Diskuze

Diskuze o indických běžcích

Přidat nový komentář »
  • Ilona says:

    Prosím dá se upravit indický běžec jako normální kachna na jidlo

    • Angrešt says:

      Dá, má výborné jemné maso, jen je to takový atlet, takže se nedá srovnávat s robustními kachnami na maso… Ale 2 lidi se z jedné kachny nají 😀

  • Marek says:

    Dobry den. Planujem si priniest domov dvoch 6tyzdnovych bezcov a neviem, ci sa mam bat nechat ich pustenych v zahrade, ked ma suseda 5 maciek. Dokaze macka takymto mladym bezcom ublizit?

    • Angrešt says:

      My máme běžce i kočky – kočka si čerstvě vylíhlých kačenek v podstatě nevšímá. 6týdenní už jsou skoro velcí jako dospělí, takže podle mě od koček riziko nehrozí.

  • Zuzka says:

    Dobrý den, mám čerstvě vylíhnutá káčata,může být s kačerem dohromady. Viděla jsem jak kačer káčatům asi ubližuje chytá je zobákem jako by je chtěl vyhodit z kachníku kde je kachna. Děkuji Zuzka

  • Majda says:

    Dobrý den, pane Beneši,
    prosím o radu, jaký problém může mít 5ti týdenní kachně s křídlem, které není podsunuté a brka, která ještě nejsou prasklá trčí jakoby od těla. Druhé kachně ( podsadila jsem pouze 2 vajíčka, abych vyhověla přání kačenky) je naprosto v pořádku. Nevím, zda se to může ještě srovnat, nebo zda by mohly pomoci nějaké vitamíny, nebo zda nemám jít na veterinu.
    Setkal jste se prosím někdy s podobným problémem? Ráda bych káčeti pomohla. Děkuji za radu. Majda

    • Radek Beneš says:

      Vylomená, tak zvaná andělská křídla se objevují jak u kachen, tak u hus. Je to způsobené rychlejším růstem křídelních brk, která jsou těžší než postranní peří, které drží křídla u těla. Také je to způsobené potravou bohatou na bílkoviny, prostě kachnata rychle rostou a vyvíjejí se a pak je všechno naruby a rovněž se uvádí, že je to genetika, ale tomu osobně moc nevěřím. Vysdta na cca 10 dní směs a dávejte jen šrot a pokud se nezlepší, páskou přilepte křídla k tělu, aby se nevylamovala cca na 10 dní, pak se to srovná. Případně zavolejte. RB

  • Knapová Katarína says:

    Dobrý den, chováme 2 indické běžce, samce a samičku. Vždy ráno máme v kachníku 2 vejce a dnes dopoledne jsem našla dokonce třetí na trávě u vany s vodou. Jenom jsem se chtěla zeptat, zda je možné, že jedna kachna snese přes noc 2 vejce. Jenom chci zdůraznit, že se opravdu jedná o pár. Moc děkuji za odpověď.
    S pozdravem
    Knapová

  • Iva says:

    Dobrý den, kachna nám zahnízdila v zahradě v hustém keři. Bohužel jsme ji nepřenesli a nechali tam v naději, že predátoři ji neobjeví. Měla pod sebou 13 vajec, která se měla za cca 10 dní začít líhnout. Dnes ráno kačena pobíhala po zahradě, hnízdo prázdné, 7 vajíček jsem našla rozházená v trávě + 2 prokouslá, ostatní odnesena patrně lasicí. Kachnu jsme i s hnízdem přenesli do kachníku (lituji, že jsme to neudělali hned). Je naděje, že káčata ještě vysedí? Dnešní noc pršelo a bylo dost chladno. Nebo bych měla sehnat nová násadbová vejce? Moc prosím o radu. Děkuji. Iva Musilová

    • Radek Beneš says:

      POchybuji, že kachna sedne na jiném místě. To by byl spíš zázrak, moc na to nepoléhejte a hlavně jinde vám nesedne na cizí vejce, pokud jste ji přestěhovali. Počkejte, ona začne snášet novou snášku, ale ráno ji nechte déle v kachníku, aby snášela v něm a ne venku, jinak se bude situace opakovat. RB

  • šedivění kolem očí kačera says:

    Dobrý den,
    našemu kačerovi začly jakoby šedivět peříčka v prostoru kolem očí (v kruhu cca 1cm kolem obou očí), taky mu dost stmavl zobák, dříve ho měl pěkně žlutý, teď spíše dohněda. Jinak se zdá v pořádku, jí pije běhá s ostatními… Nemohla by to být „vápenka“? Slepice sice nemáme, ale sousedi ano + párek IB a kačer se s nimi v posledních týdnech dost kamarádil přes plot, když kachny seděly na vejcích… Prosím o radu, co by to mohlo být, pokud s tím máte někdo zkušenosti (případně mohu poslat i foto). Díky Lukáš Mika

    • Radek Beneš says:

      Začíná doba přepeřování na letní šat, běžci začínají kolem očí, takže fyziologocký jev, ničeho se nebojte. Ted ztratí barvu, vypelichá a na podzim se zase „oblékne“:). RB

  • zuzana says:

    Dobry den, prosim o radu, chovame uz drohy rok IB, nikdy s nicim nebol problem, dokonca nam uz tyzden jedna kacicka dsedi na vajickach, ale druha zacala krivat. je cula normalne beha za osatnymi zerie vsetko je v poriadku len kriva. aj sme ju nechali dva dni ohradke ale je hrozne nervozna kvaka tak sme ju zas pustili do zahrady. trva to uz par dni, najskor som myslela ze sa udrela ked sa rano vypustaju z domceka, hrozne rychlo vyskkakuju, ale kriva furt tak neviem.poradte mi prosim co robit ako jej pmoct? dakujem zuzana

  • Jolana Vojtová says:

    Dobrý den,
    mám zcela začátečnický dotaz – ráda bych na zahradu cca 900m2 pořídila 2 kachny IB, ale nikde jsem se nedočetla, jak moc kachny zahradu pokakají – budeme potom ještě moci používat trávník naboso?
    Díky:-) J.V.

    • Lukáš Mika says:

      Dobrý den,
      dle mých zkušeností běžci „kakají“ hlavně u vody, tam v okolí mají docela naděláno a naboso bych tam určitě nešel, ale jinak po zbytku zahrady minimálně. Doporučil bych tedy umístit vodu do odlehlejších částí/koutů zahrady. Pokud budete mít 2 IB na 900m2, neviděl bych v tom problém. Ale samozřejmě při troše smůly se dá vždycky něco vyšlápnout :-).
      Lukáš

    • Radek Beneš says:

      Nemusíte se bát, od dvou běžců hovna ani nenajdete:). Ale samozřejmě zvířata výkaly trousí a musí se s tím počítat. Bez toho to prostě nejde.RB

  • Ivana says:

    Dobrý den, moc Vás prosím o radu. Mám 4 týdenní káčata odchovaná v líhni. Ještě mají chmýří, ale začíná jim růst peří. Postupně je zvykáme na pobyt venku. Nevadí, když ve 4 týdnech zmoknou? Mohou už mít koupací jezírko, nebo ještě máme počkat až definitivně přepeří?
    Předem moc děkuji.
    Ivana

    • Radek Beneš says:

      Koupání kachnata potřebují, takže ven s nimi a pokud mají přístřešek, tak se před deštěm schovají. Od 21.dne jim stačí teplota 17 stupnů pod zdrojem tepla a mimo i o deset mín, takže se nebojte a šup s nimi ven. RB

  • Petra says:

    Dobrý den, chovali jsme 2 kacery IB, poté nám jednoho odnesla liška, tak jsme zbývajícího přidali ke slepicím, aby nebyl tak sám a hned na jaře k němu pořídili kačenku. Do té doby se slepicemi vycházel bude problémů, byla takový jejich šéf. Ale od té doby, co má partnerku, je na ně agresivní, chytá je za krkem, zahání do kurníku, nenechá nažrat. Co s tím? Jsme z toho nestastni…

    • Radek Beneš says:

      Nikdy nechovat kachny se slepicemi. Kačer může být agresivní v době toku to je jedna věc, kterou jste sami poznali a pak hlavně kvůli zdraví slepic a hlavně běžců. Od slepic mohou chytit vápenku, která se velmi těžce léčí, protože se lokalizuje na hlavě kolem očí zatímco slepice ji mají na naohou, slepicím vadí vlhko, které běžci vytvářejí neustálým čvachtáním se ve vodě a také proto, že oba druhy ají odlišné nároky na krmení. Pokud chcete klid a mít z chovu radost, tak oddělit. Jiná rada neexistuje. RB

  • Katka says:

    Dobrý den, mám dotaz k líhnutí.
    Kačena mi zasedla vejce na pařezu uprostřed rybníka, mám se strachovat, že se kačenky utopí nebo si poradí samy? z rybníka jsou místa kudy by se mohly dostat v pohodě ven (na pařez asi už ne), dříve tam hnízdila divoká kačena a ta to zvládla. děkuji za odpověď nebo radu

    • Radek Beneš says:

      Nechte to na přírodě. Kachna se přece eutopí, plavat umí od malička. Až se vylíhnou, kachna je odvede na břeh, ale hlídejte to, at si je včas zabezpečíte před predátory. Na první dny jí dejte určitě někam do ohrádky a na noc zavírat, aby je něco neodneslo.RB

  • Šárka Hulíková says:

    Dobrý den,
    prosím o radu ohledně zdravotního stavu kačenky. Máme párek, kačer cca 3letý, kachna 2 letá, máme je druhým rokem, kachna snáší, doteď bylo vše v pořádku. Dostávají granule pro kachny, skořápky, namočené pečivo a mají obrovskou zahradu k dispozici. Kačenka nám ale začala asi před týdnem jakoby štěkat, nebo kašlat (takový vysoký štěkavý zvuk), od včerejška těžce dýchá s otevřeným zobákem. Jinak je ale čilá, normálně žere, běhá po zahradě, stará se o peří. Dnes jsme ji odchytili a zkontrolovali krk a zobák, nemá žádný výtok z očí ani z nosních otvorů, jen se nám zdá, že má jazyk po stranách potažený nějakým zelenohnědým slizem. Vím, že bychom měli jet k veterináři, ale neznám žádného, kdo by byl přes ptáky – jsme z malé vesnice a stresovat kačku přejezdem někam daleko se nám moc nechce. Může jít o něco, co zvládneme sami?

    • Radek Beneš says:

      Nekousl jí třeba pes? Neprokousl krk? Těžk určit, nestalo se mi to, takže nedokážu poradit. slimáka v krku nemá? RB

      • Šárka Hulíková says:

        Ne, krk má v pořádku a na slimáka už to trvá moc dlouho. Nakonec jsme našli veterináře ve Dvoře Králové n.L., je to veterinář ze zoologické zahrady, s ptáky tedy má zkušenosti. Kachnu celou prohlédl, říkal, že je dobře živená, žádné viditelné poškození nemá. Má ale zanesené dýchací cesty, prý nějaká infekce. Dostala antibiotika, dostali jsme je i domů, máme je kachně sami píchat. Taky dostala koňskou dávku jakýchsi vitamínů v injekci. Už je trochu lepší, přes minulý víkend to vypadalo tragicky, už i přestávala žrát. Pořád sice dýchá s otevřeným zobákem a nevydává žádné zvuky, ale zase žere a pije. Snad to zabere, nevím co bychom si jinak počali s naším kačerem – je z toho úplně vedle, co mu s kačenkou vyvádíme. Jinak manžel říká, že už nemáme kachnu, ale nejméně amazoňana podle účtů za veterinu 🙂

  • Mikovi says:

    Dobrý den,
    dovolujeme si Vás poprosit o radu či názor. Máme prvním rokem 1 kačera a 2 kačeny IB a letos hned společně vyvedly 7 krásných kachňat (z 9ti vajec). 8.kachňátko se vyklubalo s odstupem asi 4dnů od posledního kachněte, kdy už kačeny s ostatními kachňaty běhaly po zahradě. Kachně bylo dost zubožené a zkřivené a kačeny o něj již nejevily zájem, k večeru bylo už dost studené a slétávaly se na něj mouchy, ale stále žilo, tak jsme ho přendali domů do krabice a zahřívali lampičkou. Druhý den nebylo o moc lepší, krk vypadal nepřirozeně zkřivený a nohama skoro nehýbalo, ale začalo trochu pít, tak jsme pokračovali v zahřívání lampičkou a na sluníčku. Dnes je to třetí den a kachně už statečně běhá, krk i nožičky jsou v pořádku, normálně jí i pije – máme z něj velkou radost 🙂 Chtěli bychom ho co nejdříve začlenit k ostatním kachnám, ale nevíme jak na to, zda ho přijmou, zda ho třeba neuklovají? Zkusily jsme ho dnes dát k ostatním, když byly venku, kachny začaly hlasitě kvákat a zkoumat ho, ale ono hned otočilo a běželo k nám.

    Předem děkujeme za každou radu. Manželé Mikovi

    • Monika says:

      Dobry den,
      Je uzasne, co jste pro nej udelali…
      Vypada to, ze si Vas „vtisklo“…povazuje Vas za Svoji matku…to se asi nezmeni…mozna az bude vetsi, tak bude ochotno Se pridat k hejnu na takove ty kachni zalezitosti,ale porad budete pro nej ty nejblizsi…
      Prectete si tu na strankach clanek…indicky bezec domaci
      Preji at se dari
      Monika

      • Mikovi says:

        Dobrý den,
        děkujeme za podporu a za tip na článek, je to přesné. Máte pravdu, kachně už bere za rodiče nás, seznamování s ostatními běžci nedopadá moc dobře, dost tvrdě po něm jdou a klovají ho (kachňata i kachny) a ono se jich bojí a snaží se utéct, takže to vždy dopadne že ho ženou až k nám :-(. alespoň jsme mu vyrobili takovou krabici z pletiva a dáváme ho co nejvíce ven a na dohled k ostatním, třeba se časem seznámí a taky až to malé trochu vyroste… Dnes je mu týden a den a právě spí v krabici před terasou zalezlé v mé botě (což má nejradši :-)) Mějte se. Mikovi

Napsat komentář: Indický běžec Zrušit odpověď na komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *