Diskuze

Diskuze o indických běžcích

Přidat nový komentář »
  • Lenka Suchá says:

    Dobry den,kachně jde z obou očí taková pěna,která vypadá jako hnis.Dáváme borovou vodu,ale ta nepomáhá.Můžeme dát antibiotické kapky?

  • Tereza says:

    Dobrý den,
    zajímalo by mne jestli máte někdo zkušenosti s chovem běžců a venkovním vermikomposterem? Máme na zahradě již zajetý vermikomposter s velkou populací kalifornských žížal a zvažujeme pořízení páru kaček a máme trošku strach aby nám naši kolonii žížal kačky nevyjedly. Bylo by nutné vermikomposter oplotit a nebo jim tyto žížaly nechutnají? Děkuji, Tereza.

    • Dobrý den, běžci žížaly milují, pravděpodobně jim žížala kalifornská bude chutnat stejně jako ta česká 🙂 a pokud se k nim dostanou, tak je snědí. Ale pokud se nemýlím, tak ten vermikomposter je taková bedna, tam se dovnitř kačky nedostanou ne? Lukáš

      • Tereza says:

        Dobrý den,
        bendy se používájí spíše na domácí vermikompostery, které můžeme mít v bytě. U venkovních vermikomposterů se naopak doporučuje mít vermikomposter otevřený. Ten náš je vlastně jako velká kupa zeleného odpadu ze tří stran ohraničená paletami, ze čtvrté strany je volně přístupný, aby se do něj mohl odpad přidávat, ale také aby se mohl odebírat vermikompost. Ale asi by nebyl problém přidat ještě jednu patelu z volné strany, která půjde jednoduše oddělat když bude potřeba s vemikompostem manipulovat. Kačky sice prostrčí zobák přes škvíru a pár žížal by slupnout klidně mohly, ale většina jich žije uprostřed vermikompostu kde už by se kačky nedostaly. Napadá mě jenom, jestli by se pak nemohlo stát že by kačky stály u okraju a čekaly až se kolem zase mihne nějáká ta žížalka 😀

        • Tak to v tom případě mám vermikomposter taky 🙂 Nebojte, zase tak trpělivé kačky nejsou. Ale je pravda že kompost je často středem jejich zájmu. Malá ukázka:
          https://www.facebook.com/groups/160099347350087/permalink/3515567648469890/
          https://www.facebook.com/groups/160099347350087/permalink/2733918189968177/

        • Tereza says:

          Ano, to je pravda, takový neplánovaný vermikomposter má na zahradě snad každý 🙂 Ještě mě napadla jedna věc. Používám na zahradě docela hojně jed na slimáky 🙁 Je to přírodní jed na bázi železa a fosforu, který je pro ježky neškodný. A vím to nejen pro to, že je to napsané na obalu, ale také proto, že na zahradě máme jednoho ježčího obyvatele už pár let. Ale co když sní kačka takového slimáka? Pro ně to taky není jedovaté? Jestli by pro ně možná nebylo lepší jim letos jen připravit zahradu a nějak to doklepat s jedem na slimáky a kačky pro jistotu přivézt domů až přístí rok na jaro, kdy nebude už nic posypané?

        • S tím jedem na slimáky zkušenost nemám, ale osobně bych to neriskoval. Kačky je podle mě nejlepší pořizovat koncem léta/podzim. Lukáš

        • Tereza says:

          Dobrá tedy. Děkuji za rady, připravíme prvně zahrádku a kachník a snad na podzim taky doma přivítáme pár kačenek 🙂 Tereza

  • Iveta says:

    Dobry den prosim o radu – dnes sme si priniesli domov 2 6-tyzdnove kacatka IB. Obe boli cule a aktivne. Pred chvilou jedno zacalo padat, plietli sa mu nohy a teraz uz vobec nevstane.Ked som ho drzala na rukach, do tych noziciek sa zapieralo. Teraz lezi a chveje sa. Co sa mu mohlo stat? Ako mu pomoct?

    • Dobrý den, takto na dálku je to vždy jen hádání, mohlo spolknout velkého slimáka (potřebují dostatek vody na zapití!), mohlo prochladnout… Nevím, zkuste ho vzít do tepla, dát mu napít dost vody (pokud máte tak můžete přidat nějaké vitamíny pro drůbež.), zkuste opatrně prohmatat krk. Pokud by se nelepšilo, tak co nejdřív vet. Lukáš

      • Iveta says:

        Vďaka! Žiaľ už je neskoro 🙁

        • admin Lukáš says:

          To mě mrzí 🙁 A nezjistili jste příčinu? Tak co nejdřív pořiďte k tomu druhému zase parťáka, ať není sám, samota jim nesvědčí… Lukáš

  • Martin says:

    Dobry den,

    vcera jsme si privezli parecek indickych bezcu, divoke zbarveni (mel to byt samec a samice). Rano jsme u nich nasli 2 vajicka (jsou to tedy 2 samice, nikolo parecek, jak melo byti). Doporucujete jim poridit i jednoho kacera? Nebo je lepsi nechat pouze 2 samicky?

    Dekuji.
    Martin

    • Dobrý den, záleží samozřejmě na vás, ale kačer a dvě kačky jsou ideální kombinace, klidně je nechte zatím spolu a na podzim jim pořiďte kačera 🙂 Lukáš

  • Katka Kasalova says:

    Dobry den,kacka nam sedi jiz 30 den na vejcich,v kachniku je zatim klid,jak dlouho cekat na vylihnuti? Kacka poctive sedi a vybiha jen rano a vecer. Zkousela jsem prosvetlovat,zdaji se byt plna. Dekuji za odpoved

  • Barbora says:

    Dobry den,

    chtela bych poprosit o radu, kam umistit kachnik? Je vhodne jej umistit na celodenni slunce nebo do celodenniho stinu?
    Bohuzel misto kde by to bylo tak na 1/2 nemame…

    Predem dekuji.

    • Dobrý den, spíš volte stín, sice tam chodí jen na noc spát, ale pokud by nějaká kačka zasedla a měla tam hnízdo, tak ať tam nemá vedro. Obecně myslím že běžci snášejí lépe chlad než horko. Lukáš

  • otazka says:

    dobrí deň mohla by som sa opýtať ako dlho kačica sedí na vajíčkach ?

  • Martin says:

    Dobry den. Mame dve 9 mesacne kacky. Pravdepodobne im chyba kacer, lebo vo vode skacu na seba. Kazdy den mame dve vajicka v „kachniku“, na vase odporucanie im tam stale par nechavam, aby nosili do jedneho hniezda… funguje to. Akonahle som im raz zobral vsetky vajicka (priblizne po 2 mesiacoch od kedy zacali nosit), na druhy den boli zahrabane v slame v kachniku na inom mieste. Zaujimavost je, ze vajcia vacsinou zakryju steblami slamy.
    Momentalne sa jedna kacka rozhodla zasadnut na vajicka, aj ked nie su oplodnene. Kontaktoval som kamarata, od ktoreho mame nase bezce, donesie mi 6 oplodnenych vajicok, ktore by som jej mohol podhodit.
    Mam par otazok:
    1. mam tie oplodnene vajicka nejakym sposobom oznacit (bodka ciernou fixou) a odoberat vajicka, ktore tam budu pribudat?
    2. ak sa mi podari casom doplnit nejake dalsie, zvladne kacka sediet na viacerych (ako spomenutych 6ks)? Ak ano, aky najvacsi rozostup moze byt medzi prvymi a poslednymi? Lebo ak dobre chapem, kacka bude znasat do hniezda kazdy den po jednom vajicku nadalej, ci sa mylim?
    3. myslite, ze budu obe kacky nadalej znasat do jedneho hniezda, alebo si ta druha vytvori druhe? Dnes rano som neobjavil nove hniezdo, ale mozno vajicko niekde zahrabala.
    4. doteraz boli kacky von stale spolu, teraz je vonku prirodzene len jedna. Cital som, ze bezce su spolocenske a je potrebne ich chovat v pocte minimalne 2ks. Je to normalne, ze teraz bude nejaky cas jedna kacka sama pobehovat von? Mate taku skusenost?
    5. mozem ich obe na noc zatvarat spolu po celu dobu sedenia? A aj po vyliahnuti mladych? Maju kachnik s rozmermi priblizne 1x2m. Hned vedla je zatial neobyvany priblizne rovnako velky. Oddelene su len zajacim pletivom. Len predpokladam, ze tu druhu len tak lahko nepreucim chodit cez ine dvierka do vedlajsieho kachnika.

    • Martin says:

      Zda sa, ze ta vonku sa citi velmi opustena. Ani z misky od rana vela neubudlo a mam pocit, ze nie je ani taka aktivna v zahrade.

    • Dobrý den,
      pokud jde o jejich lesbické hrátky, naše to občas dělají taky a to mají dva výkonné kačery 🙂 Ve zvířecí říši je to spíš vyjasňování hierarchie nadřazenost/podřízenost. Dál k dotazům…
      – ano vajíčka můžete označit abyste je omylem nevyhodil, uvádí se, že kačka uhřeje tak max 13-15 vajec, osobně bych nenechával víc jak 10-12, zvažte taky co s nimi budete pak dělat, zda máte kvalitní zájemce o kachňata apod.
      – časový odstup mezi vajíčky by neměl být velký, ale přesně to nevím, řekl bych tak max týden
      – obě možnosti jsou možné, mohou sednout obě na jedno hnízdo, nebo si udělat každá vlastní, uvidíte
      – na noc je můžete zavírat normálně spolu
      – opuštěnost druhé kačky asi nevyřešíte, obvykle to takhle odnese kačer, ale často se pohybuje u té sedící kačky, sedí opodál, hlídá. Nechal bych to tak, často si i ta druhá kačka taky sedne…
      Lukáš

      • Martin says:

        Dobry den.
        Ako ste napisali, obe uz sedia na jednom hniezde. Zo zaciatku ta druha sadla k tamtej sediacej len na noc, no uz sedia obe aj cez den. Na FB v skupine som cital komentare, ze 2 sediace na jednom hniezde nevysedia male kaciatka. Ale neviem ci tam nebol problem s tym, ze mali velmi vela vajec pod sebou. Nase maju nakoniec 8. Ked mate nejaky tip, kludne piste 🙂 Vdaka

        • Nám taky seděly spolu 2 kachny na 9 vejcích a vylíhlo se 8 kachňátek a kačky se obě vzorně staraly. Nechte to na nich, nejlíp vědí co dělat. Až se kachňata vylíhnou, tak pozor na hlubokou vodu = používat pouze mělké nádoby ze kterých bezpečně vylezou. Taky pozor na vysokou mokrou trávu, kde se mohou urousat a prochladnout. Ideální je zpočátku menší provizorní bezpečný výběh. První 2-3 týdny krmit směs pro kachňata KACH1… Držím palce. Lukáš

  • Gabriela Nagláková says:

    Moc děkuji, měla jsem 2 agresivní kačery, kteří znásilňovali kačenky a vyškubali jim peří na krku, už jsou pryč (u jiného majitele), tento je 100% gentleman :-). No pokusím se je nechat zavřené v den D, ale nevím, jak to tam zvládnou.

  • Gabriela Nagláková says:

    Dobrý den, má 3 kačenky a jednoho kačera. Všichni jsou v jednom kachníku. Už asi 4.den sedí kachny v kachníku a zahrabávají se slámou, ale je tam jen 1 hnízdo. Kačer hlídá venku přes den.Občas některá kachna vyleze ven a střídají se v místě sezení, jsou všechny 3 nalepené na sebe. Nevím, jak zajistit po vylíhnutí (pokud se něco vylíhne), aby byly kačenky s mláďaty zavřené, když nevím, čí ta vejce jsou a kam dát kačera. Mají 1 výbeh uzavíratelný asi 8x8m a pak další stejný a pak celou zahradu. Je možné je nechat v tom jednom výběhu? Děkuji.GN

    • Dobrý den, pokud nebude kačer agresivní, tak ho tam můžete normálně nechat, jinak je třeba ho oddělit než kachňata povyrostou, chce to pozorovat a zkoušet. Na kolika vejcích sedí? Kachnu(y) je dobré nechat zavřené či v menším prostoru v den líhnutí, až kachňata vyvedou ven, tak je zpočátku lepší taky nějaký menší prostor, s nevysokou trávou, a pozor na hluboké nádoby s vodou, používat pouze mělké nádoby odkud kachňata bezpečně vylezou. Lukáš

  • Jitka Peková says:

    Dobrý den. začínáme s chovem běžců a včera se nám narodily první 2. Kačena ale o ně nejeví zájem a tak by mě zajímalo jak se o ně postarat. moc děkuji za odpověd.

    • Dobrý den, předně zkuste kačku nechat s kachňaty v kachníku, v menším prostoru, třeba se o ně ještě bude starat a přijme je, zkuste to! Jsou kachňata normálně čilá a běhají? Má tam ještě nějaká vajíčka? Pokud by se o kachňata opravdu nestarala, je v prvé řadě potřeba jim zajistit teplo, tedy pokud je nebude zahřívat, tak nezbyde něž vzít je domu do krabice a svítit lampičkou. Více se dočtete třeba tady (na konci)
      https://www.indickybezec.com/vse-o-chovu-indickych-bezcu/rozmnozovani/umely-odchov-v-lihni/
      pokud by je opravdu nepřijala a kachňata vám zůstala doma, tak se ozvěte, dám vám nějaké tipy. admin

  • Pavla says:

    Dobrý den Lukáši, oko se běžcovi po několika týdnech zlepšilo, ale všimli jsme si, že má (podobně jako u toho oka) suchou strupovitou kůži na krku a zádech(okraje křídel u lopatek). Jsou to přesně ty zóny kde si ošetřené oko otíral. Máme obavy jestli jsme mu tím sádlem nenarušili přirozenej povrch těla… Pavla

  • Pavla says:

    Dobrý den Lukáši, děkuji za odpověď. Ano mají přístup k vodě na třech místech a je jen pro ně. Žádné jiné zvířátka nemáme… Je pravda, že měli jen jedno místo když mrzlo. Je možné, že by se ta vápenka prokázala po delší době? Jinak jsem našla nějakou fotku a vypadá to na tu vápenku. 🙁 V diskuzích se často zmiňuje stolní olej, my mu to promazáváme sádlem, snad to také zabere… ten olej kolem oka mi přijde nevhodný. Pavla

    • Vápenka se nejčastěji může vyskytnout u běžců chovaných společně se slepicemi, od kterých to chytí, ale vy píšete, že jiná zvířata nemáte, tak nevím, odkud to mohl chytit… To potírání olejem/sádlem vlastně způsobí, že se ti paraziti udusí, takže by to mělo být účinné, ale osobní zkušenost nemám, zatím jsem to díkybohu řešit nemusel. Pokud by to nezabíralo, nebo se to horšilo, tak doporučuji navštívit veterináře. Lukáš

      • Pavla says:

        Potíráme, potíráme a zdá se, že to zabírá….takže vápenka. :/ Záhada odkud to má, je pravda, že než šli k nám byli mezi spousty zvířaty. Každopádně děkuji mnohokrát za sdílení a rady. 😀 Doufám, že k veterinářovi nebudeme muset, že už bude v pořádku. Mějte se hezky. 🙂 Pavla

  • Pavla says:

    Dobrý den, objevili jsem o víkendu, že se jednomu běžci kolem oka udělala lysinka a oko má jakoby pod stroupkem, takže na něj pořádně nevidí. U druhého oka se mu začala dělat pěna, ale jen občas. Normálně běhá a jídlo také konzumuje. Čistíme mu to(párkrát jsem mu na to dala peroxid 3% z lékárny) a teče mu z toho žlutá voda, trochu hnisu jsem mu několikrát odstranila. Kolem lysinky mu to potírám sádlem… Poradíte mi prosím co s tím? Případně co to je za nemoc z internetu nejsem moc moudrá. Děkuji předem za odpověď Pavla

    • Dobrý den, osobně s tím zkušenost nemám, ale vím, že paraziti (např.vápenka) se běžcům usazují právě kolem očí. Mají vaši běžci přístup k vodě?, kde si mohou máčet celou hlavu? Jinak vždy v případě zdravotního problému doporučuji navštívit veterináře.
      Lukáš

Napsat komentář: Mariel Zrušit odpověď na komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *