Diskuze

Diskuze o indických běžcích

Přidat nový komentář »
  • Radana Mojdlová says:

    Dobrý den, už 3 týdny mi seděla kačenka a každým dnem jsem čekala maličké. Včera jsem přišla a hnízdo bylo prázdné. Úplně. Všech 13 vajec pryč. Kačka běhala s ostatními po zahradě. Divné je, že tam nezbyly ani skořápky, takže potkan to být nemohl. Marně hledám info, zda kuna odnese vejce celá? Děkuji

  • Lucie says:

    Dobrý den, máte někdo zkušenosti s chovem IB v přítomnosti psů? Plánuji si pořídit dvě kačenky, ale napadla mě právě otázka, jestli je reálné chovat kačeny volně na zahradě, kde se pohybují i psi. Děkuji za odpověď

    • Radana Mojdlová says:

      Dobrý den, mám 2 psy a 4 IB, všechny volně na zahradě. Navzájem si sebe nevšímají, a to je jeden z mých psů celkem drsoň:-) Prostě mu ví, že nesmí, že kačenky jsou taky naše:-)

    • Radek Beneš says:

      Každý pes = individualita, která se může projevit bud jako drson, který sežere vše živé a běhající a tedy i běžce nebo je klidas, kterému může indický běžec běhat před nosem. A nebo jim dá pokoj aspon za přítomnosti pána. To prostě musíte vyzkoušet, samozřejmě je tisíc variant mezi tím, jestli je to lovecký pes, velký pes, malý teriér, prostě to musíte vysledovat. Každopádně se musí psovi razantně zdůraznit, že běžec není k žrádlu, musíte se psem k běžcům chodit, aby si na sebe zvykli, být v klidu a chovat se přirozeně. Pak je šance, že se společně snesou. RB

  • Renata says:

    Dobrý den,
    mám 2 kachny a 2 kačery BI. Dnes mi jedna kachna zasedla na vejce v kachníku.. Kačeny jsou zvyklé, že je v noci chodím zavírat. Kachník má cca 100×60 cm, tedy nic moc velikého. Navíc ted přes 1/3 má kačka hnízdo.. Myslíte, že mohu ostatní zavírat k té co sedí? A jak byste to řešil až se kačenky vylíhnou? Mám pak kačeně udělat provizorní kachník s uzavřeným výběhem na trávě? Obávám se, že velké kačeny nebudou chtít jít do ničeho jiného a bydlíme u polí, tak je venku nechávat nechci… Na druhou stranu, si neumím představit jak kačenu s malýma budu hnat do provizorní boudy 🙂 Moje první kačeny, tak budu ráda za každou radu:)

    • Renata says:

      Moc děkuji.

      • MH says:

        Dobrý den,
        já jsem to měl stejně. Vyřešil jsem to tak, že jsem vedle stávajícího kachníku postavil identický druhý kachník. Sedící kačenu zavřel a pak zahnal zbylé tři dospělé do vedlejšího kachníku. Za tři dny si na to zvykli. Sedící kachna měla klid a ze 12 vajíček se vyklubalo 11 krásných čiperných kachňat, která stále máme. A v době klubání jsem jim rozdělil i výběh, ať mají klid a bezpečí. Jiná řešení mi přišla příliš riziková. Ať se daří. Taky jsou to naše první kačeny. MH.

  • MH says:

    Dobrý den,
    máme malá kachňata IB přirozeně vylíhnutá a stále opečovávaná kachnou. Do jakého stáří je nutné/vhodné jim do kachníku na noc dávat vodu a jídlo? Samozřejmě bych raději v kachníku preferoval sucho, ale nechci je přes noc (u)trápit. Přes den jsou obvykle venku, kde samozřejmě vše potřebné mají. Předem děkuji za odpověď. MH.

  • David says:

    dobrý den,
    měl bych na vás jeden dotaz ohledně snášení vajec IB. Vím že se to tady už také z části řešilo, ale není tam popsané vše do detailu.
    Měl bych následující dotazy. Mám čerstvě IB,(3 kachny, jeden kačer) který snaší každý den vajíčka. Chtěl bych zkusit přirozený odchov,
    ale nevím přesně jak do toho.Jedna kachna snáší každý den do kachníku vajíčka. Nyní jich tam mám šest vajec.
    A nyní ten dotaz Jak mám pokračovat s vejci dál? Jak poznám že si chce kachna zasednout? Zatím ji tam nevídám sedět.
    Mám nová vajíčka sbírat a dát jí je tam až zasedne? Pokud ano, kde bych měl vajíčka nechávat? Děkuji moc za rady,
    věřím že to ocení i další nadšenci IB

    • Radek Beneš says:

      Opět popsáo níže. Kachna seddne, až pustí tak zvaný prach – prachové peří a zůstane na hnízdě. Vajec nechte maximálně 13, sbírejte je denně a nechte vždy 13 nejmladších. Ideální je číslování vajec obyčejnou tužkou, abyste nemíchal vejce stará a čerstvá. RB

  • Jirina z Drahotina says:

    Dobry den pane Benes.
    Mam dotaz o zdravi kachnete.
    Odchovala jsem si nekolik kachnat v lihni a dostala jsem jedno cerne od souseda.
    Toto cerne kachne, nyni asi 14-ti denni, znam ho od narozeni, pravdepodobne rostlo velmi rychle, je vetsi nez moje kachne narozene ve stejny den. Ma problemy, neustale lezi a neni aktivni jako ostatni kachnata. Zere i pije mene nez ostatni. Rekla bych rustovy problem, setkala jsem se s tim i u me kaceny, ktera jako mlada, stale polehavala. Ale co mi dela problem je, ze ma teple nozky, zda se, ze ma horecku. Nevim, zda kaceny mohou mit horecku a co muze byt pricinou. Je doma pod lampou jeste se 2 jinymi kacaty, ruzneho veku, ktere jsou bez problemu. Nevypada to nakazlive. Snazim se aby pil, ale pije mene nez ostatni, bojim se , aby nedehydroval. Mate pro mne radu? Dekuji predem.

    • Radek Beneš says:

      Takhle na dálku nedokážu odpovědět, záleží na potravě, co dostávalo. Z mého pohledu je problém ve výživě. A také jsem ho neviděl. Jestli je jiné, než vaše kachnata stejně stará, nemůže tam být tak radikální rozdíl ve velikosti plus minus. Je to vůbec běžec? RB

      • Jirina z Drahotina says:

        Dobry den. Doplnuji informace k memu dotazu. Strava je v poradku. Behem doby se stav bezce menil, teplota nozek pominula, vyjasnilo se, ze pokud se pohyboval , tak kulhal. Mene pouzival pravou nozku. Napustila jsem vanu, takze musel plavat bez neseni vlastni vahy. Tim jsem tez zjistila, ze pravou pouziva jinak nez levou. Pravdepodobne se nejakym zpusobem zranil. Mozna si neco natrh. Dnes uz se pohybuje skoro normalne. Bezci jsou velmi odolni, i s timto prckem to bude ok. Jako male kachne byl velky skokan, preskocil jako 1- denni z klidu 10 cm hranu. Dekuji za vas cas.

  • janaP says:

    Dobrý den, chtěla bych se Vás zeptat, jestli
    1) je lepší kachník „na nožičkách“, kde se i pod ním můžou kačky schovat, nebo je v pohodě kachník posazený normálně na zemi?
    2) jaký rozměr (š-v-h) stačí pro 4-6 kachen (i s místem na snášení)?
    3) musí mít každá kachna svoje místo na snášení nebo se vystřídají třeba u 2 míst?
    Děkuji
    janaP

    • Radek Beneš says:

      Lepší je na zemi, kachny do něj lépe zaženete a raději do něj budou chodit. Snášková hnízda ideálně pro každou zvlášť, oddělená a ideálně na různých místech kachníku. Oceníte to, až začnou snášet a na vejce zasednou. RB

  • rené says:

    Dobrý den,měl jsem párek a kačena zasedla na vejce,udělala si hnízdo v keři a 14 dní na nich seděla ,před dvěma dny najednou zmizla,nevím z jakého důvodu,zda to byla kuna nebo někudy utekla,jsme na samotě u lesa a rybníka,a chci se zeptat co s těmi vejci,kačer ji neustále hledá a je docela smutný.Děkuji

    • Radek Beneš says:

      Kachnu odnesla liška. Neustále opakuji, že musíte běžce zavírat na noc do kachníku. Naučit kachny snášet do snáškového hnízda v kachníku, pak se tohle nestane. S vejci neuděláte nic, pokud nemáte líheň nebo náhradní kvočnu. RB

  • Robo says:

    Dobry den,

    pred troma dnami sa mi narodilo 8 kaciatok. Kacer ich stale napada, matka sa ich snazi chranit.Dnes rano mi takto zabil jedno z nich. Co mam robit ?

  • lucie says:

    Lze chovat slepice společně s indickým běžcem? V jednom kurníku? budou se spolu snášet a mohou společně snášet vejce?

    • Radek Beneš says:

      Rozhodně nedoporučuji, již jsem psal níže. Kachny a slepice by neměly být dohromady, každý druh má jiné nároky na chov, prostředí, paraziti jednoho druhu ohrožují druhý. Například slepičí vápenka se jen velmi těžko léčí u běžců a podobně. Takže pokud chcete radost a ne starost, rozhodně chovat zvlášť. RB

  • lagata says:

    Dobrý den, dva dny po vylíhnutí káčátek je v hnízdě ještě jedno vejce, chtěla jsem ho už vyhodit ale začalo mi pípat v ruce. Má ještě šanci na vylíhnutí? děkuji

    • Radek Beneš says:

      Pokud ho necháte pod kachnou, tak ano nebo pod kvočnou nebo v líhni. Hlavně mu nepomáhejte, nezkušený člověk tak kachně zabije, je tam obrovská síť krevního zásobení, musíte vědět jak na to, takže nechte pod kachnou, ono se doklube. RB

  • Jitka says:

    Dobrý den,

    kachnička nám už čtvrtý týden sedí na vejcích. Nejsme žádní šlechtitelé, kachny jsme si pořídili jen pro radost, jsou všechny v jednom domečku, a jedna si v rohu udělala hnízdo, má tam 12 vajec a sedí na nich. Tak čekáme co z toho bude. Máme i jiné kachny, které snáší vejce, ale nesedí na nich. Teď jsem začala kolem jejich domečku nacházet vypitá vejce – vejce je celé, jen je do něj udělaná tak v průměru dvoucentimetrová díra, a je téměř prázdné. Kdo nám chodí na vejce? Kuna? Kočky? Pes?Děkuji za radu.

  • JULIA says:

    Mame doma 2kačerov a 2kačenky su spolu v kachniku aj na zahrade maju 14 mesiacov a znašali len 15vajec. Kde je problem.

  • Marek z Pardubic says:

    Dobrý den. Přece jen bych se rád na něco zeptal. Než jsem se vzdal každodenního chytání a zahánění kachen do kachníku, tak mi tam snášely i vejce a bylo celkem pohodlné je sbírat. Teď sice už nepáchám vzájemné násilí a nechávám kachny volně, ale zase musím být ve sběru vajec rychlejší nž ostatní predátoři, což se nedaří vždy. V kachníku 60x100cm jsem měl na zemi jen piliny a misku se žrádlem. A teď ta otázka: „Existuje nějaký způsob, jak kachny přinutit, aby chodily (na noc) do kachníku dobrovolně?“

    • Marek z Pardubic says:

      Mám dvě kachny.

      • Radek Beneš says:

        Neexistuje, musíte je denně zahánět. Ony tam třeba samy zajdou, nažrat se, pokud tam mají žrádlo, nebo mi tam zajdou veer, když je doba zavírání, ale pokud bych je nezavřel, budou zase chodit ven. Prostě zahánět musíte doživotně, jinak to nejde, bohužel. Pokud chcete, aby snášeli běžci do kachníku, musíte je ráno nechat déle zavřené, aby vejce kachny snesly právě tam a vytvořit jim pro to podmínky, aby nehledaly hnízdiště venku. Takže bedýnka, seno, sláma a tam hodit třeba první vejce, aby věděly, že tam prostě vejce musí snést. Instinkt je pak povede právě ke snášení do hnízda kde už vejce je. RB

Napsat komentář: Mariel Zrušit odpověď na komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *