Diskuze

Diskuze o indických běžcích

Přidat nový komentář »
  • Klára says:

    Dobrý den, prosím, co mame dát naším par dní starým kačenkam za potravu? zatím mají srot a vodu.. dnes koupíme krmnou směs, ale sousedi radi uvařit vejce natvrdo a nasekat koprivy!? Můžou toto? Děkuji

    • Lukáš says:

      Dobrý den, doporučuji sypkou směs pro kachňata KACH1. Vajíčko spíše jen přidávat, ale jen bílek, příp.jen trochu žloutku (obsahuje hodně tuku), kopřivy když budou najemno tak proč ne. Ale v té směsi KACH1 už mají vše potřebné a je tam vyvážený poměr B:T:S. Taky doporučuji občas zařadit nějaké vitamíny/minerály (třeba Nutrimix). Lukáš

  • Elizabeth says:

    Dobrý den, máme kačera a dvě kachny,jedna úspěšně vyseděla 6 kachňát bez naší pomoci,druhá začala sedět nedávno. Kachňata mají cca měsíc,kačer je teď začal doslova terorizovat,klove je a nepouští ke žrádlu,snaží se je pojímat.Kachna je nebrání.jak to mám řešit?je to tím,že druhá kachna začala sedět a nevěnuje se mu?

    • Lukáš says:

      Dobrý den, vztahy v hejnu bývají někdy složité a neexistuje na ně univerzální rada. Kačer zřejmě kachňata vnímá jako konkurenci a chce si zajistit vůdčí postavení. I to pojímání (i mezi kačery) bývá vyjádřením dominance. Pokud jim vyloženě ubližuje, tak doporučuji kačera oddělit, dokázal by je i zabít. Je ale i možné že ho to přejde a bude v pohodě… Možná taky postrádá tu druhou kačku. Osobně bych ji už sedět nenechal, pokud už kachňata máte. My už druhý rok sedět nenecháváme, IB je na trhu přebytek a často nekončí v dobrých podmínkách… Lukáš

  • Kateřina says:

    Dobrý den, běžce chováme již několik let, ale s tímto jsem se nikdy nesetkala, kačera doslova napadli červy- neměl žádné viditelné zranění, pouze mu červy požírali kůži. Kačera jsme raději utratili, ale máme stále obavy o to, co ho to vlastně postihlo. Nemáte někdo tušení, co to je za onemocnění?
    Novou podestýlku dostávají co 14 dní, čistou vodu a výběh mají volný po zahradě.
    Předem děkuji za odpověď.

    • Lukáš says:

      Dobrý den, s tím jsem se nesetkal ani jsem o tom nikde nečetl. Třeba poradí někdo jiný, kdo se s tím setkal. Obecně, v případě jakéhokoliv zdravotního problému, doporučuji navštívit veterináře. Lukáš

  • Renata says:

    Jo,to sem si všimla,že se o ně starjí obě a chudák kačer musí nahánět psy sám :D.Já sem nevěděla,že přestávají snášet,myslela sem,že snáší celý rok.Doteď sme měli jen kačery.Takže děkuji za nové poznatky.

  • Renata says:

    Děkuji za radu,zkusili sme to a všichni sou spolu úplně v pohodě.jedna velká rodinka.ale ještě bych se chtěla zeptat,ta druhá kachna přestala úplně snášet,nevíte čím to je?

    • Lukáš says:

      Renato, děkuji vám za zpětnou reakci a jsem rád, že to dobře dopadlo, je to krásný pohled když chodí celá rodinka spolu 🙂 Druhá kačka se možná zapojí do výchovy prcků, taky už se blíží konec snáškového období, nám už taky jedna kačka přestala snášet, takže nic neobvyklého… Lukáš

  • Ing. Pavel Prágl says:

    Dobrý den, kachna si udělala asi před 2 týdny hnízdo, ale nemá v něm žádné vejce a stále v hnízdě sedí. Nevíme, co si o tom máme myslet. Její partner poblíž stále posedává.

    • Lukáš says:

      Dobrý den, je to zvláštní. Jste si jist, že tam opravdu žádné nemá? Ona ho/je dokáže velmi dobře zakrýt a zamaskovat, když se zvedne a jde se občerstvit, zkuste hnízdo prohmatat, až bude pryč. Sedí v kachníku nebo venku? Lukáš

  • Irena says:

    Prosím o radu – umřel nám kačer (asi 9 roků).Zůstaly 2 kačky a tak jsme dnes jeli pro nového aby jim nebylo smutno. Nový mlaďoch si oblíbil jednu a tu druhou pronásleduje. Je zde jen jeden den ale druhé kačky je nám líto. Srovná se to ?

    • Lukáš says:

      Dobrý den, jeden den je krátká doba, nebojte, mělo by se to srovnat během pár dní, pokud jí vyloženě neubližuje, tak je nechte, i večer do kachníku zavřete spolu, zvyknou si na sebe. Kačer + 2 kačky je pohodová kombinace :-). Lukáš

  • Dalibor says:

    Omluva DOBRÝ DEN.

  • Dalibor says:

    Čtu tady o otlacích. Máme kačera a kačku 6 rokem a s touto nemocí jsem se “ zatím “ nesetkal. Všude plno trávy a v chaloupce hodně slámy.Jinak nechápu v, dobrém, inteligenci kačera, něco opravdu nepochopitelného.Rozumí zhruba 10 – 15 slovum.

    • Lukáš says:

      Dobrý den, také máme travnatou zahradu, tedy spíše měli jsme, teď je z ní polopoušť 🙁 Myslím že tvrdost podkladu, po kterém běhají ty otlaky dost ovlivňuje. Podestýlka v kachníku tolik ne, jsou tam jen přes noc a ještě leží na břiše, jinak taky steleme slámu + seno, někdy dospod hobliny.
      Pokud jde o inteligenci IB, ano souhlasím, když se jim věnujete, tak zjistíte že jsou to opravdu inteligentní a chytří tvorové. Lukáš

  • Renata says:

    Dobrý den,dnes se nám vylihli 4 kachnata.Mame ale ještě jednu kachnu a kačera,myslíte že můžou být všichni pohromadě v kachniku?Kačer chodí po zahradě i s kuratkama a nevšímá si jich.nerada bych aby jim přes noc něco udělal.děkuji za odpověď

    • Lukáš says:

      Dobrý den, záleží na tom jak se k nim chová, někteří kačeři jsou na kachňata agresivní, někteří jsou vzorní tátové. Pusťte je k sobě pod dozorem a uvidíte… V noci by jim neměl ublížit, to jsou kachňata zalezlá v hnízdě pod mámou a ta si je případně ubrání. Ale pokud máte možnost kačera s druhou kačkou oddělit a zavírat na noc jinam, tak tím nic nezkazíte, někteří chovatelé doporučují první týden nechat kachňata s mámou v odděleném výběhu, budou mít na sebe klid a za týden povyrostou a zesílí a pak můžou bezpečně běhat s ostatními… My jsme je měli s kačerem pohromadě od začátku a nebyl žádný problém. Ale jak říkám, je to individuální, jak se bude který kačer chovat. Lukáš

  • Vašátko says:

    Zdravím,

    potřeboval bych se zbavit 2-3 kačerů. Přenechám je zdarma. Jíst je nezvládnu. Jsou už třetím rokem našimi mazlíčky. Jsem z Petřvaldíku. Liška a kuny zařídili, že máme 4 kačery a 4 kačeny. Kačenky trpí neustálým naháněním od kačerů. Potřebuji vyrovnat počty.

    Tak kdyžtak pište tady a nebo na kaceri(zavináč)vasatko.net. Díky.

  • Petra says:

    Dobrý den, máte, prosím, zkušenost s výrůstky na plovácích? Všimla jsem si kulhání jedné kačky a při prohlédnutí plováků vidím poměrně velké výrůstky, které jsou pro ni bolestivé.
    Nevíte, z čeho mohou vzniknout a jak je léčit?
    Děkuji za pomoc Petra

    • Lukáš says:

      Zespod běháků mají tzv.otlaky, IB na to trpí snad všichni, nikdo mi přesně neřekl čím to vzniká, ale v podstatě do drobného poranění se dostane nějaká bakteriální infekce a jak se to furt namáhá, tak se vytvoří takové mozoly/kuří oka, většinou uzavřené/zapouzdřené. Pokud neprasknou, tak nebývají příčinou kulhání, problém je když prasknou a zanítí se. Taky to teď řešíme. V poslední době se jim dost zhoršily a kačírek začal dost kulhat. Já myslím že se to zhoršilo s tím suchem, z naší travnaté zahrady se stává vyprahlá polopoušť, zem je tvrdá jak beton a tráva už skoro žádná, ty jejich ťapky dostávají dost zabrat. Zajímavé je, že to mají jen kačeři, kačky nic. Dle veta jsou to stafylokokové vředy, které se v podstatě úplně vyléčit nedají 🙁 Cca obden zastříkneme Pederiprou a mažeme mastí kostival + měsíček, dle veta ok. Snad se jim to zlepší, nebo alespoň nebude zhoršovat. Taky se doporučuje Novikov roztok a klidový režim, což je u IB dost těžké 🙂 Případně chirurgické odstranění, to je ale problematické, že jak nemají mezi kostí a kůží skoro žádnou tkáň, tak se to prý dlouho a blbě hojí. Neradi bychom nadělali víc škody než užitku, tak chirurgické řešení bychom volili až naposledy, pokud by se to nějak hodně zhoršovalo. Fotky zde…
      https://www.facebook.com/groups/160099347350087/permalink/2894827777210550/
      Lukáš

      • Petra says:

        Lukáši, děkuji Vám za bleskurychlou odpověď a pomoc při objasnění problému. Děkuji i za odkaz na fotku (přesně tak to vypadá). Běžela jsem koupit Novikov a potřela otlaky všem našim kachním kamarádům – zjistila jsem, že tyto otlaky mají bohužel všichni. Zahradu máme zarostlou a jsou teď od jara venku bez zavírání do kachníku. Při námluvách lítají po zahradě jako divoši a o klidu tedy nemůže být ani řeč – přesně, jak zmiňujete. Čili poranění a následná infekce mi dává smysl. Chirurgické zákroky bych také nechala až jako poslední možnost, do té doby budu zkoušet, co se dá, abych jim ulevila. Pokud budu mít s něčím úspěšnou zkušenost, napíšu to sem do diskuze, ať máme všichni zdravé kachní kamarády.

        Zdraví Vilma, Thelma, Frýda, Luisa, Alan, Monroe, Therence a jejich panička Petra. Ať se daří a mnoho radosti v chovatelské činnosti.
        P.S. Děkuji za Váš web a rady – je to k nezaplacení.

        • Lukáš says:

          Dobrý den Petro, není zač děkovat, rádo se stalo. Jsem rád, že tento web i diskuze stále pomáhá běžcům i jejich chovatelům. Budu rád, když sem napíšete vaše zkušenosti, a byl bych rád, kdyby sem psalo víc lidí, aby to nebyla jen taková jednostranná poradna…, spoustu věcí nevím a rád se také přiučím od ostatních. Mějte se a ať se daří Vám i vašim běžcům. Lukáš

  • Jiří says:

    Dobrý den chtěl jsem se zeptat jestli můžu nechat kačera s Kačenou a mláďaty spolu nebo kačera oddělit

    • Lukáš says:

      Dobrý den, záleží na tom jak se k nim chová, někteří kačeři jsou na kachňata agresivní, někteří jsou vzorní tátové. Pusťte je k sobě pod dozorem a uvidíte… Lukáš

  • Kachně says:

    Dobrý den poraďte mi prosím začali se nám líhnout kachňata a jedno z nich které je dnes dva dny staré je celkově špatné.Má nožičku do strany hlavičku na stranu mírně zkrouceny krk a nedaří se mu přijímat potravu .Snažím se mu pomáhat ale krmení že zobáku vždy vyklepe jakoby to nemohlo polknout. Už jsem zoufalá nechci ho trápit.

    • Lukáš says:

      Dobrý den, v takových případech se těžko radí, mohu jen napsat svoji zkušenost. Před dvěma lety jsme si vzali domů kachně, které se nestačilo vylíhnout včas a kačky ho už nepřijaly. Bylo hrozně slabé, krček nepřirozeně prohnutý a na nohy se vůbec nepostavilo… nedokázali jsme ho tam nechat nebo to ukončit a rozhodli jsme se dát mu aspoň šanci. Dnes jsou mu 2 roky a je z něj krásný zdravý kačer jménem Kulí a kápo našeho hejna. Pokud se rozhodnete dát mu šanci…, tak oni první den tráví zásoby ze žloutkového vaku, pořádně jíst začnou až ten druhý třetí den, chce to sypkou směs pro kachňata a dostatek pití, ale do mělké mističky, nic nezkazíte když přidáte nějaké vitamíny (třeba Kombisol Multi apod.)… Ten krček i noha se mohou srovnat, ale jisté to nikdy není. Máte ho doma, nebo je u kačky s ostatními? Lukáš

Napsat komentář: Indický běžec Zrušit odpověď na komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *