Diskuze

Diskuze o indických běžcích

Přidat nový komentář »
  • Martin says:

    Dobry den.
    Mame 2 polrocne kacky a predvcerom zacali znasat vajcia. Chcem sa vsak opytat, ze ci je mozne ich zavcasu naucit, aby znasali vajcia do jedneho hniezda.. Momentalne maju kachnik s rozmermi cca 2m x 1m, cela podlaha pokryta slamou. Prve vajce bolo na jednom konci a dalsie 3 boli na druhom konci (na mieste, na ktorom sedia v noci). Uz som sa ich snazil naucit sediet v noci na inom mieste (dalej od dvierok, cez ktore ich pustame – vykaly primrzali k dvierkam a niekedy bol problem ich otvarat) tym sposobom, ze som im dal slamu len na miesto, kde som chcel aby sedeli.. a oni zo zvyku radsej sedeli na doskach, ako keby sa mali presunut o meter dalej na slamu. Kamarat, od ktoreho sme ich kupili hovoril, ze ich rodicia znasaju vajcia kade tade po zahrade, a nie na jedno miesto… je na to nejake riesenie? Dakujem.

    • Dobrý den, zkuste jim tam dát sádrové podkladky, nebo pár vajec vždy nechávejte, zanedlouho se naučí snášet na jedno místo, budou ho považovat za bezpečné, ale dejte jim trochu času. Pokud jim budete všechny vejce sbírat, pravděpodobně budou snášet někde venku, někdy si tam i udělají hnízdo a chtějí na něj zasednout. Ale pozor, nikdy je nenechávejte sedět venku! Nebo vám je v noci něco odnese. Lukáš

  • otazka says:

    dobry den mohla by som sa prosim opytat
    moja kacka ma v hovne krv (nie vela) ale neviem ze ci to nesuvisí s tím že sa parili a ze je tehotna

    • Dobrý den, může a nemusí, bohužel takto nadálku vám nikdo s určitostí neporadí. V případě zdravotních problémů je vždy nejlepší navštívit veterináře. Lukáš

      • otazka says:

        ďakujem vám velmi pekne budeme to sledovať a ak sa to zhorši pôjdeme k veterinárovi.

      • otazka says:

        ráno som sa išla pozrieť ze či je moja kačka v poriadku a nakrmiť ich a zniesla vajíčko ale zamrzlo.a chcela by som sa opýtať ako ju naučit sedieť na vajíčkach lebo na nich nechce sedieť (dali sme jej do domčeka umele vajíčko)ale zatiaľ to nepomáha. (A hovne už krv nemá).

        • Dobrý den, tak to je dobře, snad to nic nebylo, ale sledujte to.
          Ohledně sezení to nechte na kačce, předně je ještě brzo, na jaře pokud bude mít vhodné podmínky, si sama začne dělat hnízdo a vystele ho prachovým peřím a pak zasedne, nikdy ji nenechávejte sedět venku nezabezpečenou proti predátorům. Taky doporučuju v hnízdě nechat jen tolik vajec, pro kolik jste schopni najít nové domovy nebo se o ně sami postarat. Více najdete vlevo v záložce „Odchov“. Lukáš

  • Adam Křemének says:

    Dobrý den
    Poradíte mi někdo jak vyřešit večerní zavírání běžců? máme jezírko a každý večer ať je kolik chce hodit tak jsou v jezírku a musíme je nahánět abychom je mohli zavřít. Nevím jak to udělat aby šly do kachníku bez „nucení“. žrádlo dostávají až večer. Díky za každou radu. Adam K.

    • Dobrý den,
      běžcům se celkově moc do kachníku nechce, naši chodí dobrovolně jen když hodně mrzne. Osvědčilo se mi je chodit zavírat s baterkou a oni když vidí světlo, tak už jdou sami směrem ke kachníku… Z jezírka se jim asi dobrovolně chtít nebude a bez „nucení“ to myslím nepůjde, ale chce to důslednost a časem si zvyknou. Lukáš

      • Adam Křemének says:

        Dobrý den
        děkuji za Vaši odpověď. Ano, přesně takto to děláme. Jenže to není řešení. Koupili jsme kurník na slepice s automatickým zavíráním a otevíráním, ale stejně musíme chodit otevírat a zavírat IB. Chtěli jsme koupit podobně i na kachník, ale to bychom zavřeli IB dveře domů :-). Chápu tedy, že zavírání nemá řešení jinak než je zahnat, že?

        • Dobrý den, ano sami pravděpodobně zalézat nebudou, musíte je zahánět, maximálně se dají naučit, že budou chodit „spořádaně“ (třeba když uvidí baterku). Pokud jde o automat na dvířka, tak u běžců lze opravdu použít jen otvírání. Lukáš

    • Vašátko says:

      Ahoj,

      já to vyřešil tak že jsem jim dával najíst jen když jsem je večer zavíral. Kolem kachníku mám ohradu (cca 15m²). Když jsem jim sypal jídlo tak jsem tleskal. Nyní stačí zatleskat a oni to mají spojené s jídlem a jdou se podívat (4000m² s rybníkem) co přibylo v miskách. V tu cvhíli je zavřu do té menší ohrady a pak už je lehké je zahnat do kachníku. Ale i tak je sem tam (cca 1x za měsíc) musím vyhánět z rybníku (ale to bývá moje chyba, kdy dojdu sypat jídlo až fakt pozdě večer) a souhlasím, že nejlepší je i baterka na mobilu. Hlavně se kolem kachníku nesmí nic měnit. Jinak mají kačky strach z nových věcí a nechce se jim tam (např. tam zapomenu jen konev na vodu a už se jim do ohrady nechce).

  • dotaz says:

    Zdravím co ted s IB když venku mrzne ?

  • Tereza says:

    Dobrý den, mame 2 kluky a jednu holku, krmim smesi pro kachny ,psenici,namocenym pecivem a kachny vsim pohrdaji a oziraji polystiren z domu a prijde mi,ze jsou porad hladne. Dekuji za odpoved

  • Margarita says:

    Dobrý den,
    přišla zima a mám obavy, jak běžci snáší teplotu pod nulou? jak můžu pomoct přežít? máme 2 kachny a kačera narozený začátkem června. Kachník je dřevěný, na podlaze tlustá vrstva pilin. Děkuji už předem

    • Dobrý den, mrazy snáší celkem dobře, většinu dne prosedí se schovanýma nohama a chodí brzy a dobrovolně do kachníku. V kachníku to chce vydatnou a suchou podestýlku (dávám hobliny + seno) a aby jim tam nefoukalo. Venku vydatnou stravu (já dávám v zimě KACH2 + kukuřici) a vodu několikrát denně do kyblíků, taky jim můžete zkusit dát ven trochu slámy nebo sena, ale naši tam nikdy neleželi. Lukáš

      • Margarita says:

        Děkuji! máte pravdu, kdy poprvé zarazilo, dala jsem hobliny ven kde rádi sedí přes den, ale na slámě nesedí, sedí vedle. Má několik míst bez sněhu (pod terasou, kde rádi tráví čas, a pod trampolínou, kam občas se schová). Kach2 máme taky, kukuřice dáváte nějak připravenou a jak hodně?

        • Lukáš says:

          Kukuřici přisypávám normálně celá zrna, ale spíš pro zpestření, tak 10:1 (granule:kuku) Lukáš

        • Vašátko says:

          Mé kačky rády sedí na slámě (jsou na ní zvyklé i z kachníku). Ale každý tvor je jiný. Jinak kačky zvládají mrazy (i -17) v pohodě. Zatím jsem nemusel řešit omrzliny apod. Několikrát denně vyměním zamrzlou vodu za čerstvou a také jím přidávám kukuřici (šrot). Např. slepicím a kohoutům mažu hřebínky, ale ty stejně nevyjdou z kurníku (to jen že slepice jsou náročnější).

  • Žaneta says:

    Dobrý den,
    mám dvě kachny a jednoho kacera. Vždy bylo vše v pořádku. Máme je tři roky a až teď začala jedna kachna napadat druhou. Kačer se všeho straní. Jen ty dvě kachny se perou. Čím to je?

  • Viktor says:

    Zdravým mame 2 kačerou a jednu kačku káčeri začali byť agresívny na nás začali sa hádzať do nás je to normálne

    • Dobrý den,
      kačeři mívají období, kdy jsou agresivnější (hlavně na jaře) a perou se, to je normální, ale obvykle si neublíží, ani vám :-). Určitě bych doporučoval zvýšit počet kaček, jinak tu jednu na jaře udachmají. Lukáš

  • Kachny a ohňostroj says:

    Vše nejlepší do nového roku! Mám dotaz, jak běžci snáší ohňostroj? Nedělá jim to zbytečný stres? Jaká je vaše zkušenost? Bojím se o své miláčky:-)
    Štěpánka

    • Vše nejlepší do nového roku i vám, Štěpánko. Ano ohňostroj jim působí zbytečný stres, ostatně jako všem zvířatům 🙁 Ale asi nezbývá než to vydržet, dokud se bude tato „zábava“ praktikovat… Lukáš

  • Dotaz says:

    Dobrý den, máme kačenku 7let, teď začala mít problémy s nohama.Dávali jsme jí malé rybky (plotičky)můžou mít kačeny dnu?Děkuji za radu J.B.

    • Dobrý den, jestli mohou mít dnu nevím, ale mám jednu pětiletou kačenku s artrozou, špatně chodí (jakoby předkopává) a hodně posedává, dávám teď kloubní výživu, ale zatím krátce, takže za nějakých pár měsíců teprv uvidím, jestli jí to pomáhá. Problémy s pohybem může taky např.způsobovat začervení, nebo nedostatek viatmínu E, Selenu… Pokud by vaše kačka měla nějaké větší problémy s pohybem, doporučuji navštívit veterinu. Lukáš

  • Snáška vejcí says:

    Dobrý večer, mohu se zeptat, zda neušlapou kačenky v kachníku vajíčka? mám jich tam 6, je tam pro ně dost místa, ale ráno a večer, když se zavírají či vypouští ven, tak se plaší, tak mám strach, až budou kačenky mít vajíčka, aby je neušlapali. Nebo je mám oddělit? Asi to ale nepůjde, jsou silná „grupa“ 😀

    • Dobrý den, vajíčka běžců jsou poměrně odolná, ještě se mi nestalo, že by je v kachníku (na měkké podestýlce) rozšlápli. Pouze pokud byste chtěli kachňátka, pak bych ale doporučoval nechat sedět někde v klidu, nebo větším prostoru (ale nikdy venku), kačka si je pak ochrání. Lukáš

  • Indicky bezec surodenci alebo nie says:

    Dobry den svojich indickych bezcov mame uz dlhsie (5-6mesiacov) a chcela by son sa opytat Ci sa niako da zistit ci su surodenci aby pri potomkoch nenastala deformacia

    • admin Lukáš says:

      Dobrý den, to netuším, nějaké testy DNA jsou asi možné u každého živého tvora, možná by vám poradil vet, ale asi to bude celkem drahé. Nejjednodušší by bylo zeptat se na příbuznost bývalého majitele, od kterého běžce máte. Lukáš

  • dotaz says:

    Zdravim mam dotaz kdy začina kačena snažet vejce

    • admin Lukáš says:

      Dobrý den,
      snášet začnou na jaře, obvykle tak začátkem března +/- dle počasí. Lukáš

Napsat komentář: zábava Zrušit odpověď na komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *