Diskuze

Diskuze o indických běžcích

Přidat nový komentář »
  • Po vyliahnuti says:

    Pekny den prajem, prosim o radu.
    Mam kacera a kaceku IB. O tyzden cakame vyliahnutie malych, kacicka nam pekne sedi.
    1. nechat kacicku v den liahnutia zatvorenu?
    2. mozem k malym zavriet na noc aj kacera?
    3. pre dospelakov mam na kupanie detsku vanicku, hrozi pri kupani nebezpecenstvo pre male?
    4. je potrebne oddelit krmnu zmes pre male a dospele kaciky?
    Dakujem za odpoved.
    Andrea.

    • muj názor says:

      Zdravím. já kačeny nechal zavřene v čase lihnuto,ale jednou dene jsem je nechal venku poběhat a vykoupopat.
      Pak dale se vám mužou káčata utopit jsou blbé jdou za mámou do vody……..

    • Dobrý den,
      o odchovu máte napsáno tady
      https://www.indickybezec.cz/odchov/
      nebo tady
      https://www.indickybezec.com/vse-o-chovu-indickych-bezcu/rozmnozovani/prirozeny-odchov/
      k vašim dotazům:
      1. ano a nebo jen s malým výběhem před kachníkem + trochu vody a krmení, je to lepší, aby měla klid a všechna kachňata se mohla dolíhnout
      2. lepší by bylo aspoň týden nechat kačku v klidu jen s malými v omezeném prostoru, pak je zkusit seznamovat s kačerem a pokud nebude agresivní, tak je můžete nechat spolu. Ale je to individuální, pokud máte hodného kačera a prostorný kachník, tak by v noci asi neměl být problém.
      3. na vodu pozor, kachňata tam naskáčou a pak se nedostanou ven, zpočátku jen mělké nádoby, nebo zajistit pohodlný výlez z vody
      4. kachňata by měla aspoň 14 dní jíst jen starter (KACH1), mají tam vše důležité pro správný vývin, kačka to po tu dobu může také, nijak jí to neublíží
      Lukáš

  • Romana says:

    Dobrý den. Mám od loňského léta běžce. Pořídila jsem dvě kačenky a kačírka. Na Velký pátek mi během dopoledne jedna kačka zmizela. Jsem si téměř jistá, že ji odnesla liška. Dva roky zpátky mi během noci (zavírala jsem jen do ohrádky, neboť jsem se dočetla, že dospělým kachnám už nic nehrozí) odnesla celou tříčlennou skupinku ročních IB. Takže teď mi zbyl kačírek a jedna kačenka. Mám zahradu 24 arů a ti dva se tam ztráceli. Před dvěma týdny jsem koupila další dva páry ročních běžců. Od té doby nedělám nic jiného, než rozháním ječící kachny z jednoho „tábora“ a útočícího kačera z „tábora“ druhého. Vždy je to oko za oko , zub za zub. Zahradu mám předělenou, ale vždy si oba kačeři najdou skulinu v keři, aby mohli na cizí kačenku. Ta vyděšeně běhá po zahradě a příšerně kváká. Jsem z toho už vyčerpaná a věřím, že i běžci. Neustále jsem všude četla, jak jsou IB mírumilovní, a jak se mohou nové kusy přiřazovat do stávajícího hejna. Dnes vím, že to byla stejná lež, jako že dospělým nic nehrozí. Poraďte, prosím, jak mohu zvířata stmelit. Jinak budu muset novou čtveřici opět prodat. Je mi jich líto. Asi se neměli nejlépe, neboť jeden, ten submisivnější kačírek, má pochroumané křídlo. Děkuji Wolfová

    • muj názor says:

      je to jen o kačerovi, bud je hodny a nebo zabiják ktery časem vybije i čerstvě vylíhlé mladé . Já mám naštěstí scela hodného kačera .

    • Dobrý den,
      předně na noc vždy důsledně zavírat do kachníku. Vztahy v hejnu někdy nejsou jednoduché a neexistuje univerzální rada, mění se i v průběhu roku. Kačeři zřejmě chtějí novou kačku pojímat, ale brzy jim opadne sexuální aktivita a uklidní se, pokud si vyloženě neubližují, tak bych je nechal, oni se časem srovnají. Taky máme teď jednu kačku, která řve, jen se k ní některý přiblíží. Někdy pomůže změna prostředí. Pokud máte možnost, můžete zkusit dát je všechny dočasně do nějakého prostoru, který neznají ani ti noví ani původní, nové neznámé prostředí je zaměstná a trochu vystresuje a nebudou se tak zabývat jeden druhým. Lukáš

  • Kachňata says:

    Dobrý den, kachna nám sedí už 29. den, dvakrát denně se jde vykoupat a najíst, ale stále se v hnízdě nic neděje. Je nějaký „limit“ kolik dní čekat a pak jí vejce vzít? Děkuji za odpověď.

    • Jenik- Ludgeřovice says:

      Stále ještě čekejte dal bych ji ještě čas. A nebo mě napada jestli na vejcích nesedí ve velkém pruvanu

      • Kachňata says:

        Ne ne, je hezky v teploučku a už má dvě káčátka, tak ještě čekáme jestli jich nebude víc, zatím pořád sedí a žádné vajíčko nevyhodila. Ale děkuji za odpověď.

  • Helena Rösch says:

    Dobry den. chci se zeptat: Nova generace pod kacenkou se nam nevyvedla.Proto chceme male z lihne. Jak mohou byt vajicka nejvic stara a kde je skladovat nez nashromazdime dostatecny pocet vajec? Mame kacenky od lonska, cili rok stare. Zacaly snaset v unoru. Od nezdareneho sezeni ale prestaly snaset – trva to uz 5 tydnu. Mame 4 kacky a dva kacery. Jednou za 2-3 dny se jedno vajicko objevi, ale to je malo, driv snasely jak zbesile a ted je to bida s nouzi. Zacnou opet az pristi rok, nebo se jeste roznosi do konce roku ? Jasne, ze s lihni uz zacnem az pristi rok, letos by to trvalo moc dlouho, nez by se sesel dostatecny pocet vajec. Poradite mi prosim? Diky predem za odpoved. H. Rösch.

    • Dobrý den, je mi líto, ale s umělým líhnutím nemám zkušenosti, třeba vám tu poradí někdo jiný. Pokud jde o snášení, je to individuální, ale myslím, že do konce roku mohou začít znovu snášet. Chce to kvalitní stravu s dostatkem bílkovin. Je také možné že někam zanášejí, to se často stává. Lukáš

      • Helena Rösch says:

        Dekuji moc za odpoved. O zanaseni asi nemuze byt rec – i kdyz – nikdy nerikej nikdy 😉 !- Ale opravdu myslim, ze ne. Nemaji zas az tak veliky neprehledny prostor a manzel smejdi i na nemoznych mistech. Tak uvidime, co se bude dit dal. Mne to nechava v klidu, ale manzel je z toho nejak nervni.Bude si taky muset pockat na pokracovani. Dik a preji hezky den. H Rösch.

  • krmeni says:

    Dobry den,
    chtela bych se zeptat jakym mnozstvim krmit kachny? Prijde mi,ze jim sypeme docela dost a pritom, kdyz jim nasypu, tak delaji jak kdyby tyden nezrali. Mame 1kacera,2kachny a ted dve maly. Krmime 2x. Rano davam Kch granule nekdy var.brambory se srotem a vecer psenici + maj 1200m vybehu. Nerada bych je prekrmovala ci jim ubirala. Dekuji predem mnohokrat za odpoved, hezky den Andrea

  • Jana says:

    Dobrý den, prosím poraďte, jak určit pohlaví u kachňat běžců, jsou jim 4 týdny, začínají přepeřovat, takže podle kacirku ještě určitě ne. Vím, že v tomto věku se určuje podle kloaky, bohužel jsem se nikde nedočetla, jak. Děkuji za odpověď.

  • Katarína says:

    Dobrý deň,
    neviem, či má niekto skúsenosť s tým, že indický bežec sa nekúpe, len si omočí nohy v kaluži vody. Mám párik indických bežcov starých asi 5 mesiacov a majú k dispozícii vaničku na kúpanie a tiež pieskovisko na kúpanie. Kačka mi normálne všade vlezie a kúpe sa, čvachtá, niekedy ju večer nevieme dostať z vody. Káčer však vôbec do vody nevôjde, len do somínanej kaluže. Je to Ok?

    • Dobrý den, obvykle se IB koupu rádi, nevím čím to. Někdy se může stát, že se jim do nádoby s vodou špatně leze, ale pokud vaše kačka s tím problém nemá, tak nevím, nemá kačer třeba problém s chůzí, s nohama? Jinak asi s tím nic neuděláte, nutit ho nemůžete 🙂 Lukáš

  • Beran says:

    Dobrý den, chceme pořídit běžce na pozemek cca 2000 m2 s vlastním rybníkem. Nikde jsem se nedocetl jak má být velký kachník pro cca 4 – 5 kachen. Děkuji za odpověď Beran

  • Kuna says:

    Dobrý den,
    prosím o informaci jak je kuna nebezpečná pro dospělého jedince IB.
    Velice děkuji.

    • Dobrý den, kuna je pro běžce smrtelně nebezpečná, bežci nemají možnost se nijak bránit ani uletět. Kuny chodí lovit v noci, takže je potřeba zavírat běžce na noc VŽDY do bezpečného kachníku. Lukáš

  • chov běžce says:

    Jupí, jupí
    konečně.Kačka snáší od včerejšího dne.
    Vzhledemk tomu, že jsou stale spolu, tak snad jinde na vejcích nesedí.
    Přesto mě ta pauza nejde do hlavy, 21 dnů.Ale radši stále hledám.
    Zabývám se myšlenkou rozšířit chov, ale počkám co kdyby….
    Děkuji za rady.
    Hezký den.
    JK

  • Kachňatka says:

    Dobrý den, kačenka seděla na 3 vajíčkách, dnes se vyklubalo jedno kachnatko a kachna sedí pod hnízdem. Kachnatko a zbylá dvě vejce zůstala sama. Vrátí se na ty dvě vejce? Či je mame odstranit? A kachnatko máme nechat v hnízdě? Ono se samo postaví na nožky časem? Zavřeli jsme je samotný v kachniku, aby byly v bezpečí. Děkuji moc za odpověď Andrea

    • Dobrý den, určitě zatím nic neodstraňujte, kachňata se mohou líhnout v rozmezí pár dnů, nechte kačku v klidu i s tím malým, ona si určitě poradí, ví co dělat, na hnízdo se zase vrátí. Pokud bude zavřená v kachníku, tak by to chtělo dát jí tam trochu jídla a vody, ale mělkou nádobu, aby se tam kachňátka neutopila. Více na https://www.indickybezec.cz/odchov/ Lukáš

  • chov běžce says:

    Dobrý večer,
    děkuji za odpověď.
    Vzhledem k tomu,že naše kačky mají travnatý pozemek cca 12000m2 nevím jak budu úspěšná v hledání.Jedna třetina je posekaná ale zbytek je louka, budoucí sad.
    Zatím doufám,že se to snad upraví.
    Určitě dám zase vědět .
    JK

  • Chov běžce says:

    Dobrý den, mám tři kachny a jednoho kačera. Jedna kachna my vyseděla 2 kachňata po útoku Kuny, která jí vybrala hnízdo. A další dvě mi sedí společně na hnízdě s vajíčky, které si nakladly po útoku Kuny, která jim všechny vajíčka vzala.. Kachna co má kachňata jsem nechala zvlášť kvůli kačerovi, aby mi neutopil mladé. Myslíte, že bych je mohla nechat všechny pohromadě. Neublíží kachňatům? nerada bych o ně přišla. Děkuji Zachová

    • Dobrý den, na to neexistuje jediná správná odpověď, záleží na povaze kačera, někteří jsou vzorní otcové, někteří mohou být agresivní, chce to pozorovat a zkoušet, případně zasáhnout. Doporučuje se nechat matku s kachňaty cca 1.týden odděleně, pak je zkuste pod dozorem pustit k ostatním a uvidíte… Píšete že jim vybrala hnízdo kuna, pravděpodobně tedy v noci venku…, nikdy bych nenechal sedět kačky přes noc venku, na noc vždy zavíráme do bezpečného kachníku! Venku hrozí že přijdete o vejce i o kačky. Lukáš

      • Chov běžce says:

        Dobrý den, tak už nám snesli i ty dvě kachny vejce. Vylíhlo se nám 20 kachňat a už je zavíráme. Kačer je v pohodě s kachňatama, ale máme jiný problém. Ty dvě kachny co měli později kachňata, tak jdou po těch dvou prvních starších kachňatech. Nevím proč, máme je prozatím oddělené ale čekáme až trochu povyrostou, abychom je mohly dát všechny dohromady. Nevíte čím je to způsobené? I ta první kachna co má ty dvě kachňata, tak občas jde i po těch malých, když prolezou plotem. Díky Z

  • chov běžce says:

    Dobrý večer ,
    děkuji za odpovědi.
    Předpokládám, kdyby došlo k tomu, že by je sežrali, našla bych alespoň skořápky..
    Krmím směsí ráno, a večer zrno.
    Pokud pšenici ne, měli by i večer směs ?Jistě máte již zkušenosti s krmením. Co všechno jim podáváte vy ?
    Pokud jim položím misku s krmením,vidím,že se ženou přes celou zahradu, ale není to o tom, jako když dáme žrádlo psovi.
    Okamžitě se na něj vrhne a v závěru pro jistotu ještě misku obrátí jestli je opravdu prázdna.
    Kačky se k tomu vrací několikrát za den.
    Pak mě napadá jestli jim toho nedávám hodně.Nezbude nic, postará se o to bažantí rodina.
    Bažanti jsou v zahradě druhý rok a s kačkami se v klidu „pasou “
    Tak budu hledat. Já mám jen obavy aby nepřivedli najednou „průvod “ malých kaček.Takže až nenajdu dlouho kačenu …..
    Ale to si snad dělám legraci….
    Děkuji za informace.

    • Dobrý den,
      pokud by vejce sežraly samy kachny, i to se stává, sežerou obvykle i skořápky. V krmné směsi už mají vše potřebné a vyvážené, není potřeba dávat nic dalšího, akorát je dobré ve snášce dotovat vápník (skořápky, grit, minerály). Já krmím KACH2 adlibitně, ve snášce a při přepeřování přidávám minerály pro drůbež, někdy vitamíny do vody + mají travnatou zahradu 1000m2 k lovení 🙂 Opravdu se to může stát, že někdo pohřešuje kačku a ona se pak objeví s malými, tak radši hledejte 🙂 Pokud by zasedla, tak nikdy nenechat sedět venku. Lukáš

Napsat komentář: Mariel Zrušit odpověď na komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *