Diskuze

Diskuze o indických běžcích

Přidat nový komentář »
  • Peta says:

    Dobry vecer, prosim nutne o radu. Dnes jsme si privezli 2 bezce, ale nemuzu je dostat na noc do kachniku. Mam strach z kuny. Mam je tam zavirat temer nasilim.. Nebo zkouset dat k veceru do nej jidlo a rychle zavrit?

    • Lukáš says:

      Dobrý den, nezoufejte, chvíli jim potrvá, než se rozkoukají a zabydlí v novém prostředí. Určitě vždy na noc zavírat, chce to zahánět je tam v klidu, nenásilně, jak se vám splaší a vystresují, tak už toho moc nesvedete. Mě se osvědčilo jim večer svítit baterkou tam kam chci aby šli, nebo zkuste u vchodu do kachníku dát nějaké mantinely, dřevodesky nebo tak něco, které je tam nasměrují… Za pár dní si zvyknou. Lukáš

      • Dada says:

        Dobrý deň, pobavila som sa, lebo si dobre pamätám na prvý deň bežcov u nás. Do domčeka nevliezli celý deň a ani večer tam nechceli ísť. Oni sa boja všetkého nového, aj keď im vymením podstielku, protestujú :-). V ten prvý deň nebolo možné ich ani nasmerovať do domčeka, tak som po pár minútach v panike (keďže som kačku nikdy nedržala) chytila prvú, takmer som ju hodila do domčeka, druhú to isté a posledná tretia už sama utekala za nimi :-D. Druhý deň už bolo možné ich pekne, pomaly, rukami nasmerovať dnu a tretí deň už na večer šli samé dnu… Zaujímalo by ma, ako ste to zvládli vy :-).

  • Markéta Sixtová says:

    Dobrý den
    Včera večer nám kachničku něco napadlo.Přežila má skousnutý krk trochu krvácela.Ztratila úplně rovnováhu jako když má něco přerušené nemůže stát na nohách a přepadává dozadu.?Zatím nejí jenom pije.V tuto chvíli jsme obrečeli.Dá se zachránit nebo…..Moc díky za odpověď.Markéta

    • Lukáš says:

      Dobrý den, to vám takhle nadálku nikdo s jistotou neporadí, vemte ji co nejdřív k veterináři. Vždycky je nějaká šance. Držím palce, Lukáš

  • Jana says:

    Dobrý den, tak už je vše v pořádku, kachnička je začleněná v hejnu. Děkuji za radu. Je vidět, že jste znalec. Jana

    • Lukáš says:

      Dobrý den, jsem rád, že to dobře dopadlo 🙂 To je milé, ale za znalce se nepovažuji, snažím se jen radit na základě vlastních zkušeností, co se mi osvědčilo, co fungovalo… Přeju hodně radosti při chovu IB 🙂 Lukáš

  • Anna says:

    Dobrý den, chci se zeptat, nevíte o nějaké knize/ příručce o indických běžcích? Sháním jako dárek. Moc děkuji za odpověď.

  • Jana Šmajclová says:

    Dobrý den, máme kačera a 2 kačeny.1 kačena vyseděla 2 mláďata.1 káče zašlápla, takže uhynulo. Zbylá kačenka je 2 měsíce stará a kačer na ní pořád útočí a zahání ji. Musíme je oddělovat, protože se před ním schovává do kurníku. Nejdříve jsem si myslela, že je to kačer, ale není. Jak to vyřešit? Děkuji Jana

    • Lukáš says:

      Dobrý den, vztahy v hejnu někdy nejsou jednoduché a neexistuje na ně jednoznačná rada. Pokud je to kačka, neměl by to být takový problém. My jsme si taky užili, když jsme začleňovali k ostatním druhého kačírka vychovaného doma :-(. Řekl bych, že tu vaši mladou kačku chce kačer spíš pojímat a začlenit do svého harému a ona jak je ještě mladá tak se ho bojí, ale nemyslím si že by na ni chtěl vyloženě útočit. Nám se osvědčily různé plůtky a oddělovat, ale vždy na dohled vedle sebe, většinou se vášně brzy uklidnily. Třeba role poplast. králičího pletiva 1m vysoké a pár dřevěných tyček (aby se průměrem vešly do toho oka) se špičkou na zapíchnutí – ideální mobilní ohrádka pro instalaci kamkoliv, pak jen jednoduše vytaháte a srolujete, ty tyčky necháváme v tom pletivu… Chce to pozorovat a zkoušet, jak říkám, většinou se to brzy uklidní. Lukáš

  • Dana says:

    Dobrý den, chtěla bych Vás poprosit o radu. Před čtyřmi dny nám jednoho kačera potrhala nějaká šelma. Kačer byl ošetřen na veterině, následně jsme ho měli odděleného od ostatních kačen a kačerů. Nyní je ještě hodně slabý, když jsme ho vypustili k ostatním, neustále za nimi běhá, co mu síly stačí, ale oni před ním v hejnu utíkají. Vezmou ho opět mezi sebe? Je možné mu to nějak usnadnit? Děkuji.

    • Lukáš says:

      Dobrý den, pokud už je trochu při síle a má zhojená zranění, tak je dobře že ho pouštíte k ostatním, úplná samota mu nesvědčí. Zkuste je krátkodobě dát do nějakého omezeného prostoru aby mu neutíkali a on se nevysílil. Pokud by na něj naopak útočili, tak ho oddělte nějakým plůtkem, ale vždy na dohled ostatním. Pokud už to zvládne, tak nejlepší by bylo ho na noc dát s ostatními do společného kachníku a ráno už budou určitě zase jedna parta. Taky bych mu dal nějaké vitamíny na rekonvalescenci a posílení, my používáme NutriMix Supervit D. Držím palce, Lukáš

      • Dana says:

        Dobrý den, moc děkuji za odpověď. Zranění je bohužel dost rozsáhlé, takže léčba bude ještě nějakou dobu trvat, ale na veterině nám řekli, že je to běžec a musí běhat, jinak ho z toho nedostaneme. Je stále hodně slabý, běhá za nimi cca pět až deset minut, potom to vzdá a jde si lehnout do kachníku, kde leží sám zhruba půl hodiny, a pak jde zase ven a snaží se zapojit do hejna. Zatím na něj nijak neútočí, jen utíkají. Přes noc ho máme strach nechat s ostatními. Kachník mají menší velikosti, už jen z tohoto důvodu mám zatím obavy, aby po něm třeba nešlapali. Má pokousaný celý levý bok nad křídlem, zraněné křídlo a je zatím poměrně slabý na nožky. Myslíte si, prosím, jestli mám už zkusit ten menší výběh, aby se spřátelili, nebo je mám zatím nechat na celé zahradě a vyčkat zhojení rány? Děkuji. A ještě jedna malá prosba, potřebujeme, aby začal lépe jíst a přibral. Nemáte nějaký tip, co by pro něj bylo neodolatelné? Krmíme běžně granulemi, pečivem, šrotem a pšenicí. Děkuji Dana

        • Lukáš says:

          Zkusil bych tedy nejdřív přes den ten menší výběh, aby byli spolu a on se moc nevysiloval, ale zprvu pod dozorem, zda na něj ostatní neútočí (stává se, že mohou útočit na slabší a nemocné), zkuste a uvidíte. Pokud jde o stravu, není nutné aby přibral, např.po pečivu asi přibere, ale je to jen balast, který zasytí a nic mu nedá. Granule KACH2 obsahují vše potřebné a vyvážený poměr B-T-S, zkuste ještě přidat minerály (třeba Mikros) a jak už jsem psal do vody třeba NutriMix Supervit D, nebo Kombisol Multi (nezkoušel jsem). Jinak na přilepšenou jako pamlsek mu narýpejte pár žížal, nebo kupte moučné červy (naši je milují). Lukáš

        • Dada says:

          Dobrý deň, môj názor je, že zranené zviera nepotrebuje pribrať. U zvierat práve menší príjem potravy podporuje hojenie. Náš káčer, keď bol zranený, bol niekoľko dní „vegetarián“. Nevládal jesť, lebo mal pohryzený krk (nebolo to vidno, ale nevedel s ním dobre hýbať a teda ani jesť). Chutila mu púpava a tak som mu púpavové (pampeliškové) listy nadrobno strúhanka do vody. To chcel žrať ako prvé, až po niekoľkých dňoch začal pomaly s bežným krmivom, ale stále žral menej… už je v poriadku, našťastie 🙂

  • Iva says:

    Dobrý den,
    od ledna mám 3 běžkyně. Přišly k nám neplánovaně. Vaše stránky nám zpočátku moc pomohly a vlastně pomáhají do dnes. Děkuji.
    Měla bych na vás jeden dotaz. I když naše „modelky“ chováme jak v bavlnce, dostávají granule pro kačky, pšenici, suché pečivo a denně dostanou hlávku salátu, minulý týden jedna začala kulhat. Tlusté nejsou. Vůbec netušíme, kde se mohla poranit, nebo co se mohlo přihodit. Možná uklouzla na kamenech, které máme kolem zahradního jezírka. Celý den se na něm prohánějí, nebo spi na jeho okraji. Zoohygienu mají výbornou, vše stále udržuji čisté.
    Kulhající kačenka se už tolik nekoupe, raději jen tak postává na břehu. Jí ale normálně. Nevím co dělat? Mám jim dát nějaké vitamíny, nebo jiný doplněk? Jak poznám, zda nožička není zlomená? Poradíte mi prosím, co mám zkusit udělat?
    A měla bych jednu zkušenost (odpověď na dotaz pana RadeGa z 3.9.) – kačenky nám zlikvidovaly na jezírku jak lekníny, tak zlaté rybičky. Po 20 letech je jezírko prostě jiné, drobet vybydlené. 🙂

    • Lukáš says:

      Dobrý den, nožičku zkontrolujte zda nemá zespod třeba prasklý otlak, nebo něco zapíchlého, kdyžtak zastříkněte třeba Pederiprou, nebo Novikov. Pokud by tam byl někde větší otok a navíc horký (zánět), pak je třeba vzít ji k veterináři a nasadit ATB. Zlomeninu potvrdí/vyloučí RTG též u veta. Držím palce, Lukáš

  • radEg says:

    Dobry den, chcem vas poprosit o infirmaciu ci IB zijuci volne na zahrade s okrasnym rybnickom nebudu poskodzovat vodne rastliny – lekna a hlavne ci nebudu chytat rybky. Ak maju apetit aj na ryby od asi akej velkosti su ryby v bezpeci ? Dakujem.

    • Lukáš says:

      Dobrý den, rostlinky i rybky jim pravděpodobně chutnat budou, ale osobní zkušenost nemám – nemáme rybníček 🙂 Snad tu poradí i někdo jiný. Lukáš

      • Vašátko says:

        Zdravím,

        po dvou letech z rybníčku zmizely rostlinky a všechny okrasné rybky zmizely. Celé léto jsou kačky jen v rybníku a plavou a oďobávájí a probodávájí zobáky okraje rybníku. Takže se z rybníku stala taková bahnitá louže. Přežije pouze to co roste nebo žije na klasických chovných rybnících (orobinec, vrby apod.).

  • Jana says:

    Dobrý den.
    V dubnu som si kupila 5 káčatek indickeho bežca(desatdňové).Asi po mesiaci najslabsie z nich uhynulo.Potom sa zahadne dve stratili a pak sme načapali na zahrade lišku a nasli mrtveho indickeho bežca.Ostal len jeden.Možem k nemu dokupit inych bežcov,zvyknú si na seba,alebo bude na zahrade bitka?

    • Lukáš says:

      Dobrý den, kdo prodává 10ti denní kachňata, není dobrý chovatel, kachňata by se měla prodávat cca od 6.týdne stáří. Co vám zbylo? Kačer nebo kačka? Samozřejmě mu pořiďte parťáka, ať není sám/sama, jen pozor na více kačerů, pokud s nimi bude kachna, budou se rvát. Ideální kombinace je 1 kačer + kačka/více kaček.

  • Dada says:

    Dobrý deň, čítala som veľa príspevkov o pohlaví. Podľa nich máme doma 2 káčerov a 2 kačky. U jednej som si vôbec nie istá. Zvuk robí RARA, ale zobák má krásne oranžovo hnedý. Je to transka??? 😀

    • Lukáš says:

      Dobrý den, LGBT je dnes v módě, tak asi už i běžci jdou s dobou :-)) Ne myslím že určující je spíše ten hlas, takže pokud dělá rara, tak s největší pravděpodobností kačer.

      • Dada says:

        Dobrý deň, takže happy end. Je to kačka! Ona prišla ako nová k 3 súrodencom (mali vtedy všetci cca 2 mesiace a súrodenci jej dávali najavo, že sú banda) zrejme zaujala podriadenú pozíciu a takmer negágala. Ak, tak len skôr chripela ako káčer. Teraz majú už cez 3 mesiace a nedávno začala gágať, ale má taký zvláštny zachrípnutý hlas, čo zrejme tiež prispelo k tomu, že to bolo také nejasné… Takže tentokrát oranžovohnedý zobák neklamal

  • Lada says:

    Dobrý den chtěla bych se zeptat co je běžné při odchovu mláďat a následném prodeji.mam malé kačenky 8 kačenek A 2 kačery nyní když mám zájemce tak by chtěli vytvořit skupinku ale protože to jsou sourozenci docela se mi to příčí. Prý by to neměli na chov ale pouze na vajíčka. Jaka je běžná praxe.

  • Pablo Asscobar says:

    Dobrý den, mám již několik pár let hejno indických běžců 4 holky a 2 kačery pohromadě se slepicema a žádná nezasedla… Pokud bych se teď rozhodl, že je oddělím, je nějaká šance že se zbaví parazitů od slepic a v příštím roce zasednou nebo je lepší začít od začátku a pořídit ptáky nové a staré sníst???

    • Lukáš says:

      Dobrý den, předně pokud mají parazity od slepic, tak by asi bylo dobré je nějak léčit, případně od slepic oddělit. Co se týče sezení, čistokrevní IB prý nemají zachován pud sezení, ale dnes už to pro většinu běžně chovaných IB neplatí, pokud jim vytvoříte vhodné podmínky, tak nejspíše zasednou.

  • Antonia says:

    Dobrý deň
    máme malé káčatá z liahne.Ako rozoznám kačku od káčera ?
    Ďakujem

    • Lukáš says:

      Dobrý den, nejlépe to poznáte podle hlasu, kačky hlasitě kvákají, kačeři jen tak tiše sípou, rozeznat to jde cca od 5-6.týdne stáří.

  • Kateřina says:

    Dobrý den,

    Máme 3 kačeny (dvě světlejší, jedna tmavě hnědá) a jednoho kačera, od loňského podzimu. Kačer měl vždy jiné zbarvení než kačeny, zelená hlava, no tak jak divoký kačer. Dnes je to ale pár dní co kačer vypadá dosti podobně jako ta tmavě hnědá kačena. Je možné že kačer změnil zbarvení z nějakého důvodu nebo nám ho sprostě někdo vyměnil za kačenu ? 😮

    Děkuji za odpověď.

Napsat komentář: Mariel Zrušit odpověď na komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *