Diskuze

Diskuze o indických běžcích

Přidat nový komentář »
  • odchov says:

    Dobry den chtela bych se zeptat jestli ty vajicka ktera kacce nedam do hnizda k lihnuti muzu nejakym zpusobem umele vylihnout?co slepice nebo jiny zpusob?

  • odhani says:

    dobrý den,
    mam dotaz mam tri kacky a jednoho kacera kacer mi jednu kacku stale odhani od jinych nevim proc ale kdyz chce prcat tak to je mu dobra ale jinak ji furt vystipuje at jde pryc je chudinka skoro jak samotarka co s tim nebo jak miporadit a jeh o to odnaucit ??

    • Není ta kachna náhodou kačer? Jinak si odhánění nedovedu vysvětlit. Jinak Vás prosím o slušné vyjadřování, kachny se „pojímají“ nebo „páří“. Děkuji za pochopení. RB

      • odhani says:

        no prave ze je to kacka jelikoz mám tri kacky a denne mam tri vajicka taky jsem si myslela ze by to mohl byt kacer a ne kacka ale dve kacky denne by nesnesly tri vejce. Omlouvam se vypadlo mi to spravne slovo pareni u kachen.

  • Kačena nechodí says:

    Dobrý den, potřebuji radu. Předevčírem večer kačenka začala kulhat na pravou nohu. Běhala po zahradě se slepicemi. Včera už se vůbec nepostavila, jen se plazila po břichu. Zjistili jsme, že má oteklý kloub a prostřední prst a nožku má celou horkou. Dnes už odmítá i krmení. Je celý den zavřená v kachníku i s krmením a vodou, ale ničeho se ani nedotkne, jen leží. Nevím, co s ní mám dělat.Děkuji za radu. TK

  • páření says:

    Dobrý den, máme pár indických běžců, několikrát jsme je viděli se pářit, bohužel samička zatím nesnesla ani jedno vejce. Dá se nějak poznat, zda je sameček plodný?
    Děkuji.

    • Dá se to poznat, ze snesených vajec:). Dejte jim čas, třeba jsou z podzimního odchovu, takže začnou snášet později. RB

      • páření says:

        Běžce jsme kupovali loni v září jako desetidenní. A jak bychom to z vajec poznali? Děkuji a přeji hezký den 🙂

        • Takže jsou mladí, nemůžou ještě snášet, jak jsem říkal:). Dejte jim čas. Až začne kachna snášet, vejce, žloutek má tak zvaný zárodečný terčík – malou tečku na žloutku. Tak poznáte, že je vejce oplozené a kačer je plodný a pojímá kachnu. Samozřejmě musíte vejce rozbít:). RB

  • Nemoc says:

    Dobrý den, naše kachna indického běžce dostala průjem. Jíst nechce vůbec, pouze pije a všechno okamžitě vyloučí. Nevíme jak jí pomoci, ani co by to mohlo způsobit. Děkuji s pozdravem Čadová

  • Polystyren says:

    Dobrý den, máme ani ne roční běžce divoce zbarvené 2×2. Máme zahradu 700m2, ale soused ted zateplil dům a oni mu to ozobávají a ne přestat.Uz jme jim zamezily přístup ale stejně je to fascinuje. Krmíme pšenicí a co si najdou. Máme jim dávat něco jiného?

    • Pšenice je v tomto období rozhodně nedostačující! Jaro je pro indické běžce velmi náročné období, protože jsou v toku, páří se, snášejí vejce, sedí na nich apod. Právě proto je třeba dát velký důraz na kvalitu potravy. Rozhodně jim nestačí to, co si najdou na zahradě a hrska pšenice! Potřebují vápník a minerály pro tvorbu vajec, vyvážený poměr živin a minerálů pro oplozenost vajec, a to jim zabezpečí pouze odpovídající krmná směs a nebo pracně vyráběné žrádlo doma, což málokdo zvládne. Sami doma si prostě těžko vyrobíte směs s optimálním poměrem živin a minerálů, i když by to zřejmě vyšlo levněji. Vaši běžci ozobávají omítku právě pro nedostatek minerálů, vápníku atd. a dokud jim tyto látky nezajistíte, nepřestanou. RB

  • Poptávka says:

    zde je má e-mailová adresa, tak mne prosím kontaktujte, pokud by byla k sehnání samička max.stará rok 🙂 Adela.Zivalova@seznam.cz

  • Poptávka says:

    dobrý den, mám moc důležitý dotaz, shání samičku od běžce, jenže nikde není k sehnaní, pocházím z Brna, tak kdyby jste někdo měl prosím, nebo o někom věděl, dejte mi vědět, spěchám 🙁 (max.rok stará)

  • ukládání vajíček says:

    Dobrý den, chtěla bych poprosit o radu, zda dělám dobře, když každý den vajíčka sbírám a ukládám je do krabiček na vajíčka slepičí.
    Mám je uložené v dolním díle chladničky – je to dobře – už jich mám 30. Apolenka si začala dělat hnízdo – zastýlala jsem hrubými hoblinami – mám přidat slámu? Dnes mě překvapilo, že jsem našla ve hnízdě 2 vajíčka – je to možné? Dále bych se chtěla zeptat, jestli mám vložit do hnízda podkladek? Až shodí kačenka prachové peří, vajíčka tam budu nechávat, nebo je mám dále vybírat a posléze jí je přidám? Děkuji Vám za odpovědi. Jinak musím říct, že jsem z Huberta a Apolenky nadšená – jsou to úžasní tvorové.

    • Jak píšu níže. Děláte dobře, sbírejte je, ale číslujte! Nechal bych je někde, kde je do 15 stupnů Celsia teplo. Až si kachna běžce sedne, pustí prach, dejte jí maximálně 15 vajec, těch posledních. Podkladky nejsou nutné. Já to dělám tak, že nechávám kachně vždy těch posledních 15 vajec a tím je vše ošetřeno:). ale musíte si je číslovat! Slámu jí dejte, udělá si hnízdo. RB

      • ukládání vajíček says:

        Děkuji moc za Vaši odpověď. Ještě že Vás máme.:-)) Vajíčka mám pečlivě očíslovaná a tak z těch prvních zkusím udělat nějakou dobrotu. Majda

  • Kombinovaný chov a víc pastev says:

    Dobrý den, mám určité nejasnosti v hlavě, které potřebuji vyjasnit. Máme tři pastvy, kde máme společně ovce, kozy a slepice. Slepice mají pojízdný kurník v němž je přesouváme společně s ostatní zvěří na novou a čerstvou pastvu. Běžcům by jsme udělali pojízdný kachník. Nezaleze mi slepice do obydlí běžců? nebo si navzájem svá obydlí lehce rozliší.
    Další má otázka padá na prostor: pokud 2 běžci potřebují 700m čtverečních, jak by to bylo se střídavou pastvou, kdy ohrady mají 700, 600,600. Zvýšili bychom jim tím životní prostor, nebo to pořád znamená, že bychom měli mít pouze 2 kachny?

    • Asi nerozumím dotazu:). Slepice vleze všude, takže tam asi vleze:). Metry pro běžce jsou orientační, klidně jich můžete mít 20 na 10×10 metrech, to je opravdu jen na Vás. Takže když je budete posouvat, klidně jich můžete mít víc. RB

  • Katka says:

    Dobrý den, v září jsme si pořídily jednu kachnu a jednoho kačera. Dnes jsem našla v kachníku první vajíčko. Můj dotaz je asi hloupý, ale mám jim ho tam nechat a doufat, že možná dopadne malá kachnička, nebo ho sebrat??? Jsem opravdu začátečník a nemám žádné zkušenosti. Děkuji

    • Vše najdete v diskuzi níže. Jinak vejce sbírejte, číslujte si je. Vždy nechte kachně maximálně posledních cca 13-15 vajec. Až si sedne, poznáte to, pustí prachové peří a nebude vycházet z budníku. Takhle zajistíte, že bude mít kachna pod sebou čerstvá vejce, z nichž se vylíhnou běžci. Kdybyste je tam nechala, vejce budou smíchaná stará s novými, zašpiní se a nic z nich nebude. Případně zavolejte, poradím Vám. RB

  • Vejce says:

    Dobrý den.Máme prvničky od podzimka a nastal u nás problém,když holky začali snášet vajíčka je jedna která snáší bez skořápky jen v bláně a ještě kdekoli na zahradě.Ostatní bez problémů v kachníku.Dostávají pšenici,skořápky.granule pro nosnice a Nutra-mix,do vody supravit-D.,mají dostatek místa na zahradě.Není toho třeba moc a kačku to stimuluje k rychlejší snášce a nestačí vajíčko dodělat.Moc mě to mrzí a nevíte co s tím.Moc děkuji za radu.M

    • Problém jste identifikovala naprosto přesně – bud mají kachny stimulace pro snážku až moc a nestačí se vejce tak zvaně dodělat a nebo, což ve vašem případě ani není ten problém, mají kalcia nedostatek. Upravil bych krmnou dávku jen na zrno a mohlo by se to srovnat. Navíc pokud krmíte kompletní krmnou směsí, běžci mají volnost pohybu po zatravněné zahradě, je podávání vitamínových přípravků naprosto zbytečné plýtvání penězi i vitamíny a minerály. RB

  • koupě-konzumace vajec says:

    Dobrý den,zajímalo by mě, zda se dají vejca Indických běžců někde koupit a zda jsou ke konzumaci.Jsou podobná na chut spíše slepičím nebo třeba křepelčím?děkuji MK

    • U nás, pokud vím, nikde, v Anglii běžně. Tam se chovají pro produkci konzumních vajec. Na pečení, vaření jsou naprosto ideální. Chutnají jako slepičí:).RB

  • Vitamíny a nový člen says:

    Dobrý den, byl byste tak hodný a poradil nám, nikde to nemůžu najít, jakou veterinární péči potřebují IB, resp. každá kachna. Myslím tím zda je nutné nějaké odčervení, zbavení se vnitřních i vnějších parazitů. A zda se přidávají nějaké vitamíny apod.

    A mám ještě jeden dotaz. Máme dva páry loňských IB, červnové. Ale jedna kačka, hodně dominantní, začala přes zimu pajdat a tolik s ostatníma nelítá. Takže se dva kačeři handrkují o jednu kachnu. Předevčírem jsme jim tedy přivezli novou kačenku ale už říjnovou a nastal problém. Neustále jí odhánějí, štípou, nepustí jí do kachníku, večer jsou to boje. Hlavně kačeři jí nedají pokoj, pak se přidají i zbylé kachny. Jestli to je tím že je mladší, jinak zbarvená nebo prostě cizí….myslela jsem že žijí v hejnu a nového člena přijmou bez problému. Vím že rada na to asi není ale máte zkušenosti zda to třeba časem přejde?
    Děkuji a s pozdravem Kolaříková.

    • Indické běžce odčervuji v zimě, před začátkem chovné sezony, když mrzne a pak po skončení chovné sezony. V malochovu, když máte pár běžců to ale není nutné. Na vnější parazity běžci netrpí. Vitamíny nemusíte přidávat, pokud krmíte kompletní krmné směsi a běžci běhají volně po zahradě. Jinak samozřejmě plastin, v období snášky skořápky vajíček, přípafně supervit podle návodu před snáškou. Nový jedinec v hejnu je vždycky problém, ale po pár dnech ji přijmou. Zvlášť, pokud je to kachna a ne kačer. RB

      • Vitamíny a nový člen says:

        Moc děkuji za odpověď. Budu ještě otravovat, něco na odčervení seženu na veterině? A k vaječ. skořápkám, já je drtím na prášek a muž tvrdí že je to zbytečné, stačí rozkřápnout v ruce, není to pro ně potom moc ostré?
        Jinak nová kačka se už docela začlenila, venku přes den je to docela v pohodě, občas se po ní oženou u vody ale večer v kachníku jsou to stále boje, musí spát sama na druhé straně. Snad se toto časem spraví.
        Děkuji a s pozdravem K.

Napsat komentář: Mariel Zrušit odpověď na komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *