Diskuze

Diskuze o indických běžcích

Přidat nový komentář »
  • Lenka says:

    Dobrý večer přeji,
    máte, prosím, nějakou zkušenost s nášlapnými krmítky (ten typ plechové boudičky, s nášlapným bidýlkem otevírajícím korýtko s krmením)? Vyrábějí se pro slepice, ale velmi by nás potěšilo, kdyby byly vhodné i pro kachničky. Děkuji.

  • Renata says:

    Pozdravujem , mojej Katke sa niečo stalo s nozickou , nevie ju mat vo vystretej polohe a postaviť sa na ňu , leží , premiestňuje sa , žerie v podstate žije je na mieste aby sme ju trápili alebo mi vie niekto poradiť ako a čo urobiť ďakujem

    • Lukáš says:

      Dobrý den, nejlepší řešení je vzít ji k veterináři, takhle nadálku je to vždy jen hádání. Problémy s nohami jsou u IB docela časté. Příčin může být více:
      – noha zlomená nebo naštíplá
      – něco zapíchlého
      – prasklý/zanícený otlak…
      V prvé řadě jí nožičku prohlédněte, jestli ji nemá někde nateklou a horkou, pak by tam byl zánět a je třeba nasadit ATB. Také jsem četl případy, že kačka nechodila/kulhala a pomohlo odčervení… Ale jak říkám, jistota je vet. Lukáš

  • Jirka says:

    Za jak dlouho indický běžci snášejí vejce

  • Lilly says:

    Dobrý den, narodila se nám kachňátka. Jak se o ně postarat teď před zimou? K dispozici mají velký zděný kurník a obrovskou zahradu. Děkuji

    • Lukáš says:

      Dobrý den, lepší je nenechat je takhle pozdě už sedět, kolik jich máte? Osobní zkušenost s odchovem kachňat takhle pozdě nemám, ale obecně malá kachňata jsou náchylná na prochladnutí, důležité je jestli je máma vodí a zahřívá, prostě jestli se stará, pak to nechte na přírodě… co můžete udělat je:
      – dostatečná suchá podestýlka, suchý kachník kam nefouká,
      – kvalitní krmení (směs pro kachňata + vitamíny, minerály),
      – nepouštěl bych je do celé zahrady, udělejte jim zatím nějaký menší výběh u kachníku, kde nebude vysoká tráva a nebudou se tam moct ztratit a neuběhají se, máma někdy nebere moc ohledy, vypusťte je až trochu povyrostou a zesílí…
      – mělké misky s vodou ze kterých bezpečně vylezou
      – do kachníku je zavírejte dřív a pouštějte ráno dýl
      Vypadá to že relativně hezké počasí ještě chvíli vydrží, tak snad to zvládnou, držím palce! Lukáš

    • Lukáš says:

      mrkněte ještě sem… indickybezec.com/vse-o-chovu/rozmnozovani/pece o mala kachńata/

  • Vlado says:

    Dobry den,
    prosim o radu skusenejsich. Mame 3. rok kacera a dve kacky. Obcas zozrali nieco zo zahonu (napr. kliciaci mak), ale v zasade sa jednalo o drobne skody, s ktorymi sa pocita. Tento rok sa ale rohodli zlikvidovat lekna z jazierka, pravidelne ich postupne ozieraju, dokonca, ked som cez zvysky hodil pletivo, tak ho podplavali. Co s tym? Krmivo Sehnoutek KACH2 + psenica.

  • Lenka says:

    Dobrý večer přeji,
    chtěla bych se poradit – máme sžité hejno se 3 kačery a 4 kachnami; vůdci jsou dva příbuzní kačeři (o hierarchii se průběžně mírně hádají) – ale již je to několik dní, co jeden z nich druhého zcela z hejna vyčlenil a ten se teď vždy raději drží několik metrů od ostatních, od rána do večera (při přiblížení jej „vyháněč“ vyštvává). Dnes „vyhnanec“ ani nechtěl za nimi do kachníku.. Pomůže naše plánované navýšení hejna o dvě kachničky a pořízení prostornějšího kachníku? Moc děkuji za odpověď.

    • Lukáš says:

      Dobrý den, jak dlouho je hejno sžité? Vztahy v hejnu se během roku mění, např. teď kluci zase přepeřují do svatebního a mají choutky, s tím souvisí i větší rivalita (jaro, podzim). Pokud mu vyloženě neubližuje, tak bych to nechal, přejde je to. Problém by byl teď před zimou, kdyby se třeba atakovali a vytrhávali si peří, což se stalo nám minulý rok, kdy náš mladší kačírek měl úplně oholený krk, museli jsme je i oddělovat, ale srovnalo se to a teď jsou kamarádi.
      Pořízení dalších holek problém neřeší, tohle je jen o kačerech a vůdcovství hejna, ať bude jakkoliv velké.
      Pořízení prostornějšího kachníku určitě nebude naškodu, doporučuji uvažovat tam i s možností předělení, my máme odnímatelnou přepážku a 2 samostatné vchody. Jinak pokud byste je oddělovali, tak vždy nadohled ostatním (plůtek, rám s pletivem…) samota jim nesvědčí. Lukáš

      • Lenka says:

        Děkuji za Vaši odpověď! Je to úleva, vědět, že se jedná o běžné dění..:) My jsme chovatelé běžců teprve první půlrok (hejno, cca 4leté, máme od jiných chovatelů, z dobrých podmínek) a kačeři se průběžně přiměřeně poměřují. Jen to současné vyhánění, prohánění, tahání za křídlo a ta izolace kačírka nás dost mrzí (vše je jinak bez bitek a bez vyškubávání peří). Kachník tedy zvětšíme a opatříme plůtkem a budeme doufat, že brzy budou kačírci zase kamarádi. Kdyžtak jim přidáme i čtení o ahinse:) A kdybyste se Vy chystal vydat nějakou knížku o běžcích, rádi hned zakoupíme jeden výtisk! Děkujeme za Vaši zdejší práci pro ty milé tvory..

        • Lukáš says:

          Děkuji, to je milé 🙂 je mi trochu líto že sem moc lidí do diskuze nepíše, ani nevím jestli sem ještě chodí zakladatel a majitel stránek pan Beneš, který zde dával spoustu cenných rad… Snažím se tu pomáhat radami na základě vlastních zkušeností s IB, máme je sice teprve 2 roky, ale dost jsme toho s nimi zažili 🙂 Jsou úžasní. Mějte se a ať se daří. Lukáš
          P.S. pokud máte facebook, spoustu informací se dozvíte taky na skupině „Indický běžec na Facebooku“

  • Michaela says:

    Dobrý den vyhráli jsme v tombole kachnu běžce,ale nikde jsem nevyčetla zda se může zabít a sníst jako normální kačena nebo tato kačena je určená pouze pro chov?

    • Lukáš says:

      Dobrý den, dočtete se třeba zde v menu vlevo odkaz „Radost, krása i užitek“ Lukáš

  • Monika V. says:

    Dobrý den. Má někdo prosím zkušenost, že by se mu IB otrávil nějakou jedovatou rostlinou (např. břečťan, konvalinka,túje,azalka či jiná jedovatá rostlina)? Všechno mi ochutnávají a jedna kačka mi přes noc náhle uhynula bez jediné známky zranění nebo jiné újmy.

  • Hanka says:

    Dobrý den,potřebovala bych poradit.Dcera má 2kačery a jednu kačenku,je jim 5 měsíců a manžel ji tedˇpřivezl malou kačenku.Jak to udělat,když oni štípou a nechtěj ji přijmout.Dává ji na noc s nima,ale ráno ji už štípají?Je nám jí líto.Děkuji za odpovědˇ.

    • Lukáš says:

      Dobrý den, někdy jim trochu trvá než si na sebe zvyknou, ale většinou se to brzy srovná. Zkuste je oddělit, ale aby na sebe viděli, nějakým plůtkem, zbudovat té nové provizorní menší výběh, vedle ostatních, krmení a vodu dát poblíž apod. Pokud ji napadají, tak zpočátku bych oddělil i večer v kachníku, ale opět plůtkem, aby na sebe viděli. Za chvíli budou kamarádi, uvidíte…

    • Lukáš says:

      …nebo zkuste tu novou oddělit plůtkem jak píšu výše a dát k ní třeba jednoho z kačerů, uvidíte jak na sebe budou reagovat, chce to pozorovat a zkoušet.

  • Jana says:

    Dobry den sousedka ma bezce a ti maji primo pod okny vybeh a kachnik. Celou noc jedpu absolutne se nevyspim. Celou noc uvnitr kvakaji. Da se s tim neco delat?

    • Lukáš says:

      Dobrý den, IB by měli být přes noc potichu, teda alespoň ti naši jsou, když je zavřu tak zalehnou a spí, kvákají až když se rozednívá, že už chtějí ven. Jak dlouho je mají? Možná jestli jsou v novém prostředí, bude jim chvíli trvat než si zvyknou a budou v klidu. Jinak každopádně nejúčinější by bylo si o tom na rovinu promluvit se sousedkou, zda by je třeba nemohli přestěhovat na jiný plac dál od oken, odhlučnit kachník apod…

  • Dobrý den,pustila jsem kachny běžce na celou zahradu a a oni se nejdříve pěkně procházeli, ale pak se začli schovávat. Tak jsem je chtěla zahnat. Jenže oni se rozutekli Každa jinam a ted nevím co mám dělat. Jedna je zalezla na ne přístupném a zarostlem miste a druha je kdoví kde. Pouštěla jsem jim zvuk kachen z mobilu a zatím nic. Mam obavu aby tam nechci plic. Jednak žalem a také ta jedna nevím jestli se u mi dostat z břečťanu. Děkuji za odpověď.

    • Lukáš says:

      Dobrý den, jak to dopadlo? Myslím, že IB si umí poradit s nástrahami terénu 🙂 Důležité je zahnat je na noc do kachníku, dal bych jim ke kachníku vodu a krmení, oni se naučí tam vracet… Lukáš

  • Hana says:

    Dobrý den, mám dotaz pustila jsem kachny běžce na celou zahradu a a oni se nejdříve pěkně procházeli, ale pak se začli schovávat. Tak jsem je chtěla zahnat. Jenže oni se rozutekli Každa jinam a ted nevím co mám dělat. Jedna je zalezla na ne přístupném a zarostlem miste a druha je kdoví kde. Pouštěla jsem jim zvuk kachen z mobilu a zatím nic. Mam obavu aby tam nechci plic. Jednak žalem a také ta jedna nevím jestli se u mi dostat z břečťanu.

  • Lukáš says:

    Dobrý den, osobní zkušenost s tím sice nemám, ale četl jsem, že zákal očí může být způsoben nedostatkem vitmínů (A), čím krmíte? Určitě nic nezkazíte, když jim koupíte a přidáte nějaké vitamíny pro drůbež… Případně se zkuste poradit s veterinářem. Lukáš

  • Libor says:

    Dobrý den,
    mam ctyri kachny letos vylihnute. Jedne se udelal jakoby zakal jednoho oka. Oko je suche, ale mléčne. Kdyz se ke kachne priblizim ze strany nemocneho oka, tak me pravdepodobne nevidi.. nereaguje. Kachnik jim cistim jednou tydne. Mam pro ne udelane koupani,kde se mohou cele potopit a vodu jim menim kazdy den. Je mozne ze to bude trvaly stav a nebo se to casem vylecí? Mam zkusit nejake kapky do oci? Nerad je totiz chytam, jsou z toho pak zbytecne ves stresu.

    • NavoSever says:

      Dobry den, mam ty same problemy. Jedna letosni kachna slepa od vylihnuti, dalsi dve osleply na jedno oko po cca 1-2 mesicich.

Napsat komentář: Indický běžec Zrušit odpověď na komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *