Diskuze

Diskuze o indických běžcích

Přidat nový komentář »
  • Olin says:

    mám jako dárek od bývalé sousedky zaplevelenou zahradu slimákama,zahrada je cca.400m2,ale všude pěstuji zeleninu.Pokud si pořídím IB budou mi zeleninu ničit pošlapánim?

    • Radek Beneš says:

      Pošlapáním ne, jsou poměrně subtilní, štíhlí, takže toho se bát nemusíte, ale křehkou zeleninu vám sežerou, myslím tím salát a podobně. Ta oběť ale za slimáků prostou zahradu stojí:).RB

      • Katka says:

        Já jsem si pořídila vyvýšení záhonky. Z nich bězci nic nešežerou – nevlezou na ně, ozobou jen to co přepadne dolů. zbožňují i mangold:-)

  • Marie says:

    Dobrý den,
    mám takový problék, ke 3 běžcům jsme pořídili teď ještě dva a kačeři se mezi sebou perou natolik, že ten jeden náš z toho začal kulhat a neustále leží. jám mám teď o něj starost aby neumrznul či neonemocněl.
    Co mám s nimi dělat?
    Děkuji

    • Radek Beneš says:

      Oddělit je.Víc kačerů v hejnu nemůže být spolu v době páření. Jinak se budou prát pořád, shazovat z kachen a ty budou jen trpět. Píšu to tady dokola a dokola….nepořizujte si víc kačerů, než jste schopni chovat odděleně. Pak s tím máte jen starosti….stejně jako vy. RB

      • Renata says:

        Dobrý den, pročítám diskusi, stalo se nám totéž včera – 2 kačeři, 2 kachny. Jeden taky začal kulhat,chodí hodně špatně a leží. Oddělila jsem je-udělala 2 páry. Jak pomoci tomu nemocnému? Viditelné zranění nemá. Čekat nebo hned volat veterináře? Mrzí mě, že jsem to tak nezvládla, ale vloni bylo „v tomto složení“ vše v pohodě. Děkuji

  • Lukáš says:

    Dobrý den.
    Mám kačera+2 kachny. V létě normálně snášeli vajíčka,ale od srpna již nic, je to normální?Snášejí vůbec přes podzim a zimu? Díky Lukáš

    • Radek Beneš says:

      Ano, je to normální. Vejce snášejí v chovné sezoně, ted ne. Záleží taé na krmení, ale ted prostě odpočívají a chystají se na jaro. RB

  • Výměna vody v zimě says:

    Dobrý den, prosím o radu, jak často vyměňovat kachnám vodu v bazénku přes zimu, když mrzne. Musí mít i v mrazu vodu na koupání? Díky za radu!

    • Radek Beneš says:

      Ano, i v mrazu si potřebují udržovat peří. Samozřejmě je to jako v přírodě. Když mrzne týden a je minus 15 stupnů, tak to jde těžko, ale když mráz poleví, musí se vykoupat. RB

  • Věra says:

    Dobrý den,
    Mám možnost pořídit si párek odrostlych kacen.Všichni mne zrazují od toho,že teď na zimu je to hloupost a že by bylo lepší počkat az na jaro. Kachnik a výběh není problém.Co je lepší pro kačeny? Dekuji

    • Miclik says:

      Myslim,ze ted na podzim je dobre si poridit bezce.Pres zimu si zvyknout na pohyb po cele zahrade a od jara budou zasazovat slimakum tvrde udery.Do te doby uz budou patrat i po vajickach slimaku.

  • Marie Doskočilova says:

    Dobrý den,
    chtěla bych vás poprosit o radu,jak běžce co nejefektivněji postupovat při škubání,aby to šlo snadno a rychle.Děkuji moc za odpověď. S pozdravem a přáním pěkného dne Doskočilová Marie

    • Monika says:

      Doporucuji neskubat, bezec je nejspokojenejsi kdyz muze behat opereny

    • Radek Beneš says:

      Musíte je zabíjet a tedy i škubat v době, kdy je zralé peří a nemají tak zvané podrosty. Poznáte to podle toho, když vyškubnete peříčko třeba z hrudníku a to je naprosto suché, jde dobře vytrhnout a když přejedete proti peří (jako proti srsti), tak necítíte žádné pysky nového dorůstajícího peří. Pak je můžete zabít a půjdou lehce oškubat po spaření horkou vodou. Indický běžec má vynikající, krátké, netučné maso, nadbytečné, neprodejné kusy tak můžete zpracovat v kuchyni. Pochutnáte si. RB

  • Pavel says:

    Chcete-li se pokochat naším stádečkem, zde je krátké video :). https://www.youtube.com/watch?v=JXHuaZuz8MI

  • Eva says:

    Dobrý den, chtěla bych vědět, kdy ty potvůrky zalezou do kachníku- pořád spí venku a vejce snáší tam, kde zrovna vypadne.. Chtěla bych, aby sedla a vyseděla kačata- jak na to?? Mají luxusní kachník, obrovské pastviny, vody kolik se jim zlíbí a také mě – asi je moc rozmazluju:-) Děkuji za odpověď.

    • Vašátko says:

      Kachny samy nezalezou 🙂 Chce je to na noc zahánět. Půl roku je zaháním z velké zahrady do malé ohrádky (15x4m) kde jim dávám večer pšenici. Z té malé ohrádky už zalezou do kachníku. Pokud ale chcete aby kachna vyseděla v kachníku, je potřeba nechat je ráno zavřené dokud nesnese. Mě snáší kolem 7, ale může to být klidně později. Kachna, obvzlášť v tomto období, snáší ráno, aby vajíčko hned nezamrzlo. I když ale přinutíte kachnu snášet v kachníku, tak jí nepřinutíte zasednout. To je příroda, ta si dělá co chce.

    • Monika says:

      Tak nasi chodi samy, ted kolem pul sedme uz hulakaj at za nimi nekdo zavre. V lete meli obdobi revolty, kdy se soumrakem naskakali do rybnika a spali tam, pak jsme jim to zatrhli (hlavne kvuli bezpeci a taky proto,ze zima se blizi…)…par dni trvalo, nez si zvykli zase na kachnik…tak tyden to chtelo nekompromisne byt pri tom, kdyz se chystali jit spat a do rybnika jim proste nenechat naskakat a nahnat je do kachniku. Protestovali spis jen zobaky…a taptali za hlasiteho kachani kam meli. Oni moc dobre vedeli, kam maji chodit spat 🙂
      Rano kdyz jdu poustet, tak vetsinou uz je sneseno (obecne kachna by mela mit hotovo do 9 te hodiny…vetsinou o dost drive)…nasi snasi co jsem vypozorovala tak okolo 6te…
      Na jare jsme je nechali zasednout…nejdrive tam jsou chvilkama, pak sedi porad, s pauzou na jidlo a koupel…sedely rady, sedely 2 v jedne bedynce vystlane slamou, a vysedely 10 bezecku…nedoporucuji nechat sedet na podzim, na jare urcite je to vhodnejsi.
      Myslim ze dost zalezi na tom, jestli matka kachna je z prirozeneho chovu (t.j. vysezena kachnou), nebo z umele lihne…meli jsme oba pripady a kachna z lihne nejevila vubec zajem o nejake sezeni na vejcich, zatimco ze dvou vysezenych byly skvele matky.
      Preji hodne stesti s chovem pani Evo, a klidne je dal rozmazlujte…vzdyt jsou to tak uzasni tvorove 🙂

    • Radek Beneš says:

      Musíte je to naučit, a to denním zaháněním a zavíráním do kachníku. Sami tam běžci nezalezou, je pro ně přirozené spát venku stejně jako pro všechna zvířata. Zavíráme je jen z bezpečnostních důvodů. Pokud mají běci podmínky, které jsou zde na webu popsány, klid a bezpečí, tak vám na jaře kachňata vysedí. Ale musíte je opravdu zavírat, aby kachna ráno snášela do hnízda, které ji vytvoříte třeba ze staré lísky na ovoce. RB

  • Jsou podezřele pasivní says:

    Dobrý den, máme páreček běžců chovaný bez problémů už skoro rok, ale poslední dobou jsou podezřele pasivní. Vždycky běhaly po rozlehlé zahradě a hledaly slimáky, ale od té doby, co nám zřejmě liška zakousla slepici (chované odděleně), se začaly vyhýbat části zahrady hraničící s lesem, nechodí na otevřená prostranství a zdržují se celý den schoulené v trávě. Přemýšlím, jestli to má spojitost se strachem z predátora (předpokládal jsem, že by je to časem přešlo), nebo je to jen podzimní neaktivnost spojená s přepeřováním. Kačka navíc při kvákání podivně „piští“, dřív měla zvučný hlas. Bojíme se o ně, jestli jim něco nechybí, nebo jestli je nebudeme muset nějak víc zabezpečit. Poradíte prosím? Děkuji předem, Honza.

    • Vašátko says:

      Myslím (tedy nevím), že je to spojené s chladnějším počasím a přípravou na zimu. Nám kachny taky běhaly po zahradě nebo byly v rybníku. Teď skoro celý den spí na břehu. Ale nejsou to jen běžci, v našem rybníkářském kraji to dělají i ty co ještě neodletěly za teplem.

    • Radek Beneš says:

      Kachny ted také přepeřují a jsou tedy spíše na místech, kde je klid, jsou oslabené, dost je to vyčerpává, proto ztrácejí aktivitu a jsou spíše v klidu.RB

  • radim says:

    zdravim.mam 2 kachny a kacera mam je 3 mesice zatim dokrmuji pecivem ,psenici, drcenymi skorapkami a ryzi ta jim dost chutna a v praci ji mame dost. zahrada od slimaku je cista takze obcas slimaky posbiram po ceste domu ale posledni dobou mi pripada ze uz jim moc nejedou. casto do nich dobnou a kaslou na ne. pritom ze zahrady se stahuji k baraku a kdakaj jako by meli hlad ne? nemuzou byt uz rozezrane?

  • Včera nám umřela jedna kačena dva dny předem nemohla hodit a když se pohnula tak se plazila nebo se postavila ale hned spadla.další den už chodila ale když mohla tak jenom ležela.Pokud někdo ví co jí mohlo být tak se prosím ozvěte

  • Hroch says:

    Ahoj. Mame 3 kacery a 2 kachny indickeho bezce. Na nasi zahradu 1700m2 je to asi moc. Pro samy trus neni kam slapnout. Mame v planu se zbavit 2 kaceru. Myslite ze to bude v pohode?

  • Zdenka says:

    Dobrý den, nedávno jsem dostala pár IB. Ani chovatelka neví zda jde nebo ne o příbuzný pár. Řekla mi ale že když budou mít mladé, tak to nevadí. Ale mě to vadí. Každý den prohlížím kachník, abych případné vejce hned vzala. Co když kačka zasedne a já jí vezmu vejce, neublížím jí?

  • Jakub says:

    Dobry den mame 4 bezce 3kacky a jednoho kacera.U kacera se vcera vyskytl problem neustale mu visi pohlavni organ ven s kloaky pri prohlidce zblizka jsme na nic neprisli.Nemel by jste nejakou radu?

    • Radek Beneš says:

      Neustále nebo po kopulaci, po páření? Pokud po páření, není to nic neobvyklého, pokud neustále, měli jste se hned pokusit zastrčit pohlavní orgán, v případě neúspěchu k veterináři, jinak hrozí infece, odumření apod.RB

Napsat komentář: Mariel Zrušit odpověď na komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *