Diskuze

Diskuze o indických běžcích

Přidat nový komentář »
  • Anonym says:

    Dobrý den, jak lze bezpečně rozeznat kachnu od kačera? Je nějaký typický pohlavní znak?

    • Radek Beneš says:

      Vše je popsáno níže, kačer má v dospělosti kačírek a má jiné hlasové projevy než kachna – velice slabé, jen jako by sípe potichu, kachna káchá. Zelený zobák většinou. RB

  • TEREZA BRYCHOVÁ says:

    Dobrý den,
    Mám dotaz ohledně agresivního kačera. Všimli jsme si, ze dospěly kačer zaútočil na mláďata. Rozběhl se k hejnu a 1 káče chytil a chvíli ho drzel za křídlo (6denni mládě – vlastní potomek). Odehnali jsme ho, ale máme obavy o mláďata. Mate s tím nějaké zkušenosti? Je to normální není je toto chování závadné?
    Máme 2 kačeny a 1 kačera, kachna s mladými si většinou drží od zbylých 2 dospělých dál. Druhou kachnu od mladých odhání, kačera také, jen trochu méně. Při incidentu mladé nebránila. Vybeh mají veliký.
    Děkuji za odpověď.
    Tereza Brychová

    • Radek Beneš says:

      Je to opět individuální, pokud sjou kachna a kačer jen v páru, obvykle je soužití bez problémů, pokud máte kmen 1,2 a více, bývá to problém a kačer je agresivní. Musíte ho prostě oddělit, nic jiného nepomůže. RB

  • Dominika says:

    Dobrý den, zadusila se mi před 3 dny kačenka k zbývající(kačence) jsem do pár hodin dodala pár nových(kačer + Kačena, zvyklí pouze na sebe), které ji zatím vyhánějí od misky, vody apod.je menší,hubenejši než ty nové. Jde vidět, že si pomalu zvykají a tak jsem se chtěla zeptat, chtěla bych k nim do týdne přidat ještě jednu, která je zvyklá ve stádu přijmou ji mezi sebe dobře? Popřípadě jak dlouho může takové přijetí trvat? … Velice děkuji

    • Radek Beneš says:

      Doba přijetí je individuální, přidat běžce můžete samozřejmě a musíte se obrnit trpělivostí. Někdy to je za dva dny, někdy to trvá 14 dní. Důležité je připravit takové prostředí, kde mají noví jedinci možnost úniku a skrýše, aby je ostatní netyranizovali. Takže keře, zástěny z prken, plotových dílců, kameny a podobně. Také je důležité dát krmení na víc míst, aby měli všichni mořnost nažrat se bez strachu. RB

  • Mirroslav Pospíšil says:

    Dobrý den,
    před několika dny začala kachna nejdříve kulhat, poté přestala chodit, teď se jenom plazí a odráží se křídly a zobákem.Prosím o radu.
    Děkuji
    Pospíšil

    • Kateřina says:

      Dobrý den, nám se toto stalo s Kačerem. Jeli jsme na vteřinu, kde nám řekli, že kačer má zánět/revma a dostali jsme recept na mast. Zda by pomohla nevíme, vyřešila to kuna:(

  • Dana says:

    Dobrý den,mame první rok indické běžce, kačenka vysedela osm kačat . Kačer je celou dobu s nimi , ale poslední dobou ztratil své zbarvení, vypadá jako kačena, jinak se zdá že je zdráv. Nevíte čím to může být?

  • Renáta says:

    Dobrý deň prajem. Obraciam sa na Vás s prosbou o radu. Mesačné kačiatko začalo ťažko dýchať a stále má otvorený zobáčik. Su ešte zatvorené v menšom výbehu takže sa nemohlo dostať ani zožrať nič ako je slimák. Čo by to mohlo spôsobiť. Ďakujem za skorú odpoveď.

    • Radek Beneš says:

      To se nedá takhle na dálku určit. Podle toho, co píšete by to mohl být slimák nebo prostě něco, co sežalo a v hrdle se zapříčilo. Musíte se podívat, co tam má.Nic jiného vám poradit nemůžu nebo veterinář… RB

  • Marta says:

    Dobrý den, mám dotaz. Máme dvě kačeny a jednoho kačera už rok a vše bylo v pořádku až poslední dobou cca 2 týdny nám začala jedna kačena kulhat a déle posedávat, myslela jsem, že si přeseděla nohu, ale to prý odeznívá do 2 dnu. Poté jsem ji odchytila a zjistila jsem, že má na noze jakoby vřed nebo něco podobného…horké to néma, ale nemůže pořádně chodit. Dala jsem ji odděleně do suchého kachníku, ale nevím jestli to vůbec pomůže. Potřebovala bych radu jestli dojít k veterináři nebo léčit doma. Vůbec nevím co by to mohlo být. Děkuji za odpověd. M.

    • Radek Beneš says:

      Zřejmě se jedná o stafylokokovou infekci, která se dostane do nohy po nějakém drobném poranění. Takže doporučuji dietu a veterináře. RB

  • Dana says:

    Dobrý den! Prosím o radu: 20.5. se nám vylíhlo 10 kachňat (přirozeně pod kachnou). Vše bylo v pořádku – kachna se starala. Od asi 17.5. byla již preventivně oddělena od kačera – nebyla jsem si jistá, jak by na mláďata reagoval. V současnosti ale už kachna druhý týden sedí na dalších 11 vejcích. Je šance, že budou oplodněná? Má kachna schopnost udržet v těle spermie delší dobu? Děkuji zkušeným chovatelům za odpověď. Dana

  • Jana says:

    Dobrý den, mám taky dotaz mám 2 kačenky z umělého odchovu a je jim měsíc dala jsem je na týden jen do oplocené ohrádky k velkým kachnám a tedka už jsou s nimi venku napřed utíkaly velký kachny před kačenkama a tedka kačer honí kačenky a docela hodně je kouše, dokonce i když je vidí přes půl zahrady. co mám dělat? děkuji za odpověď

    • Radek Beneš says:

      Vydržet, být trpělivá. Je to normální, jsou to vetřelci. Jen je třeba jim poskytnout únikový prostor, skrýš, kam se můžou ti noví běžci schovat. RB

  • Daniela says:

    Dobrý den, chtěla bych se zeptat, kdy můžu přidat kačenky z líhně k hejnu starších běžců. Teď jim jsou 2 týdny. Děkuji

    • Radek Beneš says:

      Až jim přestanete svítit a sama zvládnete to, že se budou vzájemně štípat a pronásledovat. Spojil bych je cca v měsíci nejdřív. Také kvůli rozdílné stravě. RB

  • Jitka says:

    dobrý den…za jak dlouho se pozná kačer od kačenky…indický běžec..děkuji

  • Jiří Halamka says:

    Dobrý den, narodily se nám kachny; jedno ma pochroumanou (asi prislapnutou) nohu a za ostatními jen hopsa. Máme kachne oddělit a nechat léčit? Poraďte. Dekuji

  • Renata says:

    Dobrý den,
    před 3 dny se nám vyklubalo 13 kačenek. Kachnu jsem v den líhnutí a následující den nechala zavřenou v kachníku, dnes jsme všechny přestěhovali do trochu menšího kachníku s výběhem (150 x 100). Jenže když jim jdu dát vodu nebo krmivo, kačena začne strašně vyvádět a šlape po malých. Pořád běhá ze strany na stranu a chce za ostatníma dospělýma kačenama ven. Nevím tedy, zda ji nemám pustit k ostatním a o kačenky pečovat sama. Ven je s kačenou pustit nemůžu, v okolí máme poštolky a hodně toulavých koček. Jak byste prosím řešil tuto situaci? Moc děkuji. Renata

    • Monika says:

      Zdravim,
      resili jsme v podstate totez co Vy…napisu Vam jak jsme to udelali my, ackoliv uplne bez rizika to nebylo, tak jsme 3ti den po vylihnuti kachny matky..jsou 2… vypustili z kachniku a pod dozorem sledovali co se bude dit…v blizkosti kachniku maji jezirko, takze tam ihned vsichni vlezli(hlidali jsme, kdyby treba nemohli vylezt ven a taky reakci kocek,ktere vubec nejevili zajem a ani nikdy pozdeji se v nich nespatrovali neco co se lovi…) nicmene tu jsou jeste sousedovi kocouri, kterych jsme se obavali vice, nevim jestli si jich nevsimaji proto, ze si netroufnou (matky vzorne syci na vsechny, kteri se k jejich ratolestem priblizi) nebo kocici nezajem prameni z neceho jineho…ale vse je v tomto smeru v pohode. Od tohoto dne je poustime kazdy den…vecer se sami vraci do kachniku…kdyz hodne prselo a byla zima, tak jsme je zahnali na pul dne domu…jinak jsou venku…zahradu mame asi 10tisic metru ctverecnich, kachny se s kachnaty drzi v blizkem okoli kachniku a jezirka…t.j. I kdyz maji moznost chodit vsude…sami dobrovolne zustavaji pobliz.
      Samotnou kachnu vypustit za ostatnimi a starat se o kachnata sama uprimne nedoporucuji…kachna kachnata jen tak neda a budou z toho stresovany jak kachnata, tak jejich matka. Je fakt,ze 90% casu kdy jsou venku tu na zahrade nekdo je…takze myslim, ze treba liska nebo kuna se neodvazi(ale s urcitosti to netvrdim…zmizely nam behem roku 2 kachny…minuly rok nejmensi kachne z hejna asi mesic stare a letos bohuzel neco nejspis ulovilo nemocnou kachnu(stalo se to kdyz uz byla tma)…nic jsme po nich nenasli)…myslim, ze pokud mate moznost byt nekde pobliz, tak je pro kachny i kachnata nejlepsi se prirozene socializovat tak jak to kachny obvykle delaji…jsou to me zkusenosti a pozorovani jejich zpusobu zivota ze kterych se prirozene vyvrbilo spolecne souziti s temito uzasnymi tvory, tak treba Vam to pomuze v rozhodovani.
      Preji vse dobre at se Vam i kachnam dari.
      Monika

    • Radek Beneš says:

      Udělala jste o dobře Když se malé vylíhnou, nechávám je cca pět dní v kachníku, kam dám vodu a krmení, pak je přendám do většího kachníku s výběhem, zpravidle je už teplo a můžou jít ven. Váběh je cca 2×1 metr a navazuje na kachník, je tam napaječka a případně starý pekáč na cachtání. Důležitý je ten dostatečný prostor pro to, aby když jdete krmit, měla kachna a kchnata možnost přeběhnout na druhou stranu nebo do kachníku a kachnata neušlapala. Musíte jim prostě dát prostor, dostečně velkou únikovou vzdálenost. Přirozeně se o malé bojí a vyvádí, to je normální. Nechce za ostatníma ven, jen chce odpoutat pozornost. Kdyby totiž byla v přírodě, nechá malé na místě a sama odběhne, aby vás od kachňat odvedla a ta zůstala v bezpečí. To je instinkt. Rozhodně nechte kachnu u kachňat, běhala by kolem a ve stresu byste byla jak vy, tak kachna. A navíc je to dleko náročnější na práci, musela byste kachnatům topit apod. RB

  • Lucie says:

    Dobrý den, mám na Vás dotaz .. Máme celkem 4 kachny, postupně si začaly sedat na vejce .. cca po týdnu .. v tuto chvíli již sedi všechny čtyři, ale první kačenky se měly líhnout již před týdnem a stále se nic neděje. V kachniku jsem našla jedno prazdne nakraple vejce a několik jich kachny odhodily stranou. Na ostatních poctipoctive sedi. Nechceme je rusit, tak vejce nijak nepočítáme ani nekontrolujeme. .Mají vlastní uzavřeny výběh a jsou od kameru oddelene. Jak dlouho mame na připadne líhnutí čekat popr. jak věc resit ? Děkuji za radu . S přátelským pozdravem Lucie

    • Lucie says:

      Dobrý večer,
      tak k dnešnímu dni už máme 4 krasne kačenky a daří se jim dobře :-).
      Děkuji Lucie

      • Radek Beneš says:

        Když si kachna sedne, je třeba zaznamenat do kalendáře termín, pak víte, kdy se kachnata vylíhnou:). Pokud sedí čtyři běžci na jednom hnízdě, pak je to vždycky problém, protože tam jsou různě stará vějce a vylíhne se, pokud vůbec, moc málo kachnat. Kachny si totiž vejce překulují, kradou, stará a nová vejce se míchají a je v tom chaos. Pak nevíte ani, jak dlouho máte právě čekat:). Ideální je achny chovat odděleně po párech nebo aby alespon každá měla svoje oddělené hnízdo v jiném koutě kachníku. RB

Napsat komentář: Indický běžec Zrušit odpověď na komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *