Diskuze

Diskuze o indických běžcích

Přidat nový komentář »
  • indický běžec + plzáci. says:

    já si myslím, že loňský fanatismus a mánie vlastnit indické běžce, nahrálo i neseriózní informace v podlahově receptáři, kdy pobláznění lidé se úplně zjančili ! toho pak využili různí kšeftaři a překupníci a vyšroubovali ceny. zvláště pak mezi příznivci permakultury je indická běžec povyšován na superkachnu a likvidátora slimáků. já říkám že plže sbírají všechny kachny bez rozdílu.co se týče snůšky,zdaleka již prý nedocilují výše uváděné ve vzorníku.určitě snášely před 30 léty jinak než dnes.já osobně chovám pižmovky a uvažuji o kampbelkách právě pro to, že 1 kachna je pro 2 talíře tak akurát a i produkce vajec není zanedbatelná.a plže sesbírají úpně stejně jako “ permakulturní superkachny “ indičtí běžci…

    • Souhlasím s tím, že reklama udělala své. Běžce pak chtěl každý, kdo měl malou zahrádku a na ní slimáky. Myslím ale, že pak záleží na každém chovateli, komu běžce prodá. Já se vždycky ptám, na co běžce dotyčný chce, pokud cítím, že je to zvíře na „hraní“ neprodám. Na druhou stranu tady o běžcích dřív nikdo nevěděl a nikdo vodní drůbež nechoval, pokud se mezi fandy běžců zrodí noví chovatelé, budu jen rád, že poroste obec chovatelů. Život totiž nestojí jen na počítačích a vejcích ze supermarketu, zvířata jsou tu pro radost, krásu a užitek a my na ně zapomínáme a z vesnice se ztrácejí, což je obrovská škoda. A cena? Spočítal jste si někdo, kolik práce stojí vychovat chovné jedince, krmení, voda, kroužky, odčervení…? Trvá rok, než můžete něco od kachen čekat, tak proč bych za čistokrevné a skutečné běžce neměl chtít to, co si řeknu? Kdo nechce, ať nekupuje! Tak se pozná opravdový zájem. A k těm pižmovkám a ostatním kachnám – ano, slimáky sežerou, ale jsou pomalé, posedávají a dávají přednost vodě. Indický běžec je pro sběr slimáků ideální a nejlepší, protože je temperamentní, pohyblivý, lehký a díky tomu běhá celý den po zahradě a po slimáccích slídí narozdíl od pižmovek, kampbelek, kachem čárkovaných a podobně. Tím je výjimečný a tím zahradu těch slimáků na 100% zbaví jako žádná jiná kachna! Mám to vyzkoušené, vím, o čem mluvím…

  • Darja M. says:

    Dobry den, chtela jsem se zeptat zda a kdy budou bezci k odberu. Budou-li. Jsem z brna. A jeste jeden dotaz. Mam velkou, ale neoplocenou zahradu. Nebude to problem? Pro kacenky tu mame jen vybeh s bazenkem, ale neni velky. Na zahrade pestujeme spoustu zeleniny a jahod. Nesezerou mi to?

    • K odběru budou nejdříve v poloviě června, protože je prodávám tak staré, abych poznal pohlaví. Do Brna jezdím, není problém. Nevím, jak malý výběh máte, ale když je necháte běhat volně, nic se nestane, oni se budou vracet k vodě. Hlavně je na noc zavírejte, jinak o běžce přijdete. Ze zeleniny vám sežerou tu křehkou listovou, ale pokud bude velký výběh, třeba dají přednost něčemu jinému.

  • Honza says:

    Dobrý den chtěl jsem se zeptat,za kolik se prodávájí vejce na chov ? Děkuji

  • Dobrý den,
    je nutné, aby běžci měli svůj vlastní bejvák, nebo mohou bydlet např. se slepicemi, případně dalšími opeřenci?

    • Rozhodně ano, potřebují svůj kachník, pokud chcete, abyste z nich něco měl, pokud nechcete mít u slepic rybník, pokud chcete, aby vám kachny třeba sedly a odchovaly mladé a pokud chcete, aby nebyly ve stresu. Výběh klidně společný, ale bydlení vlastní.

  • Kachník says:

    Dobry den, chtel bych se zeptat na otvor v kachníku. Jak velký otvor pro vstup bych měl udělat? A také by mě zajímalo, kolik místa je zapotřebí. Kolik kacen na 1 m2?

    Jirka Š.

    • Otvor je v pohodě zhruba 30×35-40 cm. Mám i menší a kachny do něj vlezou bez problémů. Musí se to samozřejmě naučit, ale je to bez problémů. Místo záleží na tom, jestli kachník bude sloužit i pro odchov nebo jen přenocování. Pro přenocování stačí metr čtvereční na dvě kachny, pro odchov je potřeba počítat samozřejmě s větším prostorem.

  • páření says:

    Dobrý den,
    V současné době chovám 2 kačery a 2 kačeny indického běžce,kachny již 3 dny bez problémů snáší vejce, nastal ale takový menší problén co se týče páření,kačeři se vzájemně napadají při páření, jak tento problém řešit? prodejem jednoho z kačerů, nebo to časem přejde?
    Děkuji, P.Psota

    • Dva kačeři v jednom kmeni je vždycky problém. Kačeři se napadají a při páření shazují, takže pak je menší procento oplozených vajec, je-li vůbec nějaké. Zvlášť na omezeném prostoru. Na kmen tedy jen jednoho kačera, druhého oddělit nebo prodat.

  • Nechtěná potrava says:

    Dobrý den, rád bych věděl, jestli běžci společně se slimáky nesežerou i malé čolky, žabky, ještěrky, slepýše a jiné živočichy, kteří se na mé zahradě vyskytují. A naopak, jaké běžné zvíře kromě psa je pro běžce nebezpečné?

    • Samozřejmě sežerou i malé pulce, žabky v ranném stadiu apod. Je to pro ně zdroj bílkovin a pokud jsou chováni volně, přirozeně shltnou, co se jim líbí. Pes, pokud je na domácí zvířata zvyklý a je vychovaný běžcům nevadí a oni jemu také ne. Sám mám spolu s běžci na zahradě dva psy – malé a velké plemeno. Jinak je samozřejmě může odnést liška, zadávit kuna, odnést soused a jiní predátoři. Na noc je proto nutné indické běžce zavírat.

  • kvalita a využití vajec běžců says:

    Dobrý den, mám běžce v barvách divokých kachen a tento týden mi začaly tři kachny snášet denně vajíčka. Nevíte někdo, jaké je využití vajec a jakou mohou mít kvalitu? Hrozí nějak salmonela, nebo se dají používat v kuchyni plně jako ta slepičí? Děkuji za odpověď na můj email. J.Melichar, Táborsko

    • Dobrý den, salmoneloza hrozí i od slepičích vajec, není to jen záležitost kachen:). Ale vejce indických běžců normálně využíváme v kuchyni pro vaření – vejce se vaří déle než 8 minut a pečení – oceníte velikost žloutku a následně vláčnost těsta. Pokud totiž vejce denně sbíráte, o kachny se staráte a nežijí tak zvaně „na hnoji“, nemusíte se ničeho bát. V Anglii se indičtí běžci chovají pro produkci vajec běžně. Jsou to vejce jako každá jiná, navíc mají žloutek větší a uvidíte, že se vám v kuchyni hodí.

  • Pořízení běžců says:

    Dobrý den,
    chtěl bych si na jaře pořídit párek běžců. Jsem od Vizovic (Zlín). Máte nějaký pořadník zájemců? Nenašel jsme nikde, odkud jste. Ideálně samozřejmě hledám nějakého chovatele z Moravy. Děkuji. Aleš Linhart

    • Dobrý den, indické běžce Vám rád přenechám, ale jsem od Berouna, takže je to pro Vás asi nedostupné. Pokud je přesto chcete, objednejte prosím přes email, až budou k odběru, pošlu Vám email. Můžeme se domluvit i na dovozu do Brna. RB

      • Koupě párek běžců says:

        Prosím o kontakt na možnost pořídi si párek běžců. Dle diskuse by měly být kačenky k prodeji v polovině června. Moc děkuji Miloš Praha – Bílá Hora

  • Dobrý den,
    chtěla bych se zeptat, jelikož přemýšlím o chovu indického běžce, zda-li je možný chov v souladu s kačenami a kačery pižmovky. Pyžmy už chovám jako výstavní kusy řadu let a velice jim to svědčí, protože mají exkluzivní výběh se vším co jim lze vůbec dopřát. Ráda bych je zkamarádila právě s běžcema, ovšem nevím jestli se vzájemně přijmou. Nemáte nějakou všeobecnou zkušenost?
    Děkuju Zdenka N.

    • S pižmovkami zkušenost přímo já nemám, ale u chovatelů jiných jsem je viděl společně s pižmovkami a nebyl nejmenší problém. Navíc pižmovky a ostatní běžná drůbež je pomalejší než běžec, takže pokud by mělo k něčemu dojít, nedojde, protože běžec jednoduše uteče. Běžec sám je velmi tolerantní a ostatní drůbež, pokud se s nimi seznámí, s nimi nijak nebojuje. Osobně je chovám společně s husami a všechno je v pohodě, takže se opravdu nemusíte bát. Jen zjara, v době páření, bych asi běžce oddělil od kačera pižmovek, přece jen je robustnější a může být agrsivnější a pokud sám má málo kachen svého druhu, mohl by „upojímat“ běžce, což by dobré nebylo. Zdraví Radek B.

    • Běžec a Pižmovka says:

      Mám pižmovky a běžce v jednom výběhu, nejsou nijak vzájemně agresivní.
      Jen pozor v období snášky, tato dvě plemena kachen se mohou vzájemně křížit.

  • Milena Žáková says:

    Vážený pane Ing. Beneši, chci poděkovat za informace , které na stránkách uvádíte. Vedu velký boj se slimíky, zejména v předloňském roce , kdy jsem přišla o úrodu cuket okurek, rajčat. Šlo o deštivý rok a slimík španělský se u nás na Moravě doslova přemnožil. Mimochodem požírali i cibuli. Do budoucna budu o chovu těchto kachen přemýšlet, problém je v neohraničeném nehlídaném pozemku a nenechavých rukách české mentality, nebo jiných spoluobčanů.
    Přeji Vám zdravý a úspěšný chov. S pozdravem
    Mgr. Žáková

    • Děkuji Vám za příspěvek, paní Žáková. Slimáci jsou neuvěřitelně nepříjemní škůdci, ale běžci je ze zahrady opravdu vyhnat dovedou. Prostě je zlikvidují a doporučuji Vám je. Jen je opravdu problém neoplocený pozemek. Běžec je divočejší, spíš plašší zvíře a měl by mít alespoň ze začátku, než si zvykne na nové prostředí, omezený prostor. Věřím, že oplocení vyřešíte, aby se Vám neztratili nebo je neodnesl dvou nebo čtyřnohý predátor. I s tím mám bohužel zkušenost. Pak se určitě stanete novou chovatelkou těchto užitečných a krásných kachen.Zdraví RB

    • Vážená, do chovu IB jsem vstoupil pro stejného důvodu, jeden rok mně sežrali PLZÁCI celou úrodu Hokajdo.Kachny chovám druhý rok a vcýsledek je ten, že na zahradě, zejména když zasprší už nejsou žádní plzáci. Jedná se údajně o španělské, ale já říkám, že nám je přivezli s kytkama z Holandska. Když nejsou na mojí zahradě, chodí třeba přes skulinu v plotě, po lešse a celé obci. Něco jsem líhnul, zdálo se, že nezasednou, avšak dvě zasedly a vyvedly mladé. Problém nastal v tom, že na veřejné prostory s trávou chodí venčit psy, které pouští na volno a kolem 10 kachňátek mně zakousli psy. V jednom případě uhnali psy také březí srnu a ohlodali jí zadní nohu. Nyní mám už 10 dospělých a 10 KACHŇÁTEK. Mám to pro radost jako žiového tvorečka a nechci to zabíjet.Je ale nutné pořídit vodní nádrž, kterou brzy zašpiní jednak potravou, ale i mytím zobáků.Hlavně, že nejsou plzáci!!!! Rony

    • Vážená, do chovu IB jsem vstoupil pro stejného důvodu, jeden rok mně sežrali PLZÁCI celou úrodu Hokajdo.Kachny chovám druhý rok a výsledek je ten, že na zahradě, zejména když zaprší už nejsou žádní plzáci. Jedná se údajně o španělské, ale já říkám, že nám je přivezli s kytkama z Holandska. Když nejsou na mojí zahradě, chodí třeba přes skulinu v plotě, po lese a celé obci. Něco jsem líhnul, zdálo se, že nezasednou, avšak dvě zasedly a vyvedly mladé. Problém nastal v tom, že na veřejné prostory s trávou chodí venčit psy, které pouští na volno a kolem 10 kachňátek mně zakousli psy. V jednom případě uhnali psy také březí srnu a ohlodali jí zadní nohu. Nyní mám ještě 10 dospělých a 10 KACHŇÁTEK. Mám to pro radost jako živého tvorečka a nechci to zabíjet.Je ale nutné pořídit vodní nádrž, kterou brzy zašpiní jednak potravou, ale i mytím zobáků.Hlavně, že nejsou plzáci!!!! Rony

  • koupání v zimě says:

    Dobrý den,
    mám dotaz, jak řešit koupání kachen v zimě, když nemají přístup k přirozenému vodnímu toku a bazének bude zřejmě zamrzat a jestli je potřebná nějaká napáječka a jaká. Máme 4 kachny a dva kačery, zděný kachník a čeká nás první zima bez zkušeností. Dále mně zajímá, jestli pro ně stačí jedno snáškové hnízdo a ony se na něm vystřídají. Udělali jsme jim tam jen takovou budku se stříškou, kde se můžou schovat, nevím jestli je to tak správně.
    Děkuji za odpověd. Markéta

    • Radek Beneš says:

      Koupání lze přes zimu řešit tak, že kachnám dáváte vodu třeba do řeznické lodny nebo do maltovníku (lidově kalfasu) z umělé hmoty, který má rozšiřující se tvar směrem ode dna nahoru. Z toho totiž můžete led jednoduše vyklopit, když mrzne a zase dolít lehce vlažnou vodu. Kachny se napijí, vykoupou než voda zase zmrzne a navečer to uděláte ještě jednou. Tak přečkávají mrazy moje kachny. Navíc pokud je sníh, kachny se napijí tím, že ho s oblibou zobou. Pokud máte zděný kachník, tam voda tolik nezamrzne, jen když budou tuhé mrazy. Obecně ale doporučuji vodu do kachníků nedávat, kachny musí mít pod nohama sucho! Jedno hnízdo Vám stačí, pokud Vám nevadí, že do něj budou snášet všechny kachny a nechcete odchovávat kachňata. Některá si i poradí a snese vejce jen tak na zem nebo jinam.

  • HanaS says:

    Dobrý den,kolik takový pár stojí?? snáší se z jinýmy hospodářskými zvířaty?? a kdybych je pustila na zahradu mezi zeleninu nesežraly by všechno?

    • Radek Beneš says:

      Dobrý večer, cena za kus se pohybuje různě, já indické běžce prodávám za 500 Kč/kus. Jsou odčervení, prostí salmonelózy, kroužkovaní a hlavně čistokrevní s jistotou určení pohlaví. S jinými hospodářskými zvířaty se snáší, ale je třeba počítat s tím, že jsou to plachá zvířata, je k nim proto nutné tak přistupovat, než si zvyknou na nové prostředí. Zelenina jim chutná hlavně ta křehká, jako je salát a podobně.

  • Marie Kročilová says:

    Jak jsou letuschopné? Nehrozí, že při prvním podzimním větru se zvednou na křídla a budu je nahánět po celé vsi?

    • Radek Beneš says:

      To se nemusíte opravdu bát, běžci kousek popoletí, pokud se vylekají nebo jsou v ohrožení (pak klidně z místa přeletí půldruhého metru vysoký plot), ale že byste je naháněla po vsi určitě nehrozí. Pokud mohou, raději samozřejmě běží:).

Napsat komentář: zábava Zrušit odpověď na komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *