírat a dát ji je tam na ráz? Máme dvě kachny a kačera musím kačera oddělit nebo nemusím? jak poznám které vajíčko mám dát pod jakou kachnu? Předem děkuji za odpověď

    • Radek Beneš says:

      Vejce si číslujte obyčejnou tužkou a ta nejstarší vždy odeberte. Nechte jí maximálně 12 vajec. Pak je šance, že zasedne a odvodí mladé. Kachny je třeba oddělit, pokud si snášejí vejce do jednoho hnízda. RB

  • lagata says:

    Dobrý den,
    jak donutím kachnu snášet a sedět na vejcích kde chci já? Tato kachna loni vyseděla 8 kachňat a o dva dny později se začala starala i o 7 káčat druhé kachny, jenže během dvou dnů jich zůstalo 11 (nevím co se stalo). Proto bych je chtěla mít letos víc pod kontrolou. Mám ji na noc zavírat zvlášť? aby si zvykla na nové místo. Děkuji

    • Radek Beneš says:

      Jak píšu všude a říkám každému – pokud chcete, aby vám kachna běžce vyseděla mladé, je ideální chovat je v páru. Jinak je to samý problém…kachny si kradou vejce, kachňata, přesedávají do hnízd druhé kachny a pak z toho není nic nebo méně početné potomstvo. Že ji zavřete zvlášť na noc nepomůže. Musíte je oddělit úplně a třeba kačera, pokud máte jednoho, k nim pouštět na střídačku. RB

  • Rada says:

    Dobrý den pane Beneši,
    chtěla bych Vás poprosit o radu. Vloni jsem dostala 3 kačenky a 1 kačera IB, jsou nádherní. Soused mi ale letos řekl, že kačera musím vyměnit, protože jsou to sourozenci. S jedním pánem jsme to domluvili a kačery vyměnili. Nelíbí se mi ale, do jakého přišel můj kačer prostředí -zavřený s dalšími 2 kačery a 1 kačenou v kleci, v blátě. Byl zvyklý mít u mne celou zahradu pro sebe, vanu na koupání atd. Chtěla bych ho vyplatit zpátky, ale nevím, co se stane, když se setkají s novým kačerem. Nechci, aby si ublížili.Ten nový kačer není moc průbojný, pořád ťapká za kačenama.. Co si, prosím Vás, myslíte, že bude nejlepší?
    Děkuji Vám za odpověď

    • Radek Beneš says:

      Dva kačeři v hejnu se nepohodnou, budou se prát, proto je musíte oddělit – každého s přidělenými kachnami. Určitě ted v době páření. Pak na podzim je mlůžete nechat spolu. RB

  • Fanda says:

    Dobrý večer, chtěl jsem se zeptat, když zavírám běžce večer do jejich domečku mám jim tam dávat vodu na pití, když jim tam dám i krmení (granule). Děkuji za odpověď

    • lagata says:

      když jim tam dáváte granule tak určitě i vodu aby je mohli zapít.

    • Miclik says:

      Na noc jim do kachniku nedavejte nic.Do rana vydrzi.

    • katarina says:

      Ja nedavam do domceka nic. Ani krmivo ani vodu. Nechcem predstavit, ako by ten domcek do rana vyzeral…

    • Radek Beneš says:

      V kachníku musí být sucho, proto žádnou vodu dovnitř. Jinak tam je do rána rybník. Běžci bez žrádla do rána vydrží nebo na noc jim můžete dát ječmen, oves, ten bez vody v pohodě mohou žrát. RB

Napsat komentář: zábava Zrušit odpověď na komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *