Diskuze

Diskuze o indických běžcích

Přidat nový komentář »
  • Anna Beránková says:

    Dobrý den, kdy nejdříve na jaře lze pořídit mladé indické běžce? Letos jsem nestihla vše připravit, ale zjara bych je ráda začala chovat co nejdříve, kvůli ochraně zahrady před slimáky. Děkuji

    • Dobrý den, podle mě je nejlepší období podzim, ale můžete je pořídit v podstatě kdykoliv, asi bych nedoporučoval v tuhé zimě a třeba v nějakých extrémních mrazech, ale na začátku jara je to ok. Lukáš

  • Vladimír says:

    Dobrý den
    Prosím zkušenější chovatele o radu. Mám IB již tři týdny, kupoval jsem jako 5 týdenní. Tedy jsou 8 týdnů staří. Kachník mám 175x65x50 cm. Oni vůbec nechodí ven! Otevřu jim a najdu je tam večer beze změny. Když je vyženu schovají se do malin (nejbližší křoví) a jsou celý den tam, nejedí a nepijí. To samé i když jim vyndám vodu a granule cca 1metr před kachník, nejedí a nepijí, prostě sami od sebe nevylezou. Zahrada je 700m2, vedlejší zahrady prázdné. Nic je neruší, žádný pes atd. Jsou to dva samci.

    • Dobrý den,
      dejte jim čas, někdy jim trvá hodně dlouho si zvyknout na nové prostředí. Dejte jim vodu a krmení před kachník a nechte je pár dní v klidu, oni se najíst a napít dojdou. Lukáš

  • Dobrý den, k oběma dotazům níže. Moji běžci veškerou zeleninu a plody ignorují (kan.borůvky, jahody, rybíz), ale setkal jsem se už i s případy, že jim naopak chutnají. Je také možné, že jim chybí něco zeleného v jídelníčku, naši mají 1000m2 trávníku a často z něho uždibují, pampelišky a podobně. Nejjednodušší ochrana je použití jednoduchého dočasného mobilního plůtku (králičí pletivo, klacky). Lukáš

  • Michal says:

    Dobrý deň prečo mi indický bežec žerie zeleninu na záhrade.

  • Roman says:

    Dobrý den,
    Běžce mám cca 2 měsíce. Rad se podělím o zkušenosti amatéra (když tak příště ).

    Teď bych rad poprosil o radu. Jak odnaučit běžce trhat rybíz? Ne ze bych jim ho nedopřál …. , ale mate prosím někdo fintu?
    Předem díky Roman

  • Martin Suchánek says:

    Dobrý den,dal jsem na vaši radu a vrátil je do kachniku. Podestýlku používám čisté měkké hobliny. Kachník čistím jednou týdně. A jak jsem vyrozuměl nechme to na ní. Poslal bych vám foto ale nevím kam.diky Martin.

    • OK, myslím, že u mámy jim bude vždycky nejlíp a několikrát se mi osvědčilo, že čím méně člověk do něčeho zasahuje, tím lépe. Jinak já nechávám kachňata s mámou cca týden po vylíhnutí v menším výběhu u kachníku, kde se tolik nenaběhají a nehrozí nějaké zranění nebo atak od ostatních (kačerů). Ještě jim zkuste nožičky prohlédnout, jestli tam nemají nějaké zranění, něco zapíchnutého apod… V záložce Kontakty mám uvedený mail, je to: lukas.mika@email.cz

  • Martin Suchánek says:

    Dobrý den, kachňata krmíme VKCH1, ale že se stále koupou v misce jestli ten problém nemůže být s prochlazení, bříška mají stále mokrá a nejsem si jist zda jim stačí občasné zahřátí u kachny. Většinu dne jsou sama v trávě poblíž kachny. Rozhodl jsem se je dát do krabice na pár dní s přísvitem aby byla v suchu a teple. Jejich rodiče jsem odchoval rovněž tak. Jen mi je líto kachny běhá po zahradě a hledá je. Tak nevím jestli jsem udělal dobře.

    • Určitě stačí, kachna ví co dělá a pokud se o ně stará a neodhání je, nechte to na ní, oni si k ní zalezou když budou potřebovat zahřát. Naše se taky pořád ráchali v misce a žádný problém s pohybem nikdy nebyl. To odebrání nepovažuju za šťastné řešení. Zkuste taky zajistit, aby měli suchou a vydatnou podestýlku v kachníku. Lukáš

  • Martin Suchánek says:

    Dobrý den, kachna nám zasedla vylíhla se dvě kachňata. První den byla v kachvniku a druhý den je vyvedla ven. Jedno kachně kulhalo na jeden běhák a druhé běhalo celkem pěkně,ale je to čtvrtý den a i to druhé špatně běhá spíše se plazi. Ke žrádlu se dostanou, pěkně zobaji i píjí ale znepokojuje mě ten špatný pohyb spíše neschopnost běhu.

    • Dobrý den, těžko říct, příčin může být spousta, od nevhodného krmení až po poranění nebo vrozené vady. Předně tedy čím je krmíte? Chce to směs pro kachňata označovanou obvykle jako KACH1, kde už mají vše potřebné a vyvážené, v tomto období vývinu je to zvlášť důležité, žádný namočený rohlík apod… Můžete zkusit přidat i nějaké vitamíny pro drůbež, já dávám do vody, ale nepřehánět. Jinak v případě zdravotních problémů je vždy nejlepší rada veterináře. Seznam ptačích vetů nejdete v záložce Užitečné odkazy. Lukáš

  • Pavel says:

    Dobrý den , kačer běžce ztrácí barvu peří na hlavě . Nevíte čím to je a jestli se mu barva vrátí ?

  • Tomas says:

    Dobrý den, chtěl bych se zeptat na jednu věc. Loni jsem koupil páreček ib a letos se mi vylihlo 12 kachnat. Můj záměr je nechat si cca 2 až 3 kachny a jednoho samečka. Pokud možno toho původního. Je možné aby oplodnil své potomky? To je asi špatně a musím samečka vyměnit že?

    • Dobrý den, ano oplodní i své potomky, pokud však nechcete dál rozmnožovat, tak to není problém, stačí vejce sbírat. Pokud chcete další odchov, je dobré nechat jen ty z nepříbuzného křížení. I když příbuznosti se naopak využívá při šlechtění, např.chocholatý gen (tzv.Bali – běžci s chocholkou), já toho příznivcem nejsem. Lukáš

  • Jana says:

    Pěkný den, uvažujeme že bychom si z jara pořídili páreček Běžců. Pro úplného začátečníka…
    Jakou minimální velikost by měl mít Kachník pro 2 jedince. A nevadí jim pokud máme v zahradě i nějaké jedovaté trvalky? Nebudou je zobat?
    Děkuji L.

    • Dobrý den, běžce doporučuji pořizovat ideálně na podzim, hejno se přes zimu lépe sžije, jsou v klidu a zvyknou si na nové prostředí a z jara už začnou čistit zahradu od slimáků. A na podzim bývá největší nabídka. Ale není to samozřejmě nutnost, pokud trváte na jaru. Taky bych doporučil vzít 3ks – 1 kačera a 2 kačky ideální kombinace, pokud by se některému z nich něco stalo, nezůstanou sami. Kachník samozřejmě čím větší tím lepší, aspoň rozměr cca palety 120x80cm. S jedovatými rostlinami zkušenost bohužel nemám. Lukáš

  • Martin Holex says:

    Dobrý den, máme dvě kachny IB, společně seděly na vejcích a podařilo se jim vylíhnout 4 kachňata. Je to dnes třetí den, jedno kachně jsem nalezl mimo hnízdo, silně podchlazené téměř mrtvé. Podařilo se mi jej vzkřísit, zahřát a zdá se, že přežije. Dotaz: vrátit ho pak znovu do hnízda? A jak je to s potravou a pitím? Zatím kachňata neopustily hnízdo. Máme je přemístit ke žrádlu a vodě? Děkuji za odpověď.

    • Dobrý den, do hnízda ho vraťte jen pokud je v takové kondici, aby mohlo samo z hnízda i do hnízda vylézt, pokud je slabé a třeba ještě dobře nechodí tak ho nechte ještě u sebe a sviťte mu, vodu do mělké nádoby, krmení KACH1. Zkuste ho pak vrátit až zesílí. Ostatním kachňatům dejte krmení a vodu (vždy jen mělkou) poblíž hnízda, dojdou se najíst a napít když budou chtít. Lukáš

  • Gabriela says:

    Dobrý den, moc děkuji za vaše cenné rady, tak to jedno vylíhlé kachňátko se má čile k světu, jen nevím, zda se kachny teď v létě přepeřují?? Všude po zahradě máme spoustu peří a někdy to vypadá, jako by je tam někdo oškubal.

    • Dobrý den,
      tak to je dobrá zpráva 🙂 Ano v tomto období přepeřují, je to normální. Lukáš

    • Gabriela says:

      Zdravím,mám ještě dotaz, to naše káče, jediné z vylíhnutí, které má 3 matky a momentálně 1 otce (nevíme, zda je pravý,ale to je jedno) Tak má už 8 týdnů, ale stále pípá i když je velké jako dospělé kachny, tudíž neznáme pohlaví, nicméně kačer jej celkem odhání venku, z jezírka nebo ze své blízkosti. V kachníku je klid pospolu, ale venku v prostoru se mu malý vyhýbá, ale stejně občas po něm kačer vyjede. Máme nějak zasahovat? nebo nechat tak, at si urovnají hierarchii? On je takový samostatný jedinec a občas se drží samoty.

      • Dobrý den, pokud v 8 týdnech jen „pípá“, tak to s největší pravděpodobností bude kačírek, kačky cca od 6.týdne hlasitě kvákají. Nechte je ať se srovnají, zasáhněte pouze pokud by se to nějak vyostřilo a hrozilo by zranění. Mějte se. Lukáš

  • Soňa says:

    Dobry den, poridili jsme si 2 IB a mame i 2 bengalske kocky, ktere je bohuzel nahani, takze bezci se zakotvili na jezirku a z jezirka radeji nevychazeji, protoze se nejapis boji, takze jidlo i slimaky jim nosim do vody ja. Kachnik maji u jezirka, ale zatim do nej nesli. Myslite, ze se casem kocek prestanou bat? I kdyz ja se trosku bojim, ze ti dva nasi bengalsti blazni jim nedaji pokoj nikdy 🙁

    • Dobrý den, pokud na ně kočky budou útočit, tak se běžci bát nepřestanou a budou hledat bezpečné místo, kam na ně nemohou. U nás je několik koček od sousedů, ale běžců si nevšímají. S bengálskými kočkami jsem se nikdy nesetkal, takže s jejich vzájemným soužitím vám neporadím. Lukáš

Napsat komentář: Mariel Zrušit odpověď na komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *