Diskuze

Diskuze o indických běžcích

Přidat nový komentář »
  • indický běžec,prosím o radu says:

    Dobrý den,děkuji moc za odpověď.Je možné,že se udusila,ale myslím si,že by jí to zůstalo v krku,nebo ne?Zkusíme si nechat pár,snad to bude v pohodě,protože nám zůstala ta kačka,jak špatně dýchala,zlepšila se,tak snad..Mohu se zeptat,jakého věku se indický běžec dožívá.Viděla jsem s vámi pořad o vašem chovu a opravdu byl poučný.Děkuji Mája

    • Indický běže se dožívá dvanícti, třinácti let, ale samozřejmě záleží na individuální fyzické kondici, podmínkách, kde je zvíře chováno, výživě, atd. Takže se může dožít vyššího i nižšího věku podobně jako člověk. RB

  • indický běžec,prosím o radu says:

    Prosím o radu,dnes kačenka z ničeho nic lehla a měla jsem pocit že se dusí,čapla jsem jí a běžela s ní k vodě během chvilky bylo po ní ještě teď jsem z toho špatná,máme je jak společníky,všude za mnou chodí,teď zbyla kačka a kačer,mám koupit jednu kačenku,když byli zvyklí ve třech?Budeme je mít rok a když někde koupím kačku,přijmou jí?Musím napsat,že jsem to ořvala,manžel udělal pitvu a nic jsme nenašli,je možné že ji trefilo?Můžete mi někdo odepsat?Předem moc děkuji.

    • Další kachnu bez problémů běžci přijmou. Osobně bych ale nechal jen ten pár, pokud chcete odchovat mladé a nemít zbytečně problémy s oddělováním kachen, vajec a podobně. Podle mě se kachna udusila slimákem, což se stává, pokud zhltne velikého a nemá nablízku vodu k zapití. RB

  • alena says:

    dobrý den,
    indický běžec slimáky nežere! Už několikrát jsem zkoušela jim ho hodit přímo pod zobák a kachna ho „olízla“ a vyplivla. Jó žížaly, to jo! ty baští pořád. Takže užitečné žížaly mizí a slimáci zůstávají 🙁

    • Indický běžec slimáky žere, ale žížale, která je měkčí, dá samozřejmě přednost. Pusťte je po zahradě, ať si slimáky hledají sami a uvidíte, že časem je začnou baštit. Nebo nemáte indické běžce:). RB

  • Zdena says:

    Dobry den,chtěla bych se zeptat jestli je můžu mít na zahradě ze slepicema.

    • Můžete, ale připravte se, že běžci vám tam udělají tak trochu rybník a bahno. Také jim hrozí parazité hrabavé drůbeže. Mají i jiné nároky na potravu, proto to obecně nedoporučuji. RB

  • Pareni says:

    Dobry den,

    chtela jsem se zeptat zda lze parit kachny a kacery z jednoho chovu. Jedna se o sourozence. Lide z okoli mi rikaji, ze se to nesmi.

    Dekuji

    • Smí nebo nesmí…Chovatelsky a eticky to není správné. Na druhou stranu, pokud chcete upevňovat určité znaky u plemene, posílit je, příbuzenská plemenitba se uplatňuje. I v přírodě se někdy páří sourozenci, protože oni netuší, že se to nesmí:)))). Osobně ale nedoporučuji. Vyvarujete se tak slabších kachňat a zbytečných případných problémů.RB

  • běžci says:

    Dobrý den chci se zeptat, jak jsem si přečetla při chovu páru s trusem to nebude tak hrozné, ale nezlikvidují mi zahradu jako zeleninu a kytky na záhonech? Děkuji za odpověď Marie

  • Sezení na vejcích says:

    Mám ,či spíše měl jsem 3 běžce,sešlo se mi to 2 kačeři a kachna, všude jsem četl že nesedí na vejcích a vyseděla 9 krásných kačátek a dnes je poprvé vyvedla,trvalo to 2 dny než se vyklovali ti drobci ven ale povedlo se 😀

  • běžec a garanule na hubení slimáků says:

    Dobrý den, za týden budeme mít několik nových běžců. Mohu je pustit na zahradu, kde jsem nasypala modré granule na hubení slimáků?

    Děkuji za odpověd´
    Ivana

  • trus says:

    Rád bych se zeptal jak to na zahradě (trávník, vcelku pravidelně sekaný u RD)vypadá při chovu běžců vzhledem k množství trusu,které vyprodukují…obávám se, že plži sice nebudou,ale zase nebude kam šlápnout kvůli zadělanému trávníku…nebo snad chodí na jedno místo?
    Díky za odpověď.

    • trus says:

      presne tohle nas taky napadlo!! na trave si hraje mala, tak jestli vyhradit nejaky cisty prostor, nebo jak? predem dekuji za odpoved 🙂

      • Samozřejmě trus na trávníku bude, ale pokud jsou dva běžci na zahradě cca 1 500 metrů, ani to neuvidíte:). A pokud si malá občas zobne, bude aspon imunní a nebude trpět alergií:)). RB

  • Oplozenost vajec says:

    Měl jsem párek běžců, pes mi však zakousl kačera. Kačena pár dní zřejmě vlivem šoku nenesla, ale cca po 5 dnech zase začla nést. Po snesení cca 5 vajec, čehož jsem si hned nevšiml, zasedla a sedí. Je šance, že jsou vejce po týdnu ještě oplozená, nebo to už nemá smysl a pohrobci nebudou?

    • Ano, vejce budou s největší pravděpodobností oplozená. Udává se, že by měla být oplozená týden až dva po pojímání. Myslímn, že za pokus to stojí. Samozřejmě záleží i na kačerovi, v jaké byl kondici a podobně. RB

  • Kachník says:

    Dobrý den, chci začít chovat cca 4 indické běžce, máme zahradu se stromy a keři 1600 m2, jezírko 2×2 metry jsme vybudovali na jaře. U nás se musí mít zvířata naprosto špičkově, proto se chci zeptat na kachník, jak moc se musí zateplit polystyrenem, nebo jestli stačí jen OSB desky, má-li mít kachník skleněné okno, má-li mít v horní části větrací otvor a jestli se otvor na zimu zavírá. Asi na boku kachníku udělám větší přístřešek aby měli kde být když bude moc sněhu a mráz. Na konec prosím o radu jak zvolit nejlépe pohlaví, tři kačeny a jeden kačer, nebo dva páry (odděleně je chovat ale nebudu moct)? Díky za odpověď. David.

    • Kachník stačí z OSB desek, i na zimu, ale je třeba zajistit běžcům suchou podestýlku. Jak v zimě, tak v létě. Na zimu jim můžete na dno dát polystyren a ten zastlat slámou a hoblinami, aby měli od nohou teplo a sucho. Nikdy jim do boudičky nedávám vodu, protože s ní udělají běžci v boudě dokonalý svinčík. Jsou to kachny:). Okno není třeba, větrání ano, na zimu ho zavírám. Důležitá je také obslužnost kachníku pro vás, abyste tam pohodlně vlezl, když bude třeba a mohl třeba kontrolovat vejce a kachnata. Přístřešek na boku je ideální právě v zimě, běžci tam pěkně přečkají velké mrazy a sníh. Jsou rádi venku i v zimě, ale tady budou pěkně chráněni. V létě tam můžete dát krmení. Ideální, pokud chcete odchovávat mladé, jeden pár. Dva kačeři určitě ne, pokud je nemůžete oddělit, a dvě kachny a kačer, jak se všude píše je dobré tehdy, pokud dokážete oddělit kachny při snášení a pak při péči o kachňata. Je to ale zbytečná komplikace. Mně se osvědčilo běžce chovat v páru, jak jsem tady už asi tisíckrát psal. Když jsou dvě kachny, kradou si vejce, snáší si do hnízda, perou se o mladé…Když jsou dva kačeři, shazují se z kachen, je nižší oplozenost, pojímají se dva na jedné, kachny trpí. RB

  • Sezení na vejcích says:

    Dobrý den, máme 2 kachny a 2 kačery. Kachna, si letos sedla, urputně seděla a po 30 dnech nic není. Vajíčka jsou asi čistá. Přitom loni vyseděla. Je to zajímavé, protože nikdy se mi u nasazený kvočny nebo kachny nestalo, že nic nevyseděla, přitom kačeři jsou dost aktivní. Chci se zeptat, co dál, dát pod ní nová vejce nebo ne? Nerada bych, aby mi z nich za týden slezla. Děkuji

    • To vám neporadím, protože bud sleze nebo ne:). To je na přírodě. Doporučuji ale pro příště kačery oddělit, respektive páry, protože při pojímání se kačeři shazují a pak je malá oplozenost vajec. Alespon taková je moje zkušenost a chovám běžce jen v párech. RB

      • Sezení na vejcích says:

        Dobrý den, děkuji radu. Jinak dneska ráno po více než 30 dnech, kdy opravdu kachna seděla-tedy nevím jak v noci, se začala kachňata líhnout, takže si asi dávala načas 🙂

  • Sezení na vejcích says:

    Dobrý den, prosím o radu. Naše kačenka Hráška sedí poprvé na 9 vejcích. Přišli jsme však o 2 běžce (kačer+kachna), proto jsme si obstarali nové.Nová kačenka začala snášet vejce (ty jsme odebírali)do hnízda od Hrášky, i když máme prostorný kachník. Dnes ráno seděly obě kachny na vejcích. Mám to tak nechat? Mám i možnost prostor s hnízdem oddělit přepážkou a Hrášku pouštět samotnou do odděleného travnatého výběhu s možností koupání. Děkuji za odpověď.

    • Mně se nejvíce osvědčilo chovat indické běžce v páru, tedy kačera a kachnu právě z důvodů, které popisujete. Kachny si pak lezou do hnízda, kradou si vejce, v hnízdě jsou pak různě stará vejce a nakonec se vylíhne jedno nebo dvě kachnata, kachna z hnízda pak automaticky sleze a ve vejcích zůstanou různě staré zárodky. Doporučuji kachny proto zcela oddělit – kachnu, která sedí, nechat samotnou, ale aby viděla na ostatní a kachnu druhou nechat s kačerem, ale odděleně, aby si zasedla na svá vejce. RB

      • Sezení na vejcích says:

        Děkuji za Vaši radu, budu se jí řídit. Uvidíme, kolik kachňátek se vylíhne za 10 dnů 🙂

  • Dekuji says:

    Dobrý den děkuji za zotpovezene otazky. Mám další kachna mi snesla za 3 týdny jen 1
    vejce.může to být způsobené třeba tím chladným počasím?Je pravda že to nechávám spíš na přírodě ale zahrada je velká 900 metrů. Stravi si myslím že mají dost dávám pro příjem psenicu šrot kukricnej a skořápky.děkuji za odpoved.

Napsat komentář: Indický běžec Zrušit odpověď na komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *